swereg

Sälenfjällen Rör AB

559296-1865Aktiebolagreg. 2021

VVS & rörmokare
Aktiv
Verksamt enligt SCB

Transtrand, Dalarnas län

Nyckeltal

Räkenskapsår 2026

Omsättning

3 895 tkr

−37 % mot föregående år

Resultat efter fin. poster

−74 tkr

−123 % mot föregående år

Soliditet

55 %

−0,8 p.e. mot föregående år

Anställda

1

0 % mot föregående år

Är det här ditt företag?

Verifiera företaget och lägg till hemsida, kontaktuppgifter och logga.

Adresser

Besöksadress

Mornäs 130, 780 68 Transtrand

Postadress

Mornäs 130, 780 68 Transtrand

Verksamhetsbeskrivning

El - VVS och bygginstallationer.

Utveckling (tkr)

Visa siffrorna som tabell
Omsättning, resultat efter finansiella poster och eget kapital per räkenskapsår, i tusental kronor
RäkenskapsårOmsättningResultatEget kapital
20223 211 tkr754 tkr474 tkr
20235 016 tkr385 tkr522 tkr
20244 228 tkr441 tkr708 tkr
20256 188 tkr315 tkr785 tkr
20263 895 tkr−74 tkr747 tkr

Jämfört med branschen

Soliditet 55,4 % – branschmedian 53,3 %

Vinstmarginal −1,9 % – branschmedian 6,2 %

Omsättningstillväxt −37,1 % – branschmedian 2,7 %

Median för 37600 företag i samma bransch och storleksklass.

Resultaträkning (tkr)

Resultaträkning per räkenskapsår, i tusental kronor
Post20262025202420232022
Nettoomsättning3 8956 1884 2285 0163 211
Förändring av lager–––15341
Övriga rörelseintäkter4–012–
Rörelseintäkter3 8996 1884 2285 1803 252
Råvaror och förnödenheter––––2 025
Handelsvaror2 6384 4592 7753 645–
Övriga externa kostnader437495139322144
Personalkostnader838854820815328
Av- och nedskrivningar52523911–
Rörelsekostnader3 9655 8603 7724 7932 497
Rörelseresultat−66328455388755
Ränteintäkter och liknande1110–
Räntekostnader och liknande8141532
Finansiella poster−8−13−15−3−2
Resultat efter finansiella poster−74315441385754
Bokslutsdispositioner154−53−39−97−188
Resultat före skatt80262402288566
Skatt på årets resultat18568560117
Årets resultat62206317228449

Balansräkning (tkr)

Balansräkning per räkenskapsår, i tusental kronor
Post20262025202420232022
Materiella anläggningstillgångar117169221––
Anläggningstillgångar117169221––
Varulager32534553519441
Kundfordringar773581388871997
Kortfristiga fordringar1 0547756729101 015
Kassa och bank172642393634213
Omsättningstillgångar1 5511 7611 6011 7371 269
Summa tillgångar1 6681 9301 8221 7371 269
Aktiekapital2525252525
Bundet eget kapital2525252525
Balanserat resultat6605533672690
Fritt eget kapital722760683497449
Eget kapital747785708522474
Obeskattade reserver223377324285188
Långfristiga skulder227719015–
Leverantörsskulder11516215014382
Skatteskulder–062190117
Kortfristiga skulder677692599915607
Summa eget kapital och skulder1 6681 9301 8221 7371 269

Anställda och utdelning

Medelantal anställda och föreslagen utdelning per räkenskapsår
Post20262025202420232022
Medelantal anställda11111
Föreslagen utdelning (tkr)–100–130180

Nyckeltal per år

Nyckeltal per räkenskapsår
Nyckeltal20262025202420232022
Soliditet55,4 %56,2 %53 %43,1 %49,1 %
Kassalikviditet181 %205 %178 %169 %202 %
Rörelsemarginal−1,7 %5,3 %10,8 %7,7 %23,5 %
Vinstmarginal−1,9 %5,1 %10,4 %7,7 %23,5 %
Omsättningstillväxt−37,1 %46,4 %−15,7 %56,2 %–
Avkastning på eget kapital8,3 %26,3 %44,7 %43,7 %94,7 %
Omsättning per anställd3 895 tkr6 188 tkr4 228 tkr5 016 tkr3 211 tkr
Övriga poster i årsredovisningen (32)

Alla övriga belopp ur de senaste årsredovisningarna, med Bolagsverkets namn på posten.

Övriga poster ur årsredovisningen
Post20262025
Ackumulerade overavskrivningar28 tkr42 tkr
Arets resultat eget kapital62 tkr206 tkr
Forandring eget kapital arets resultat arets resultat62 tkr206 tkr
Forandring eget kapital arets resultat balanseras ny rakning−206 tkr−317 tkr
Forandring eget kapital balanserat resultat balanseras ny rakning206 tkr317 tkr
Forandring eget kapital balanserat resultat utdelning100 tkr130 tkr
Forandring eget kapital totalt747 tkr785 tkr
Forandring eget kapital totalt arets resultat62 tkr206 tkr
Forandring eget kapital totalt balanseras ny rakning00
Forandring eget kapital totalt utdelning100 tkr130 tkr
Forandring overavskrivningar14 tkr−3 tkr
Forandring periodiseringsfond140 tkr−50 tkr
Forskott fran kunder155 tkr–
Forskott till leverantorer139 tkr0
Forslag disposition722 tkr760 tkr
Forslag disposition balanseras iny rakning722 tkr660 tkr
Forutbetalda kostnader upplupna intakter84 tkr123 tkr
Lager fardiga varor handelsvaror185 tkr345 tkr
Maskiner andra tekniska anlaggningar117 tkr169 tkr
Maskiner andra tekniska anlaggningar anskaffningsvarden260 tkr260 tkr
Maskiner andra tekniska anlaggningar avskrivningar143 tkr91 tkr
Maskiner andra tekniska anlaggningar forandring avskrivningar arets avskrivningar52 tkr52 tkr
Ovriga fordringar kortfristiga137 tkr72 tkr
Ovriga kortfristiga skulder284 tkr404 tkr
Ovriga kortfristiga skulder kreditinstitut52 tkr52 tkr
Ovriga langfristiga skulder03 tkr
Ovriga langfristiga skulder kreditinstitut22 tkr74 tkr
Periodiseringsfonder195 tkr335 tkr
Stallda sakerheter117 tkr169 tkr
Stallda sakerheter tillgangar aganderattsforbehall117 tkr169 tkr
Upparbetad ej fakturerad intakt60 tkr0
Upplupna kostnader forutbetalda intakter71 tkr73 tkr

Årsredovisningar

  • Räkenskapsår 2026

    Period 1 apr. 2025 – 31 mars 2026 · Inlämnad –

  • Räkenskapsår 2025

    Period 1 apr. 2024 – 31 mars 2025 · Inlämnad –

  • Räkenskapsår 2024

    Period 1 apr. 2023 – 31 mars 2024 · Inlämnad –

  • Räkenskapsår 2023

    Period 1 apr. 2022 – 31 mars 2023 · Inlämnad –

  • Räkenskapsår 2022

    Period 12 jan. 2021 – 31 mars 2022 · Inlämnad –

  • Sälenfjällen Rör ABHuvudarbetsställe

    Mornäs 130, 780 68 Transtrand

    VVS & rörmokare

Övriga arbetsställen visas när uppgifterna från SCB har hämtats.

Organisationsnummer

559296-1865

Registreringsdatum

12 januari 2021

Bolagsform

Aktiebolag

Kommun och län

Malung-Sälen, Dalarnas län

Enligt postadressens postnummer

Status hos Bolagsverket

Aktiv

F-skatt

Uppgift saknas

Momsregistrering

Uppgift saknas

Arbetsgivarregistrering

Uppgift saknas

Aktiekapital

25 000 kr

SNI-koder

VVS & rörmokare

  • SNI 43.221 – Värme- och sanitetsarbeten
  • SNI 71.124 – Teknisk konsultverksamhet inom energi-, miljö- och VVS-teknik
  • SNI 46.810 – Partihandel med bränslen
  • SNI 93.199 – Annan sportverksamhet

Källor: Bolagsverket (uppdaterad 2026-09-28) · SCB (uppdaterad 2026-09-28) · Årsredovisning (uppdaterad 2026-10-11) · Företagets webbplats (uppdaterad 2026-10-25). Uppgifterna kan ha ändrats sedan de hämtades.

Liknande företag i närheten

Visa fler