Sales Stars Malmö AB
559056-1915Aktiebolagreg. 2016
Malmö, Skåne län
Nyckeltal
Räkenskapsår 2025Omsättning
1 263 tkr
Resultat efter fin. poster
−187 tkr
Soliditet
−172 %
Anställda
1
Är det här ditt företag?
Verifiera företaget och lägg till hemsida, kontaktuppgifter och logga.
Adresser
Besöksadress
Mässgatan 12, 215 32 Malmö
Postadress
Mässgatan 12, 215 32 Malmö
Verksamhetsbeskrivning
Aktiebolaget ska bedriva konsultverksamhet inom försäljning, IT och telecom samt därmed förenlig verksamhet.
Utveckling (tkr)
Visa siffrorna som tabell
| Räkenskapsår | Omsättning | Resultat | Eget kapital |
|---|---|---|---|
| 2017 | 0 tkr | −1 tkr | – |
| 2018 | 0 tkr | −2 tkr | – |
| 2019 | 0 tkr | −2 tkr | 45 tkr |
| 2020 | 0 tkr | −1 tkr | 44 tkr |
| 2021 | 0 tkr | −42 tkr | 2 tkr |
| 2022 | 0 tkr | −1 tkr | – |
| 2022 | 957 tkr | 280 tkr | 168 tkr |
| 2023 | 4 720 tkr | −18 tkr | 203 tkr |
| 2024 | 5 007 tkr | −331 tkr | −128 tkr |
| 2025 | 1 263 tkr | −187 tkr | −316 tkr |
Jämfört med branschen
Soliditet −172,4 % – branschmedian 55,8 %
Vinstmarginal −14,8 % – branschmedian 5,5 %
Omsättningstillväxt −74,8 % – branschmedian 3,4 %
Median för 466 företag i samma bransch och storleksklass.
Resultaträkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2022* | 2021 | 2020 | 2019 | 2018* | 2017* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 1 263 | 5 007 | 4 720 | 957 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Rörelseintäkter | 1 263 | 5 007 | 4 720 | 957 | – | 0 | 0 | 0 | – | – |
| Råvaror och förnödenheter | 293 | 1 561 | – | – | – | – | – | – | – | – |
| Övriga externa kostnader | 898 | 1 344 | 2 372 | 166 | – | 42 | 1 | 2 | – | – |
| Personalkostnader | 126 | 2 421 | 2 362 | 510 | – | – | – | – | – | – |
| Rörelsekostnader | 1 316 | 5 326 | 4 735 | 676 | – | 42 | 1 | 2 | – | – |
| Rörelseresultat | −52 | −319 | −15 | 280 | – | −42 | −1 | −2 | – | – |
| Ränteintäkter och liknande | −0 | 0 | 1 | 0 | – | – | – | – | – | – |
| Räntekostnader och liknande | 135 | 13 | 5 | 0 | – | – | – | – | – | – |
| Finansiella poster | −135 | −12 | −4 | −0 | – | – | – | – | – | – |
| Resultat efter finansiella poster | −187 | −331 | −18 | 280 | −1 | −42 | −1 | −2 | −2 | −1 |
| Bokslutsdispositioner | – | – | 70 | −70 | – | – | – | – | – | – |
| Resultat före skatt | −187 | −331 | 52 | 210 | – | −42 | −1 | −2 | – | – |
| Skatt på årets resultat | – | – | 17 | 43 | – | – | – | – | – | – |
| Årets resultat | −187 | −331 | 35 | 167 | – | −42 | −1 | −2 | – | – |
* Från flerårsöversikten i en senare årsredovisning.
Balansräkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2022* | 2021 | 2020 | 2019 | 2018* | 2017* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Materiella anläggningstillgångar | – | 0 | – | – | – | – | – | – | – | – |
| Anläggningstillgångar | – | 0 | – | – | – | – | – | – | – | – |
| Kundfordringar | 0 | 78 | 0 | 179 | – | – | – | – | – | – |
| Kortfristiga fordringar | 183 | 430 | 250 | 179 | – | 0 | 44 | 0 | – | – |
| Kassa och bank | 0 | – | 537 | 399 | – | 2 | 3 | 47 | – | – |
| Omsättningstillgångar | 183 | 430 | 787 | 578 | – | 2 | 47 | 47 | – | – |
| Summa tillgångar | 183 | 430 | 787 | 578 | 1 | 2 | 47 | 47 | – | – |
| Aktiekapital | 50 | 50 | 50 | 50 | – | 50 | 50 | 50 | – | – |
| Bundet eget kapital | 50 | 50 | 50 | 50 | – | 50 | 50 | 50 | – | – |
| Balanserat resultat | −178 | 153 | 118 | −49 | – | −6 | −5 | −3 | – | – |
| Fritt eget kapital | −366 | −178 | 153 | 118 | – | −48 | −6 | −5 | – | – |
| Eget kapital | −316 | −128 | 203 | 168 | – | 2 | 44 | 45 | – | – |
| Obeskattade reserver | – | – | 0 | 70 | – | – | – | – | – | – |
| Långfristiga skulder | 340 | 447 | – | – | – | – | – | – | – | – |
| Leverantörsskulder | 0 | 53 | – | – | – | – | – | – | – | – |
| Skatteskulder | 0 | 17 | 60 | 43 | – | – | – | – | – | – |
| Kortfristiga skulder | 158 | 111 | 584 | 341 | – | 0 | 3 | 3 | – | – |
| Summa eget kapital och skulder | 183 | 430 | 787 | 578 | – | 2 | 47 | 47 | – | – |
* Från flerårsöversikten i en senare årsredovisning.
Anställda och utdelning
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2022* | 2021 | 2020 | 2019 | 2018* | 2017* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Medelantal anställda | 1 | 10 | 13 | 1 | – | – | – | – | – | – |
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 | 2017 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Soliditet | −172,4 % | −29,8 % | 25,8 % | 38,6 % | – | 100 % | 94,6 % | 94,7 % | – | – |
| Kassalikviditet | 116 % | 386 % | 135 % | 170 % | – | – | 1 861 % | 1 891 % | – | – |
| Rörelsemarginal | −4,1 % | −6,4 % | −0,3 % | 29,3 % | – | – | – | – | – | – |
| Vinstmarginal | −14,8 % | −6,6 % | −0,4 % | 29,3 % | – | – | – | – | – | – |
| Omsättningstillväxt | −74,8 % | 6,1 % | 393,4 % | – | – | – | – | – | – | – |
| Avkastning på eget kapital | 59,3 % | 257,8 % | 17,2 % | 99,6 % | – | −2 729,6 % | −1,7 % | −5 % | – | – |
| Omsättning per anställd | 1 263 tkr | 501 tkr | 363 tkr | 957 tkr | – | – | – | – | – | – |
Övriga poster i årsredovisningen (14)
Alla övriga belopp ur de senaste årsredovisningarna, med Bolagsverkets namn på posten.
| Post | 2025 | 2024 |
|---|---|---|
| Arets resultat eget kapital | −187 tkr | −331 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat arets resultat | −187 tkr | −331 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat balanseras ny rakning | 331 tkr | −35 tkr |
| Forandring eget kapital balanserat resultat balanseras ny rakning | −331 tkr | 35 tkr |
| Forandring eget kapital totalt | – | −128 tkr |
| Forandring eget kapital totalt arets resultat | −187 tkr | −331 tkr |
| Forandring eget kapital totalt balanseras ny rakning | 0 | 0 |
| Forslag disposition | −366 tkr | −178 tkr |
| Forslag disposition balanseras iny rakning | −366 tkr | −178 tkr |
| Forutbetalda kostnader upplupna intakter | 56 tkr | 97 tkr |
| Inventarier verktyg installationer | – | 0 |
| Ovriga fordringar kortfristiga | 127 tkr | 255 tkr |
| Ovriga kortfristiga skulder | 158 tkr | 42 tkr |
| Ovriga langfristiga skulder kreditinstitut | 340 tkr | 447 tkr |
Årsredovisningar
Räkenskapsår 2025
Period 1 jan. 2025 – 31 dec. 2025 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2024
Period 1 jan. 2024 – 31 dec. 2024 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2023
Period 1 jan. 2023 – 31 dec. 2023 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2021
Period 1 maj 2020 – 30 apr. 2021 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2020
Period 1 maj 2019 – 30 apr. 2020 · Inlämnad –
Sales Stars Malmö ABHuvudarbetsställe
Mässgatan 12, 215 32 Malmö
IT & tech
Övriga arbetsställen visas när uppgifterna från SCB har hämtats.
Organisationsnummer
559056-1915
Registreringsdatum
23 mars 2016
Bolagsform
Aktiebolag
Kommun och län
Malmö, Skåne län
Status hos Bolagsverket
Aktiv
F-skatt
Uppgift saknas
Momsregistrering
Uppgift saknas
Arbetsgivarregistrering
Uppgift saknas
Aktiekapital
50 000 kr
SNI-koder
IT & tech
- SNI 61.900 – Annan telekommunikation
Källor: Bolagsverket (uppdaterad 2026-09-28) · SCB (uppdaterad 2026-09-28) · Årsredovisning (uppdaterad 2026-10-11) · Företagets webbplats (uppdaterad 2026-10-16). Uppgifterna kan ha ändrats sedan de hämtades.