Sales Vibe AB
559267-4393Aktiebolagreg. 2020
Malmö, Skåne län
Nyckeltal
Räkenskapsår 2026Omsättning
1 683 tkr
Resultat efter fin. poster
1 499 tkr
Soliditet
54 %
Anställda
1
Är det här ditt företag?
Verifiera företaget och lägg till hemsida, kontaktuppgifter och logga.
Adresser
Besöksadress
Norra Bulltoftavägen 65 G, 212 43 Malmö
Postadress
c/o Redovisning 2000 Ab, Norra Bulltoftavägen 65 G, 212 43 Malmö
Verksamhetsbeskrivning
Företaget kommer att ta sig an uppdrag där man på konsultbasis kommer att ta sig an försäljningsbefrämjande uppdrag, så som rena försäljningsuppdrag i andra organisationer. Att även hjälpa försäljningsorganisationer öka sin försäljning genom att bidra i ledning som antingen försäljningschef på konsultbasis alternativt som en aktör som kommer in under begränsad tid för att lokalisera korrigeringar som behövs göras för att sedan implementera dess förändringar vidare i organisationen. Företaget kommer tex att erbjuda tjänster inom - verksamhetsstyrning - försäljning - utbildning - key account management - implementering av strategiska åtgärder för att förbättra resultat - ta fram en portfölj av produkter eller tjänster som kan ha tydlig nytta i dessa processer och skapa partners avtal med dessa leverantörer, som tec CRM, gamification, marknadsföring, leadsgenerering med möjlighet att skapa en sluten cirkel av en långsiktigt hållbar process för de organisationer företaget konsultar hos. Företaget kommer i första hand sälja tjänster i form av resultat eller försäljningsbefrämjande för att sedan implementera olika tjänster från sina partnerskapsavtal så att tjänsterna blir lättare att använda, följa upp och implementera över tid.
Utveckling (tkr)
Visa siffrorna som tabell
| Räkenskapsår | Omsättning | Resultat | Eget kapital |
|---|---|---|---|
| 2020 | – | – | – |
| 2021 | 60 tkr | 12 tkr | 31 tkr |
| 2022 | 30 tkr | 3 tkr | 32 tkr |
| 2023 | 271 tkr | 18 tkr | 58 tkr |
| 2024 | 416 tkr | 7 tkr | 59 tkr |
| 2025 | 705 tkr | 11 tkr | 66 tkr |
| 2026 | 1 683 tkr | 1 499 tkr | 1 256 tkr |
Jämfört med branschen
Soliditet 54,5 % – branschmedian 74,7 %
Vinstmarginal 89,1 % – branschmedian 20,5 %
Omsättningstillväxt 138,7 % – branschmedian −5,7 %
Median för 46811 företag i samma bransch och storleksklass.
Resultaträkning (tkr)
| Post | 2026 | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 1 683 | 705 | 416 | 271 | 30 | 60 | – |
| Övriga rörelseintäkter | 7 | – | – | – | – | – | – |
| Rörelseintäkter | 1 690 | 705 | 416 | 271 | 30 | 60 | – |
| Råvaror och förnödenheter | – | 0 | 3 | – | – | – | – |
| Handelsvaror | – | – | 0 | 0 | – | – | – |
| Övriga externa kostnader | 118 | 134 | 81 | 98 | 21 | 48 | – |
| Personalkostnader | 43 | 555 | 324 | 154 | – | – | – |
| Rörelsekostnader | 161 | 689 | 409 | 252 | 21 | 48 | – |
| Rörelseresultat | 1 529 | 16 | 7 | 19 | 9 | 12 | – |
| Räntekostnader och liknande | 30 | 5 | 0 | 1 | 6 | 0 | – |
| Finansiella poster | −30 | −5 | −0 | −1 | −6 | −0 | – |
| Resultat efter finansiella poster | 1 499 | 11 | 7 | 18 | 3 | 12 | – |
| Resultat före skatt | 1 499 | 11 | 7 | 18 | 3 | 12 | – |
| Skatt på årets resultat | 309 | 4 | 5 | 8 | 1 | 6 | – |
| Årets resultat | 1 190 | 7 | 1 | 10 | 1 | 6 | – |
Balansräkning (tkr)
| Post | 2026 | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Kortfristiga fordringar | 2 302 | 804 | 105 | 43 | 44 | 6 | – |
| Kassa och bank | 3 | 0 | 1 | 22 | 0 | 34 | – |
| Omsättningstillgångar | 2 305 | 804 | 106 | 64 | 44 | 40 | – |
| Summa tillgångar | 2 305 | 804 | 106 | 64 | 44 | 40 | – |
| Aktiekapital | 25 | 25 | 25 | 25 | 25 | 25 | 25 |
| Bundet eget kapital | 25 | 25 | 25 | 25 | 25 | 25 | – |
| Balanserat resultat | 41 | 34 | 33 | 22 | 6 | – | – |
| Fritt eget kapital | 1 231 | 41 | 34 | 33 | 7 | 6 | – |
| Eget kapital | 1 256 | 66 | 59 | 58 | 32 | 31 | – |
| Långfristiga skulder | 353 | 286 | 0 | 0 | 11 | 6 | – |
| Leverantörsskulder | 27 | 35 | 9 | 0 | 1 | 3 | – |
| Skatteskulder | 357 | 8 | – | – | – | – | – |
| Kortfristiga skulder | 697 | 453 | 47 | 7 | 1 | 3 | – |
| Summa eget kapital och skulder | 2 305 | 804 | 106 | 64 | 44 | 40 | – |
Anställda och utdelning
| Post | 2026 | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Medelantal anställda | 1 | 1 | 1 | 1 | – | – | – |
| Föreslagen utdelning (tkr) | 1 000 | – | – | – | – | – | – |
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2026 | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Soliditet | 54,5 % | 8,2 % | 55,4 % | 89,6 % | 72,6 % | 77,5 % | – |
| Kassalikviditet | 331 % | 178 % | 224 % | 973 % | 4 765 % | 1 350 % | – |
| Rörelsemarginal | 90,8 % | 2,3 % | 1,6 % | 6,9 % | 28,4 % | 20,2 % | – |
| Vinstmarginal | 89,1 % | 1,6 % | 1,6 % | 6,6 % | 8,6 % | 19,5 % | – |
| Omsättningstillväxt | 138,7 % | 69,6 % | 53,4 % | 803,4 % | −50,1 % | – | – |
| Avkastning på eget kapital | 94,8 % | 10,9 % | 1,9 % | 17,7 % | 4,3 % | 18,8 % | – |
| Omsättning per anställd | 1 683 tkr | 705 tkr | 416 tkr | 271 tkr | – | – | – |
Övriga poster i årsredovisningen (11)
Alla övriga belopp ur de senaste årsredovisningarna, med Bolagsverkets namn på posten.
| Post | 2026 | 2025 |
|---|---|---|
| Arets resultat eget kapital | 1 190 tkr | 7 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat arets resultat | 1 190 tkr | 7 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat balanseras ny rakning | −7 tkr | −1 tkr |
| Forandring eget kapital balanserat resultat balanseras ny rakning | 7 tkr | 1 tkr |
| Forslag disposition | 1 231 tkr | 41 tkr |
| Forslag disposition balanseras iny rakning | 231 tkr | 41 tkr |
| Forutbetalda kostnader upplupna intakter | 2 302 tkr | 800 tkr |
| Ovriga fordringar kortfristiga | 0 | 4 tkr |
| Ovriga kortfristiga skulder | 313 tkr | 410 tkr |
| Ovriga langfristiga skulder | 282 tkr | 286 tkr |
| Ovriga langfristiga skulder kreditinstitut | 71 tkr | – |
Årsredovisningar
Räkenskapsår 2026
Period 1 aug. 2025 – 31 juli 2026 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2025
Period 1 aug. 2024 – 31 juli 2025 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2024
Period 1 aug. 2023 – 31 juli 2024 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2023
Period 1 aug. 2022 – 31 juli 2023 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2022
Period 1 aug. 2021 – 31 juli 2022 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2021
Period 19 aug. 2020 – 31 juli 2021 · Inlämnad –
Sales Vibe ABHuvudarbetsställe
Norra Bulltoftavägen 65 G, 212 43 Malmö
Konsulttjänster
Övriga arbetsställen visas när uppgifterna från SCB har hämtats.
Organisationsnummer
559267-4393
Registreringsdatum
19 augusti 2020
Bolagsform
Aktiebolag
Kommun och län
Malmö, Skåne län
Status hos Bolagsverket
Aktiv
F-skatt
Uppgift saknas
Momsregistrering
Uppgift saknas
Arbetsgivarregistrering
Uppgift saknas
Aktiekapital
25 000 kr
SNI-koder
Konsulttjänster
- SNI 70.200 – Konsultverksamhet avseende företags organisation
Källor: Bolagsverket (uppdaterad 2026-09-28) · SCB (uppdaterad 2026-09-28) · Årsredovisning (uppdaterad 2026-10-11) · Företagets webbplats (uppdaterad 2026-10-25). Uppgifterna kan ha ändrats sedan de hämtades.