Salmered Entreprenad AB
559112-6973Aktiebolagreg. 2017
Landvetter, Västra Götalands län
Nyckeltal
Räkenskapsår 2025Omsättning
2 801 tkr
Resultat efter fin. poster
−226 tkr
Soliditet
9 %
Anställda
–
Är det här ditt företag?
Verifiera företaget och lägg till hemsida, kontaktuppgifter och logga.
Adresser
Besöksadress
Backavägen 57 B, 438 36 Landvetter
Postadress
c/o Lars Lindgren, Backavägen 57 B, 438 36 Landvetter
Verksamhetsbeskrivning
Diverse byggnads och markentreprenader.
Utveckling (tkr)
Visa siffrorna som tabell
| Räkenskapsår | Omsättning | Resultat | Eget kapital |
|---|---|---|---|
| 2018 | 430 tkr | −49 tkr | – |
| 2019 | 200 tkr | 25 tkr | 77 tkr |
| 2020 | 438 tkr | −102 tkr | 59 tkr |
| 2021 | 3 519 tkr | 657 tkr | 495 tkr |
| 2022 | 282 tkr | −255 tkr | 239 tkr |
| 2023 | 80 tkr | −5 tkr | 235 tkr |
| 2024 | 853 tkr | −120 tkr | 87 tkr |
| 2025 | 2 801 tkr | −226 tkr | 60 tkr |
Jämfört med branschen
Soliditet 9,2 % – branschmedian 53,3 %
Vinstmarginal −8,1 % – branschmedian 6,2 %
Omsättningstillväxt 228,3 % – branschmedian 2,7 %
Median för 37600 företag i samma bransch och storleksklass.
Resultaträkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 2 801 | 853 | 80 | 282 | 3 519 | 438 | 200 | 430 |
| Förändring av lager | – | −38 | – | – | – | – | – | – |
| Övriga rörelseintäkter | – | – | – | 0 | 5 | – | – | – |
| Rörelseintäkter | 2 801 | 815 | 80 | 282 | 3 524 | 438 | 200 | – |
| Råvaror och förnödenheter | 2 096 | 505 | 72 | 246 | 697 | 159 | 0 | – |
| Handelsvaror | 51 | – | 0 | 154 | 1 452 | 234 | 0 | – |
| Övriga externa kostnader | 484 | 307 | 12 | 131 | 716 | 131 | 16 | – |
| Personalkostnader | 298 | 122 | 0 | 5 | 0 | 16 | 159 | – |
| Av- och nedskrivningar | 99 | 2 | – | 0 | 1 | – | – | – |
| Rörelsekostnader | 3 027 | 936 | 84 | 536 | 2 865 | 540 | 175 | – |
| Rörelseresultat | −226 | −120 | −5 | −254 | 658 | −102 | 25 | – |
| Ränteintäkter och liknande | 0 | 0 | 0 | – | – | 0 | 0 | – |
| Räntekostnader och liknande | 0 | 0 | 1 | 1 | 2 | 1 | 0 | – |
| Finansiella poster | −0 | 0 | −0 | −1 | −2 | −1 | −0 | – |
| Resultat efter finansiella poster | −226 | −120 | −5 | −255 | 657 | −102 | 25 | −49 |
| Bokslutsdispositioner | – | – | 0 | 134 | −134 | – | – | – |
| Resultat före skatt | −226 | −120 | −5 | −121 | 523 | −102 | 25 | – |
| Skatt på årets resultat | – | – | – | 0 | 87 | – | – | – |
| Årets resultat | −226 | −120 | −5 | −121 | 436 | −102 | 25 | – |
* Från flerårsöversikten i en senare årsredovisning.
Balansräkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Materiella anläggningstillgångar | 395 | 405 | – | – | 0 | 44 | 0 | – |
| Anläggningstillgångar | 395 | 405 | – | – | 0 | 44 | 0 | – |
| Varulager | 38 | 89 | – | – | – | – | – | – |
| Kundfordringar | 52 | 121 | 127 | 295 | 618 | 178 | 0 | – |
| Kortfristiga fordringar | 99 | 151 | 459 | 856 | 669 | 287 | 73 | – |
| Kassa och bank | 118 | 55 | 30 | 0 | 156 | 43 | 41 | – |
| Omsättningstillgångar | 256 | 295 | 489 | 856 | 825 | 330 | 115 | – |
| Summa tillgångar | 651 | 700 | 489 | 856 | 825 | 374 | 115 | – |
| Aktiekapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | – |
| Bundet eget kapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | – |
| Balanserat resultat | 237 | 157 | 189 | 310 | 9 | 112 | 1 | – |
| Fritt eget kapital | 10 | 37 | 185 | 189 | 445 | 9 | 27 | – |
| Eget kapital | 60 | 87 | 235 | 239 | 495 | 59 | 77 | – |
| Obeskattade reserver | – | – | – | 0 | 134 | – | – | – |
| Leverantörsskulder | 195 | 144 | 15 | 14 | 130 | 93 | 0 | – |
| Skatteskulder | – | – | 0 | 66 | – | – | – | – |
| Kortfristiga skulder | 591 | 614 | 255 | 617 | 196 | 315 | 38 | – |
| Summa eget kapital och skulder | 651 | 700 | 489 | 856 | 825 | 374 | 115 | – |
* Från flerårsöversikten i en senare årsredovisning.
Anställda och utdelning
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Medelantal anställda | – | – | – | – | 1 | – | – | – |
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Soliditet | 9,2 % | 12,4 % | 48 % | 28 % | 72,9 % | 15,8 % | 66,8 % | – |
| Kassalikviditet | 37 % | 34 % | 192 % | 139 % | 422 % | 105 % | 302 % | – |
| Rörelsemarginal | −8,1 % | −14,1 % | −5,7 % | −90 % | 18,7 % | −23,2 % | 12,7 % | – |
| Vinstmarginal | −8,1 % | −14,1 % | −6,3 % | −90,4 % | 18,7 % | −23,3 % | 12,5 % | −11,4 % |
| Omsättningstillväxt | 228,3 % | 972,1 % | −71,6 % | −92 % | 703,4 % | 119 % | −53,5 % | – |
| Avkastning på eget kapital | −376,4 % | −138,9 % | −2,1 % | −50,4 % | 88 % | −172,9 % | 32,8 % | – |
| Omsättning per anställd | – | – | – | – | 3 519 tkr | – | – | – |
Övriga poster i årsredovisningen (24)
Alla övriga belopp ur de senaste årsredovisningarna, med Bolagsverkets namn på posten.
| Post | 2025 | 2024 |
|---|---|---|
| Arets resultat eget kapital | −226 tkr | −120 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat arets resultat | −226 tkr | −120 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat balanseras ny rakning | 120 tkr | 5 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat utdelning | – | 0 |
| Forandring eget kapital balanserat resultat balanseras ny rakning | −120 tkr | −5 tkr |
| Forandring eget kapital balanserat resultat erhallna aktieagartillskott | 200 tkr | – |
| Forandring eget kapital balanserat resultat utdelning | – | 33 tkr |
| Forandring eget kapital totalt | 60 tkr | 87 tkr |
| Forandring eget kapital totalt arets resultat | −226 tkr | −115 tkr |
| Forandring eget kapital totalt balanseras ny rakning | 0 | 0 |
| Forandring eget kapital totalt erhallna aktieagartillskott | 200 tkr | – |
| Forandring eget kapital totalt utdelning | – | 33 tkr |
| Forskott till leverantorer | 0 | – |
| Forslag disposition | 10 tkr | 37 tkr |
| Forslag disposition balanseras iny rakning | 10 tkr | 37 tkr |
| Forutbetalda kostnader upplupna intakter | 35 tkr | 23 tkr |
| Inventarier verktyg installationer | 395 tkr | 405 tkr |
| Lager fardiga varor handelsvaror | 0 | 0 |
| Lager ravaror fornodenheter | 38 tkr | 89 tkr |
| Ovriga fordringar kortfristiga | 13 tkr | 8 tkr |
| Ovriga kortfristiga skulder | 322 tkr | 469 tkr |
| Redovisningsmedel | 0 | 0 |
| Tecknat ej inbetalt kapital | 0 | 0 |
| Upplupna kostnader forutbetalda intakter | 73 tkr | 0 |
Årsredovisningar
Räkenskapsår 2025
Period 1 maj 2024 – 30 apr. 2025 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2024
Period 1 maj 2023 – 30 apr. 2024 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2023
Period 1 maj 2022 – 30 apr. 2023 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2022
Period 1 maj 2021 – 30 apr. 2022 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2021
Period 1 maj 2020 – 30 apr. 2021 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2020
Period 1 maj 2019 – 30 apr. 2020 · Inlämnad –
Salmered Entreprenad ABHuvudarbetsställe
Backavägen 57 B, 438 36 Landvetter
Bygg & hantverk
Övriga arbetsställen visas när uppgifterna från SCB har hämtats.
Organisationsnummer
559112-6973
Registreringsdatum
18 maj 2017
Bolagsform
Aktiebolag
Kommun och län
Härryda, Västra Götalands län
Status hos Bolagsverket
Aktiv
F-skatt
Uppgift saknas
Momsregistrering
Uppgift saknas
Arbetsgivarregistrering
Uppgift saknas
Aktiekapital
50 000 kr
SNI-koder
Bygg & hantverk
- SNI 43.120 – Mark- och grundarbeten
- SNI 41.000 – Byggande av bostadshus och andra byggnader
- SNI 43.350 – Annan slutbehandling av byggnader
Källor: Bolagsverket (uppdaterad 2026-09-28) · SCB (uppdaterad 2026-09-28) · Årsredovisning (uppdaterad 2026-10-11) · Företagets webbplats (uppdaterad 2026-10-17). Uppgifterna kan ha ändrats sedan de hämtades.