Salovkiropraktik AB
556899-4197Aktiebolagreg. 2012
Stockholm, Stockholms län
Nyckeltal
Räkenskapsår 2025Omsättning
868 tkr
Resultat efter fin. poster
8 tkr
Soliditet
62 %
Anställda
1
-
salovkiropraktik.se
Adresser
Besöksadress
Hälsingegatan 11 Bv, 113 23 Stockholm
Postadress
c/o Daniel Salov, Hälsingegatan 11 Bv, 113 23 Stockholm
Verksamhetsbeskrivning
Kiropraktiska tjänster av legitimerad Kiropraktor. Behandling av dysfunktionella störningar i rörelseapparaten. Utför manuell medicinsk behandling. I korthet innefattar det dels kiropraktiska justeringar, så kallade manipulationer av låsta eller blockerade leder samt mjukdelsbehandling. Syftet är att återställa optimal rörelse och funktion mellan nervsystemet, leder och muskler. Innefattar även rörelseanalys, triggerpunktsbehandling, fysikalisk behandling, TNS-apparat, stretching och rådgivning.
Utveckling (tkr)
Visa siffrorna som tabell
| Räkenskapsår | Omsättning | Resultat | Eget kapital |
|---|---|---|---|
| 2016 | 695 tkr | 8 tkr | – |
| 2017 | 780 tkr | 56 tkr | – |
| 2018 | 692 tkr | −17 tkr | 43 tkr |
| 2019 | 723 tkr | 3 tkr | 45 tkr |
| 2020 | 700 tkr | 32 tkr | 70 tkr |
| 2021 | 697 tkr | −14 tkr | 56 tkr |
| 2022 | 784 tkr | 8 tkr | 64 tkr |
| 2023 | 797 tkr | −9 tkr | 55 tkr |
| 2024 | 848 tkr | −2 tkr | 53 tkr |
| 2025 | 868 tkr | 8 tkr | 61 tkr |
Jämfört med branschen
Soliditet 62,3 % – branschmedian 74,8 %
Vinstmarginal 0,9 % – branschmedian 21 %
Omsättningstillväxt 2,4 % – branschmedian −2 %
Median för 17280 företag i samma bransch och storleksklass.
Resultaträkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 | 2017* | 2016* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 868 | 848 | 797 | 784 | 697 | 700 | 723 | 692 | 780 | 695 |
| Övriga rörelseintäkter | – | – | – | 0 | 35 | 52 | – | – | – | – |
| Rörelseintäkter | 868 | 848 | 797 | 784 | 732 | 753 | 723 | 692 | – | – |
| Råvaror och förnödenheter | 1 | – | – | 0 | 35 | 4 | 16 | 16 | – | – |
| Övriga externa kostnader | 499 | 515 | 486 | 416 | 367 | 337 | 323 | 341 | – | – |
| Personalkostnader | 360 | 335 | 320 | 361 | 344 | 380 | 381 | 352 | – | – |
| Rörelsekostnader | 860 | 850 | 805 | 776 | 745 | 720 | 720 | 709 | – | – |
| Rörelseresultat | 8 | −2 | −9 | 8 | −14 | 33 | 3 | −17 | – | – |
| Räntekostnader och liknande | 0 | – | – | – | 0 | 1 | – | – | – | – |
| Finansiella poster | −0 | – | – | – | 0 | −1 | – | – | – | – |
| Resultat efter finansiella poster | 8 | −2 | −9 | 8 | −14 | 32 | 3 | −17 | 56 | 8 |
| Resultat före skatt | 8 | −2 | −9 | 8 | −14 | 32 | 3 | −17 | – | – |
| Skatt på årets resultat | – | – | – | – | 0 | 8 | 1 | 0 | – | – |
| Årets resultat | 8 | −2 | −9 | 8 | −14 | 24 | 2 | −17 | – | – |
* Från flerårsöversikten i en senare årsredovisning.
Balansräkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 | 2017* | 2016* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Kundfordringar | 17 | 32 | 32 | 42 | 49 | 43 | 34 | 54 | – | – |
| Kortfristiga fordringar | 62 | 80 | 82 | 52 | 82 | 72 | 70 | 84 | – | – |
| Kassa och bank | 36 | 10 | 12 | 39 | 32 | 43 | 22 | 9 | – | – |
| Omsättningstillgångar | 98 | 90 | 95 | 91 | 114 | 116 | 92 | 93 | – | – |
| Summa tillgångar | 98 | 90 | 95 | 91 | 114 | 116 | 92 | 93 | – | – |
| Aktiekapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | – | – |
| Bundet eget kapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | – | – |
| Balanserat resultat | 3 | 5 | 14 | 6 | 20 | −5 | −7 | 10 | – | – |
| Fritt eget kapital | 11 | 3 | 5 | 14 | 6 | 20 | −5 | −7 | – | – |
| Eget kapital | 61 | 53 | 55 | 64 | 56 | 70 | 45 | 43 | – | – |
| Leverantörsskulder | – | – | – | 0 | 8 | 8 | 5 | 12 | – | – |
| Kortfristiga skulder | 37 | 37 | 40 | 27 | 57 | 46 | 47 | 50 | – | – |
| Summa eget kapital och skulder | 98 | 90 | 95 | 91 | 114 | 116 | 92 | 93 | – | – |
* Från flerårsöversikten i en senare årsredovisning.
Anställda och utdelning
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 | 2017* | 2016* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Medelantal anställda | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | – | – |
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 | 2017 | 2016 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Soliditet | 62,3 % | 58,7 % | 58,1 % | 70 % | 49,4 % | 60,3 % | 49,4 % | 46,3 % | – | – |
| Kassalikviditet | 265 % | 242 % | 239 % | 334 % | 198 % | 252 % | 197 % | 186 % | – | – |
| Rörelsemarginal | 1 % | −0,2 % | −1,1 % | 1 % | −2 % | 4,7 % | 0,5 % | −2,4 % | – | – |
| Vinstmarginal | 0,9 % | −0,2 % | −1,1 % | 1 % | −2 % | 4,6 % | 0,4 % | −2,5 % | 7,2 % | 1,2 % |
| Omsättningstillväxt | 2,4 % | 6,4 % | 1,7 % | 12,5 % | −0,4 % | −3,2 % | 4,5 % | −11,3 % | – | – |
| Avkastning på eget kapital | 13,4 % | −3,8 % | −16,1 % | 12 % | −24,2 % | 34,9 % | 4,8 % | −38,9 % | – | – |
| Omsättning per anställd | 868 tkr | 848 tkr | 797 tkr | 784 tkr | 697 tkr | 700 tkr | 723 tkr | 692 tkr | – | – |
Övriga poster i årsredovisningen (13)
Alla övriga belopp ur de senaste årsredovisningarna, med Bolagsverkets namn på posten.
| Post | 2025 | 2024 |
|---|---|---|
| Arets resultat eget kapital | 8 tkr | −2 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat arets resultat | 8 tkr | −2 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat balanseras ny rakning | 2 tkr | 9 tkr |
| Forandring eget kapital balanserat resultat balanseras ny rakning | −2 tkr | −9 tkr |
| Forandring eget kapital totalt | 61 tkr | 53 tkr |
| Forandring eget kapital totalt arets resultat | 8 tkr | −2 tkr |
| Forandring eget kapital totalt balanseras ny rakning | 0 | 0 |
| Forslag disposition | 11 tkr | 3 tkr |
| Forslag disposition balanseras iny rakning | 11 tkr | 3 tkr |
| Forutbetalda kostnader upplupna intakter | 24 tkr | 24 tkr |
| Ovriga fordringar kortfristiga | 21 tkr | 24 tkr |
| Ovriga kortfristiga skulder | 25 tkr | 25 tkr |
| Upplupna kostnader forutbetalda intakter | 12 tkr | 12 tkr |
Årsredovisningar
Räkenskapsår 2025
Period 1 jan. 2025 – 31 dec. 2025 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2024
Period 1 jan. 2024 – 31 dec. 2024 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2023
Period 1 jan. 2023 – 31 dec. 2023 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2022
Period 1 jan. 2022 – 31 dec. 2022 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2021
Period 1 jan. 2021 – 31 dec. 2021 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2020
Period 1 jan. 2020 – 31 dec. 2020 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2019
Period 1 jan. 2019 – 31 dec. 2019 · Inlämnad –
Salovkiropraktik ABHuvudarbetsställe
Hälsingegatan 11 Bv, 113 23 Stockholm
Hälsa & vård
Övriga arbetsställen visas när uppgifterna från SCB har hämtats.
Organisationsnummer
556899-4197
Registreringsdatum
20 juli 2012
Bolagsform
Aktiebolag
Kommun och län
Stockholm, Stockholms län
Status hos Bolagsverket
Aktiv
F-skatt
Uppgift saknas
Momsregistrering
Uppgift saknas
Arbetsgivarregistrering
Uppgift saknas
Aktiekapital
50 000 kr
SNI-koder
Hälsa & vård
- SNI 86.999 – Annan övrig hälso- och sjukvård
- SNI 90.200 – Scenkonst
Källor: Bolagsverket (uppdaterad 2026-09-28) · SCB (uppdaterad 2026-09-28) · Årsredovisning (uppdaterad 2026-10-11) · Företagets webbplats (uppdaterad 2026-10-13). Uppgifterna kan ha ändrats sedan de hämtades.