Samer Trading AB
559184-3932Aktiebolagreg. 2018
Södertälje, Stockholms län
Nyckeltal
Räkenskapsår 2024Omsättning
0 tkr
Resultat efter fin. poster
0 tkr
Soliditet
46 %
Anställda
0
Är det här ditt företag?
Verifiera företaget och lägg till hemsida, kontaktuppgifter och logga.
Adresser
Besöksadress
Orrstigen 1, 151 63 Södertälje
Postadress
Orrstigen 1, 151 63 Södertälje
Verksamhetsbeskrivning
Tobak och ATG spelbutik. Godisförsäljnig
Utveckling (tkr)
Visa siffrorna som tabell
| Räkenskapsår | Omsättning | Resultat | Eget kapital |
|---|---|---|---|
| 2019 | 586 tkr | 59 tkr | 97 tkr |
| 2020 | 424 tkr | 7 tkr | 101 tkr |
| 2021 | 240 tkr | −66 tkr | 36 tkr |
| 2022 | 0 tkr | −2 tkr | 34 tkr |
| 2023 | 0 tkr | 0 tkr | 34 tkr |
| 2024 | 0 tkr | 0 tkr | 34 tkr |
Jämfört med branschen
Soliditet 45,8 % – branschmedian 57 %
Vinstmarginal – – branschmedian 3,3 %
Omsättningstillväxt – – branschmedian −1,9 %
Median för 101 företag i samma bransch och storleksklass.
Resultaträkning (tkr)
| Post | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 0 | 0 | 0 | 240 | 424 | 586 |
| Övriga rörelseintäkter | – | – | 0 | 8 | 44 | 262 |
| Rörelseintäkter | 0 | 0 | 0 | 247 | 468 | 848 |
| Handelsvaror | – | – | 0 | 53 | 125 | 214 |
| Övriga externa kostnader | – | 0 | 2 | 252 | 283 | 274 |
| Personalkostnader | 0 | 0 | 0 | 0 | 45 | 294 |
| Av- och nedskrivningar | – | – | 0 | 8 | 8 | 7 |
| Rörelsekostnader | 0 | 0 | 2 | 313 | 461 | 789 |
| Rörelseresultat | 0 | 0 | −2 | −66 | 7 | 59 |
| Ränteintäkter och liknande | 0 | 0 | 0 | 0 | – | – |
| Räntekostnader och liknande | – | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Finansiella poster | 0 | 0 | −0 | −0 | −0 | −0 |
| Resultat efter finansiella poster | 0 | 0 | −2 | −66 | 7 | 59 |
| Resultat före skatt | 0 | 0 | −2 | −66 | 7 | 59 |
| Skatt på årets resultat | – | – | – | 0 | 2 | 13 |
| Årets resultat | 0 | 0 | −2 | −66 | 5 | 47 |
Balansräkning (tkr)
| Post | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Materiella anläggningstillgångar | 17 | 17 | 17 | 17 | 25 | 33 |
| Anläggningstillgångar | 17 | 17 | 17 | 17 | 25 | 33 |
| Kundfordringar | – | – | – | 0 | 8 | 6 |
| Kortfristiga fordringar | 57 | 57 | 66 | 68 | 66 | 98 |
| Kassa och bank | 0 | 0 | 0 | 1 | 63 | 321 |
| Omsättningstillgångar | 57 | 57 | 66 | 69 | 129 | 418 |
| Summa tillgångar | 74 | 74 | 84 | 87 | 154 | 452 |
| Aktiekapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 |
| Bundet eget kapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 |
| Balanserat resultat | −16 | −16 | −14 | 51 | 47 | 0 |
| Fritt eget kapital | −16 | −16 | −16 | −14 | 51 | 47 |
| Eget kapital | 34 | 34 | 34 | 36 | 101 | 97 |
| Långfristiga skulder | 2 | 2 | 2 | 2 | – | – |
| Leverantörsskulder | – | – | – | 0 | 25 | 32 |
| Skatteskulder | – | – | 0 | 2 | 17 | 15 |
| Kortfristiga skulder | 38 | 38 | 48 | 50 | 53 | 355 |
| Summa eget kapital och skulder | 74 | 74 | 84 | 87 | 154 | 452 |
Anställda och utdelning
| Post | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Medelantal anställda | 0 | 0 | 0 | 1 | 1 | 1 |
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Soliditet | 45,8 % | 45,8 % | 40,4 % | 41 % | 65,7 % | 21,4 % |
| Kassalikviditet | 149 % | 149 % | 139 % | 140 % | 244 % | 118 % |
| Rörelsemarginal | – | – | – | −27,3 % | 1,6 % | 10,1 % |
| Vinstmarginal | – | – | – | −27,5 % | 1,7 % | 10,1 % |
| Omsättningstillväxt | – | – | −100 % | −43,4 % | −27,7 % | – |
| Avkastning på eget kapital | 0 % | 0,4 % | −5,3 % | −184,5 % | 4,8 % | 48,2 % |
| Omsättning per anställd | – | – | – | 240 tkr | 424 tkr | 586 tkr |
Övriga poster i årsredovisningen (16)
Alla övriga belopp ur de senaste årsredovisningarna, med Bolagsverkets namn på posten.
| Post | 2024 | 2023 |
|---|---|---|
| Arets resultat eget kapital | 0 | 147 |
| Forandring eget kapital arets resultat arets resultat | 0 | 147 |
| Forandring eget kapital arets resultat balanseras ny rakning | −147 | 2 tkr |
| Forandring eget kapital balanserat resultat balanseras ny rakning | 147 | −2 tkr |
| Forandring eget kapital totalt | 34 tkr | 34 tkr |
| Forandring eget kapital totalt arets resultat | 0 | 147 |
| Forandring eget kapital totalt balanseras ny rakning | 0 | 0 |
| Forslag disposition | −16 tkr | −16 tkr |
| Forslag disposition balanseras iny rakning | −16 tkr | −16 tkr |
| Inventarier verktyg installationer | 17 tkr | 17 tkr |
| Inventarier verktyg installationer anskaffningsvarden | 40 tkr | 40 tkr |
| Inventarier verktyg installationer avskrivningar | 23 tkr | 23 tkr |
| Ovriga fordringar kortfristiga | 57 tkr | 57 tkr |
| Ovriga kortfristiga skulder | 38 tkr | 38 tkr |
| Ovriga langfristiga skulder | 2 tkr | 2 tkr |
| Upplupna kostnader forutbetalda intakter | 1 | 1 |
Årsredovisningar
Räkenskapsår 2024
Period 1 jan. 2024 – 31 dec. 2024 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2023
Period 1 jan. 2023 – 31 dec. 2023 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2022
Period 1 jan. 2022 – 31 dec. 2022 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2021
Period 1 jan. 2021 – 31 dec. 2021 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2020
Period 1 jan. 2020 – 31 dec. 2020 · Inlämnad –
Samer Trading ABHuvudarbetsställe
Orrstigen 1, 151 63 Södertälje
Kultur & nöje
Övriga arbetsställen visas när uppgifterna från SCB har hämtats.
Organisationsnummer
559184-3932
Registreringsdatum
7 december 2018
Bolagsform
Aktiebolag
Kommun och län
Södertälje, Stockholms län
Status hos Bolagsverket
Aktiv
F-skatt
Uppgift saknas
Momsregistrering
Uppgift saknas
Arbetsgivarregistrering
Uppgift saknas
Aktiekapital
50 000 kr
SNI-koder
Kultur & nöje
- SNI 92.000 – Spel- och vadhållningsverksamhet
Källor: Bolagsverket (uppdaterad 2026-09-28) · SCB (uppdaterad 2026-09-28) · Årsredovisning (uppdaterad 2026-10-11) · Företagets webbplats (uppdaterad 2026-10-25). Uppgifterna kan ha ändrats sedan de hämtades.