Sandberg & Larsson Bygg & Fastighetsservice AB
559137-4763Aktiebolagreg. 2017
Årsta, Stockholms län
Nyckeltal
Räkenskapsår 2025Omsättning
2 783 tkr
Resultat efter fin. poster
356 tkr
Soliditet
70 %
Anställda
1
Är det här ditt företag?
Verifiera företaget och lägg till hemsida, kontaktuppgifter och logga.
Adresser
Besöksadress
Tämnarvägen 13 Lgh 1102, 120 53 Årsta
Postadress
Tämnarvägen 13 Lgh 1102, 120 53 Årsta
Verksamhetsbeskrivning
Föremålet för bolagets verksamhet är att bedriva byggverksamhet och därmed förenlig verksamhet.
Utveckling (tkr)
Visa siffrorna som tabell
| Räkenskapsår | Omsättning | Resultat | Eget kapital |
|---|---|---|---|
| 2018 | 2 578 tkr | 584 tkr | 392 tkr |
| 2019 | 4 412 tkr | 457 tkr | 546 tkr |
| 2020 | 5 001 tkr | 925 tkr | 695 tkr |
| 2021 | 5 341 tkr | 417 tkr | 560 tkr |
| 2022 | 5 118 tkr | 462 tkr | 679 tkr |
| 2023 | 2 873 tkr | 6 tkr | 60 tkr |
| 2024 | 2 422 tkr | 189 tkr | 211 tkr |
| 2025 | 2 783 tkr | 356 tkr | 493 tkr |
Jämfört med branschen
Soliditet 69,7 % – branschmedian 53,3 %
Vinstmarginal 12,8 % – branschmedian 6,2 %
Omsättningstillväxt 14,9 % – branschmedian 2,7 %
Median för 37600 företag i samma bransch och storleksklass.
Resultaträkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 2 783 | 2 422 | 2 873 | 5 118 | 5 341 | 5 001 | 4 412 | 2 578 |
| Övriga rörelseintäkter | – | 0 | 15 | 1 | 0 | 2 | – | – |
| Rörelseintäkter | 2 783 | 2 422 | 2 888 | 5 119 | 5 341 | 5 003 | 4 412 | 2 578 |
| Råvaror och förnödenheter | 1 418 | 1 310 | 1 261 | 3 108 | 2 891 | 2 415 | 2 288 | 546 |
| Övriga externa kostnader | 222 | 187 | 254 | 261 | 270 | 216 | 270 | 224 |
| Personalkostnader | 784 | 735 | 1 363 | 1 284 | 1 761 | 1 445 | 1 395 | 1 222 |
| Av- och nedskrivningar | 2 | 2 | 2 | 2 | – | – | – | – |
| Rörelsekostnader | 2 426 | 2 235 | 2 881 | 4 657 | 4 921 | 4 076 | 3 954 | 1 992 |
| Rörelseresultat | 357 | 187 | 6 | 463 | 420 | 928 | 458 | 586 |
| Ränteintäkter och liknande | 0 | 2 | 0 | 0 | 0 | – | – | – |
| Räntekostnader och liknande | 1 | 0 | 1 | 1 | 2 | 3 | 1 | 2 |
| Finansiella poster | −1 | 2 | −1 | −1 | −2 | −3 | −1 | −2 |
| Resultat efter finansiella poster | 356 | 189 | 6 | 462 | 417 | 925 | 457 | 584 |
| Bokslutsdispositioner | – | – | 0 | 325 | 45 | −225 | 0 | −145 |
| Resultat före skatt | 356 | 189 | 6 | 787 | 462 | 700 | 457 | 439 |
| Skatt på årets resultat | 74 | 39 | −1 | 168 | 97 | 152 | 103 | 97 |
| Årets resultat | 282 | 150 | 7 | 619 | 365 | 548 | 354 | 342 |
Balansräkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Materiella anläggningstillgångar | 2 | 5 | 7 | 10 | – | – | – | – |
| Anläggningstillgångar | 2 | 5 | 7 | 10 | – | – | – | – |
| Kundfordringar | 294 | 5 | 48 | 218 | 1 144 | 944 | 461 | 429 |
| Kortfristiga fordringar | 294 | 13 | 262 | 255 | 1 365 | 1 263 | 521 | 516 |
| Kassa och bank | 411 | 474 | 179 | 506 | 377 | 431 | 720 | 477 |
| Omsättningstillgångar | 704 | 487 | 441 | 761 | 1 741 | 1 694 | 1 242 | 993 |
| Summa tillgångar | 707 | 492 | 449 | 771 | 1 741 | 1 694 | 1 242 | 993 |
| Aktiekapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 |
| Bundet eget kapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 |
| Balanserat resultat | 161 | 10 | 3 | 10 | 145 | 96 | 142 | 0 |
| Fritt eget kapital | 443 | 161 | 10 | 629 | 510 | 645 | 496 | 342 |
| Eget kapital | 493 | 211 | 60 | 679 | 560 | 695 | 546 | 392 |
| Obeskattade reserver | – | – | – | 0 | 325 | 370 | 145 | 145 |
| Leverantörsskulder | 73 | 94 | 39 | 30 | 666 | 279 | 129 | 94 |
| Skatteskulder | 47 | – | 0 | 12 | 0 | 61 | 90 | 79 |
| Kortfristiga skulder | 214 | 282 | 388 | 92 | 856 | 629 | 550 | 456 |
| Summa eget kapital och skulder | 707 | 492 | 449 | 771 | 1 741 | 1 694 | 1 242 | 993 |
Anställda och utdelning
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Medelantal anställda | 1 | 1 | 2 | 2 | 3 | 3 | 3 | 2 |
| Föreslagen utdelning (tkr) | 200 | 0 | 0 | 426 | 500 | 500 | 400 | – |
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Soliditet | 69,7 % | 42,8 % | 13,4 % | 88 % | 47 % | 58,4 % | 53,3 % | 51,1 % |
| Kassalikviditet | 329 % | 173 % | 114 % | 824 % | 203 % | 269 % | 226 % | 218 % |
| Rörelsemarginal | 12,8 % | 7,7 % | 0,2 % | 9 % | 7,9 % | 18,6 % | 10,4 % | 22,7 % |
| Vinstmarginal | 12,8 % | 7,8 % | 0,2 % | 9 % | 7,8 % | 18,5 % | 10,4 % | 22,7 % |
| Omsättningstillväxt | 14,9 % | −15,7 % | −43,9 % | −4,2 % | 6,8 % | 13,4 % | 71,2 % | – |
| Avkastning på eget kapital | 57,3 % | 71,4 % | 12,1 % | 91,1 % | 65,2 % | 78,9 % | 64,9 % | 87,2 % |
| Omsättning per anställd | 2 783 tkr | 2 422 tkr | 1 436 tkr | 2 559 tkr | 1 780 tkr | 1 667 tkr | 1 471 tkr | 1 289 tkr |
Övriga poster i årsredovisningen (16)
Alla övriga belopp ur de senaste årsredovisningarna, med Bolagsverkets namn på posten.
| Post | 2025 | 2024 |
|---|---|---|
| Arets resultat eget kapital | 282 tkr | 150 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat arets resultat | 282 tkr | 150 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat balanseras ny rakning | −150 tkr | −7 tkr |
| Forandring eget kapital balanserat resultat balanseras ny rakning | 150 tkr | 7 tkr |
| Forslag disposition | 443 tkr | 161 tkr |
| Forslag disposition balanseras iny rakning | 243 tkr | 161 tkr |
| Forslag disposition utdelning annan utdelning | 200 tkr | – |
| Forutbetalda kostnader upplupna intakter | – | 0 |
| Inventarier verktyg installationer | 2 tkr | 5 tkr |
| Inventarier verktyg installationer anskaffningsvarden | 12 tkr | 12 tkr |
| Inventarier verktyg installationer avskrivningar | 10 tkr | 7 tkr |
| Inventarier verktyg installationer forandring avskrivningar arets avskrivningar | 2 tkr | 2 tkr |
| Ovriga fordringar kortfristiga | 0 | 51 |
| Ovriga kortfristiga skulder | 94 tkr | 187 tkr |
| Upparbetad ej fakturerad intakt | 0 | 8 tkr |
| Upplupna kostnader forutbetalda intakter | – | 0 |
Årsredovisningar
Räkenskapsår 2025
Period 1 jan. 2025 – 31 dec. 2025 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2024
Period 1 jan. 2024 – 31 dec. 2024 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2023
Period 1 jan. 2023 – 31 dec. 2023 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2022
Period 1 jan. 2022 – 31 dec. 2022 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2021
Period 1 jan. 2021 – 31 dec. 2021 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2020
Period 1 jan. 2020 – 31 dec. 2020 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2019
Period 1 jan. 2019 – 31 dec. 2019 · Inlämnad –
Sandberg & Larsson Bygg & Fastighetsservice ABHuvudarbetsställe
Tämnarvägen 13 Lgh 1102, 120 53 Årsta
Bygg & hantverk
Övriga arbetsställen visas när uppgifterna från SCB har hämtats.
Organisationsnummer
559137-4763
Registreringsdatum
5 december 2017
Bolagsform
Aktiebolag
Kommun och län
Stockholm, Stockholms län
Status hos Bolagsverket
Aktiv
F-skatt
Uppgift saknas
Momsregistrering
Uppgift saknas
Arbetsgivarregistrering
Uppgift saknas
Aktiekapital
50 000 kr
SNI-koder
Bygg & hantverk
- SNI 43.320 – Byggnadssnickeriarbeten
Källor: Bolagsverket (uppdaterad 2026-09-28) · SCB (uppdaterad 2026-09-28) · Årsredovisning (uppdaterad 2026-10-11) · Företagets webbplats (uppdaterad 2026-10-22). Uppgifterna kan ha ändrats sedan de hämtades.