Sandcap AB
559065-5030Aktiebolagreg. 2016
Danderyd, Stockholms län
Nyckeltal
Räkenskapsår 2025Omsättning
–
Resultat efter fin. poster
−359 tkr
Soliditet
99 %
Anställda
–
Är det här ditt företag?
Verifiera företaget och lägg till hemsida, kontaktuppgifter och logga.
Adresser
Besöksadress
Stenstupet 3, 182 34 Danderyd
Postadress
c/o Sandin, Stenstupet 3, 182 34 Danderyd
Verksamhetsbeskrivning
Bolaget skall äga och förvalta fast och lös egendom, tillhandahålla investerings- och finansiell rådgivning samt bedriva därmed förenlig verksamhet.
Utveckling (tkr)
Visa siffrorna som tabell
| Räkenskapsår | Omsättning | Resultat | Eget kapital |
|---|---|---|---|
| 2019 | 15 tkr | 41 tkr | – |
| 2020 | 0 tkr | −14 tkr | – |
| 2021 | – | −13 tkr | 1 863 tkr |
| 2022 | – | −271 tkr | 1 592 tkr |
| 2023 | – | −166 tkr | 1 426 tkr |
| 2024 | – | 234 tkr | 1 660 tkr |
| 2025 | – | −359 tkr | 1 301 tkr |
Jämfört med branschen
Soliditet 98,8 % – branschmedian 74,7 %
Vinstmarginal – – branschmedian 20,5 %
Omsättningstillväxt – – branschmedian −5,6 %
Median för 46722 företag i samma bransch och storleksklass.
Resultaträkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020* | 2019* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | – | – | – | – | – | 0 | 15 |
| Övriga externa kostnader | 20 | 14 | 13 | 13 | 13 | – | – |
| Rörelsekostnader | 20 | 14 | 13 | 13 | 13 | – | – |
| Rörelseresultat | −20 | −14 | −13 | −13 | −13 | – | – |
| Ränteintäkter och liknande | 0 | 0 | 4 | 0 | 0 | – | – |
| Räntekostnader och liknande | – | – | 0 | 0 | 0 | – | – |
| Finansiella poster | −338 | 248 | −153 | −258 | −0 | – | – |
| Resultat efter finansiella poster | −359 | 234 | −166 | −271 | −13 | −14 | 41 |
| Resultat före skatt | −359 | 234 | −166 | −271 | −13 | – | – |
| Årets resultat | −359 | 234 | −166 | −271 | −13 | – | – |
* Från flerårsöversikten i en senare årsredovisning.
Balansräkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020* | 2019* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Kortfristiga fordringar | 17 | 20 | 18 | 15 | 12 | – | – |
| Kortfristiga placeringar | 1 297 | 1 635 | 1 388 | 1 545 | 1 803 | – | – |
| Kassa och bank | 3 | 4 | 20 | 32 | 47 | – | – |
| Omsättningstillgångar | 1 317 | 1 660 | 1 426 | 1 592 | 1 863 | – | – |
| Summa tillgångar | 1 317 | 1 660 | 1 426 | 1 592 | 1 863 | – | – |
| Aktiekapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | – | – |
| Bundet eget kapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | – | – |
| Balanserat resultat | 1 610 | 1 376 | 1 542 | 1 813 | 1 826 | – | – |
| Fritt eget kapital | 1 251 | 1 610 | 1 376 | 1 542 | 1 813 | – | – |
| Eget kapital | 1 301 | 1 660 | 1 426 | 1 592 | 1 863 | – | – |
| Kortfristiga skulder | 16 | 0 | 0 | −0 | 0 | – | – |
| Summa eget kapital och skulder | 1 317 | 1 660 | 1 426 | 1 592 | 1 863 | – | – |
* Från flerårsöversikten i en senare årsredovisning.
Anställda och utdelning
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020* | 2019* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Föreslagen utdelning (tkr) | 1 000 | 0 | 0 | 0 | – | – | – |
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Soliditet | 98,8 % | 100 % | 100 % | 100 % | 100 % | – | – |
| Kassalikviditet | 8 129 % | – | 142 551 700 % | −159 177 900 % | 186 311 300 % | – | – |
| Rörelsemarginal | – | – | – | – | – | – | – |
| Vinstmarginal | – | – | – | – | – | – | 271 % |
| Omsättningstillväxt | – | – | – | – | – | – | – |
| Avkastning på eget kapital | −27,6 % | 14,1 % | −11,7 % | −17,1 % | −0,7 % | – | – |
| Omsättning per anställd | – | – | – | – | – | – | – |
Övriga poster i årsredovisningen (13)
Alla övriga belopp ur de senaste årsredovisningarna, med Bolagsverkets namn på posten.
| Post | 2025 | 2024 |
|---|---|---|
| Arets resultat eget kapital | −359 tkr | 234 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat arets resultat | −359 tkr | 234 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat balanseras ny rakning | −234 tkr | 166 tkr |
| Forandring eget kapital balanserat resultat balanseras ny rakning | 234 tkr | −166 tkr |
| Forslag disposition | 1 251 tkr | 1 610 tkr |
| Forslag disposition balanseras iny rakning | 251 tkr | 1 610 tkr |
| Forslag disposition utdelning annan utdelning | 1 000 tkr | – |
| Nedskrivningar finansiella anlaggningstillgangar kortfristiga placeringar | 338 tkr | −401 tkr |
| Ovriga fordringar kortfristiga | 17 tkr | 20 tkr |
| Ovriga kortfristiga placeringar | 1 297 tkr | 1 635 tkr |
| Ovriga kortfristiga skulder | 16 tkr | – |
| Resultat ovriga finansiella anlaggningstillgangar | 0 | −153 tkr |
| Upplupna kostnader forutbetalda intakter | – | 0 |
Årsredovisningar
Räkenskapsår 2025
Period 1 jan. 2025 – 31 dec. 2025 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2024
Period 1 jan. 2024 – 31 dec. 2024 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2023
Period 1 jan. 2023 – 31 dec. 2023 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2022
Period 1 jan. 2022 – 31 dec. 2022 · Inlämnad –
Sandcap ABHuvudarbetsställe
Stenstupet 3, 182 34 Danderyd
Konsulttjänster
Övriga arbetsställen visas när uppgifterna från SCB har hämtats.
Organisationsnummer
559065-5030
Registreringsdatum
7 juni 2016
Bolagsform
Aktiebolag
Kommun och län
Danderyd, Stockholms län
Status hos Bolagsverket
Aktiv
F-skatt
Uppgift saknas
Momsregistrering
Uppgift saknas
Arbetsgivarregistrering
Uppgift saknas
Aktiekapital
50 000 kr
SNI-koder
Konsulttjänster
- SNI 70.200 – Konsultverksamhet avseende företags organisation
Källor: Bolagsverket (uppdaterad 2026-09-28) · SCB (uppdaterad 2026-09-28) · Årsredovisning (uppdaterad 2026-10-11) · Företagets webbplats (uppdaterad 2026-10-16). Uppgifterna kan ha ändrats sedan de hämtades.