Sandéns hyresfastigheter i Särö AB
559007-8050Aktiebolagreg. 2015
Särö, Hallands län
Nyckeltal
Räkenskapsår 2025Omsättning
0 tkr
Resultat efter fin. poster
−158 tkr
Soliditet
−22 %
Anställda
–
Är det här ditt företag?
Verifiera företaget och lägg till hemsida, kontaktuppgifter och logga.
Adresser
Besöksadress
Strandängen 32, 429 42 Särö
Postadress
c/o Carl Sandén, Strandängen 32, 429 42 Särö
Verksamhetsbeskrivning
Bolaget ska bedriva fastighetsförvaltning.
Utveckling (tkr)
Visa siffrorna som tabell
| Räkenskapsår | Omsättning | Resultat | Eget kapital |
|---|---|---|---|
| 2016 | 0 tkr | 8 533 tkr | – |
| 2017 | 0 tkr | 972 tkr | – |
| 2018 | 0 tkr | 1 026 tkr | −335 tkr |
| 2019 | 0 tkr | 1 407 tkr | −338 tkr |
| 2020 | 0 tkr | 913 tkr | −338 tkr |
| 2021 | 0 tkr | 608 tkr | −338 tkr |
| 2022 | 0 tkr | 678 tkr | −339 tkr |
| 2023 | −0 tkr | −1 459 tkr | −1 799 tkr |
| 2024 | 0 tkr | −288 tkr | −2 087 tkr |
| 2025 | 0 tkr | −158 tkr | −2 245 tkr |
Jämfört med branschen
Soliditet −22 %
Vinstmarginal –
Omsättningstillväxt –
Branschmedian visas när minst fem jämförbara företag finns.
Resultaträkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 | 2017* | 2016* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 0 | 0 | −0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Rörelseintäkter | – | – | −0 | – | – | – | – | – | – | – |
| Övriga externa kostnader | 18 | 21 | 16 | 13 | 13 | 11 | 14 | 13 | – | – |
| Rörelsekostnader | 18 | 21 | 16 | 13 | 13 | 11 | 14 | 13 | – | – |
| Rörelseresultat | −18 | −21 | −16 | −13 | −13 | −11 | −14 | −13 | – | – |
| Resultat från andelar i koncernföretag | −168 | 75 | −1 643 | 563 | 723 | 751 | 1 248 | 941 | – | – |
| Ränteintäkter och liknande | 0 | 0 | 0 | – | – | – | – | – | – | – |
| Räntekostnader och liknande | 66 | 64 | 59 | 76 | 61 | 52 | 37 | 95 | – | – |
| Finansiella poster | −140 | −267 | −1 444 | 691 | 620 | 925 | 1 421 | 1 039 | – | – |
| Resultat efter finansiella poster | −158 | −288 | −1 459 | 678 | 608 | 913 | 1 407 | 1 026 | 972 | 8 533 |
| Bokslutsdispositioner | – | – | 0 | −679 | −608 | −913 | −1 409 | −1 027 | – | – |
| Resultat före skatt | −158 | −288 | −1 459 | −1 | −1 | −0 | −2 | −2 | – | – |
| Skatt på årets resultat | – | 0 | 0 | – | – | 0 | 0 | 0 | – | – |
| Årets resultat | −158 | −288 | −1 459 | −1 | −1 | −0 | −2 | −2 | – | – |
* Från flerårsöversikten i en senare årsredovisning.
Balansräkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 | 2017* | 2016* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Finansiella anläggningstillgångar | 10 229 | 9 565 | 9 815 | 6 364 | 7 035 | 7 219 | 3 631 | 5 598 | – | – |
| Anläggningstillgångar | 10 229 | 9 565 | 9 815 | 6 364 | 7 035 | 7 219 | 3 631 | 5 598 | – | – |
| Kortfristiga fordringar | 0 | 82 | 388 | 47 | 70 | 0 | 60 | 0 | – | – |
| Kassa och bank | 0 | 1 | 5 | 7 | 0 | 0 | 55 | 1 | – | – |
| Omsättningstillgångar | 0 | 83 | 393 | 54 | 70 | 0 | 115 | 1 | – | – |
| Summa tillgångar | 10 229 | 9 648 | 10 207 | 6 418 | 7 105 | 7 220 | 3 746 | 5 599 | – | – |
| Aktiekapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | – | – |
| Bundet eget kapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | – | – |
| Balanserat resultat | −2 137 | −1 849 | −389 | −388 | −388 | −388 | −385 | −384 | – | – |
| Fritt eget kapital | −2 295 | −2 137 | −1 849 | −389 | −388 | −388 | −388 | −385 | – | – |
| Eget kapital | −2 245 | −2 087 | −1 799 | −339 | −338 | −338 | −338 | −335 | – | – |
| Långfristiga skulder | 12 389 | 11 720 | 11 994 | 3 982 | 7 397 | 7 441 | 4 072 | 5 924 | – | – |
| Skatteskulder | – | – | – | – | – | 0 | 0 | 0 | – | – |
| Kortfristiga skulder | 85 | 15 | 12 | 2 775 | 46 | 117 | 12 | 10 | – | – |
| Summa eget kapital och skulder | 10 229 | 9 648 | 10 207 | 6 418 | 7 105 | 7 220 | 3 746 | 5 599 | – | – |
* Från flerårsöversikten i en senare årsredovisning.
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 | 2017 | 2016 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Soliditet | −22 % | −21,6 % | −17,6 % | −5,3 % | −4,8 % | −4,7 % | −9 % | −6 % | – | – |
| Kassalikviditet | 1 % | 554 % | 3 271 % | 2 % | 152 % | 0 % | 953 % | 10 % | – | – |
| Rörelsemarginal | – | – | 1 575 300 % | – | – | – | – | – | – | – |
| Vinstmarginal | – | – | 145 931 300 % | – | – | – | – | – | – | – |
| Omsättningstillväxt | – | −100 % | – | – | – | – | – | – | – | – |
| Avkastning på eget kapital | 7 % | 13,8 % | 81,1 % | 0,2 % | 0,2 % | 0,1 % | 0,6 % | 0,5 % | – | – |
| Omsättning per anställd | – | – | – | – | – | – | – | – | – | – |
Övriga poster i årsredovisningen (36)
Alla övriga belopp ur de senaste årsredovisningarna, med Bolagsverkets namn på posten.
| Post | 2025 | 2024 |
|---|---|---|
| Andelar intresseforetag gemensamt styrda foretag | 876 tkr | 806 tkr |
| Andelar koncernforetag | 3 767 tkr | 3 328 tkr |
| Andelar koncernforetag anskaffningsvarden | 3 767 tkr | 3 328 tkr |
| Andelar koncernforetag forandring anskaffningsvarden forsaljningar | 168 tkr | 423 tkr |
| Andelar koncernforetag forandring anskaffningsvarden inkop | 608 tkr | – |
| Andelar koncernforetag forandring anskaffningsvarden omklassificeringar | – | −116 tkr |
| Arets resultat eget kapital | −158 tkr | −288 tkr |
| Eventual forpliktelser | 20 005 tkr | 19 087 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat arets resultat | −158 tkr | −288 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat balanseras ny rakning | 288 tkr | 1 459 tkr |
| Forandring eget kapital balanserat resultat balanseras ny rakning | −288 tkr | −1 459 tkr |
| Forandring eget kapital totalt | −2 245 tkr | −2 087 tkr |
| Forandring eget kapital totalt arets resultat | −158 tkr | −288 tkr |
| Forandring eget kapital totalt balanseras ny rakning | 0 | 0 |
| Fordringar koncernforetag kortfristiga | 0 | 81 tkr |
| Fordringar koncernforetag langfristiga | 5 586 tkr | 5 431 tkr |
| Fordringar koncernforetag langfristiga anskaffningsvarden | 5 586 tkr | 5 431 tkr |
| Fordringar koncernforetag langfristiga forandring anskaffningsvarden tillkommande fordringar | 155 tkr | 122 tkr |
| Forslag disposition | −2 295 tkr | −2 137 tkr |
| Forslag disposition balanseras iny rakning | −2 295 tkr | −2 137 tkr |
| Forutbetalda kostnader upplupna intakter | 1 | – |
| Innehav andelar intresseforetag gemensamt styrda foretag arets resultat | 455 tkr | −1 027 tkr |
| Innehav andelar intresseforetag gemensamt styrda foretag eget kapital | 447 tkr | 1 243 tkr |
| Innehav andelar intresseforetag gemensamt styrda foretag kapitalandel | 0,25 | 0,25 |
| Innehav andelar intresseforetag gemensamt styrda foretag redovisat varde | 876 tkr | 806 tkr |
| Innehav andelar koncernforetag arets resultat | −737 tkr | −415 tkr |
| Innehav andelar koncernforetag eget kapital | −2 548 tkr | −2 516 tkr |
| Innehav andelar koncernforetag kapitalandel | 0,5 | 0,5 |
| Innehav andelar koncernforetag redovisat varde | 3 767 tkr | 3 328 tkr |
| Langfristiga skulder forfaller senare5ar | 11 244 tkr | 10 471 tkr |
| Ovriga fordringar kortfristiga | 372 | 368 |
| Ovriga langfristiga skulder | 1 146 tkr | 1 249 tkr |
| Resultat andelar intresseforetag gemensamt styrda | 94 tkr | −279 tkr |
| Skulder koncernforetag kortfristiga | 70 tkr | – |
| Skulder koncernforetag langfristiga | 11 244 tkr | 10 471 tkr |
| Upplupna kostnader forutbetalda intakter | 15 tkr | 15 tkr |
Årsredovisningar
Räkenskapsår 2025
Period 1 jan. 2025 – 31 dec. 2025 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2024
Period 1 jan. 2024 – 31 dec. 2024 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2023
Period 1 jan. 2023 – 31 dec. 2023 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2022
Period 1 jan. 2022 – 31 dec. 2022 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2021
Period 1 jan. 2021 – 31 dec. 2021 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2020
Period 1 jan. 2020 – 31 dec. 2020 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2019
Period 1 jan. 2019 – 31 dec. 2019 · Inlämnad –
Sandéns hyresfastigheter i Särö ABHuvudarbetsställe
Strandängen 32, 429 42 Särö
Övrig verksamhet
Övriga arbetsställen visas när uppgifterna från SCB har hämtats.
Organisationsnummer
559007-8050
Registreringsdatum
18 mars 2015
Bolagsform
Aktiebolag
Kommun och län
Kungsbacka, Hallands län
Status hos Bolagsverket
Aktiv
F-skatt
Uppgift saknas
Momsregistrering
Uppgift saknas
Arbetsgivarregistrering
Uppgift saknas
Aktiekapital
50 000 kr
SNI-koder
Övrig verksamhet
Källor: Bolagsverket (uppdaterad 2026-09-28) · SCB (uppdaterad 2026-09-28) · Årsredovisning (uppdaterad 2026-10-11) · Företagets webbplats (uppdaterad 2026-10-15). Uppgifterna kan ha ändrats sedan de hämtades.