Sandvattnet Invest AB
556920-1980Aktiebolagreg. 2013
Västerås, Västmanlands län
Nyckeltal
Räkenskapsår 2025Omsättning
–
Resultat efter fin. poster
32 tkr
Soliditet
100 %
Anställda
–
Är det här ditt företag?
Verifiera företaget och lägg till hemsida, kontaktuppgifter och logga.
Adresser
Besöksadress
Kryddgårdsgatan 1 E, 724 60 Västerås
Postadress
c/o Sörensen, Kryddgårdsgatan 1 E, 724 60 Västerås
Verksamhetsbeskrivning
Aktiebolaget ska förvalta kapital och därmed förenlig verksamhet.
Utveckling (tkr)
Visa siffrorna som tabell
| Räkenskapsår | Omsättning | Resultat | Eget kapital |
|---|---|---|---|
| 2019 | 0 tkr | 0 tkr | – |
| 2020 | 0 tkr | 0 tkr | – |
| 2021 | – | 4 015 tkr | 5 553 tkr |
| 2022 | – | 244 tkr | 5 283 tkr |
| 2023 | 0 tkr | 34 tkr | 5 104 tkr |
| 2024 | 0 tkr | 55 tkr | 4 944 tkr |
| 2025 | – | 32 tkr | 4 759 tkr |
Jämfört med branschen
Soliditet 99,6 %
Vinstmarginal –
Omsättningstillväxt –
Branschmedian visas när minst fem jämförbara företag finns.
Resultaträkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020* | 2019* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | – | 0 | 0 | – | – | 0 | 0 |
| Övriga externa kostnader | – | – | 0 | 22 | 0 | – | – |
| Rörelsekostnader | – | – | 0 | 22 | 0 | – | – |
| Rörelseresultat | 0 | 0 | 0 | −22 | 0 | – | – |
| Ränteintäkter och liknande | 32 | 55 | 34 | 12 | 1 | – | – |
| Räntekostnader och liknande | 0 | – | – | – | – | – | – |
| Finansiella poster | 32 | 55 | 34 | 265 | 4 015 | – | – |
| Resultat efter finansiella poster | 32 | 55 | 34 | 244 | 4 015 | 0 | 0 |
| Resultat före skatt | 32 | 55 | 34 | 244 | 4 015 | – | – |
| Skatt på årets resultat | 7 | 11 | 4 | – | – | – | – |
| Årets resultat | 25 | 44 | 31 | 244 | 4 015 | – | – |
* Från flerårsöversikten i en senare årsredovisning.
Balansräkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020* | 2019* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Finansiella anläggningstillgångar | 3 550 | 3 550 | 3 550 | 3 550 | 0 | – | – |
| Anläggningstillgångar | 3 550 | 3 550 | 3 550 | 3 550 | 0 | – | – |
| Kortfristiga fordringar | 0 | – | – | – | – | – | – |
| Kassa och bank | 1 227 | 1 408 | 1 557 | 1 733 | 5 553 | – | – |
| Omsättningstillgångar | 1 227 | 1 408 | 1 557 | 1 733 | 5 553 | – | – |
| Summa tillgångar | 4 777 | 4 958 | 5 107 | 5 283 | 5 553 | – | – |
| Aktiekapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | – | – |
| Bundet eget kapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | – | – |
| Balanserat resultat | 4 684 | 4 850 | 5 023 | 4 989 | 1 488 | – | – |
| Fritt eget kapital | 4 709 | 4 894 | 5 054 | 5 233 | 5 503 | – | – |
| Eget kapital | 4 759 | 4 944 | 5 104 | 5 283 | 5 553 | – | – |
| Skatteskulder | 18 | 15 | 4 | – | – | – | – |
| Kortfristiga skulder | 18 | 15 | 4 | – | – | – | – |
| Summa eget kapital och skulder | 4 777 | 4 958 | 5 107 | 5 283 | 5 553 | – | – |
* Från flerårsöversikten i en senare årsredovisning.
Anställda och utdelning
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020* | 2019* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Föreslagen utdelning (tkr) | 322 | 210 | 204 | 210 | – | – | – |
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Soliditet | 99,6 % | 99,7 % | 99,9 % | 100 % | 100 % | – | – |
| Kassalikviditet | 6 873 % | 9 489 % | 44 121 % | – | – | – | – |
| Rörelsemarginal | – | – | – | – | – | – | – |
| Vinstmarginal | – | – | – | – | – | – | – |
| Omsättningstillväxt | – | – | – | – | – | – | – |
| Avkastning på eget kapital | 0,5 % | 0,9 % | 0,6 % | 4,6 % | 72,3 % | – | – |
| Omsättning per anställd | – | – | – | – | – | – | – |
Övriga poster i årsredovisningen (12)
Alla övriga belopp ur de senaste årsredovisningarna, med Bolagsverkets namn på posten.
| Post | 2025 | 2024 |
|---|---|---|
| Andra langfristiga fordringar | 3 550 tkr | 3 550 tkr |
| Andra langfristiga fordringar anskaffningsvarden | 3 550 tkr | 3 550 tkr |
| Arets resultat eget kapital | 25 tkr | 44 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat arets resultat | 25 tkr | 44 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat balanseras ny rakning | −44 tkr | −31 tkr |
| Forandring eget kapital balanserat resultat balanseras ny rakning | 44 tkr | 31 tkr |
| Forandring eget kapital balanserat resultat utdelning | 210 tkr | 204 tkr |
| Forslag disposition | 4 709 tkr | 4 894 tkr |
| Forslag disposition balanseras iny rakning | 4 387 tkr | 4 684 tkr |
| Forslag disposition utdelning annan utdelning | 322 tkr | 210 tkr |
| Ovriga fordringar kortfristiga | 44 | – |
| Upplupna kostnader forutbetalda intakter | 0 | – |
Årsredovisningar
Räkenskapsår 2025
Period 1 jan. 2025 – 31 dec. 2025 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2024
Period 1 jan. 2024 – 31 dec. 2024 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2023
Period 1 jan. 2023 – 31 dec. 2023 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2022
Period 1 jan. 2022 – 31 dec. 2022 · Inlämnad –
Sandvattnet Invest ABHuvudarbetsställe
Kryddgårdsgatan 1 E, 724 60 Västerås
Övrig verksamhet
Övriga arbetsställen visas när uppgifterna från SCB har hämtats.
Organisationsnummer
556920-1980
Registreringsdatum
24 januari 2013
Bolagsform
Aktiebolag
Kommun och län
Västerås, Västmanlands län
Status hos Bolagsverket
Aktiv
F-skatt
Uppgift saknas
Momsregistrering
Uppgift saknas
Arbetsgivarregistrering
Uppgift saknas
Aktiekapital
50 000 kr
SNI-koder
Övrig verksamhet
Källor: Bolagsverket (uppdaterad 2026-09-28) · SCB (uppdaterad 2026-09-28) · Årsredovisning (uppdaterad 2026-10-11) · Företagets webbplats (uppdaterad 2026-10-08). Uppgifterna kan ha ändrats sedan de hämtades.