Sandy Comms AB
559115-0627Aktiebolagreg. 2017
Tyresö, Stockholms län
Nyckeltal
Räkenskapsår 2024Omsättning
116 tkr
Resultat efter fin. poster
15 tkr
Soliditet
29 %
Anställda
0
Är det här ditt företag?
Verifiera företaget och lägg till hemsida, kontaktuppgifter och logga.
Adresser
Besöksadress
Näsbyvägen 15 H, 135 53 Tyresö
Postadress
c/o Sandra Lagergren, Näsbyvägen 15 H, 135 53 Tyresö
Verksamhetsbeskrivning
Bolaget skall ha till verksamhet att sälja tjänster inom kommunikation, digital marknadsföring och PR samt därmed förenlig verksamhet. Bolaget skall också äga och förvalta aktier, andelar och därmed förenlig verksamhet
Utveckling (tkr)
Visa siffrorna som tabell
| Räkenskapsår | Omsättning | Resultat | Eget kapital |
|---|---|---|---|
| 2017 | 0 tkr | −2 tkr | – |
| 2018 | 15 tkr | −0 tkr | 98 tkr |
| 2019 | 135 tkr | 15 tkr | 109 tkr |
| 2020 | 42 tkr | −14 tkr | 96 tkr |
| 2021 | 10 tkr | −83 tkr | 92 tkr |
| 2022 | 0 tkr | −28 tkr | 64 tkr |
| 2023 | 100 tkr | 27 tkr | 91 tkr |
| 2024 | 116 tkr | 15 tkr | 106 tkr |
Jämfört med branschen
Soliditet 29,4 % – branschmedian 66,2 %
Vinstmarginal 12,8 % – branschmedian 9,5 %
Omsättningstillväxt 16 % – branschmedian −4,4 %
Median för 8459 företag i samma bransch och storleksklass.
Resultaträkning (tkr)
| Post | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 | 2017* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 116 | 100 | 0 | 10 | 42 | 135 | 15 | 0 |
| Förändring av lager | – | – | 0 | −18 | −5 | – | – | – |
| Rörelseintäkter | 116 | 100 | 0 | −8 | 37 | 135 | 15 | – |
| Råvaror och förnödenheter | – | – | 0 | 15 | 9 | 49 | 13 | – |
| Övriga externa kostnader | 101 | 44 | 2 | 35 | 18 | 47 | 1 | – |
| Av- och nedskrivningar | 0 | 29 | 26 | 26 | 26 | 22 | 2 | – |
| Rörelsekostnader | 101 | 73 | 28 | 76 | 53 | 118 | 15 | – |
| Rörelseresultat | 15 | 27 | −28 | −83 | −16 | 17 | −0 | – |
| Ränteintäkter och liknande | 0 | – | – | – | – | – | – | – |
| Räntekostnader och liknande | 1 | – | – | 0 | −3 | 3 | 0 | – |
| Finansiella poster | −0 | – | – | 0 | 3 | −3 | 0 | – |
| Resultat efter finansiella poster | 15 | 27 | −28 | −83 | −14 | 15 | −0 | −2 |
| Resultat före skatt | 15 | 27 | −28 | −83 | −14 | 15 | −0 | – |
| Skatt på årets resultat | – | – | – | – | 0 | 3 | 0 | – |
| Årets resultat | 15 | 27 | −28 | −83 | −14 | 12 | −0 | – |
* Från flerårsöversikten i en senare årsredovisning.
Balansräkning (tkr)
| Post | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 | 2017* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Materiella anläggningstillgångar | 0 | 0 | 29 | 55 | 81 | 243 | 83 | – |
| Anläggningstillgångar | 0 | 0 | 29 | 55 | 81 | 243 | 83 | – |
| Varulager | 131 | 131 | 131 | 131 | 149 | 17 | 23 | – |
| Kundfordringar | 201 | 125 | – | 0 | 0 | 17 | 4 | – |
| Kortfristiga fordringar | 201 | 125 | 68 | 70 | 123 | 43 | 4 | – |
| Kassa och bank | 28 | 28 | 5 | 5 | 81 | 44 | 33 | – |
| Omsättningstillgångar | 360 | 284 | 204 | 206 | 353 | 104 | 60 | – |
| Summa tillgångar | 360 | 284 | 233 | 261 | 434 | 348 | 143 | – |
| Aktiekapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | – |
| Bundet eget kapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | – |
| Balanserat resultat | 41 | 14 | 42 | 126 | 59 | 48 | 48 | – |
| Fritt eget kapital | 56 | 41 | 14 | 42 | 46 | 59 | 48 | – |
| Eget kapital | 106 | 91 | 64 | 92 | 96 | 109 | 98 | – |
| Långfristiga skulder | 44 | 44 | 44 | 44 | 124 | 130 | 0 | – |
| Leverantörsskulder | 146 | 21 | 21 | 21 | 146 | 21 | 1 | – |
| Skatteskulder | 1 | – | 0 | 0 | 3 | 3 | 0 | – |
| Kortfristiga skulder | 210 | 150 | 125 | 125 | 215 | 108 | 45 | – |
| Summa eget kapital och skulder | 360 | 284 | 233 | 261 | 434 | 348 | 143 | – |
* Från flerårsöversikten i en senare årsredovisning.
Anställda och utdelning
| Post | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 | 2017* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Medelantal anställda | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | – | – |
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 | 2017 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Soliditet | 29,4 % | 32 % | 27,5 % | 35,3 % | 22 % | 31,4 % | 68,3 % | – |
| Kassalikviditet | 109 % | 102 % | 58 % | 60 % | 95 % | 80 % | 81 % | – |
| Rörelsemarginal | 13,2 % | 27 % | – | −840,9 % | −38,8 % | 12,9 % | −3 % | – |
| Vinstmarginal | 12,8 % | 27 % | – | −840,9 % | −32,5 % | 11 % | −3 % | – |
| Omsättningstillväxt | 16 % | – | −100 % | −76,3 % | −69,2 % | 829,4 % | – | – |
| Avkastning på eget kapital | 14 % | 29,7 % | −44,2 % | −90,2 % | −14,2 % | 10,7 % | −0,4 % | – |
| Omsättning per anställd | – | – | – | – | – | – | – | – |
Övriga poster i årsredovisningen (23)
Alla övriga belopp ur de senaste årsredovisningarna, med Bolagsverkets namn på posten.
| Post | 2024 | 2023 |
|---|---|---|
| Arets resultat eget kapital | 15 tkr | 27 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat arets resultat | 15 tkr | 27 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat balanseras ny rakning | −27 tkr | 28 tkr |
| Forandring eget kapital balanserat resultat balanseras ny rakning | 27 tkr | −28 tkr |
| Forandring eget kapital totalt | 106 tkr | 91 tkr |
| Forandring eget kapital totalt arets resultat | 15 tkr | 27 tkr |
| Forandring eget kapital totalt balanseras ny rakning | 0 | 0 |
| Forslag disposition | 56 tkr | 41 tkr |
| Forslag disposition balanseras iny rakning | 56 tkr | 41 tkr |
| Inventarier verktyg installationer | 0 | 0 |
| Inventarier verktyg installationer anskaffningsvarden | 125 tkr | 125 tkr |
| Inventarier verktyg installationer avskrivningar | 125 tkr | 125 tkr |
| Inventarier verktyg installationer forandring avskrivningar arets avskrivningar | – | 27 tkr |
| Maskiner andra tekniska anlaggningar | 0 | 0 |
| Maskiner andra tekniska anlaggningar anskaffningsvarden | 5 tkr | 5 tkr |
| Maskiner andra tekniska anlaggningar avskrivningar | 5 tkr | 5 tkr |
| Maskiner andra tekniska anlaggningar forandring avskrivningar arets avskrivningar | – | 1 tkr |
| Ovriga fordringar kortfristiga | 0 | 210 |
| Ovriga kortfristiga skulder | 64 tkr | 129 tkr |
| Ovriga lagertillgangar | 131 tkr | 131 tkr |
| Ovriga langfristiga skulder | 44 tkr | 44 tkr |
| Stallda sakerheter | 0 | 0 |
| Stallda sakerheter foretagsinteckningar | 0 | 0 |
Årsredovisningar
Räkenskapsår 2024
Period 1 jan. 2024 – 31 dec. 2024 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2023
Period 1 jan. 2023 – 31 dec. 2023 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2022
Period 1 jan. 2022 – 31 dec. 2022 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2021
Period 1 jan. 2021 – 31 dec. 2021 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2020
Period 1 jan. 2020 – 31 dec. 2020 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2019
Period 1 jan. 2019 – 31 dec. 2019 · Inlämnad –
Sandy Comms ABHuvudarbetsställe
Näsbyvägen 15 H, 135 53 Tyresö
Media & marknadsföring
Övriga arbetsställen visas när uppgifterna från SCB har hämtats.
Organisationsnummer
559115-0627
Registreringsdatum
12 juni 2017
Bolagsform
Aktiebolag
Kommun och län
Tyresö, Stockholms län
Status hos Bolagsverket
Aktiv
F-skatt
Uppgift saknas
Momsregistrering
Uppgift saknas
Arbetsgivarregistrering
Uppgift saknas
Aktiekapital
50 000 kr
SNI-koder
Media & marknadsföring
- SNI 73.300 – PR och kommunikation
Källor: Bolagsverket (uppdaterad 2026-09-28) · SCB (uppdaterad 2026-09-28) · Årsredovisning (uppdaterad 2026-10-11) · Företagets webbplats (uppdaterad 2026-10-22). Uppgifterna kan ha ändrats sedan de hämtades.