Sangria Tapas Bar AB
556747-9166Aktiebolagreg. 2008
Stockholm, Stockholms län
Nyckeltal
Räkenskapsår 2025Omsättning
9 397 tkr
Resultat efter fin. poster
520 tkr
Soliditet
65 %
Anställda
8
Är det här ditt företag?
Verifiera företaget och lägg till hemsida, kontaktuppgifter och logga.
Adresser
Besöksadress
Vanadisplan 1, 113 31 Stockholm
Postadress
Vanadisplan 1, 113 31 Stockholm
Verksamhetsbeskrivning
Bolaget ska bedriva restaurangverksamhet och därmed förenlig verksamhet.
Utveckling (tkr)
Visa siffrorna som tabell
| Räkenskapsår | Omsättning | Resultat | Eget kapital |
|---|---|---|---|
| 2022 | 7 525 tkr | −448 tkr | – |
| 2023 | 8 727 tkr | 421 tkr | – |
| 2024 | 8 470 tkr | −406 tkr | 1 116 tkr |
| 2025 | 9 397 tkr | 520 tkr | 1 515 tkr |
Jämfört med branschen
Soliditet 65,1 % – branschmedian 42,7 %
Vinstmarginal 5,5 % – branschmedian 2,9 %
Omsättningstillväxt 11 % – branschmedian 2,2 %
Median för 15167 företag i samma bransch och storleksklass.
Resultaträkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023* | 2022* |
|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 9 397 | 8 470 | 8 727 | 7 525 |
| Övriga rörelseintäkter | 338 | 226 | – | – |
| Rörelseintäkter | 9 735 | 8 695 | – | – |
| Råvaror och förnödenheter | 3 266 | 3 221 | – | – |
| Övriga externa kostnader | 2 211 | 2 244 | – | – |
| Personalkostnader | 3 464 | 3 404 | – | – |
| Av- och nedskrivningar | 275 | 238 | – | – |
| Rörelsekostnader | 9 217 | 9 107 | – | – |
| Rörelseresultat | 518 | −411 | – | – |
| Ränteintäkter och liknande | 3 | 8 | – | – |
| Räntekostnader och liknande | 1 | 3 | – | – |
| Finansiella poster | 2 | 5 | – | – |
| Resultat efter finansiella poster | 520 | −406 | 421 | −448 |
| Resultat före skatt | 520 | −406 | – | – |
| Skatt på årets resultat | 26 | 0 | – | – |
| Årets resultat | 494 | −406 | – | – |
* Från flerårsöversikten i en senare årsredovisning.
Balansräkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023* | 2022* |
|---|---|---|---|---|
| Materiella anläggningstillgångar | 301 | 430 | – | – |
| Finansiella anläggningstillgångar | 81 | 81 | – | – |
| Anläggningstillgångar | 383 | 511 | – | – |
| Varulager | 185 | 243 | – | – |
| Kundfordringar | 126 | 71 | – | – |
| Kortfristiga fordringar | 920 | 783 | – | – |
| Kassa och bank | 838 | 619 | – | – |
| Omsättningstillgångar | 1 943 | 1 646 | – | – |
| Summa tillgångar | 2 326 | 2 156 | – | – |
| Aktiekapital | 100 | 100 | – | – |
| Bundet eget kapital | 100 | 100 | – | – |
| Balanserat resultat | 921 | 1 423 | – | – |
| Fritt eget kapital | 1 415 | 1 016 | – | – |
| Eget kapital | 1 515 | 1 116 | – | – |
| Långfristiga skulder | 5 | 0 | – | – |
| Leverantörsskulder | 304 | 680 | – | – |
| Skatteskulder | 6 | 4 | – | – |
| Kortfristiga skulder | 806 | 1 040 | – | – |
| Summa eget kapital och skulder | 2 326 | 2 156 | – | – |
* Från flerårsöversikten i en senare årsredovisning.
Anställda och utdelning
| Post | 2025 | 2024 | 2023* | 2022* |
|---|---|---|---|---|
| Medelantal anställda | 8 | 8 | – | – |
| Föreslagen utdelning (tkr) | 0 | – | – | – |
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 |
|---|---|---|---|---|
| Soliditet | 65,1 % | 51,8 % | – | – |
| Kassalikviditet | 218 % | 135 % | – | – |
| Rörelsemarginal | 5,5 % | −4,9 % | – | – |
| Vinstmarginal | 5,5 % | −4,8 % | 4,8 % | −5,9 % |
| Omsättningstillväxt | 11 % | −2,9 % | 16 % | – |
| Avkastning på eget kapital | 32,6 % | −36,4 % | – | – |
| Omsättning per anställd | 1 175 tkr | 1 059 tkr | – | – |
Övriga poster i årsredovisningen (25)
Alla övriga belopp ur de senaste årsredovisningarna, med Bolagsverkets namn på posten.
| Post | 2025 | 2024 |
|---|---|---|
| Andra langfristiga fordringar | 81 tkr | 81 tkr |
| Andra langfristiga fordringar anskaffningsvarden | 81 tkr | 81 tkr |
| Arets resultat eget kapital | 494 tkr | −406 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat arets resultat | 494 tkr | – |
| Forandring eget kapital arets resultat balanseras ny rakning | 406 tkr | – |
| Forandring eget kapital balanserat resultat balanseras ny rakning | −406 tkr | – |
| Forandring eget kapital balanserat resultat utdelning | 95 tkr | – |
| Forslag disposition | 1 415 tkr | – |
| Forslag disposition balanseras iny rakning | 1 415 tkr | – |
| Forutbetalda kostnader upplupna intakter | 257 tkr | 287 tkr |
| Inventarier verktyg installationer | 252 tkr | 351 tkr |
| Inventarier verktyg installationer anskaffningsvarden | 1 331 tkr | 1 184 tkr |
| Inventarier verktyg installationer avskrivningar | 1 079 tkr | 833 tkr |
| Inventarier verktyg installationer forandring anskaffningsvarden inkop | 147 tkr | 108 tkr |
| Inventarier verktyg installationer forandring avskrivningar arets avskrivningar | 246 tkr | 214 tkr |
| Lager ravaror fornodenheter | 185 tkr | 243 tkr |
| Maskiner andra tekniska anlaggningar | 49 tkr | 78 tkr |
| Maskiner andra tekniska anlaggningar anskaffningsvarden | 2 047 tkr | 2 047 tkr |
| Maskiner andra tekniska anlaggningar avskrivningar | 1 997 tkr | 1 968 tkr |
| Maskiner andra tekniska anlaggningar forandring anskaffningsvarden inkop | 0 | 64 tkr |
| Maskiner andra tekniska anlaggningar forandring avskrivningar arets avskrivningar | 29 tkr | 23 tkr |
| Ovriga fordringar kortfristiga | 537 tkr | 426 tkr |
| Ovriga kortfristiga skulder | 236 tkr | 141 tkr |
| Ovriga langfristiga skulder | 5 tkr | 0 |
| Upplupna kostnader forutbetalda intakter | 260 tkr | 215 tkr |
Årsredovisningar
Räkenskapsår 2025
Period 1 jan. 2025 – 31 dec. 2025 · Inlämnad –
Sangria Tapas Bar ABHuvudarbetsställe
Vanadisplan 1, 113 31 Stockholm
Restaurang & café
Övriga arbetsställen visas när uppgifterna från SCB har hämtats.
Organisationsnummer
556747-9166
Registreringsdatum
2 januari 2008
Bolagsform
Aktiebolag
Kommun och län
Stockholm, Stockholms län
Status hos Bolagsverket
Aktiv
F-skatt
Uppgift saknas
Momsregistrering
Uppgift saknas
Arbetsgivarregistrering
Uppgift saknas
Aktiekapital
100 000 kr
SNI-koder
Restaurang & café
- SNI 56.110 – Restaurangverksamhet
Källor: Bolagsverket (uppdaterad 2026-09-28) · SCB (uppdaterad 2026-09-28) · Årsredovisning (uppdaterad 2026-10-11) · Företagets webbplats (uppdaterad 2026-10-08). Uppgifterna kan ha ändrats sedan de hämtades.