Sanjus Medical AB
556929-0132Aktiebolagreg. 2013
Göteborg, Västra Götalands län
Nyckeltal
Räkenskapsår 2025Omsättning
876 tkr
Resultat efter fin. poster
297 tkr
Soliditet
95 %
Anställda
–
Är det här ditt företag?
Verifiera företaget och lägg till hemsida, kontaktuppgifter och logga.
Adresser
Besöksadress
Södra Vägen 2, 412 54 Göteborg
Postadress
c/o Råmunddal, Södra Vägen 2, 412 54 Göteborg
Verksamhetsbeskrivning
Bolaget skall bedriva praktik- och konsultverksamhet inom hälso- och sjukvård, utbildningsverksamhet inom hälso- och sjukvård, handel med värdepapper och därmed förenlig verksamhet.
Utveckling (tkr)
Visa siffrorna som tabell
| Räkenskapsår | Omsättning | Resultat | Eget kapital |
|---|---|---|---|
| 2021 | 224 tkr | −88 tkr | – |
| 2022 | 625 tkr | −182 tkr | – |
| 2023 | 862 tkr | 590 tkr | 2 341 tkr |
| 2024 | 326 tkr | −257 tkr | 1 884 tkr |
| 2025 | 876 tkr | 297 tkr | 2 148 tkr |
Jämfört med branschen
Soliditet 95,4 % – branschmedian 74,8 %
Vinstmarginal 33,9 % – branschmedian 21 %
Omsättningstillväxt 168,7 % – branschmedian −2 %
Median för 17280 företag i samma bransch och storleksklass.
Resultaträkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022* | 2021* |
|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 876 | 326 | 862 | 625 | 224 |
| Rörelseintäkter | 876 | 326 | 862 | – | – |
| Övriga externa kostnader | 561 | 324 | 417 | – | – |
| Personalkostnader | 380 | 155 | 54 | – | – |
| Rörelsekostnader | 941 | 479 | 471 | – | – |
| Rörelseresultat | −65 | −153 | 391 | – | – |
| Ränteintäkter och liknande | 4 | 11 | 9 | – | – |
| Räntekostnader och liknande | 0 | 0 | 0 | – | – |
| Finansiella poster | 362 | −104 | 199 | – | – |
| Resultat efter finansiella poster | 297 | −257 | 590 | −182 | −88 |
| Resultat före skatt | 297 | −257 | 590 | – | – |
| Skatt på årets resultat | 33 | 0 | 89 | – | – |
| Årets resultat | 264 | −257 | 501 | – | – |
* Från flerårsöversikten i en senare årsredovisning.
Balansräkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022* | 2021* |
|---|---|---|---|---|---|
| Finansiella anläggningstillgångar | 590 | 590 | 590 | – | – |
| Anläggningstillgångar | 590 | 590 | 590 | – | – |
| Kundfordringar | – | 0 | 220 | – | – |
| Kortfristiga fordringar | 520 | 491 | 399 | – | – |
| Kortfristiga placeringar | 186 | 782 | 1 096 | – | – |
| Kassa och bank | 956 | 97 | 484 | – | – |
| Omsättningstillgångar | 1 662 | 1 370 | 1 979 | – | – |
| Summa tillgångar | 2 252 | 1 960 | 2 569 | – | – |
| Aktiekapital | 50 | 50 | 50 | – | – |
| Bundet eget kapital | 50 | 50 | 50 | – | – |
| Balanserat resultat | 1 834 | 2 091 | 1 790 | – | – |
| Fritt eget kapital | 2 098 | 1 834 | 2 291 | – | – |
| Eget kapital | 2 148 | 1 884 | 2 341 | – | – |
| Kortfristiga skulder | 104 | 76 | 227 | – | – |
| Summa eget kapital och skulder | 2 252 | 1 960 | 2 569 | – | – |
* Från flerårsöversikten i en senare årsredovisning.
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 |
|---|---|---|---|---|---|
| Soliditet | 95,4 % | 96,1 % | 91,1 % | – | – |
| Kassalikviditet | 1 597 % | 1 801 % | 870 % | – | – |
| Rörelsemarginal | −7,4 % | −46,9 % | 45,4 % | – | – |
| Vinstmarginal | 33,9 % | −78,8 % | 68,5 % | −29,1 % | −39,3 % |
| Omsättningstillväxt | 168,7 % | −62,2 % | 37,9 % | – | – |
| Avkastning på eget kapital | 12,3 % | −13,7 % | 21,4 % | – | – |
| Omsättning per anställd | – | – | – | – | – |
Övriga poster i årsredovisningen (21)
Alla övriga belopp ur de senaste årsredovisningarna, med Bolagsverkets namn på posten.
| Post | 2025 | 2024 |
|---|---|---|
| Andelar intresseforetag gemensamt styrda foretag | 590 tkr | 590 tkr |
| Andelar intresseforetag gemensamt styrda foretag anskaffningsvarden | 590 tkr | 590 tkr |
| Andelar intresseforetag gemensamt styrda foretag anskaffningsvarden inkop | – | 0 |
| Arets resultat eget kapital | 264 tkr | −257 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat arets resultat | 264 tkr | −257 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat balanseras ny rakning | 257 tkr | −501 tkr |
| Forandring eget kapital balanserat resultat balanseras ny rakning | −257 tkr | 501 tkr |
| Forandring eget kapital balanserat resultat utdelning | – | 200 tkr |
| Forandring eget kapital totalt | 2 148 tkr | 1 884 tkr |
| Forandring eget kapital totalt arets resultat | 264 tkr | −257 tkr |
| Forandring eget kapital totalt balanseras ny rakning | 0 | 0 |
| Forandring eget kapital totalt utdelning | – | 200 tkr |
| Forslag disposition | 2 098 tkr | 1 834 tkr |
| Forslag disposition balanseras iny rakning | 2 098 tkr | 1 834 tkr |
| Forutbetalda kostnader upplupna intakter | 110 tkr | 185 tkr |
| Nedskrivningar finansiella anlaggningstillgangar kortfristiga placeringar | 0 | 121 tkr |
| Ovriga fordringar kortfristiga | 410 tkr | 306 tkr |
| Ovriga kortfristiga placeringar | 186 tkr | 782 tkr |
| Ovriga kortfristiga skulder | 94 tkr | 66 tkr |
| Resultat ovriga finansiella anlaggningstillgangar | 358 tkr | 5 tkr |
| Upplupna kostnader forutbetalda intakter | 10 tkr | 10 tkr |
Årsredovisningar
Räkenskapsår 2025
Period 1 jan. 2025 – 31 dec. 2025 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2024
Period 1 jan. 2024 – 31 dec. 2024 · Inlämnad –
Sanjus Medical ABHuvudarbetsställe
Södra Vägen 2, 412 54 Göteborg
Hälsa & vård
Övriga arbetsställen visas när uppgifterna från SCB har hämtats.
Organisationsnummer
556929-0132
Registreringsdatum
16 april 2013
Bolagsform
Aktiebolag
Kommun och län
Göteborg, Västra Götalands län
Status hos Bolagsverket
Aktiv
F-skatt
Uppgift saknas
Momsregistrering
Uppgift saknas
Arbetsgivarregistrering
Uppgift saknas
Aktiekapital
50 000 kr
SNI-koder
Hälsa & vård
- SNI 86.212 – Annan allmän öppen hälso- och sjukvård, ej primärvård
- SNI 70.200 – Konsultverksamhet avseende företags organisation
Källor: Bolagsverket (uppdaterad 2026-09-28) · SCB (uppdaterad 2026-09-28) · Årsredovisning (uppdaterad 2026-10-11) · Företagets webbplats (uppdaterad 2026-10-12). Uppgifterna kan ha ändrats sedan de hämtades.