Sannegaard AB
559364-9055Aktiebolagreg. 2022
Sävedalen, Västra Götalands län
Nyckeltal
Räkenskapsår 2025Omsättning
243 tkr
Resultat efter fin. poster
79 tkr
Soliditet
84 %
Anställda
1
Är det här ditt företag?
Verifiera företaget och lägg till hemsida, kontaktuppgifter och logga.
Adresser
Besöksadress
Tillfällavägen 15, 433 63 Sävedalen
Postadress
c/o Strömson, Tillfällavägen 15, 433 63 Sävedalen
Verksamhetsbeskrivning
Bolaget skall bedriva konsultverksamhet inom idrott och marknadsföring, reklam- och PR-verksamhet, handel med värdepapper samt därmed förenlig verksamhet.
Utveckling (tkr)
Visa siffrorna som tabell
| Räkenskapsår | Omsättning | Resultat | Eget kapital |
|---|---|---|---|
| 2022 | 45 tkr | 25 tkr | 44 tkr |
| 2023 | 303 tkr | 146 tkr | 160 tkr |
| 2024 | 621 tkr | 200 tkr | 208 tkr |
| 2025 | 243 tkr | 79 tkr | 268 tkr |
Jämfört med branschen
Soliditet 84,1 % – branschmedian 50,6 %
Vinstmarginal 32,5 % – branschmedian 2,7 %
Omsättningstillväxt −60,9 % – branschmedian 1,5 %
Median för 4690 företag i samma bransch och storleksklass.
Resultaträkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 |
|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 243 | 621 | 303 | 45 |
| Övriga rörelseintäkter | 0 | 8 | 7 | – |
| Rörelseintäkter | 243 | 629 | 310 | 45 |
| Övriga externa kostnader | 103 | 393 | 126 | 20 |
| Personalkostnader | 59 | 31 | 38 | – |
| Övriga rörelsekostnader | 2 | 4 | 0 | – |
| Rörelsekostnader | 164 | 429 | 165 | 20 |
| Rörelseresultat | 79 | 200 | 146 | 25 |
| Ränteintäkter och liknande | 1 | 0 | – | – |
| Räntekostnader och liknande | 1 | 0 | −0 | 0 |
| Finansiella poster | −0 | 0 | 0 | −0 |
| Resultat efter finansiella poster | 79 | 200 | 146 | 25 |
| Resultat före skatt | 79 | 200 | 146 | 25 |
| Skatt på årets resultat | 19 | 52 | 30 | 6 |
| Årets resultat | 60 | 148 | 116 | 19 |
Balansräkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 |
|---|---|---|---|---|
| Kundfordringar | 19 | 19 | – | – |
| Kortfristiga fordringar | 20 | 41 | 13 | 4 |
| Kortfristiga placeringar | 219 | 107 | – | – |
| Kassa och bank | 80 | 118 | 173 | 61 |
| Omsättningstillgångar | 318 | 266 | 186 | 65 |
| Summa tillgångar | 318 | 266 | 186 | 65 |
| Aktiekapital | 25 | 25 | 25 | 25 |
| Bundet eget kapital | 25 | 25 | 25 | 25 |
| Balanserat resultat | 183 | 35 | 19 | – |
| Fritt eget kapital | 243 | 183 | 135 | 19 |
| Eget kapital | 268 | 208 | 160 | 44 |
| Leverantörsskulder | 5 | 0 | 7 | – |
| Skatteskulder | 29 | 58 | 19 | – |
| Kortfristiga skulder | 51 | 59 | 26 | 21 |
| Summa eget kapital och skulder | 318 | 266 | 186 | 65 |
Anställda och utdelning
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 |
|---|---|---|---|---|
| Medelantal anställda | 1 | 1 | 1 | – |
| Föreslagen utdelning (tkr) | – | – | 100 | – |
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 |
|---|---|---|---|---|
| Soliditet | 84,1 % | 78 % | 86,1 % | 68,3 % |
| Kassalikviditet | 627 % | 454 % | 721 % | 315 % |
| Rörelsemarginal | 32,6 % | 32,1 % | 48,1 % | 55,3 % |
| Vinstmarginal | 32,5 % | 32,2 % | 48,2 % | 55,6 % |
| Omsättningstillväxt | −60,9 % | 105 % | 573,3 % | – |
| Avkastning på eget kapital | 22,4 % | 71,1 % | 72,3 % | 43,7 % |
| Omsättning per anställd | 243 tkr | 621 tkr | 303 tkr | – |
Övriga poster i årsredovisningen (14)
Alla övriga belopp ur de senaste årsredovisningarna, med Bolagsverkets namn på posten.
| Post | 2025 | 2024 |
|---|---|---|
| Arets resultat eget kapital | 60 tkr | 148 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat arets resultat | 60 tkr | 148 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat balanseras ny rakning | −148 tkr | −116 tkr |
| Forandring eget kapital balanserat resultat balanseras ny rakning | 148 tkr | 116 tkr |
| Forandring eget kapital balanserat resultat utdelning | – | 100 tkr |
| Forandring eget kapital totalt | 268 tkr | 208 tkr |
| Forandring eget kapital totalt arets resultat | 60 tkr | 148 tkr |
| Forandring eget kapital totalt balanseras ny rakning | 0 | 0 |
| Forandring eget kapital totalt utdelning | – | 100 tkr |
| Forslag disposition | 243 tkr | 183 tkr |
| Forslag disposition balanseras iny rakning | 243 tkr | 183 tkr |
| Ovriga fordringar kortfristiga | 1 tkr | 23 tkr |
| Ovriga kortfristiga placeringar | 219 tkr | 107 tkr |
| Ovriga kortfristiga skulder | 17 tkr | 406 |
Årsredovisningar
Räkenskapsår 2025
Period 1 jan. 2025 – 31 dec. 2025 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2024
Period 1 jan. 2024 – 31 dec. 2024 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2023
Period 1 jan. 2023 – 31 dec. 2023 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2022
Period 10 feb. 2022 – 31 dec. 2022 · Inlämnad –
Sannegaard ABHuvudarbetsställe
Tillfällavägen 15, 433 63 Sävedalen
Träning & gym
Övriga arbetsställen visas när uppgifterna från SCB har hämtats.
Organisationsnummer
559364-9055
Registreringsdatum
10 februari 2022
Bolagsform
Aktiebolag
Kommun och län
Partille, Västra Götalands län
Status hos Bolagsverket
Aktiv
F-skatt
Uppgift saknas
Momsregistrering
Uppgift saknas
Arbetsgivarregistrering
Uppgift saknas
Aktiekapital
25 000 kr
SNI-koder
Träning & gym
- SNI 93.199 – Annan sportverksamhet
- SNI 70.200 – Konsultverksamhet avseende företags organisation
Källor: Bolagsverket (uppdaterad 2026-09-28) · SCB (uppdaterad 2026-09-28) · Årsredovisning (uppdaterad 2026-10-11) · Företagets webbplats (uppdaterad 2026-10-25). Uppgifterna kan ha ändrats sedan de hämtades.