Santa Lucia Cyklar AB
559159-9427Aktiebolagreg. 2018
Malmö, Skåne län
Nyckeltal
Räkenskapsår 2025Omsättning
1 426 tkr
Resultat efter fin. poster
29 tkr
Soliditet
15 %
Anställda
–
Santa Lucía Cyklar — Den mobila cykelverkstaden i Malmö
Reparationer, renoveringar och service för alla cykelmärken — Babboe, Bullitt, Muli, Cargobike m.fl. Specialister på lådcyklar. Mobil verkstad som kommer till dig, eller besök oss på Mariedalsvägen 46 i Malmö.
santaluciacyklar.com
Adresser
Besöksadress
Mariedalsvägen 46, 217 45 Malmö
Postadress
Mariedalsvägen 46, 217 45 Malmö
Verksamhetsbeskrivning
Försäljning och reparationer av cyklar. Inriktad i lådcyklar
Utveckling (tkr)
Visa siffrorna som tabell
| Räkenskapsår | Omsättning | Resultat | Eget kapital |
|---|---|---|---|
| 2018 | 0 tkr | −2 tkr | – |
| 2019 | 103 tkr | 61 tkr | 97 tkr |
| 2020 | 0 tkr | −27 tkr | 69 tkr |
| 2021 | 0 tkr | −34 tkr | 35 tkr |
| 2022 | 0 tkr | 26 tkr | 62 tkr |
| 2023 | 0 tkr | −57 tkr | 25 tkr |
| 2024 | 0 tkr | −13 tkr | 12 tkr |
| 2025 | 1 426 tkr | 29 tkr | 41 tkr |
Jämfört med branschen
Soliditet 15,4 % – branschmedian 49,1 %
Vinstmarginal 2 % – branschmedian 4,2 %
Omsättningstillväxt – – branschmedian 2,7 %
Median för 6030 företag i samma bransch och storleksklass.
Resultaträkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 1 426 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 103 | 0 |
| Övriga rörelseintäkter | 1 | – | 0 | 100 | – | – | – | – |
| Rörelseintäkter | 1 427 | 0 | 0 | 100 | 0 | 0 | 103 | – |
| Råvaror och förnödenheter | 907 | – | – | – | – | – | – | – |
| Handelsvaror | – | – | 0 | 16 | – | – | – | – |
| Övriga externa kostnader | 165 | 10 | 11 | 16 | 14 | 8 | 22 | – |
| Personalkostnader | 268 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | – |
| Av- och nedskrivningar | 0 | 29 | 49 | 48 | 20 | 20 | 20 | – |
| Övriga rörelsekostnader | 59 | – | – | – | – | – | – | – |
| Rörelsekostnader | 1 398 | 39 | 59 | 80 | 34 | 27 | 42 | – |
| Rörelseresultat | 29 | −39 | −59 | 20 | −34 | −27 | 61 | – |
| Ränteintäkter och liknande | 0 | 0 | 0 | 0 | – | – | – | – |
| Räntekostnader och liknande | 0 | – | – | 0 | 0 | – | – | – |
| Finansiella poster | −0 | 25 | 3 | 6 | −0 | – | – | – |
| Resultat efter finansiella poster | 29 | −13 | −57 | 26 | −34 | −27 | 61 | −2 |
| Resultat före skatt | 29 | −13 | −57 | 26 | −34 | −27 | 61 | – |
| Skatt på årets resultat | – | – | – | – | – | 0 | 13 | – |
| Årets resultat | 29 | −13 | −57 | 26 | −34 | −27 | 49 | – |
* Från flerårsöversikten i en senare årsredovisning.
Balansräkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Materiella anläggningstillgångar | 0 | 58 | 87 | 136 | 39 | 59 | 78 | – |
| Finansiella anläggningstillgångar | – | 0 | 33 | 40 | 50 | 50 | 0 | – |
| Anläggningstillgångar | 0 | 58 | 120 | 176 | 89 | 109 | 78 | – |
| Varulager | 66 | – | – | – | – | – | – | – |
| Kundfordringar | 64 | – | – | – | – | – | – | – |
| Kortfristiga fordringar | 64 | 3 | 3 | 7 | 4 | 2 | 0 | – |
| Kassa och bank | 135 | 56 | 7 | 3 | 40 | 69 | 150 | – |
| Omsättningstillgångar | 265 | 59 | 10 | 11 | 44 | 71 | 150 | – |
| Summa tillgångar | 265 | 117 | 130 | 187 | 133 | 180 | 228 | – |
| Aktiekapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | – |
| Bundet eget kapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | – |
| Balanserat resultat | −38 | −25 | 12 | −15 | 19 | 47 | −2 | – |
| Fritt eget kapital | −9 | −38 | −25 | 12 | −15 | 19 | 47 | – |
| Eget kapital | 41 | 12 | 25 | 62 | 35 | 69 | 97 | – |
| Långfristiga skulder | 0 | – | – | – | – | – | – | – |
| Leverantörsskulder | 78 | – | – | – | – | – | – | – |
| Skatteskulder | – | – | – | – | 0 | 13 | 13 | – |
| Kortfristiga skulder | 225 | 105 | 105 | 125 | 98 | 110 | 132 | – |
| Summa eget kapital och skulder | 265 | 117 | 130 | 187 | 133 | 180 | 228 | – |
* Från flerårsöversikten i en senare årsredovisning.
Anställda och utdelning
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Medelantal anställda | – | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | – |
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Soliditet | 15,4 % | 10,4 % | 19,6 % | 33 % | 26,6 % | 38,6 % | 42,3 % | – |
| Kassalikviditet | 89 % | 56 % | 10 % | 9 % | 45 % | 64 % | 114 % | – |
| Rörelsemarginal | 2 % | – | – | – | – | – | 59,6 % | – |
| Vinstmarginal | 2 % | – | – | – | – | – | 59,2 % | – |
| Omsättningstillväxt | – | – | – | – | – | −100 % | – | – |
| Avkastning på eget kapital | 70,4 % | −111 % | −222,3 % | 42,5 % | −96 % | −39,2 % | 50,4 % | – |
| Omsättning per anställd | – | – | – | – | – | – | – | – |
Övriga poster i årsredovisningen (23)
Alla övriga belopp ur de senaste årsredovisningarna, med Bolagsverkets namn på posten.
| Post | 2025 | 2024 |
|---|---|---|
| Andra langfristiga vardepappersinnehav | – | 0 |
| Andra langfristiga vardepappersinnehav anskaffningsvarden | – | 0 |
| Andra langfristiga vardepappersinnehav forandring anskaffningsvarden forsaljningar | – | 33 tkr |
| Arets resultat eget kapital | 29 tkr | −13 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat arets resultat | 29 tkr | −13 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat balanseras ny rakning | 13 tkr | 57 tkr |
| Forandring eget kapital balanserat resultat balanseras ny rakning | −13 tkr | −57 tkr |
| Forandring eget kapital totalt | – | 12 tkr |
| Forandring eget kapital totalt arets resultat | 29 tkr | −13 tkr |
| Forandring eget kapital totalt balanseras ny rakning | 0 | 0 |
| Forslag disposition | −9 tkr | −38 tkr |
| Forslag disposition balanseras iny rakning | −9 tkr | −38 tkr |
| Inventarier verktyg installationer | 0 | 58 tkr |
| Inventarier verktyg installationer anskaffningsvarden | – | 243 tkr |
| Inventarier verktyg installationer avskrivningar | – | 185 tkr |
| Inventarier verktyg installationer forandring anskaffningsvarden inkop | – | 0 |
| Inventarier verktyg installationer forandring avskrivningar arets avskrivningar | – | 29 tkr |
| Lager fardiga varor handelsvaror | 66 tkr | – |
| Ovriga fordringar kortfristiga | 405 | 3 tkr |
| Ovriga kortfristiga skulder | 147 tkr | 105 tkr |
| Ovriga langfristiga skulder | 0 | – |
| Resultat ovriga finansiella anlaggningstillgangar | 0 | 25 tkr |
| Upplupna kostnader forutbetalda intakter | 0 | – |
Årsredovisningar
Räkenskapsår 2025
Period 1 jan. 2025 – 31 dec. 2025 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2024
Period 1 jan. 2024 – 31 dec. 2024 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2023
Period 1 jan. 2023 – 31 dec. 2023 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2022
Period 1 jan. 2022 – 31 dec. 2022 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2021
Period 1 jan. 2021 – 31 dec. 2021 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2020
Period 1 jan. 2020 – 31 dec. 2020 · Inlämnad –
Santa Lucia Cyklar ABHuvudarbetsställe
Mariedalsvägen 46, 217 45 Malmö
Reparation & service
Övriga arbetsställen visas när uppgifterna från SCB har hämtats.
Organisationsnummer
559159-9427
Registreringsdatum
23 maj 2018
Bolagsform
Aktiebolag
Kommun och län
Malmö, Skåne län
Status hos Bolagsverket
Aktiv
F-skatt
Uppgift saknas
Momsregistrering
Uppgift saknas
Arbetsgivarregistrering
Uppgift saknas
Aktiekapital
50 000 kr
SNI-koder
Reparation & service
- SNI 95.290 – Reparation och underhåll av övriga hushållsartiklar och varor för personligt bruk
- SNI 47.632 – Detaljhandel med cyklar
- SNI 95.320 – Reparation och underhåll av motorcyklar
- SNI 47.634 – Detaljhandel via internet eller postorder med sport- och fritidsartiklar
Källor: Bolagsverket (uppdaterad 2026-09-28) · SCB (uppdaterad 2026-09-28) · Årsredovisning (uppdaterad 2026-10-11) · Företagets webbplats (uppdaterad 2026-10-23). Uppgifterna kan ha ändrats sedan de hämtades.