Santeastic AB
559347-5006Aktiebolagreg. 2021
Linköping, Östergötlands län
Nyckeltal
Räkenskapsår 2025Omsättning
1 132 tkr
Resultat efter fin. poster
61 tkr
Soliditet
65 %
Anställda
1
Är det här ditt företag?
Verifiera företaget och lägg till hemsida, kontaktuppgifter och logga.
Adresser
Besöksadress
S:t Korsgatan 4 C, 582 27 Linköping
Postadress
S:t Korsgatan 4 C, 582 27 Linköping
Verksamhetsbeskrivning
Bolaget skall bedriva konsultverksamhet inom vård och omsorg genom uthyrning av operationssköterska samt därmed förenlig verksamhet. Bolaget skall även äga och förvalta fast och lös egendom i Sverige och utomlands. Bolaget bedriver även verksamhet inom hotell och turistnäring.
Utveckling (tkr)
Visa siffrorna som tabell
| Räkenskapsår | Omsättning | Resultat | Eget kapital |
|---|---|---|---|
| 2022 | 988 tkr | 420 tkr | 358 tkr |
| 2023 | 1 290 tkr | 241 tkr | 320 tkr |
| 2024 | 1 406 tkr | 363 tkr | 342 tkr |
| 2025 | 1 132 tkr | 61 tkr | 178 tkr |
Jämfört med branschen
Soliditet 64,8 % – branschmedian 74,8 %
Vinstmarginal 5,4 % – branschmedian 21,1 %
Omsättningstillväxt −19,5 % – branschmedian −2 %
Median för 17252 företag i samma bransch och storleksklass.
Resultaträkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 |
|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 1 132 | 1 406 | 1 290 | 988 |
| Övriga rörelseintäkter | – | – | 0 | – |
| Rörelseintäkter | 1 132 | 1 406 | 1 290 | 988 |
| Övriga externa kostnader | 113 | 87 | 80 | 61 |
| Personalkostnader | 960 | 961 | 975 | 507 |
| Rörelsekostnader | 1 073 | 1 048 | 1 054 | 568 |
| Rörelseresultat | 59 | 358 | 236 | 420 |
| Ränteintäkter och liknande | 1 | 8 | 5 | 0 |
| Räntekostnader och liknande | 0 | 3 | 0 | 0 |
| Finansiella poster | 1 | 5 | 5 | −0 |
| Resultat efter finansiella poster | 61 | 363 | 241 | 420 |
| Bokslutsdispositioner | 0 | −95 | −61 | – |
| Resultat före skatt | 61 | 268 | 180 | 420 |
| Skatt på årets resultat | 14 | 59 | 38 | 87 |
| Årets resultat | 46 | 209 | 142 | 333 |
Balansräkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 |
|---|---|---|---|---|
| Kundfordringar | 35 | 41 | 133 | 162 |
| Kortfristiga fordringar | 195 | 57 | 224 | 164 |
| Kassa och bank | 272 | 605 | 409 | 440 |
| Omsättningstillgångar | 467 | 662 | 633 | 604 |
| Summa tillgångar | 467 | 662 | 633 | 604 |
| Aktiekapital | 25 | 25 | 25 | 25 |
| Bundet eget kapital | 25 | 25 | 25 | 25 |
| Balanserat resultat | 107 | 108 | 153 | 0 |
| Fritt eget kapital | 153 | 317 | 295 | 333 |
| Eget kapital | 178 | 342 | 320 | 358 |
| Obeskattade reserver | 156 | 156 | 61 | – |
| Leverantörsskulder | 18 | 10 | 11 | 7 |
| Skatteskulder | 0 | 0 | 98 | 89 |
| Kortfristiga skulder | 132 | 163 | 252 | 246 |
| Summa eget kapital och skulder | 467 | 662 | 633 | 604 |
Anställda och utdelning
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 |
|---|---|---|---|---|
| Medelantal anställda | 1 | 1 | 1 | – |
| Föreslagen utdelning (tkr) | 0 | 210 | 188 | 180 |
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 |
|---|---|---|---|---|
| Soliditet | 64,8 % | 70,4 % | 58,2 % | 59,3 % |
| Kassalikviditet | 354 % | 405 % | 251 % | 246 % |
| Rörelsemarginal | 5,2 % | 25,5 % | 18,3 % | 42,6 % |
| Vinstmarginal | 5,4 % | 25,8 % | 18,7 % | 42,5 % |
| Omsättningstillväxt | −19,5 % | 9 % | 30,6 % | – |
| Avkastning på eget kapital | 25,9 % | 61,2 % | 44,4 % | 93 % |
| Omsättning per anställd | 1 132 tkr | 1 406 tkr | 1 290 tkr | – |
Övriga poster i årsredovisningen (14)
Alla övriga belopp ur de senaste årsredovisningarna, med Bolagsverkets namn på posten.
| Post | 2025 | 2024 |
|---|---|---|
| Arets resultat eget kapital | 46 tkr | 209 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat arets resultat | 46 tkr | 209 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat balanseras ny rakning | −209 tkr | −142 tkr |
| Forandring eget kapital balanserat resultat balanseras ny rakning | 209 tkr | 142 tkr |
| Forandring eget kapital balanserat resultat utdelning | 210 tkr | 188 tkr |
| Forandring periodiseringsfond | 0 | −95 tkr |
| Forslag disposition | 153 tkr | 317 tkr |
| Forslag disposition balanseras iny rakning | 153 tkr | 107 tkr |
| Forslag disposition utdelning annan utdelning | – | 210 tkr |
| Forutbetalda kostnader upplupna intakter | 68 tkr | – |
| Ovriga fordringar kortfristiga | 92 tkr | 16 tkr |
| Ovriga kortfristiga skulder | 111 tkr | 151 tkr |
| Periodiseringsfonder | 156 tkr | 156 tkr |
| Upplupna kostnader forutbetalda intakter | 3 tkr | 3 tkr |
Årsredovisningar
Räkenskapsår 2025
Period 1 jan. 2025 – 31 dec. 2025 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2024
Period 1 jan. 2024 – 31 dec. 2024 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2023
Period 1 jan. 2023 – 31 dec. 2023 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2022
Period 19 nov. 2021 – 31 dec. 2022 · Inlämnad –
Santeastic ABHuvudarbetsställe
S:t Korsgatan 4 C, 582 27 Linköping
Hälsa & vård
Övriga arbetsställen visas när uppgifterna från SCB har hämtats.
Organisationsnummer
559347-5006
Registreringsdatum
19 november 2021
Bolagsform
Aktiebolag
Kommun och län
Linköping, Östergötlands län
Status hos Bolagsverket
Aktiv
F-skatt
Uppgift saknas
Momsregistrering
Uppgift saknas
Arbetsgivarregistrering
Uppgift saknas
Aktiekapital
25 000 kr
SNI-koder
Hälsa & vård
- SNI 86.102 – Specialiserad sluten somatisk hälso- och sjukvård på sjukhus
Källor: Bolagsverket (uppdaterad 2026-09-28) · SCB (uppdaterad 2026-09-28) · Årsredovisning (uppdaterad 2026-10-11) · Företagets webbplats (uppdaterad 2026-10-25). Uppgifterna kan ha ändrats sedan de hämtades.