SAPX Consulting AB
556442-8422Aktiebolagreg. 1992
Löddeköpinge, Skåne län
Nyckeltal
Räkenskapsår 2024Omsättning
2 868 tkr
Resultat efter fin. poster
−514 tkr
Soliditet
96 %
Anställda
1
Är det här ditt företag?
Verifiera företaget och lägg till hemsida, kontaktuppgifter och logga.
Adresser
Besöksadress
Timotejvägen 45, 246 51 Löddeköpinge
Postadress
Timotejvägen 45, 246 51 Löddeköpinge
Verksamhetsbeskrivning
Bolaget ska bedriva datakonsulttjänster, uppfödning av och tävling med hästar, samt därmed förenlig verksamhet.
Utveckling (tkr)
Visa siffrorna som tabell
| Räkenskapsår | Omsättning | Resultat | Eget kapital |
|---|---|---|---|
| 2016 | 1 388 016 tkr | −165 069 tkr | – |
| 2017 | 366 tkr | −983 tkr | – |
| 2018 | 466 tkr | −768 tkr | 9 724 tkr |
| 2019 | 1 675 tkr | −1 094 tkr | 8 631 tkr |
| 2020 | 1 820 tkr | 1 903 tkr | 10 534 tkr |
| 2021 | 1 570 tkr | −1 781 tkr | 8 453 tkr |
| 2022 | 2 265 tkr | −500 tkr | 7 953 tkr |
| 2023 | 2 692 tkr | 628 tkr | 8 582 tkr |
| 2024 | 2 868 tkr | −514 tkr | 8 067 tkr |
Jämfört med branschen
Soliditet 96,4 % – branschmedian 74,7 %
Vinstmarginal −17,9 % – branschmedian 20,5 %
Omsättningstillväxt 6,5 % – branschmedian −5,6 %
Median för 46722 företag i samma bransch och storleksklass.
Resultaträkning (tkr)
| Post | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 | 2017* | 2016* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 2 868 | 2 692 | 2 265 | 1 570 | 1 820 | 1 675 | 466 | 366 | 1 388 016 |
| Rörelseintäkter | 2 868 | 2 692 | 2 265 | 1 570 | 1 820 | 1 675 | 466 | – | – |
| Handelsvaror | 79 | 42 | 21 | – | 0 | 404 | 387 | – | – |
| Övriga externa kostnader | 245 | 214 | 269 | 96 | 127 | 151 | 69 | – | – |
| Personalkostnader | 1 200 | 638 | 879 | 701 | 564 | 417 | 0 | – | – |
| Av- och nedskrivningar | – | – | – | 0 | 9 | 285 | 140 | – | – |
| Övriga rörelsekostnader | – | – | 0 | 82 | 29 | – | – | – | – |
| Rörelsekostnader | 1 524 | 894 | 1 169 | 879 | 729 | 1 257 | 596 | – | – |
| Rörelseresultat | 1 345 | 1 799 | 1 096 | 691 | 1 091 | 418 | −130 | – | – |
| Resultat från andelar i koncernföretag | 0 | 84 | 1 322 | – | – | – | – | – | – |
| Ränteintäkter och liknande | 0 | 7 | 2 | 39 | 155 | 7 | 20 | – | – |
| Räntekostnader och liknande | 0 | 2 | 119 | 109 | 83 | 209 | 309 | – | – |
| Finansiella poster | −1 859 | −1 170 | −1 596 | −2 472 | 813 | −1 512 | −639 | – | – |
| Resultat efter finansiella poster | −514 | 628 | −500 | −1 781 | 1 903 | −1 094 | −768 | −983 | −165 069 |
| Resultat före skatt | −514 | 628 | −500 | −1 781 | 1 903 | −1 094 | −768 | – | – |
| Årets resultat | −514 | 628 | −500 | −1 781 | 1 903 | −1 094 | −768 | – | – |
* Från flerårsöversikten i en senare årsredovisning.
Balansräkning (tkr)
| Post | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 | 2017* | 2016* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Materiella anläggningstillgångar | – | – | – | 0 | 0 | 589 | 149 | – | – |
| Finansiella anläggningstillgångar | 6 789 | 7 806 | 6 577 | 10 160 | 12 457 | 10 708 | 11 691 | – | – |
| Anläggningstillgångar | 6 789 | 7 806 | 6 577 | 10 160 | 12 457 | 11 297 | 11 840 | – | – |
| Kundfordringar | 166 | 230 | 484 | 427 | 608 | 500 | 37 | – | – |
| Kortfristiga fordringar | 179 | 231 | 679 | 572 | 1 210 | 1 454 | 1 241 | – | – |
| Kassa och bank | 1 402 | 702 | 914 | 413 | 769 | 552 | 385 | – | – |
| Omsättningstillgångar | 1 581 | 933 | 1 593 | 985 | 1 979 | 2 005 | 1 626 | – | – |
| Summa tillgångar | 8 370 | 8 739 | 8 170 | 11 145 | 14 436 | 13 302 | 13 467 | – | – |
| Aktiekapital | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 | – | – |
| Bundet eget kapital | 120 | 120 | 120 | 120 | 120 | 120 | 120 | – | – |
| Balanserat resultat | 8 462 | 7 833 | 8 333 | 10 114 | 8 511 | 9 604 | 10 373 | – | – |
| Fritt eget kapital | 7 947 | 8 462 | 7 833 | 8 333 | 10 414 | 8 511 | 9 604 | – | – |
| Eget kapital | 8 067 | 8 582 | 7 953 | 8 453 | 10 534 | 8 631 | 9 724 | – | – |
| Långfristiga skulder | – | – | 0 | 2 500 | 3 732 | 4 561 | 3 670 | – | – |
| Leverantörsskulder | – | 0 | 20 | 5 | 0 | 10 | 0 | – | – |
| Kortfristiga skulder | 302 | 157 | 217 | 191 | 170 | 111 | 72 | – | – |
| Summa eget kapital och skulder | 8 370 | 8 739 | 8 170 | 11 145 | 14 436 | 13 302 | 13 467 | – | – |
* Från flerårsöversikten i en senare årsredovisning.
Anställda och utdelning
| Post | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 | 2017* | 2016* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Medelantal anställda | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | – | – | – |
| Föreslagen utdelning (tkr) | – | – | – | – | 300 | – | – | – | – |
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 | 2017 | 2016 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Soliditet | 96,4 % | 98,2 % | 97,3 % | 75,9 % | 73 % | 64,9 % | 72,2 % | – | – |
| Kassalikviditet | 523 % | 592 % | 734 % | 515 % | 1 167 % | 1 815 % | 2 251 % | – | – |
| Rörelsemarginal | 46,9 % | 66,8 % | 48,4 % | 44 % | 59,9 % | 25 % | −27,8 % | – | – |
| Vinstmarginal | −17,9 % | 23,3 % | −22,1 % | −113,4 % | 104,6 % | −65,3 % | −164,8 % | −268,6 % | −11,9 % |
| Omsättningstillväxt | 6,5 % | 18,9 % | 44,3 % | −13,7 % | 8,7 % | 259,4 % | 27,3 % | – | – |
| Avkastning på eget kapital | −6,4 % | 7,3 % | −6,3 % | −21,1 % | 18,1 % | −12,7 % | −7,9 % | – | – |
| Omsättning per anställd | 2 868 tkr | 2 692 tkr | 2 265 tkr | 1 570 tkr | 1 820 tkr | 1 675 tkr | – | – | – |
Övriga poster i årsredovisningen (32)
Alla övriga belopp ur de senaste årsredovisningarna, med Bolagsverkets namn på posten.
| Post | 2024 | 2023 |
|---|---|---|
| Andelar intresseforetag gemensamt styrda foretag | 712 tkr | 410 tkr |
| Andelar intresseforetag gemensamt styrda foretag anskaffningsvarden | 9 371 tkr | 6 169 tkr |
| Andelar intresseforetag gemensamt styrda foretag anskaffningsvarden inkop | 3 202 tkr | 3 569 tkr |
| Andelar intresseforetag gemensamt styrda foretag forandring nedskrivningar arets nedskrivningar | 2 900 tkr | 3 909 tkr |
| Andelar intresseforetag gemensamt styrda foretag nedskrivningar | 8 659 tkr | 5 759 tkr |
| Andra langfristiga fordringar | 0 | 1 070 tkr |
| Andra langfristiga fordringar anskaffningsvarden | 0 | 1 070 tkr |
| Andra langfristiga fordringar forandring anskaffningsvarden omklassificeringar | −770 tkr | – |
| Andra langfristiga fordringar forandring anskaffningsvarden reglerade fordringar | 300 tkr | – |
| Andra langfristiga fordringar forandring anskaffningsvarden tillkommande fordringar | – | 770 tkr |
| Andra langfristiga vardepappersinnehav | 6 077 tkr | 6 326 tkr |
| Andra langfristiga vardepappersinnehav anskaffningsvarden | 6 077 tkr | 6 326 tkr |
| Andra langfristiga vardepappersinnehav forandring anskaffningsvarden arets omklassificeringar | 770 tkr | – |
| Andra langfristiga vardepappersinnehav forandring anskaffningsvarden forsaljningar | 1 020 tkr | 912 tkr |
| Andra langfristiga vardepappersinnehav forandring nedskrivningar aterforda nedskrivningar | – | 1 711 tkr |
| Andra langfristiga vardepappersinnehav nedskrivningar | – | 0 |
| Arets resultat eget kapital | −514 tkr | 628 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat arets resultat | −514 tkr | 628 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat balanseras ny rakning | −628 tkr | 500 tkr |
| Forandring eget kapital balanserat resultat balanseras ny rakning | 628 tkr | −500 tkr |
| Fordringar intresseforetag gemensamt styrda foretag kortfristiga | – | 0 |
| Forslag disposition | 7 947 tkr | 8 462 tkr |
| Forslag disposition balanseras iny rakning | 7 947 tkr | 8 462 tkr |
| Nedskrivningar finansiella anlaggningstillgangar kortfristiga placeringar | 3 200 tkr | 2 198 tkr |
| Ovriga fordringar kortfristiga | 13 tkr | 1 tkr |
| Ovriga kortfristiga skulder | 292 tkr | 147 tkr |
| Reservfond | 20 tkr | 20 tkr |
| Resultat andelar intresseforetag gemensamt styrda | – | 0 |
| Resultat ovriga finansiella anlaggningstillgangar | 1 341 tkr | 938 tkr |
| Stallda sakerheter | 2 084 tkr | 2 834 tkr |
| Stallda sakerheter andra stallda sakerheter | 2 084 tkr | 2 834 tkr |
| Upplupna kostnader forutbetalda intakter | 10 tkr | 10 tkr |
Årsredovisningar
Räkenskapsår 2024
Period 1 jan. 2024 – 31 dec. 2024 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2023
Period 1 jan. 2023 – 31 dec. 2023 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2022
Period 1 jan. 2022 – 31 dec. 2022 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2021
Period 1 jan. 2021 – 31 dec. 2021 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2020
Period 1 jan. 2020 – 31 dec. 2020 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2019
Period 1 jan. 2019 – 31 dec. 2019 · Inlämnad –
SAPX Consulting ABHuvudarbetsställe
Timotejvägen 45, 246 51 Löddeköpinge
Konsulttjänster
Övriga arbetsställen visas när uppgifterna från SCB har hämtats.
Organisationsnummer
556442-8422
Registreringsdatum
18 februari 1992
Bolagsform
Aktiebolag
Kommun och län
Kävlinge, Skåne län
Status hos Bolagsverket
Aktiv
F-skatt
Uppgift saknas
Momsregistrering
Uppgift saknas
Arbetsgivarregistrering
Uppgift saknas
Aktiekapital
100 000 kr
SNI-koder
Konsulttjänster
- SNI 70.200 – Konsultverksamhet avseende företags organisation
- SNI 93.191 – Tävling med hästar
Källor: Bolagsverket (uppdaterad 2026-09-28) · SCB (uppdaterad 2026-09-28) · Årsredovisning (uppdaterad 2026-10-11) · Företagets webbplats (uppdaterad 2026-11-02). Uppgifterna kan ha ändrats sedan de hämtades.