SaRaha AB
559077-4971Aktiebolagreg. 2016
Göteborg, Västra Götalands län
Nyckeltal
Räkenskapsår 2025Omsättning
101 tkr
Resultat efter fin. poster
3 tkr
Soliditet
80 %
Anställda
–
Är det här ditt företag?
Verifiera företaget och lägg till hemsida, kontaktuppgifter och logga.
Adresser
Besöksadress
Bangatan 24 E, 414 64 Göteborg
Postadress
Bangatan 24 E, 414 64 Göteborg
Verksamhetsbeskrivning
Aktiebolaget ska bedriva artistiskverksamhet, musikproduktion. Samt därmed förenlig verksamhet.
Utveckling (tkr)
Visa siffrorna som tabell
| Räkenskapsår | Omsättning | Resultat | Eget kapital |
|---|---|---|---|
| 2018 | 94 tkr | −249 tkr | – |
| 2019 | 45 tkr | −7 tkr | – |
| 2020 | 69 tkr | 38 tkr | 17 tkr |
| 2021 | 32 tkr | −13 tkr | 29 tkr |
| 2022 | 75 tkr | −20 tkr | 26 tkr |
| 2023 | 56 tkr | −16 tkr | 25 tkr |
| 2024 | 77 tkr | 18 tkr | 44 tkr |
| 2025 | 101 tkr | 3 tkr | 50 tkr |
Jämfört med branschen
Soliditet 79,8 % – branschmedian 66,1 %
Vinstmarginal 3,1 % – branschmedian 7,8 %
Omsättningstillväxt 29,9 % – branschmedian −3,9 %
Median för 5817 företag i samma bransch och storleksklass.
Resultaträkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019* | 2018* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 101 | 77 | 56 | 75 | 32 | 69 | 45 | 94 |
| Rörelseintäkter | 101 | 77 | 56 | 75 | 32 | 69 | – | – |
| Råvaror och förnödenheter | 8 | 1 | 1 | 33 | 6 | 0 | – | – |
| Övriga externa kostnader | 51 | 36 | 47 | 41 | 35 | 30 | – | – |
| Personalkostnader | 39 | 22 | 24 | 21 | 4 | 0 | – | – |
| Rörelsekostnader | 98 | 59 | 72 | 94 | 45 | 30 | – | – |
| Rörelseresultat | 3 | 18 | −16 | −20 | −13 | 38 | – | – |
| Ränteintäkter och liknande | 0 | 0 | 0 | 0 | – | – | – | – |
| Räntekostnader och liknande | – | – | – | – | 0 | 0 | – | – |
| Finansiella poster | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | −0 | – | – |
| Resultat efter finansiella poster | 3 | 18 | −16 | −20 | −13 | 38 | −7 | −249 |
| Resultat före skatt | 3 | 18 | −16 | −20 | −13 | 38 | – | – |
| Årets resultat | 3 | 18 | −16 | −20 | −13 | 38 | – | – |
* Från flerårsöversikten i en senare årsredovisning.
Balansräkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019* | 2018* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Kortfristiga fordringar | 1 | 3 | 4 | 3 | 2 | 0 | – | – |
| Kassa och bank | 62 | 61 | 56 | 61 | 81 | 85 | – | – |
| Omsättningstillgångar | 63 | 64 | 59 | 64 | 83 | 85 | – | – |
| Summa tillgångar | 63 | 64 | 59 | 64 | 83 | 85 | – | – |
| Aktiekapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | – | – |
| Bundet eget kapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | – | – |
| Balanserat resultat | −3 | −25 | −9 | −4 | −8 | −71 | – | – |
| Fritt eget kapital | 0 | −6 | −25 | −24 | −21 | −33 | – | – |
| Eget kapital | 50 | 44 | 25 | 26 | 29 | 17 | – | – |
| Leverantörsskulder | 1 | – | 0 | 4 | 1 | 0 | – | – |
| Kortfristiga skulder | 13 | 20 | 34 | 38 | 54 | 68 | – | – |
| Summa eget kapital och skulder | 63 | 64 | 59 | 64 | 83 | 85 | – | – |
* Från flerårsöversikten i en senare årsredovisning.
Anställda och utdelning
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019* | 2018* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Medelantal anställda | – | – | – | – | 0 | 1 | – | – |
| Föreslagen utdelning (tkr) | 0 | 0 | 0 | – | – | – | – | – |
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Soliditet | 79,8 % | 68,9 % | 42,9 % | 40,9 % | 34,9 % | 19,8 % | – | – |
| Kassalikviditet | 496 % | 321 % | 175 % | 169 % | 154 % | 125 % | – | – |
| Rörelsemarginal | 3,1 % | 23,6 % | −28,5 % | −26,3 % | −39,6 % | 55,8 % | – | – |
| Vinstmarginal | 3,1 % | 23,7 % | −28,4 % | −26,3 % | −39,6 % | 55,8 % | −16,5 % | −265,5 % |
| Omsättningstillväxt | 29,9 % | 37,8 % | −24,8 % | 130,5 % | −52,8 % | 52,9 % | – | – |
| Avkastning på eget kapital | 6,2 % | 42 % | −62,8 % | −74,5 % | −44,3 % | 227,7 % | – | – |
| Omsättning per anställd | – | – | – | – | – | 69 tkr | – | – |
Övriga poster i årsredovisningen (10)
Alla övriga belopp ur de senaste årsredovisningarna, med Bolagsverkets namn på posten.
| Post | 2025 | 2024 |
|---|---|---|
| Arets resultat eget kapital | 3 tkr | 18 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat arets resultat | 3 tkr | 18 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat balanseras ny rakning | −18 tkr | 16 tkr |
| Forandring eget kapital balanserat resultat balanseras ny rakning | 18 tkr | −16 tkr |
| Forandring eget kapital balanserat resultat erhallna aktieagartillskott | 4 tkr | – |
| Forslag disposition | 375 | −6 tkr |
| Forslag disposition balanseras iny rakning | 375 | −6 tkr |
| Ovriga fordringar kortfristiga | 1 tkr | 3 tkr |
| Ovriga kortfristiga skulder | 6 tkr | 15 tkr |
| Upplupna kostnader forutbetalda intakter | 6 tkr | 5 tkr |
Årsredovisningar
Räkenskapsår 2025
Period 1 jan. 2025 – 31 dec. 2025 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2024
Period 1 jan. 2024 – 31 dec. 2024 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2023
Period 1 jan. 2023 – 31 dec. 2023 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2022
Period 1 jan. 2022 – 31 dec. 2022 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2021
Period 1 jan. 2021 – 31 dec. 2021 · Inlämnad –
SaRaha ABHuvudarbetsställe
Bangatan 24 E, 414 64 Göteborg
Media & marknadsföring
Övriga arbetsställen visas när uppgifterna från SCB har hämtats.
Organisationsnummer
559077-4971
Registreringsdatum
23 september 2016
Bolagsform
Aktiebolag
Kommun och län
Göteborg, Västra Götalands län
Status hos Bolagsverket
Aktiv
F-skatt
Uppgift saknas
Momsregistrering
Uppgift saknas
Arbetsgivarregistrering
Uppgift saknas
Aktiekapital
50 000 kr
SNI-koder
Media & marknadsföring
- SNI 59.200 – Ljudinspelning och musikutgivning
- SNI 73.300 – PR och kommunikation
- SNI 82.990 – Diverse övrig stödverksamhet till företag
- SNI 90.200 – Scenkonst
Källor: Bolagsverket (uppdaterad 2026-09-28) · SCB (uppdaterad 2026-09-28) · Årsredovisning (uppdaterad 2026-10-11) · Företagets webbplats (uppdaterad 2026-10-17). Uppgifterna kan ha ändrats sedan de hämtades.