Saras Familjehemsstöd Barn och Ungdom AB
559203-4630Aktiebolagreg. 2019
Järfälla, Stockholms län
Nyckeltal
Räkenskapsår 2025Omsättning
1 453 tkr
Resultat efter fin. poster
−165 tkr
Soliditet
16 %
Anställda
1
Saras Familjehemsstöd Barn och Ungdom – Konsulentstött familjehem
sarasfamiljehem.se
Adresser
Besöksadress
Geografivägen 1, 176 65 Järfälla
Postadress
c/o Changiz Naichlani, Geografivägen 1, 176 65 Järfälla
Verksamhetsbeskrivning
Verksamheten avser att förmedla familjehem till barn och ungdomar på uppdrag av olika kommuner. Att vara stöd till barn och ungdomar i kontakten mellan familjehemmet, socialvården och samhället.
Utveckling (tkr)
Visa siffrorna som tabell
| Räkenskapsår | Omsättning | Resultat | Eget kapital |
|---|---|---|---|
| 2020 | – | 0 tkr | 50 tkr |
| 2021 | – | −5 tkr | 45 tkr |
| 2022 | 419 tkr | 100 tkr | 125 tkr |
| 2023 | 2 452 tkr | 26 tkr | 146 tkr |
| 2024 | 1 825 tkr | −3 tkr | 143 tkr |
| 2025 | 1 453 tkr | −165 tkr | 53 tkr |
Jämfört med branschen
Soliditet 15,7 % – branschmedian 58,7 %
Vinstmarginal −11,4 % – branschmedian 9,6 %
Omsättningstillväxt −20,4 % – branschmedian 0,3 %
Median för 1016 företag i samma bransch och storleksklass.
Resultaträkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 1 453 | 1 825 | 2 452 | 419 | – | – |
| Rörelseintäkter | 1 453 | 1 825 | 2 452 | 419 | – | – |
| Råvaror och förnödenheter | 631 | 495 | 310 | 55 | – | – |
| Övriga externa kostnader | 336 | 505 | 172 | 117 | 5 | 0 |
| Personalkostnader | 645 | 827 | 1 944 | 148 | – | – |
| Av- och nedskrivningar | 6 | – | – | – | – | – |
| Rörelsekostnader | 1 618 | 1 828 | 2 426 | 319 | 5 | 0 |
| Rörelseresultat | −165 | −2 | 26 | 100 | −5 | 0 |
| Ränteintäkter och liknande | 0 | 0 | 0 | – | – | – |
| Räntekostnader och liknande | 0 | 1 | 0 | 0 | – | – |
| Finansiella poster | 0 | −0 | 0 | −0 | – | – |
| Resultat efter finansiella poster | −165 | −3 | 26 | 100 | −5 | 0 |
| Resultat före skatt | −165 | −3 | 26 | 100 | −5 | 0 |
| Skatt på årets resultat | – | 0 | 6 | 20 | – | – |
| Årets resultat | −165 | −3 | 21 | 80 | −5 | 0 |
Balansräkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Materiella anläggningstillgångar | 46 | – | – | – | – | – |
| Anläggningstillgångar | 46 | – | – | – | – | – |
| Kundfordringar | – | – | 0 | 77 | – | – |
| Kortfristiga fordringar | 135 | 25 | 262 | 77 | – | – |
| Kassa och bank | 158 | 327 | 275 | 155 | 46 | 50 |
| Omsättningstillgångar | 293 | 352 | 537 | 233 | 46 | 50 |
| Summa tillgångar | 339 | 352 | 537 | 233 | 46 | 50 |
| Aktiekapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 |
| Bundet eget kapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 |
| Balanserat resultat | 168 | 96 | 75 | −5 | 0 | – |
| Fritt eget kapital | 3 | 93 | 96 | 75 | −5 | 0 |
| Eget kapital | 53 | 143 | 146 | 125 | 45 | 50 |
| Långfristiga skulder | 50 | – | – | – | – | – |
| Leverantörsskulder | 2 | 33 | 1 | 0 | 1 | 0 |
| Skatteskulder | – | 0 | 25 | 20 | – | – |
| Kortfristiga skulder | 236 | 208 | 391 | 107 | 1 | 0 |
| Summa eget kapital och skulder | 339 | 352 | 537 | 233 | 46 | 50 |
Anställda och utdelning
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Medelantal anställda | 1 | 1 | 3 | 1 | – | – |
| Föreslagen utdelning (tkr) | 0 | 0 | 0 | – | – | – |
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Soliditet | 15,7 % | 40,7 % | 27,2 % | 53,8 % | 97,6 % | 100 % |
| Kassalikviditet | 124 % | 169 % | 137 % | 217 % | 4 089 % | – |
| Rörelsemarginal | −11,4 % | −0,1 % | 1,1 % | 23,9 % | – | – |
| Vinstmarginal | −11,4 % | −0,2 % | 1,1 % | 23,8 % | – | – |
| Omsättningstillväxt | −20,4 % | −25,6 % | 484,8 % | – | – | – |
| Avkastning på eget kapital | −311,1 % | −2 % | 14,3 % | 64 % | −10,9 % | 0 % |
| Omsättning per anställd | 1 453 tkr | 1 825 tkr | 817 tkr | 419 tkr | – | – |
Övriga poster i årsredovisningen (18)
Alla övriga belopp ur de senaste årsredovisningarna, med Bolagsverkets namn på posten.
| Post | 2025 | 2024 |
|---|---|---|
| Arets resultat eget kapital | −165 tkr | −3 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat arets resultat | −165 tkr | −3 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat balanseras ny rakning | 3 tkr | −21 tkr |
| Forandring eget kapital balanserat resultat balanseras ny rakning | −3 tkr | 21 tkr |
| Forandring eget kapital balanserat resultat erhallna aktieagartillskott | 75 tkr | – |
| Forslag disposition | 3 tkr | 93 tkr |
| Forslag disposition balanseras iny rakning | 3 tkr | 93 tkr |
| Forutbetalda kostnader upplupna intakter | 93 tkr | 10 tkr |
| Inventarier verktyg installationer | 46 tkr | – |
| Inventarier verktyg installationer anskaffningsvarden | 53 tkr | – |
| Inventarier verktyg installationer avskrivningar | 6 tkr | – |
| Inventarier verktyg installationer forandring anskaffningsvarden inkop | 53 tkr | – |
| Inventarier verktyg installationer forandring avskrivningar arets avskrivningar | 6 tkr | – |
| Langfristiga skulder forfaller senare5ar | 50 tkr | – |
| Ovriga fordringar kortfristiga | 42 tkr | 15 tkr |
| Ovriga kortfristiga skulder | 109 tkr | 194 tkr |
| Ovriga langfristiga skulder kreditinstitut | 50 tkr | – |
| Upplupna kostnader forutbetalda intakter | 125 tkr | −19 tkr |
Årsredovisningar
Räkenskapsår 2025
Period 1 jan. 2025 – 31 dec. 2025 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2024
Period 1 jan. 2024 – 31 dec. 2024 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2023
Period 1 jan. 2023 – 31 dec. 2023 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2022
Period 1 jan. 2022 – 31 dec. 2022 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2021
Period 1 jan. 2021 – 31 dec. 2021 · Inlämnad –
Saras Familjehemsstöd Barn och Ungdom ABHuvudarbetsställe
Geografivägen 1, 176 65 Järfälla
Hälsa & vård
Övriga arbetsställen visas när uppgifterna från SCB har hämtats.
Organisationsnummer
559203-4630
Registreringsdatum
24 april 2019
Bolagsform
Aktiebolag
Kommun och län
Stockholm, Stockholms län
Status hos Bolagsverket
Aktiv
F-skatt
Uppgift saknas
Momsregistrering
Uppgift saknas
Arbetsgivarregistrering
Uppgift saknas
Aktiekapital
50 000 kr
SNI-koder
Hälsa & vård
- SNI 87.991 – Heldygnsvård med boende för barn och ungdomar med sociala problem
Källor: Bolagsverket (uppdaterad 2026-09-28) · SCB (uppdaterad 2026-09-28) · Årsredovisning (uppdaterad 2026-10-11) · Företagets webbplats (uppdaterad 2026-10-25). Uppgifterna kan ha ändrats sedan de hämtades.