Sargon Byggkonsult AB
559066-8652Aktiebolagreg. 2016
Södertälje, Stockholms län
Nyckeltal
Räkenskapsår 2025Omsättning
2 078 tkr
Resultat efter fin. poster
219 tkr
Soliditet
97 %
Anställda
1
Är det här ditt företag?
Verifiera företaget och lägg till hemsida, kontaktuppgifter och logga.
Adresser
Besöksadress
Fridshällsvägen 21, 152 54 Södertälje
Postadress
Fridshällsvägen 21, 152 54 Södertälje
Verksamhetsbeskrivning
Föremålet för bolagets verksamhet är att bedriva byggrådgivning, byggprojektering, plan- och bygglagsfrågor, fastighetsutveckling, byggproduktion, samt äga och förvalta fastigheter och värdepapper och därmed förenlig verksamhet.
Utveckling (tkr)
Visa siffrorna som tabell
| Räkenskapsår | Omsättning | Resultat | Eget kapital |
|---|---|---|---|
| 2017 | 1 298 tkr | 299 tkr | – |
| 2018 | 988 tkr | 85 tkr | – |
| 2019 | 948 tkr | 273 tkr | 573 tkr |
| 2020 | 592 tkr | 317 tkr | 499 tkr |
| 2021 | 2 478 tkr | 1 132 tkr | – |
| 2022 | 4 400 tkr | 1 033 tkr | – |
| 2023 | 1 037 tkr | 101 tkr | 1 915 tkr |
| 2024 | 619 tkr | −397 tkr | 1 469 tkr |
| 2025 | 2 078 tkr | 219 tkr | 1 305 tkr |
Jämfört med branschen
Soliditet 97,3 % – branschmedian 70,6 %
Vinstmarginal 10,5 % – branschmedian 18,5 %
Omsättningstillväxt 235,7 % – branschmedian −1,5 %
Median för 24086 företag i samma bransch och storleksklass.
Resultaträkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022* | 2021* | 2020 | 2019 | 2018* | 2017* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 2 078 | 619 | 1 037 | 4 400 | 2 478 | 592 | 948 | 988 | 1 298 |
| Övriga rörelseintäkter | 0 | 12 | 0 | – | – | 0 | 3 | – | – |
| Rörelseintäkter | 2 078 | 631 | 1 037 | – | – | 592 | 951 | – | – |
| Handelsvaror | 1 402 | 129 | 125 | – | – | – | – | – | – |
| Övriga externa kostnader | 302 | 415 | 348 | – | – | 134 | 142 | – | – |
| Personalkostnader | 134 | 479 | 459 | – | – | 141 | 535 | – | – |
| Av- och nedskrivningar | 22 | 22 | 22 | – | – | – | – | – | – |
| Rörelsekostnader | 1 860 | 1 045 | 954 | – | – | 275 | 677 | – | – |
| Rörelseresultat | 218 | −413 | 82 | – | – | 317 | 273 | – | – |
| Ränteintäkter och liknande | 1 | 20 | 0 | – | – | – | – | – | – |
| Räntekostnader och liknande | 0 | 3 | −19 | – | – | 0 | 1 | – | – |
| Finansiella poster | 1 | 17 | 19 | – | – | 0 | −1 | – | – |
| Resultat efter finansiella poster | 219 | −397 | 101 | 1 033 | 1 132 | 317 | 273 | 85 | 299 |
| Bokslutsdispositioner | 0 | 262 | 0 | – | – | – | – | – | – |
| Resultat före skatt | 219 | −134 | 101 | – | – | 317 | 273 | – | – |
| Skatt på årets resultat | 25 | 0 | 26 | – | – | 70 | 59 | – | – |
| Årets resultat | 194 | −134 | 75 | – | – | 246 | 214 | – | – |
* Från flerårsöversikten i en senare årsredovisning.
Balansräkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022* | 2021* | 2020 | 2019 | 2018* | 2017* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Materiella anläggningstillgångar | 8 | 30 | 52 | – | – | – | – | – | – |
| Finansiella anläggningstillgångar | 229 | 159 | 159 | – | – | 9 | 9 | – | – |
| Anläggningstillgångar | 237 | 189 | 211 | – | – | 9 | 9 | – | – |
| Kundfordringar | 0 | 82 | 0 | – | – | 0 | 148 | – | – |
| Kortfristiga fordringar | 94 | 577 | 152 | – | – | 15 | 174 | – | – |
| Kassa och bank | 1 010 | 825 | 1 949 | – | – | 787 | 505 | – | – |
| Omsättningstillgångar | 1 104 | 1 402 | 2 101 | – | – | 802 | 679 | – | – |
| Summa tillgångar | 1 341 | 1 591 | 2 312 | – | – | 810 | 687 | – | – |
| Aktiekapital | 50 | 50 | 50 | – | – | 50 | 50 | – | – |
| Bundet eget kapital | 50 | 50 | 50 | – | – | 50 | 50 | – | – |
| Balanserat resultat | 1 061 | 1 553 | 1 790 | – | – | 203 | 309 | – | – |
| Fritt eget kapital | 1 255 | 1 419 | 1 865 | – | – | 449 | 523 | – | – |
| Eget kapital | 1 305 | 1 469 | 1 915 | – | – | 499 | 573 | – | – |
| Obeskattade reserver | – | 0 | 262 | – | – | – | – | – | – |
| Leverantörsskulder | 0 | 2 | 0 | – | – | 0 | 4 | – | – |
| Skatteskulder | 5 | 10 | 71 | – | – | 79 | 3 | – | – |
| Kortfristiga skulder | 36 | 122 | 134 | – | – | 311 | 114 | – | – |
| Summa eget kapital och skulder | 1 341 | 1 591 | 2 312 | – | – | 810 | 687 | – | – |
* Från flerårsöversikten i en senare årsredovisning.
Anställda och utdelning
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022* | 2021* | 2020 | 2019 | 2018* | 2017* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Medelantal anställda | 1 | 1 | 1 | – | – | 1 | 1 | – | – |
| Föreslagen utdelning (tkr) | – | 359 | – | – | – | – | – | – | – |
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 | 2017 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Soliditet | 97,3 % | 92,4 % | 91,9 % | – | – | 61,6 % | 83,4 % | – | – |
| Kassalikviditet | 3 058 % | 1 154 % | 1 567 % | – | – | 258 % | 596 % | – | – |
| Rörelsemarginal | 10,5 % | −66,8 % | 8 % | – | – | 53,5 % | 28,8 % | – | – |
| Vinstmarginal | 10,5 % | −64,1 % | 9,7 % | 23,5 % | 45,7 % | 53,6 % | 28,8 % | 8,6 % | 23 % |
| Omsättningstillväxt | 235,7 % | −40,3 % | −76,4 % | – | – | −37,6 % | −4,1 % | −23,9 % | – |
| Avkastning på eget kapital | 14,9 % | −9,1 % | 3,9 % | – | – | 49,3 % | 37,3 % | – | – |
| Omsättning per anställd | 2 078 tkr | 619 tkr | 1 037 tkr | – | – | 592 tkr | 948 tkr | – | – |
Övriga poster i årsredovisningen (26)
Alla övriga belopp ur de senaste årsredovisningarna, med Bolagsverkets namn på posten.
| Post | 2025 | 2024 |
|---|---|---|
| Andelar koncernforetag | 9 tkr | 9 tkr |
| Andelar koncernforetag anskaffningsvarden | 9 tkr | 9 tkr |
| Andra langfristiga fordringar | 220 tkr | 150 tkr |
| Andra langfristiga fordringar anskaffningsvarden | 220 tkr | 150 tkr |
| Andra langfristiga fordringar forandring anskaffningsvarden tillkommande fordringar | 70 tkr | – |
| Arets resultat eget kapital | 194 tkr | −134 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat arets resultat | 194 tkr | −134 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat balanseras ny rakning | 134 tkr | −75 tkr |
| Forandring eget kapital balanserat resultat balanseras ny rakning | −134 tkr | 75 tkr |
| Forandring eget kapital balanserat resultat utdelning | 359 tkr | 312 tkr |
| Forandring eget kapital totalt | 1 305 tkr | 1 469 tkr |
| Forandring eget kapital totalt arets resultat | 194 tkr | −134 tkr |
| Forandring eget kapital totalt balanseras ny rakning | 0 | 0 |
| Forandring eget kapital totalt utdelning | 359 tkr | 312 tkr |
| Forandring periodiseringsfond | 0 | 262 tkr |
| Forslag disposition | 1 255 tkr | 1 419 tkr |
| Forslag disposition balanseras iny rakning | 1 255 tkr | 1 061 tkr |
| Forutbetalda kostnader upplupna intakter | 32 tkr | 48 tkr |
| Inventarier verktyg installationer | 8 tkr | 30 tkr |
| Inventarier verktyg installationer anskaffningsvarden | 110 tkr | 110 tkr |
| Inventarier verktyg installationer avskrivningar | 102 tkr | 80 tkr |
| Inventarier verktyg installationer forandring avskrivningar arets avskrivningar | 22 tkr | 22 tkr |
| Ovriga fordringar kortfristiga | 62 tkr | 447 tkr |
| Ovriga kortfristiga skulder | 11 tkr | 94 tkr |
| Periodiseringsfonder | – | 0 |
| Upplupna kostnader forutbetalda intakter | 20 tkr | 15 tkr |
Årsredovisningar
Räkenskapsår 2025
Period 1 jan. 2025 – 31 dec. 2025 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2024
Period 1 jan. 2024 – 31 dec. 2024 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2020
Period 1 jan. 2020 – 31 dec. 2020 · Inlämnad –
Sargon Byggkonsult ABHuvudarbetsställe
Fridshällsvägen 21, 152 54 Södertälje
Konsulttjänster
Övriga arbetsställen visas när uppgifterna från SCB har hämtats.
Organisationsnummer
559066-8652
Registreringsdatum
17 juni 2016
Bolagsform
Aktiebolag
Kommun och län
Södertälje, Stockholms län
Status hos Bolagsverket
Aktiv
F-skatt
Uppgift saknas
Momsregistrering
Uppgift saknas
Arbetsgivarregistrering
Uppgift saknas
Aktiekapital
50 000 kr
SNI-koder
Konsulttjänster
- SNI 71.121 – Teknisk konsultverksamhet inom bygg- och anläggningsteknik
Källor: Bolagsverket (uppdaterad 2026-09-28) · SCB (uppdaterad 2026-09-28) · Årsredovisning (uppdaterad 2026-10-11) · Företagets webbplats (uppdaterad 2026-10-16). Uppgifterna kan ha ändrats sedan de hämtades.