Saris Redovisning AB
556929-1585Aktiebolagreg. 2013
Sollentuna, Stockholms län
Nyckeltal
Räkenskapsår 2025Omsättning
927 tkr
Resultat efter fin. poster
110 tkr
Soliditet
40 %
Anställda
1
Är det här ditt företag?
Verifiera företaget och lägg till hemsida, kontaktuppgifter och logga.
Adresser
Besöksadress
Djupdalsvägen 1, 192 51 Sollentuna
Postadress
Djupdalsvägen 1, 192 51 Sollentuna
Verksamhetsbeskrivning
Bolaget skall bedriva redovisning, ekonomisk redovisning samt därmed förenlig verksamhet.
Utveckling (tkr)
Visa siffrorna som tabell
| Räkenskapsår | Omsättning | Resultat | Eget kapital |
|---|---|---|---|
| 2016 | 1 614 tkr | 282 tkr | – |
| 2017 | 1 539 tkr | 172 tkr | – |
| 2018 | 1 185 tkr | 52 tkr | 95 tkr |
| 2019 | 899 tkr | 105 tkr | 220 tkr |
| 2020 | 1 327 tkr | 153 tkr | 189 tkr |
| 2021 | 1 033 tkr | 231 tkr | 198 tkr |
| 2022 | 1 422 tkr | 80 tkr | 133 tkr |
| 2023 | 977 tkr | −15 tkr | 88 tkr |
| 2024 | 1 204 tkr | 27 tkr | 108 tkr |
| 2025 | 927 tkr | 110 tkr | 195 tkr |
Jämfört med branschen
Soliditet 40 % – branschmedian 69,2 %
Vinstmarginal 11,9 % – branschmedian 18,5 %
Omsättningstillväxt −23 % – branschmedian 1,5 %
Median för 15242 företag i samma bransch och storleksklass.
Resultaträkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 | 2017* | 2016* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 927 | 1 204 | 977 | 1 422 | 1 033 | 1 327 | 899 | 1 185 | 1 539 | 1 614 |
| Övriga rörelseintäkter | 12 | 68 | 9 | 0 | 15 | 13 | – | – | – | – |
| Rörelseintäkter | 939 | 1 272 | 986 | 1 422 | 1 048 | 1 340 | 899 | 1 185 | – | – |
| Råvaror och förnödenheter | – | – | – | – | – | – | 0 | 14 | – | – |
| Övriga externa kostnader | 126 | 145 | 131 | 165 | 183 | 131 | 251 | 639 | – | – |
| Personalkostnader | 704 | 1 100 | 869 | 1 178 | 634 | 1 056 | 541 | 481 | – | – |
| Rörelsekostnader | 830 | 1 245 | 1 000 | 1 342 | 817 | 1 187 | 793 | 1 133 | – | – |
| Rörelseresultat | 109 | 27 | −14 | 80 | 231 | 153 | 106 | 52 | – | – |
| Ränteintäkter och liknande | 1 | 0 | 0 | 0 | – | – | – | – | – | – |
| Räntekostnader och liknande | 0 | 0 | 1 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | – | – |
| Finansiella poster | 1 | 0 | −1 | 0 | −0 | −0 | −0 | −0 | – | – |
| Resultat efter finansiella poster | 110 | 27 | −15 | 80 | 231 | 153 | 105 | 52 | 172 | 282 |
| Bokslutsdispositioner | – | 0 | 60 | 0 | −60 | 0 | 55 | 0 | – | – |
| Resultat före skatt | 110 | 27 | 45 | 80 | 171 | 153 | 160 | 52 | – | – |
| Skatt på årets resultat | 23 | 6 | 11 | 19 | 37 | 34 | 36 | 14 | – | – |
| Årets resultat | 87 | 21 | 34 | 61 | 134 | 119 | 124 | 38 | – | – |
* Från flerårsöversikten i en senare årsredovisning.
Balansräkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 | 2017* | 2016* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Kundfordringar | 172 | 66 | 232 | 160 | 109 | 104 | 121 | 116 | – | – |
| Kortfristiga fordringar | 446 | 208 | 383 | 466 | 264 | 196 | 194 | 257 | – | – |
| Kassa och bank | 41 | 388 | 234 | 205 | 284 | 490 | 236 | 50 | – | – |
| Omsättningstillgångar | 488 | 596 | 617 | 671 | 548 | 685 | 429 | 307 | – | – |
| Summa tillgångar | 488 | 596 | 617 | 671 | 548 | 685 | 429 | 307 | – | – |
| Aktiekapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | – | – |
| Bundet eget kapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | – | – |
| Balanserat resultat | 58 | 38 | 3 | 23 | 14 | 20 | 45 | 7 | – | – |
| Fritt eget kapital | 145 | 58 | 38 | 83 | 148 | 139 | 170 | 45 | – | – |
| Eget kapital | 195 | 108 | 88 | 133 | 198 | 189 | 220 | 95 | – | – |
| Obeskattade reserver | – | – | 0 | 60 | 60 | – | 0 | 55 | – | – |
| Leverantörsskulder | 10 | 9 | 16 | 4 | 1 | 16 | 4 | 9 | – | – |
| Skatteskulder | – | – | 0 | 4 | 24 | 56 | 36 | 24 | – | – |
| Kortfristiga skulder | 292 | 488 | 530 | 478 | 290 | 496 | 210 | 157 | – | – |
| Summa eget kapital och skulder | 488 | 596 | 617 | 671 | 548 | 685 | 429 | 307 | – | – |
* Från flerårsöversikten i en senare årsredovisning.
Anställda och utdelning
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 | 2017* | 2016* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Medelantal anställda | 1 | 2 | 2 | 2 | 1 | 2 | 1 | 1 | – | – |
| Föreslagen utdelning (tkr) | 100 | 0 | 0 | 80 | 125 | 125 | 150 | – | – | – |
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 | 2017 | 2016 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Soliditet | 40 % | 18,2 % | 14,2 % | 27 % | 44,8 % | 27,6 % | 51,2 % | 45,2 % | – | – |
| Kassalikviditet | 167 % | 122 % | 117 % | 141 % | 189 % | 138 % | 205 % | 196 % | – | – |
| Rörelsemarginal | 11,8 % | 2,2 % | −1,5 % | 5,6 % | 22,4 % | 11,6 % | 11,8 % | 4,4 % | – | – |
| Vinstmarginal | 11,9 % | 2,2 % | −1,6 % | 5,6 % | 22,4 % | 11,5 % | 11,7 % | 4,4 % | 11,2 % | 17,5 % |
| Omsättningstillväxt | −23 % | 23,2 % | −31,3 % | 37,7 % | −22,2 % | 47,7 % | −24,2 % | −23 % | – | – |
| Avkastning på eget kapital | 44,5 % | 19,2 % | 39 % | 45,5 % | 67,7 % | 63,2 % | 56,7 % | 40 % | – | – |
| Omsättning per anställd | 927 tkr | 602 tkr | 489 tkr | 711 tkr | 1 033 tkr | 664 tkr | 899 tkr | 1 185 tkr | – | – |
Övriga poster i årsredovisningen (13)
Alla övriga belopp ur de senaste årsredovisningarna, med Bolagsverkets namn på posten.
| Post | 2025 | 2024 |
|---|---|---|
| Arets resultat eget kapital | 87 tkr | 21 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat arets resultat | 87 tkr | 21 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat balanseras ny rakning | −21 tkr | −34 tkr |
| Forandring eget kapital balanserat resultat balanseras ny rakning | 21 tkr | 34 tkr |
| Forandring periodiseringsfond | – | 0 |
| Forskott fran kunder | – | 0 |
| Forslag disposition | 145 tkr | 58 tkr |
| Forslag disposition balanseras iny rakning | 45 tkr | 58 tkr |
| Forslag disposition utdelning annan utdelning | 100 tkr | – |
| Forutbetalda kostnader upplupna intakter | 266 tkr | 117 tkr |
| Ovriga fordringar kortfristiga | 9 tkr | 26 tkr |
| Ovriga kortfristiga skulder | 267 tkr | 382 tkr |
| Upplupna kostnader forutbetalda intakter | 15 tkr | 96 tkr |
Årsredovisningar
Räkenskapsår 2025
Period 1 jan. 2025 – 31 dec. 2025 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2024
Period 1 jan. 2024 – 31 dec. 2024 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2023
Period 1 jan. 2023 – 31 dec. 2023 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2022
Period 1 jan. 2022 – 31 dec. 2022 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2021
Period 1 jan. 2021 – 31 dec. 2021 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2020
Period 1 jan. 2020 – 31 dec. 2020 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2019
Period 1 jan. 2019 – 31 dec. 2019 · Inlämnad –
Saris Redovisning ABHuvudarbetsställe
Djupdalsvägen 1, 192 51 Sollentuna
Redovisning & ekonomi
Övriga arbetsställen visas när uppgifterna från SCB har hämtats.
Organisationsnummer
556929-1585
Registreringsdatum
17 april 2013
Bolagsform
Aktiebolag
Kommun och län
Sollentuna, Stockholms län
Status hos Bolagsverket
Aktiv
F-skatt
Uppgift saknas
Momsregistrering
Uppgift saknas
Arbetsgivarregistrering
Uppgift saknas
Aktiekapital
50 000 kr
SNI-koder
Redovisning & ekonomi
- SNI 69.201 – Redovisning och bokföring; skatterådgivning
Källor: Bolagsverket (uppdaterad 2026-09-28) · SCB (uppdaterad 2026-09-28) · Årsredovisning (uppdaterad 2026-10-11) · Företagets webbplats (uppdaterad 2026-10-12). Uppgifterna kan ha ändrats sedan de hämtades.