Saro Foot and Ankle Surgery AB
556990-3171Aktiebolagreg. 2014
Stockholm, Stockholms län
Nyckeltal
Räkenskapsår 2025Omsättning
2 901 tkr
Resultat efter fin. poster
140 tkr
Soliditet
93 %
Anställda
1
Är det här ditt företag?
Verifiera företaget och lägg till hemsida, kontaktuppgifter och logga.
Adresser
Besöksadress
Långholmsgatan 19, 117 33 Stockholm
Postadress
Långholmsgatan 19, 117 33 Stockholm
Verksamhetsbeskrivning
Föremålet för bolagets verksamhet är ortopedisk kirurgi, utbildningsverksamhet, äga och förvalta fast och lös egendom och därmed förenlig verksamhet.
Utveckling (tkr)
Visa siffrorna som tabell
| Räkenskapsår | Omsättning | Resultat | Eget kapital |
|---|---|---|---|
| 2017 | 3 591 tkr | 1 851 tkr | – |
| 2018 | 1 637 tkr | −152 tkr | – |
| 2019 | 5 306 tkr | 3 619 tkr | 4 596 tkr |
| 2020 | 3 133 tkr | 1 723 tkr | 7 016 tkr |
| 2021 | 2 126 tkr | 669 tkr | 7 516 tkr |
| 2022 | 2 122 tkr | 898 tkr | 7 794 tkr |
| 2023 | 2 413 tkr | 6 940 tkr | 14 357 tkr |
| 2024 | 3 825 tkr | 1 362 tkr | 15 231 tkr |
| 2025 | 2 901 tkr | 140 tkr | 14 603 tkr |
Jämfört med branschen
Soliditet 92,9 % – branschmedian 74,8 %
Vinstmarginal 4,8 % – branschmedian 21 %
Omsättningstillväxt −24,2 % – branschmedian −2 %
Median för 17280 företag i samma bransch och storleksklass.
Resultaträkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018* | 2017* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 2 901 | 3 825 | 2 413 | 2 122 | 2 126 | 3 133 | 5 306 | 1 637 | 3 591 |
| Övriga rörelseintäkter | 0 | 236 | – | – | – | – | – | – | – |
| Rörelseintäkter | 2 901 | 4 061 | 2 413 | 2 122 | 2 126 | 3 133 | 5 306 | – | – |
| Handelsvaror | 0 | 51 | 10 | – | – | – | – | – | – |
| Övriga externa kostnader | 407 | 375 | 343 | 317 | 408 | 364 | 438 | – | – |
| Personalkostnader | 2 217 | 2 195 | 1 195 | 830 | 920 | 903 | 1 116 | – | – |
| Av- och nedskrivningar | 148 | 124 | 86 | 72 | 128 | 142 | 133 | – | – |
| Övriga rörelsekostnader | 0 | 1 | – | – | – | – | – | – | – |
| Rörelsekostnader | 2 772 | 2 747 | 1 634 | 1 219 | 1 455 | 1 409 | 1 687 | – | – |
| Rörelseresultat | 129 | 1 314 | 779 | 902 | 671 | 1 724 | 3 619 | – | – |
| Ränteintäkter och liknande | 10 | 48 | 99 | 1 | – | – | – | – | – |
| Räntekostnader och liknande | – | – | 0 | 5 | 2 | 0 | 0 | – | – |
| Finansiella poster | 10 | 48 | 6 161 | −5 | −2 | −0 | 0 | – | – |
| Resultat efter finansiella poster | 140 | 1 362 | 6 940 | 898 | 669 | 1 723 | 3 619 | −152 | 1 851 |
| Bokslutsdispositioner | – | – | – | – | 0 | 2 382 | −900 | – | – |
| Resultat före skatt | 140 | 1 362 | 6 940 | 898 | 669 | 4 105 | 2 719 | – | – |
| Skatt på årets resultat | 34 | 284 | 182 | 221 | 168 | 900 | 587 | – | – |
| Årets resultat | 106 | 1 079 | 6 758 | 676 | 501 | 3 205 | 2 132 | – | – |
* Från flerårsöversikten i en senare årsredovisning.
Balansräkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018* | 2017* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Materiella anläggningstillgångar | 4 918 | 4 832 | 279 | 313 | 111 | 189 | 288 | – | – |
| Finansiella anläggningstillgångar | 5 460 | 5 360 | 5 260 | 2 513 | 3 313 | 3 313 | 2 813 | – | – |
| Anläggningstillgångar | 10 378 | 10 192 | 5 539 | 2 825 | 3 423 | 3 502 | 3 101 | – | – |
| Kundfordringar | 398 | 974 | – | – | – | – | – | – | – |
| Kortfristiga fordringar | 1 080 | 2 695 | 1 897 | 1 102 | 3 215 | 895 | 1 490 | – | – |
| Kassa och bank | 4 265 | 3 108 | 7 447 | 4 184 | 1 152 | 4 008 | 2 981 | – | – |
| Omsättningstillgångar | 5 345 | 5 803 | 9 344 | 5 287 | 4 367 | 4 904 | 4 470 | – | – |
| Summa tillgångar | 15 723 | 15 995 | 14 884 | 8 112 | 7 790 | 8 406 | 7 571 | – | – |
| Aktiekapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | – | – |
| Bundet eget kapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | – | – |
| Balanserat resultat | 14 447 | 14 103 | 7 549 | 7 068 | 6 966 | 3 760 | 2 415 | – | – |
| Fritt eget kapital | 14 553 | 15 181 | 14 307 | 7 744 | 7 466 | 6 966 | 4 546 | – | – |
| Eget kapital | 14 603 | 15 231 | 14 357 | 7 794 | 7 516 | 7 016 | 4 596 | – | – |
| Obeskattade reserver | – | – | – | – | – | 0 | 2 382 | – | – |
| Leverantörsskulder | 17 | 13 | 121 | 24 | 26 | 26 | 27 | – | – |
| Skatteskulder | – | – | – | 0 | 74 | 726 | 226 | – | – |
| Kortfristiga skulder | 1 120 | 763 | 526 | 318 | 274 | 1 390 | 593 | – | – |
| Summa eget kapital och skulder | 15 723 | 15 995 | 14 884 | 8 112 | 7 790 | 8 406 | 7 571 | – | – |
* Från flerårsöversikten i en senare årsredovisning.
Anställda och utdelning
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018* | 2017* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Medelantal anställda | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | – | – |
| Föreslagen utdelning (tkr) | 600 | 734 | 204 | 195 | – | – | – | – | – |
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 | 2017 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Soliditet | 92,9 % | 95,2 % | 96,5 % | 96,1 % | 96,5 % | 83,5 % | 85,7 % | – | – |
| Kassalikviditet | 477 % | 760 % | 1 775 % | 1 664 % | 1 595 % | 353 % | 754 % | – | – |
| Rörelsemarginal | 4,5 % | 34,4 % | 32,3 % | 42,5 % | 31,6 % | 55 % | 68,2 % | – | – |
| Vinstmarginal | 4,8 % | 35,6 % | 287,6 % | 42,3 % | 31,5 % | 55 % | 68,2 % | −9,3 % | 51,6 % |
| Omsättningstillväxt | −24,2 % | 58,5 % | 13,7 % | −0,2 % | −32,1 % | −40,9 % | 224,1 % | – | – |
| Avkastning på eget kapital | 0,7 % | 7,1 % | 47,1 % | 8,7 % | 6,7 % | 45,7 % | 46,4 % | – | – |
| Omsättning per anställd | 2 901 tkr | 3 825 tkr | 2 413 tkr | 2 122 tkr | 2 126 tkr | 3 133 tkr | 5 306 tkr | – | – |
Övriga poster i årsredovisningen (33)
Alla övriga belopp ur de senaste årsredovisningarna, med Bolagsverkets namn på posten.
| Post | 2025 | 2024 |
|---|---|---|
| Andelar intresseforetag gemensamt styrda foretag | – | 0 |
| Andelar intresseforetag gemensamt styrda foretag anskaffningsvarden | – | 0 |
| Andra langfristiga vardepappersinnehav | 5 460 tkr | 5 360 tkr |
| Andra langfristiga vardepappersinnehav anskaffningsvarden | 5 460 tkr | 5 360 tkr |
| Andra langfristiga vardepappersinnehav forandring anskaffningsvarden inkop | 100 tkr | 100 tkr |
| Arets resultat eget kapital | 106 tkr | 1 079 tkr |
| Byggnader mark | 4 631 tkr | 4 707 tkr |
| Byggnader mark anskaffningsvarden | 4 764 tkr | 4 764 tkr |
| Byggnader mark avskrivningar | 133 tkr | 57 tkr |
| Byggnader mark forandring anskaffningsvarden inkop | 0 | 4 764 tkr |
| Byggnader mark forandring avskrivningar arets avskrivningar | 76 tkr | 57 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat arets resultat | 106 tkr | 1 079 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat balanseras ny rakning | −1 079 tkr | −6 758 tkr |
| Forandring eget kapital balanserat resultat balanseras ny rakning | 1 079 tkr | 6 758 tkr |
| Forandring eget kapital balanserat resultat utdelning | 734 tkr | 204 tkr |
| Forandring eget kapital totalt | 14 603 tkr | 15 231 tkr |
| Forandring eget kapital totalt arets resultat | 106 tkr | 1 079 tkr |
| Forandring eget kapital totalt balanseras ny rakning | 0 | 0 |
| Forandring eget kapital totalt utdelning | 734 tkr | 204 tkr |
| Forslag disposition | 14 553 tkr | 15 181 tkr |
| Forslag disposition balanseras iny rakning | 13 953 tkr | 14 447 tkr |
| Forutbetalda kostnader upplupna intakter | 325 tkr | 457 tkr |
| Inventarier verktyg installationer | 288 tkr | 125 tkr |
| Inventarier verktyg installationer anskaffningsvarden | 1 148 tkr | 913 tkr |
| Inventarier verktyg installationer avskrivningar | 860 tkr | 788 tkr |
| Inventarier verktyg installationer forandring anskaffningsvarden forsaljningar utrangeringar | 0 | 205 tkr |
| Inventarier verktyg installationer forandring anskaffningsvarden inkop | 235 tkr | 32 tkr |
| Inventarier verktyg installationer forandring avskrivningar arets avskrivningar | 72 tkr | 67 tkr |
| Inventarier verktyg installationer forandring avskrivningar aterforda avskrivningar forsaljningar resp utrangeringar | 0 | 85 tkr |
| Ovriga fordringar kortfristiga | 356 tkr | 1 264 tkr |
| Ovriga kortfristiga skulder | 1 082 tkr | 729 tkr |
| Resultat ovriga finansiella anlaggningstillgangar | – | 0 |
| Upplupna kostnader forutbetalda intakter | 22 tkr | 22 tkr |
Årsredovisningar
Räkenskapsår 2025
Period 1 jan. 2025 – 31 dec. 2025 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2024
Period 1 jan. 2024 – 31 dec. 2024 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2023
Period 1 jan. 2023 – 31 dec. 2023 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2022
Period 1 jan. 2022 – 31 dec. 2022 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2021
Period 1 jan. 2021 – 31 dec. 2021 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2020
Period 1 jan. 2020 – 31 dec. 2020 · Inlämnad –
Saro Foot and Ankle Surgery ABHuvudarbetsställe
Långholmsgatan 19, 117 33 Stockholm
Hälsa & vård
Övriga arbetsställen visas när uppgifterna från SCB har hämtats.
Organisationsnummer
556990-3171
Registreringsdatum
13 november 2014
Bolagsform
Aktiebolag
Kommun och län
Stockholm, Stockholms län
Status hos Bolagsverket
Aktiv
F-skatt
Uppgift saknas
Momsregistrering
Uppgift saknas
Arbetsgivarregistrering
Uppgift saknas
Aktiekapital
50 000 kr
SNI-koder
Hälsa & vård
- SNI 86.102 – Specialiserad sluten somatisk hälso- och sjukvård på sjukhus
Källor: Bolagsverket (uppdaterad 2026-09-28) · SCB (uppdaterad 2026-09-28) · Årsredovisning (uppdaterad 2026-10-11) · Företagets webbplats (uppdaterad 2026-10-14). Uppgifterna kan ha ändrats sedan de hämtades.