Sätuna aktiebolag
556006-8321Aktiebolagreg. 1906
Björklinge, Uppsala län
Nyckeltal
Räkenskapsår 2025Omsättning
19 360 tkr
Resultat efter fin. poster
972 tkr
Soliditet
46 %
Anställda
12
Är det här ditt företag?
Verifiera företaget och lägg till hemsida, kontaktuppgifter och logga.
Adresser
Besöksadress
Sätuna 34, 743 73 Björklinge
Postadress
Sätuna 34, 743 73 Björklinge
Verksamhetsbeskrivning
Bolaget ska äga samt förvalta fast och lös egendom i form av Sätuna egendom med undelydande hemman och lägenheter och driva jordbruk, skogsbruk samt därmed förenlig verksamhet.
Utveckling (tkr)
Visa siffrorna som tabell
| Räkenskapsår | Omsättning | Resultat | Eget kapital |
|---|---|---|---|
| 2023 | 13 370 tkr | −2 446 tkr | 127 886 tkr |
| 2024 | 15 852 tkr | −1 834 tkr | 126 099 tkr |
| 2025 | 19 360 tkr | 972 tkr | 127 089 tkr |
Jämfört med branschen
Soliditet 45,7 % – branschmedian 51,2 %
Vinstmarginal 5 % – branschmedian 10 %
Omsättningstillväxt 22,1 % – branschmedian 1,6 %
Median för 2773 företag i samma bransch och storleksklass.
Resultaträkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023 |
|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 19 360 | 15 852 | 13 370 |
| Aktiverat arbete för egen räkning | 1 563 | 1 750 | 2 177 |
| Övriga rörelseintäkter | 1 787 | 1 051 | 1 228 |
| Rörelseintäkter | 22 711 | 18 653 | 16 774 |
| Råvaror och förnödenheter | 1 262 | 1 513 | 974 |
| Övriga externa kostnader | 7 252 | 7 128 | 7 712 |
| Personalkostnader | 6 113 | 5 738 | 5 203 |
| Av- och nedskrivningar | 2 929 | 2 520 | 2 361 |
| Övriga rörelsekostnader | 4 | – | – |
| Rörelsekostnader | 17 560 | 16 899 | 16 250 |
| Rörelseresultat | 5 150 | 1 754 | 524 |
| Ränteintäkter och liknande | 34 | 90 | 87 |
| Räntekostnader och liknande | 4 610 | 4 137 | 3 266 |
| Finansiella poster | −4 178 | −3 588 | −2 970 |
| Resultat efter finansiella poster | 972 | −1 834 | −2 446 |
| Resultat före skatt | 972 | −1 834 | −2 446 |
| Skatt på årets resultat | −18 | −47 | −18 |
| Årets resultat | 990 | −1 787 | −2 428 |
Balansräkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023 |
|---|---|---|---|
| Immateriella anläggningstillgångar | 18 | 8 | 10 |
| Materiella anläggningstillgångar | 258 521 | 234 787 | 223 099 |
| Finansiella anläggningstillgångar | 16 753 | 15 194 | 13 773 |
| Anläggningstillgångar | 275 292 | 249 989 | 236 882 |
| Varulager | 91 | 144 | 165 |
| Kundfordringar | 633 | 1 031 | 602 |
| Kortfristiga fordringar | 2 569 | 13 464 | 13 619 |
| Kassa och bank | 290 | 688 | 2 688 |
| Omsättningstillgångar | 2 950 | 14 295 | 16 472 |
| Summa tillgångar | 278 241 | 264 285 | 253 354 |
| Aktiekapital | 120 | 120 | 120 |
| Bundet eget kapital | 130 795 | 130 795 | 130 795 |
| Balanserat resultat | −4 695 | −2 909 | −481 |
| Fritt eget kapital | −3 706 | −4 695 | −2 909 |
| Eget kapital | 127 089 | 126 099 | 127 886 |
| Avsättningar | 732 | 999 | 1 265 |
| Långfristiga skulder | 140 744 | 129 617 | 118 493 |
| Leverantörsskulder | 1 346 | 3 239 | 2 302 |
| Skatteskulder | 2 | 69 | 444 |
| Kortfristiga skulder | 9 677 | 7 570 | 5 711 |
| Summa eget kapital och skulder | 278 241 | 264 285 | 253 354 |
Anställda och utdelning
| Post | 2025 | 2024 | 2023 |
|---|---|---|---|
| Medelantal anställda | 12 | 12 | 10 |
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2025 | 2024 | 2023 |
|---|---|---|---|
| Soliditet | 45,7 % | 47,7 % | 50,5 % |
| Kassalikviditet | 30 % | 187 % | 286 % |
| Rörelsemarginal | 26,6 % | 11,1 % | 3,9 % |
| Vinstmarginal | 5 % | −11,6 % | −18,3 % |
| Omsättningstillväxt | 22,1 % | 18,6 % | – |
| Avkastning på eget kapital | 0,8 % | −1,4 % | −1,9 % |
| Omsättning per anställd | 1 613 tkr | 1 321 tkr | 1 337 tkr |
Övriga poster i årsredovisningen (54)
Alla övriga belopp ur de senaste årsredovisningarna, med Bolagsverkets namn på posten.
| Post | 2025 | 2024 |
|---|---|---|
| Andelar intresseforetag gemensamt styrda foretag | 9 807 tkr | 9 807 tkr |
| Andelar intresseforetag gemensamt styrda foretag anskaffningsvarden | 9 807 tkr | 9 807 tkr |
| Andra langfristiga vardepappersinnehav | 4 232 tkr | 3 974 tkr |
| Andra langfristiga vardepappersinnehav anskaffningsvarden | 4 232 tkr | 3 974 tkr |
| Andra langfristiga vardepappersinnehav forandring anskaffningsvarden inkop | 258 tkr | 8 tkr |
| Arets resultat eget kapital | 990 tkr | −1 787 tkr |
| Byggnader mark | 241 309 tkr | 223 064 tkr |
| Byggnader mark anskaffningsvarden | 121 246 tkr | 101 258 tkr |
| Byggnader mark avskrivningar | 10 489 tkr | 8 746 tkr |
| Byggnader mark forandring anskaffningsvarden inkop | 19 721 tkr | 6 583 tkr |
| Byggnader mark forandring avskrivningar arets avskrivningar | 1 743 tkr | 1 354 tkr |
| Byggnader mark uppskrivningar | 130 552 tkr | 130 552 tkr |
| Checkrakningskredit beviljat belopp | 2 000 tkr | 2 000 tkr |
| Checkrakningskredit kortfristig | 1 524 tkr | 0 |
| Forandring eget kapital arets resultat arets resultat | 990 tkr | −1 787 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat balanseras ny rakning | 1 787 tkr | 2 428 tkr |
| Forandring eget kapital balanserat resultat balanseras ny rakning | −1 787 tkr | −2 428 tkr |
| Forandring eget kapital totalt | 127 089 tkr | 126 099 tkr |
| Forandring eget kapital totalt arets resultat | 990 tkr | −1 787 tkr |
| Forandring eget kapital totalt balanseras ny rakning | 0 | 0 |
| Fordringar intresseforetag gemensamt styrda foretag kortfristiga | 1 538 tkr | 11 401 tkr |
| Fordringar koncernforetag langfristiga | 2 713 tkr | 1 413 tkr |
| Fordringar koncernforetag langfristiga anskaffningsvarden | 2 713 tkr | 1 413 tkr |
| Fordringar koncernforetag langfristiga forandring anskaffningsvarden tillkommande fordringar | 1 300 tkr | 1 413 tkr |
| Forslag disposition | −3 706 tkr | −4 695 tkr |
| Forslag disposition balanseras iny rakning | −3 706 tkr | −4 695 tkr |
| Forutbetalda kostnader upplupna intakter | 359 tkr | 830 tkr |
| Inventarier verktyg installationer | 6 936 tkr | 4 296 tkr |
| Inventarier verktyg installationer anskaffningsvarden | 11 521 tkr | 9 272 tkr |
| Inventarier verktyg installationer avskrivningar | 4 585 tkr | 4 975 tkr |
| Inventarier verktyg installationer forandring anskaffningsvarden forsaljningar utrangeringar | 1 050 tkr | – |
| Inventarier verktyg installationer forandring anskaffningsvarden inkop | 3 299 tkr | – |
| Inventarier verktyg installationer forandring avskrivningar arets avskrivningar | 660 tkr | 611 tkr |
| Inventarier verktyg installationer forandring avskrivningar aterforda avskrivningar forsaljningar resp utrangeringar | 1 050 tkr | – |
| Koncessioner patent licenser varumarken liknande rattigheter | 18 tkr | 8 tkr |
| Lager ravaror fornodenheter | 91 tkr | 144 tkr |
| Langfristiga skulder forfaller senare5ar | 128 581 tkr | 123 810 tkr |
| Maskiner andra tekniska anlaggningar | 10 276 tkr | 7 427 tkr |
| Maskiner andra tekniska anlaggningar anskaffningsvarden | 15 092 tkr | 11 721 tkr |
| Maskiner andra tekniska anlaggningar avskrivningar | 4 817 tkr | 4 294 tkr |
| Maskiner andra tekniska anlaggningar forandring anskaffningsvarden inkop | 3 371 tkr | 2 115 tkr |
| Maskiner andra tekniska anlaggningar forandring avskrivningar arets avskrivningar | 523 tkr | 553 tkr |
| Ovriga avsattningar | 732 tkr | 999 tkr |
| Ovriga fordringar kortfristiga | 39 tkr | 202 tkr |
| Ovriga kortfristiga skulder | 969 tkr | 1 010 tkr |
| Ovriga kortfristiga skulder kreditinstitut | 4 713 tkr | 2 531 tkr |
| Ovriga langfristiga skulder kreditinstitut | 140 744 tkr | 129 617 tkr |
| Reservfond | 123 tkr | 123 tkr |
| Resultat ovriga finansiella anlaggningstillgangar | 398 tkr | 460 tkr |
| Stallda sakerheter | 155 391 tkr | 124 025 tkr |
| Stallda sakerheter fastighetsinteckningar | 151 186 tkr | 122 336 tkr |
| Stallda sakerheter tillgangar aganderattsforbehall | 3 006 tkr | 489 tkr |
| Upplupna kostnader forutbetalda intakter | 1 124 tkr | 721 tkr |
| Uppskrivningsfond | 130 552 tkr | 130 552 tkr |
Årsredovisningar
Räkenskapsår 2025
Period 1 jan. 2025 – 31 dec. 2025 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2024
Period 1 jan. 2024 – 31 dec. 2024 · Inlämnad –
Sätuna aktiebolagHuvudarbetsställe
Sätuna 34, 743 73 Björklinge
Jordbruk, skog & fiske
Övriga arbetsställen visas när uppgifterna från SCB har hämtats.
Organisationsnummer
556006-8321
Registreringsdatum
21 juni 1906
Bolagsform
Aktiebolag
Kommun och län
Uppsala, Uppsala län
Status hos Bolagsverket
Aktiv
F-skatt
Uppgift saknas
Momsregistrering
Uppgift saknas
Arbetsgivarregistrering
Uppgift saknas
Aktiekapital
120 000 kr
SNI-koder
Jordbruk, skog & fiske
- SNI 02.101 – Skogsförvaltning
- SNI 68.203 – Uthyrning och förvaltning av egna eller arrenderade, andra lokaler
- SNI 68.201 – Uthyrning och förvaltning av egna eller arrenderade bostäder
- SNI 01.110 – Odling av spannmål (utom ris), baljväxter och oljeväxter
Källor: Bolagsverket (uppdaterad 2026-09-28) · SCB (uppdaterad 2026-09-28) · Årsredovisning (uppdaterad 2026-10-11) · Företagets webbplats (uppdaterad 2026-11-01). Uppgifterna kan ha ändrats sedan de hämtades.