Savio Bär AB
559264-5351Aktiebolagreg. 2020
Västerås, Västmanlands län
Nyckeltal
Räkenskapsår 2025Omsättning
4 476 tkr
Resultat efter fin. poster
5 tkr
Soliditet
67 %
Anställda
3
Är det här ditt företag?
Verifiera företaget och lägg till hemsida, kontaktuppgifter och logga.
Adresser
Besöksadress
Saltängsvägen 25, 721 32 Västerås
Postadress
Saltängsvägen 25, 721 32 Västerås
Verksamhetsbeskrivning
Bolaget skall köpa och sälja bär och därmed förenlig verksamhet.
Utveckling (tkr)
Visa siffrorna som tabell
| Räkenskapsår | Omsättning | Resultat | Eget kapital |
|---|---|---|---|
| 2021 | 3 606 tkr | 89 tkr | 76 tkr |
| 2022 | 4 274 tkr | 93 tkr | 150 tkr |
| 2023 | 4 643 tkr | −78 tkr | 94 tkr |
| 2024 | 4 239 tkr | 80 tkr | 167 tkr |
| 2025 | 4 476 tkr | 5 tkr | 170 tkr |
Jämfört med branschen
Soliditet 67,5 % – branschmedian 47 %
Vinstmarginal 0,1 % – branschmedian 1,6 %
Omsättningstillväxt 5,6 % – branschmedian 0,4 %
Median för 27656 företag i samma bransch och storleksklass.
Resultaträkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 |
|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 4 476 | 4 239 | 4 643 | 4 274 | 3 606 |
| Övriga rörelseintäkter | 0 | 251 | 316 | 70 | 119 |
| Rörelseintäkter | 4 476 | 4 489 | 4 959 | 4 344 | 3 725 |
| Handelsvaror | 3 293 | 2 858 | 3 503 | 3 301 | 2 656 |
| Övriga externa kostnader | 727 | 773 | 761 | 625 | 533 |
| Personalkostnader | 381 | 712 | 733 | 302 | 429 |
| Av- och nedskrivningar | 69 | 66 | 41 | 22 | 19 |
| Rörelsekostnader | 4 470 | 4 409 | 5 037 | 4 250 | 3 636 |
| Rörelseresultat | 5 | 80 | −78 | 93 | 89 |
| Ränteintäkter och liknande | 1 | 0 | 0 | 0 | – |
| Räntekostnader och liknande | 0 | 1 | 0 | 0 | 0 |
| Finansiella poster | 0 | −1 | −0 | −0 | −0 |
| Resultat efter finansiella poster | 5 | 80 | −78 | 93 | 89 |
| Bokslutsdispositioner | – | 0 | 23 | 0 | −23 |
| Resultat före skatt | 5 | 80 | −55 | 93 | 66 |
| Skatt på årets resultat | 2 | 7 | 0 | 19 | 15 |
| Årets resultat | 3 | 73 | −55 | 74 | 51 |
Balansräkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 |
|---|---|---|---|---|---|
| Materiella anläggningstillgångar | 200 | 199 | 229 | 69 | 91 |
| Anläggningstillgångar | 200 | 199 | 229 | 69 | 91 |
| Kortfristiga fordringar | 29 | 27 | 8 | 15 | 47 |
| Kassa och bank | 23 | 20 | 15 | 127 | 34 |
| Omsättningstillgångar | 53 | 48 | 23 | 142 | 81 |
| Summa tillgångar | 252 | 246 | 252 | 211 | 173 |
| Aktiekapital | 25 | 25 | 25 | 25 | 25 |
| Bundet eget kapital | 25 | 25 | 25 | 25 | 25 |
| Balanserat resultat | 142 | 69 | 125 | 51 | – |
| Fritt eget kapital | 145 | 142 | 69 | 125 | 51 |
| Eget kapital | 170 | 167 | 94 | 150 | 76 |
| Obeskattade reserver | – | – | 0 | 23 | 23 |
| Leverantörsskulder | 0 | 27 | 30 | – | – |
| Skatteskulder | 4 | 5 | 8 | 37 | 17 |
| Kortfristiga skulder | 82 | 79 | 157 | 39 | 74 |
| Summa eget kapital och skulder | 252 | 246 | 252 | 211 | 173 |
Anställda och utdelning
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 |
|---|---|---|---|---|---|
| Medelantal anställda | 3 | 3 | 3 | 2 | 2 |
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 |
|---|---|---|---|---|---|
| Soliditet | 67,5 % | 67,9 % | 37,5 % | 79,5 % | 54,3 % |
| Kassalikviditet | 64 % | 60 % | 14 % | 367 % | 110 % |
| Rörelsemarginal | 0,1 % | 1,9 % | −1,7 % | 2,2 % | 2,5 % |
| Vinstmarginal | 0,1 % | 1,9 % | −1,7 % | 2,2 % | 2,5 % |
| Omsättningstillväxt | 5,6 % | −8,7 % | 8,6 % | 18,5 % | – |
| Avkastning på eget kapital | 1,8 % | 43,6 % | −58,5 % | 49,5 % | 66,9 % |
| Omsättning per anställd | 1 492 tkr | 1 413 tkr | 1 548 tkr | 2 137 tkr | 1 803 tkr |
Övriga poster i årsredovisningen (19)
Alla övriga belopp ur de senaste årsredovisningarna, med Bolagsverkets namn på posten.
| Post | 2025 | 2024 |
|---|---|---|
| Arets resultat eget kapital | 3 tkr | 73 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat arets resultat | 3 tkr | 73 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat balanseras ny rakning | −73 tkr | 55 tkr |
| Forandring eget kapital balanserat resultat balanseras ny rakning | 73 tkr | −55 tkr |
| Forandring eget kapital totalt | 170 tkr | 167 tkr |
| Forandring eget kapital totalt arets resultat | 3 tkr | 73 tkr |
| Forandring eget kapital totalt balanseras ny rakning | 0 | 0 |
| Forandring periodiseringsfond | – | 0 |
| Forslag disposition | 145 tkr | 142 tkr |
| Forslag disposition balanseras iny rakning | 145 tkr | 142 tkr |
| Forutbetalda kostnader upplupna intakter | 5 tkr | 3 tkr |
| Inventarier verktyg installationer | 200 tkr | 199 tkr |
| Inventarier verktyg installationer anskaffningsvarden | 416 tkr | 346 tkr |
| Inventarier verktyg installationer avskrivningar | 216 tkr | 147 tkr |
| Inventarier verktyg installationer forandring anskaffningsvarden inkop | 70 tkr | 36 tkr |
| Inventarier verktyg installationer forandring avskrivningar arets avskrivningar | 69 tkr | 66 tkr |
| Ovriga fordringar kortfristiga | 24 tkr | 24 tkr |
| Ovriga kortfristiga skulder | 78 tkr | 46 tkr |
| Upplupna kostnader forutbetalda intakter | 0 | 1 tkr |
Årsredovisningar
Räkenskapsår 2025
Period 1 jan. 2025 – 31 dec. 2025 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2024
Period 1 jan. 2024 – 31 dec. 2024 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2023
Period 1 jan. 2023 – 31 dec. 2023 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2022
Period 1 jan. 2022 – 31 dec. 2022 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2021
Period 22 juli 2020 – 31 dec. 2021 · Inlämnad –
Savio Bär ABHuvudarbetsställe
Saltängsvägen 25, 721 32 Västerås
Butik & handel
Övriga arbetsställen visas när uppgifterna från SCB har hämtats.
Organisationsnummer
559264-5351
Registreringsdatum
22 juli 2020
Bolagsform
Aktiebolag
Kommun och län
Västerås, Västmanlands län
Status hos Bolagsverket
Aktiv
F-skatt
Uppgift saknas
Momsregistrering
Uppgift saknas
Arbetsgivarregistrering
Uppgift saknas
Aktiekapital
25 000 kr
SNI-koder
Butik & handel
- SNI 47.210 – Detaljhandel med frukt och grönsaker
Källor: Bolagsverket (uppdaterad 2026-09-28) · SCB (uppdaterad 2026-09-28) · Årsredovisning (uppdaterad 2026-10-11) · Företagets webbplats (uppdaterad 2026-10-25). Uppgifterna kan ha ändrats sedan de hämtades.