Sävtek AB
556661-6974Aktiebolagreg. 2004
Uppsala, Uppsala län
Nyckeltal
Räkenskapsår 2025Omsättning
2 968 tkr
Resultat efter fin. poster
347 tkr
Soliditet
42 %
Anställda
1
Är det här ditt företag?
Verifiera företaget och lägg till hemsida, kontaktuppgifter och logga.
Adresser
Besöksadress
Tårpilsvägen 5, 755 50 Uppsala
Postadress
c/o Ågren, Tårpilsvägen 5, 755 50 Uppsala
Verksamhetsbeskrivning
Bolaget skall bedriva elteleteknisk försäljning och installationer samt därmed förenlig verksamhet.
Utveckling (tkr)
Visa siffrorna som tabell
| Räkenskapsår | Omsättning | Resultat | Eget kapital |
|---|---|---|---|
| 2016 | 1 411 tkr | 590 tkr | – |
| 2017 | 2 340 tkr | 122 tkr | – |
| 2018 | 2 601 tkr | 72 tkr | 650 tkr |
| 2019 | 2 993 tkr | 68 tkr | 602 tkr |
| 2020 | 2 591 tkr | 67 tkr | 553 tkr |
| 2021 | 1 826 tkr | −480 tkr | 173 tkr |
| 2022 | 2 889 tkr | 366 tkr | 540 tkr |
| 2023 | 2 097 tkr | −58 tkr | 482 tkr |
| 2024 | 1 860 tkr | −214 tkr | 468 tkr |
| 2025 | 2 968 tkr | 347 tkr | 515 tkr |
Jämfört med branschen
Soliditet 41,8 % – branschmedian 54 %
Vinstmarginal 11,7 % – branschmedian 3,7 %
Omsättningstillväxt 59,6 % – branschmedian −0,7 %
Median för 18828 företag i samma bransch och storleksklass.
Resultaträkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 | 2017* | 2016* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 2 968 | 1 860 | 2 097 | 2 889 | 1 826 | 2 591 | 2 993 | 2 601 | 2 340 | 1 411 |
| Förändring av lager | – | – | – | – | – | – | 0 | 7 | – | – |
| Övriga rörelseintäkter | 0 | 0 | – | – | 0 | 64 | 65 | 0 | – | – |
| Rörelseintäkter | 2 968 | 1 860 | 2 097 | 2 889 | 1 826 | 2 655 | 3 058 | 2 608 | – | – |
| Råvaror och förnödenheter | 825 | 608 | 708 | 1 012 | 808 | 1 171 | 1 727 | 1 176 | – | – |
| Övriga externa kostnader | 514 | 532 | 572 | 646 | 630 | 577 | 505 | 569 | – | – |
| Personalkostnader | 1 275 | 931 | 871 | 867 | 860 | 835 | 741 | 770 | – | – |
| Av- och nedskrivningar | 8 | 8 | 6 | 0 | 7 | 7 | 13 | 20 | – | – |
| Rörelsekostnader | 2 621 | 2 078 | 2 157 | 2 525 | 2 304 | 2 589 | 2 986 | 2 534 | – | – |
| Rörelseresultat | 346 | −218 | −60 | 364 | −478 | 66 | 71 | 74 | – | – |
| Ränteintäkter och liknande | 1 | 4 | 3 | 3 | 0 | 2 | – | – | – | – |
| Räntekostnader och liknande | 0 | 0 | 0 | 0 | 3 | 0 | 3 | 2 | – | – |
| Finansiella poster | 1 | 4 | 2 | 2 | −2 | 1 | −3 | −2 | – | – |
| Resultat efter finansiella poster | 347 | −214 | −58 | 366 | −480 | 67 | 68 | 72 | 122 | 590 |
| Resultat före skatt | 347 | −214 | −58 | 366 | −480 | 67 | 68 | 72 | – | – |
| Skatt på årets resultat | – | – | – | – | 0 | 16 | 15 | 16 | – | – |
| Årets resultat | 347 | −214 | −58 | 366 | −480 | 51 | 53 | 55 | – | – |
* Från flerårsöversikten i en senare årsredovisning.
Balansräkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 | 2017* | 2016* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Materiella anläggningstillgångar | 34 | 41 | 24 | 0 | 0 | 7 | 13 | 26 | – | – |
| Anläggningstillgångar | 34 | 41 | 24 | 0 | 0 | 7 | 13 | 26 | – | – |
| Varulager | 75 | 85 | 84 | 79 | 99 | 36 | 41 | 45 | – | – |
| Kundfordringar | 710 | 94 | 92 | 141 | 370 | 475 | 515 | 299 | – | – |
| Kortfristiga fordringar | 788 | 273 | 544 | 289 | 700 | 942 | 939 | 671 | – | – |
| Kassa och bank | 336 | 212 | 523 | 722 | 0 | 356 | 172 | 320 | – | – |
| Omsättningstillgångar | 1 200 | 569 | 1 151 | 1 090 | 799 | 1 333 | 1 152 | 1 036 | – | – |
| Summa tillgångar | 1 233 | 611 | 1 175 | 1 090 | 799 | 1 340 | 1 165 | 1 062 | – | – |
| Aktiekapital | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 | – | – |
| Bundet eget kapital | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 | – | – |
| Balanserat resultat | 68 | 582 | 440 | 73 | 553 | 402 | 450 | 494 | – | – |
| Fritt eget kapital | 415 | 368 | 382 | 440 | 73 | 453 | 502 | 550 | – | – |
| Eget kapital | 515 | 468 | 482 | 540 | 173 | 553 | 602 | 650 | – | – |
| Långfristiga skulder | – | – | – | 0 | 28 | 1 | 18 | 29 | – | – |
| Leverantörsskulder | 233 | 32 | 329 | 85 | 150 | 230 | 142 | 110 | – | – |
| Skatteskulder | 47 | 50 | 48 | 42 | 42 | 41 | 18 | 29 | – | – |
| Kortfristiga skulder | 718 | 143 | 693 | 550 | 597 | 786 | 545 | 384 | – | – |
| Summa eget kapital och skulder | 1 233 | 611 | 1 175 | 1 090 | 799 | 1 340 | 1 165 | 1 062 | – | – |
* Från flerårsöversikten i en senare årsredovisning.
Anställda och utdelning
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 | 2017* | 2016* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Medelantal anställda | 1 | 1 | 1 | – | 1 | 1 | 1 | 1 | – | – |
| Föreslagen utdelning (tkr) | – | – | – | 100 | – | – | 100 | – | – | – |
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 | 2017 | 2016 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Soliditet | 41,8 % | 76,6 % | 41 % | 49,5 % | 21,7 % | 41,3 % | 51,7 % | 61,2 % | – | – |
| Kassalikviditet | 157 % | 339 % | 154 % | 184 % | 117 % | 165 % | 204 % | 258 % | – | – |
| Rörelsemarginal | 11,7 % | −11,7 % | −2,9 % | 12,6 % | −26,2 % | 2,5 % | 2,4 % | 2,8 % | – | – |
| Vinstmarginal | 11,7 % | −11,5 % | −2,8 % | 12,7 % | −26,3 % | 2,6 % | 2,3 % | 2,8 % | 5,2 % | 41,8 % |
| Omsättningstillväxt | 59,6 % | −11,3 % | −27,4 % | 58,2 % | −29,5 % | −13,4 % | 15,1 % | 11,2 % | – | – |
| Avkastning på eget kapital | 67,4 % | −45,7 % | −12 % | 67,9 % | −276,7 % | 9,2 % | 8,7 % | 8,5 % | – | – |
| Omsättning per anställd | 2 968 tkr | 1 860 tkr | 2 097 tkr | – | 1 826 tkr | 2 591 tkr | 2 993 tkr | 2 601 tkr | – | – |
Övriga poster i årsredovisningen (17)
Alla övriga belopp ur de senaste årsredovisningarna, med Bolagsverkets namn på posten.
| Post | 2025 | 2024 |
|---|---|---|
| Arets resultat eget kapital | 347 tkr | −214 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat arets resultat | 347 tkr | −214 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat balanseras ny rakning | 214 tkr | 58 tkr |
| Forandring eget kapital balanserat resultat aterbetalning aktieagartillskott | 300 tkr | – |
| Forandring eget kapital balanserat resultat balanseras ny rakning | −214 tkr | −58 tkr |
| Forandring eget kapital balanserat resultat erhallna aktieagartillskott | – | 200 tkr |
| Forslag disposition | 415 tkr | 368 tkr |
| Forslag disposition balanseras iny rakning | 415 tkr | 368 tkr |
| Forutbetalda kostnader upplupna intakter | 29 tkr | 59 tkr |
| Inventarier verktyg installationer | 34 tkr | 41 tkr |
| Inventarier verktyg installationer anskaffningsvarden | 55 tkr | 55 tkr |
| Inventarier verktyg installationer avskrivningar | 21 tkr | 13 tkr |
| Inventarier verktyg installationer forandring anskaffningsvarden inkop | – | 25 tkr |
| Inventarier verktyg installationer forandring avskrivningar arets avskrivningar | 8 tkr | 8 tkr |
| Lager ravaror fornodenheter | 75 tkr | 85 tkr |
| Ovriga fordringar kortfristiga | 50 tkr | 120 tkr |
| Ovriga kortfristiga skulder | 438 tkr | 60 tkr |
Årsredovisningar
Räkenskapsår 2025
Period 1 jan. 2025 – 31 dec. 2025 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2024
Period 1 jan. 2024 – 31 dec. 2024 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2023
Period 1 jan. 2023 – 31 dec. 2023 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2022
Period 1 jan. 2022 – 31 dec. 2022 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2021
Period 1 jan. 2021 – 31 dec. 2021 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2020
Period 1 jan. 2020 – 31 dec. 2020 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2019
Period 1 jan. 2019 – 31 dec. 2019 · Inlämnad –
Sävtek ABHuvudarbetsställe
Tårpilsvägen 5, 755 50 Uppsala
Butik & handel
Övriga arbetsställen visas när uppgifterna från SCB har hämtats.
Organisationsnummer
556661-6974
Registreringsdatum
27 april 2004
Bolagsform
Aktiebolag
Kommun och län
Uppsala, Uppsala län
Status hos Bolagsverket
Aktiv
F-skatt
Uppgift saknas
Momsregistrering
Uppgift saknas
Arbetsgivarregistrering
Uppgift saknas
Aktiekapital
100 000 kr
SNI-koder
Butik & handel
- SNI 46.502 – Partihandel med elektronikkomponenter
Källor: Bolagsverket (uppdaterad 2026-09-28) · SCB (uppdaterad 2026-09-28) · Årsredovisning (uppdaterad 2026-10-11) · Företagets webbplats (uppdaterad 2026-10-08). Uppgifterna kan ha ändrats sedan de hämtades.