SB Konsulting AB
559226-7503Aktiebolagreg. 2019
Vallda, Hallands län
Nyckeltal
Räkenskapsår 2025Omsättning
1 627 tkr
Resultat efter fin. poster
618 tkr
Soliditet
85 %
Anställda
1
SB Konsulting
sbkonsulting.se
Adresser
Besöksadress
Trålvägen 6, 434 92 Vallda
Postadress
Trålvägen 6, 434 92 Vallda
Verksamhetsbeskrivning
Konsultverksamhet främst inom IT.
Utveckling (tkr)
Visa siffrorna som tabell
| Räkenskapsår | Omsättning | Resultat | Eget kapital |
|---|---|---|---|
| 2020 | 766 tkr | 138 tkr | 131 tkr |
| 2021 | 898 tkr | 368 tkr | 387 tkr |
| 2022 | 1 298 tkr | 535 tkr | 733 tkr |
| 2023 | 821 tkr | 142 tkr | 817 tkr |
| 2024 | 1 415 tkr | 615 tkr | 1 303 tkr |
| 2025 | 1 627 tkr | 618 tkr | 1 291 tkr |
Jämfört med branschen
Soliditet 84,6 % – branschmedian 74,7 %
Vinstmarginal 38 % – branschmedian 20,5 %
Omsättningstillväxt 15 % – branschmedian −5,6 %
Median för 46722 företag i samma bransch och storleksklass.
Resultaträkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 1 627 | 1 415 | 821 | 1 298 | 898 | 766 |
| Övriga rörelseintäkter | 0 | 37 | 8 | 93 | 46 | 60 |
| Rörelseintäkter | 1 627 | 1 453 | 828 | 1 390 | 944 | 826 |
| Övriga externa kostnader | 88 | 89 | 193 | 118 | 57 | 153 |
| Personalkostnader | 911 | 768 | 504 | 737 | 473 | 531 |
| Av- och nedskrivningar | 10 | – | – | 0 | 45 | 4 |
| Rörelsekostnader | 1 010 | 857 | 698 | 855 | 576 | 688 |
| Rörelseresultat | 617 | 596 | 131 | 535 | 368 | 138 |
| Ränteintäkter och liknande | 3 | 21 | 13 | 0 | – | – |
| Räntekostnader och liknande | 1 | 1 | 1 | 0 | 0 | 0 |
| Finansiella poster | 2 | 19 | 12 | 0 | −0 | – |
| Resultat efter finansiella poster | 618 | 615 | 142 | 535 | 368 | 138 |
| Bokslutsdispositioner | – | 0 | −35 | −100 | −45 | −34 |
| Resultat före skatt | 618 | 615 | 107 | 435 | 323 | 104 |
| Skatt på årets resultat | 130 | 129 | 24 | 90 | 67 | 22 |
| Årets resultat | 489 | 486 | 84 | 345 | 256 | 81 |
Balansräkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Materiella anläggningstillgångar | 623 | – | 0 | 0 | 178 | 223 |
| Anläggningstillgångar | 623 | – | 0 | 0 | 178 | 223 |
| Kortfristiga fordringar | 0 | 45 | 211 | 216 | 155 | 19 |
| Kassa och bank | 1 105 | 1 661 | 1 148 | 1 013 | 528 | 251 |
| Omsättningstillgångar | 1 105 | 1 706 | 1 359 | 1 230 | 683 | 269 |
| Summa tillgångar | 1 729 | 1 706 | 1 359 | 1 230 | 861 | 493 |
| Aktiekapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 |
| Bundet eget kapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 |
| Balanserat resultat | 753 | 767 | 683 | 337 | 81 | – |
| Fritt eget kapital | 1 241 | 1 253 | 767 | 683 | 337 | 81 |
| Eget kapital | 1 291 | 1 303 | 817 | 733 | 387 | 131 |
| Obeskattade reserver | 215 | 215 | 215 | 180 | 80 | 35 |
| Leverantörsskulder | 4 | 4 | 10 | 9 | 10 | 5 |
| Skatteskulder | 61 | 36 | 10 | 1 | 41 | 22 |
| Kortfristiga skulder | 223 | 189 | 327 | 317 | 394 | 327 |
| Summa eget kapital och skulder | 1 729 | 1 706 | 1 359 | 1 230 | 861 | 493 |
Anställda och utdelning
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Medelantal anställda | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 |
| Föreslagen utdelning (tkr) | 300 | 500 | – | – | – | – |
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Soliditet | 84,6 % | 86,4 % | 72,7 % | 71,2 % | 52,3 % | 32,2 % |
| Kassalikviditet | 496 % | 904 % | 415 % | 388 % | 173 % | 82 % |
| Rörelsemarginal | 37,9 % | 42,1 % | 15,9 % | 41,2 % | 41 % | 18,1 % |
| Vinstmarginal | 38 % | 43,5 % | 17,3 % | 41,2 % | 41 % | 18 % |
| Omsättningstillväxt | 15 % | 72,4 % | −36,8 % | 44,5 % | 17,2 % | – |
| Avkastning på eget kapital | 37,8 % | 37,3 % | 10,3 % | 47,1 % | 66,1 % | 62 % |
| Omsättning per anställd | 1 627 tkr | 1 415 tkr | 821 tkr | 1 298 tkr | 898 tkr | 766 tkr |
Övriga poster i årsredovisningen (18)
Alla övriga belopp ur de senaste årsredovisningarna, med Bolagsverkets namn på posten.
| Post | 2025 | 2024 |
|---|---|---|
| Arets resultat eget kapital | 489 tkr | 486 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat arets resultat | 489 tkr | 486 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat balanseras ny rakning | −486 tkr | −84 tkr |
| Forandring eget kapital balanserat resultat balanseras ny rakning | 486 tkr | 84 tkr |
| Forandring eget kapital balanserat resultat utdelning | 500 tkr | – |
| Forandring eget kapital totalt | 1 291 tkr | 1 303 tkr |
| Forandring eget kapital totalt arets resultat | 489 tkr | 486 tkr |
| Forandring eget kapital totalt balanseras ny rakning | 0 | 0 |
| Forandring eget kapital totalt utdelning | 500 tkr | – |
| Forandring periodiseringsfond | – | 0 |
| Forslag disposition | 1 241 tkr | 1 253 tkr |
| Forslag disposition balanseras iny rakning | 941 tkr | 753 tkr |
| Forutbetalda kostnader upplupna intakter | – | 0 |
| Inventarier verktyg installationer | 623 tkr | – |
| Ovriga fordringar kortfristiga | 42 | 45 tkr |
| Ovriga kortfristiga skulder | 151 tkr | 142 tkr |
| Periodiseringsfonder | 215 tkr | 215 tkr |
| Upplupna kostnader forutbetalda intakter | 7 tkr | 7 tkr |
Årsredovisningar
Räkenskapsår 2025
Period 1 jan. 2025 – 31 dec. 2025 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2024
Period 1 jan. 2024 – 31 dec. 2024 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2023
Period 1 jan. 2023 – 31 dec. 2023 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2022
Period 1 jan. 2022 – 31 dec. 2022 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2021
Period 1 jan. 2021 – 31 dec. 2021 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2020
Period 14 nov. 2019 – 31 dec. 2020 · Inlämnad –
SB Konsulting ABHuvudarbetsställe
Trålvägen 6, 434 92 Vallda
Konsulttjänster
Övriga arbetsställen visas när uppgifterna från SCB har hämtats.
Organisationsnummer
559226-7503
Registreringsdatum
14 november 2019
Bolagsform
Aktiebolag
Kommun och län
Kungsbacka, Hallands län
Status hos Bolagsverket
Aktiv
F-skatt
Uppgift saknas
Momsregistrering
Uppgift saknas
Arbetsgivarregistrering
Uppgift saknas
Aktiekapital
50 000 kr
SNI-koder
Konsulttjänster
- SNI 70.200 – Konsultverksamhet avseende företags organisation
Källor: Bolagsverket (uppdaterad 2026-09-28) · SCB (uppdaterad 2026-09-28) · Årsredovisning (uppdaterad 2026-10-11) · Företagets webbplats (uppdaterad 2026-10-25). Uppgifterna kan ha ändrats sedan de hämtades.