SBH Group Aktiebolag
556371-3675Aktiebolagreg. 1989
Danderyd, Stockholms län
Nyckeltal
Räkenskapsår 2025Omsättning
0 tkr
Resultat efter fin. poster
−2 720 tkr
Soliditet
94 %
Anställda
–
Är det här ditt företag?
Verifiera företaget och lägg till hemsida, kontaktuppgifter och logga.
Adresser
Besöksadress
Slånbärsvägen 9 Lgh 1803, 182 36 Danderyd
Postadress
c/o Liljeberg, Slånbärsvägen 9 Lgh 1803, 182 36 Danderyd
Verksamhetsbeskrivning
Föremålet för bolagets verksamheh skall vara att bedriva handel med samt äga och förvata värdepapper, bedriva handel med herr- och damkonfektion, handel och förmedling av konst, antikviteter och andra samlarobjekt, handel och förmedling av alla slag av metaller, äga utveckla och förvalta fastigheter, bedriva uthyrningsverksamhet av lokaler, äga och förvalta lös egendom ävensom idka därmed förenlig verksamhet.
Utveckling (tkr)
Visa siffrorna som tabell
| Räkenskapsår | Omsättning | Resultat | Eget kapital |
|---|---|---|---|
| 2020 | 0 tkr | 7 026 tkr | – |
| 2021 | 0 tkr | 1 786 tkr | – |
| 2022 | 0 tkr | −8 390 tkr | 53 549 tkr |
| 2023 | 0 tkr | −5 738 tkr | 44 487 tkr |
| 2024 | 0 tkr | 11 423 tkr | 53 200 tkr |
| 2025 | 0 tkr | −2 720 tkr | 48 390 tkr |
Jämfört med branschen
Soliditet 94,2 % – branschmedian 90,7 %
Vinstmarginal – – branschmedian 26,7 %
Omsättningstillväxt – – branschmedian −25,5 %
Median för 19862 företag i samma bransch och storleksklass.
Resultaträkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021* | 2020* |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Övriga externa kostnader | 370 | 304 | 335 | 250 | – | – |
| Personalkostnader | 72 | 69 | 71 | 61 | – | – |
| Övriga rörelsekostnader | 0 | – | – | – | – | – |
| Rörelsekostnader | 443 | 373 | 406 | 311 | – | – |
| Rörelseresultat | −443 | −373 | −406 | −311 | – | – |
| Ränteintäkter och liknande | 18 | 57 | 3 | 1 | – | – |
| Räntekostnader och liknande | 0 | 60 | 1 | 2 | – | – |
| Finansiella poster | −2 277 | 11 796 | −5 332 | −8 079 | – | – |
| Resultat efter finansiella poster | −2 720 | 11 423 | −5 738 | −8 390 | 1 786 | 7 026 |
| Bokslutsdispositioner | 1 888 | 1 146 | 286 | 7 410 | – | – |
| Resultat före skatt | −832 | 12 569 | −5 452 | −980 | – | – |
| Skatt på årets resultat | 378 | 256 | 9 | 1 601 | – | – |
| Årets resultat | −1 211 | 12 313 | −5 461 | −2 582 | – | – |
* Från flerårsöversikten i en senare årsredovisning.
Balansräkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021* | 2020* |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Finansiella anläggningstillgångar | 53 939 | 61 573 | 55 862 | 64 955 | – | – |
| Anläggningstillgångar | 53 939 | 61 573 | 55 862 | 64 955 | – | – |
| Kortfristiga fordringar | 178 | 60 | 75 | 62 | – | – |
| Kassa och bank | 622 | 219 | 404 | 1 128 | – | – |
| Omsättningstillgångar | 800 | 279 | 479 | 1 190 | – | – |
| Summa tillgångar | 54 739 | 61 852 | 56 340 | 66 145 | – | – |
| Aktiekapital | 400 | 400 | 400 | 400 | – | – |
| Bundet eget kapital | 420 | 420 | 420 | 420 | – | – |
| Balanserat resultat | 49 180 | 40 467 | 49 529 | 55 710 | – | – |
| Fritt eget kapital | 47 970 | 52 780 | 44 067 | 53 129 | – | – |
| Eget kapital | 48 390 | 53 200 | 44 487 | 53 549 | – | – |
| Obeskattade reserver | 4 016 | 5 904 | 7 050 | 7 336 | – | – |
| Leverantörsskulder | 374 | 282 | 386 | 136 | – | – |
| Skatteskulder | 435 | 135 | 1 260 | 1 419 | – | – |
| Kortfristiga skulder | 2 333 | 2 748 | 4 803 | 5 260 | – | – |
| Summa eget kapital och skulder | 54 739 | 61 852 | 56 340 | 66 145 | – | – |
* Från flerårsöversikten i en senare årsredovisning.
Anställda och utdelning
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021* | 2020* |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Föreslagen utdelning (tkr) | – | 3 600 | 3 600 | – | – | – |
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Soliditet | 94,2 % | 93,6 % | 88,9 % | 89,8 % | – | – |
| Kassalikviditet | 34 % | 10 % | 10 % | 23 % | – | – |
| Rörelsemarginal | – | – | – | – | – | – |
| Vinstmarginal | – | – | – | – | – | – |
| Omsättningstillväxt | – | – | – | – | – | – |
| Avkastning på eget kapital | −2,5 % | 23,1 % | −12,3 % | −4,8 % | – | – |
| Omsättning per anställd | – | – | – | – | – | – |
Övriga poster i årsredovisningen (40)
Alla övriga belopp ur de senaste årsredovisningarna, med Bolagsverkets namn på posten.
| Post | 2025 | 2024 |
|---|---|---|
| Andelar koncernforetag | 100 tkr | 100 tkr |
| Andelar koncernforetag anskaffningsvarden | 100 tkr | 100 tkr |
| Andra langfristiga fordringar | 15 338 tkr | 6 258 tkr |
| Andra langfristiga fordringar anskaffningsvarden | 27 760 tkr | 17 104 tkr |
| Andra langfristiga fordringar forandring anskaffningsvarden reglerade fordringar | 0 | 7 342 tkr |
| Andra langfristiga fordringar forandring anskaffningsvarden tillkommande fordringar | 10 656 tkr | 28 tkr |
| Andra langfristiga fordringar forandring nedskrivningar arets nedskrivningar | 1 575 tkr | 0 |
| Andra langfristiga fordringar forandring nedskrivningar aterforda nedskrivningar | 0 | 471 tkr |
| Andra langfristiga fordringar nedskrivningar | 12 422 tkr | 10 847 tkr |
| Andra langfristiga vardepappersinnehav | 18 057 tkr | 18 777 tkr |
| Andra langfristiga vardepappersinnehav anskaffningsvarden | 24 885 tkr | 24 885 tkr |
| Andra langfristiga vardepappersinnehav forandring anskaffningsvarden forsaljningar | 0 | 3 918 tkr |
| Andra langfristiga vardepappersinnehav forandring anskaffningsvarden inkop | 0 | 148 tkr |
| Andra langfristiga vardepappersinnehav forandring nedskrivningar arets nedskrivningar | 720 tkr | – |
| Andra langfristiga vardepappersinnehav forandring nedskrivningar aterforda nedskrivningar | 0 | 3 918 tkr |
| Andra langfristiga vardepappersinnehav nedskrivningar | 6 828 tkr | 6 108 tkr |
| Arets resultat eget kapital | −1 211 tkr | 12 313 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat arets resultat | −1 211 tkr | 12 313 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat balanseras ny rakning | −12 313 tkr | 5 461 tkr |
| Forandring eget kapital balanserat resultat balanseras ny rakning | 12 313 tkr | −5 461 tkr |
| Forandring eget kapital balanserat resultat utdelning | 3 600 tkr | 3 600 tkr |
| Forandring eget kapital totalt | 48 390 tkr | 53 200 tkr |
| Forandring eget kapital totalt arets resultat | −1 211 tkr | 12 313 tkr |
| Forandring eget kapital totalt balanseras ny rakning | 0 | 0 |
| Forandring eget kapital totalt utdelning | 3 600 tkr | 3 600 tkr |
| Forandring periodiseringsfond | 1 888 tkr | 1 146 tkr |
| Fordringar koncernforetag langfristiga | 20 443 tkr | 36 438 tkr |
| Fordringar koncernforetag langfristiga anskaffningsvarden | 20 443 tkr | 36 438 tkr |
| Fordringar koncernforetag langfristiga forandring anskaffningsvarden bortskrivnafordringar | 15 995 tkr | 0 |
| Fordringar koncernforetag langfristiga forandring anskaffningsvarden tillkommande fordringar | 0 | 12 407 tkr |
| Forslag disposition | 47 970 tkr | 52 780 tkr |
| Forslag disposition balanseras iny rakning | 44 370 tkr | 49 180 tkr |
| Forutbetalda kostnader upplupna intakter | 59 tkr | 53 tkr |
| Nedskrivningar finansiella anlaggningstillgangar kortfristiga placeringar | 3 395 tkr | −471 tkr |
| Ovriga fordringar kortfristiga | 119 tkr | 7 tkr |
| Ovriga kortfristiga skulder | 1 474 tkr | 2 301 tkr |
| Periodiseringsfonder | 4 016 tkr | 5 904 tkr |
| Reservfond | 20 tkr | 20 tkr |
| Resultat ovriga finansiella anlaggningstillgangar | 1 100 tkr | 11 327 tkr |
| Upplupna kostnader forutbetalda intakter | 50 tkr | 30 tkr |
Årsredovisningar
Räkenskapsår 2025
Period 1 jan. 2025 – 31 dec. 2025 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2024
Period 1 jan. 2024 – 31 dec. 2024 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2023
Period 1 jan. 2023 – 31 dec. 2023 · Inlämnad –
SBH Group AktiebolagHuvudarbetsställe
Slånbärsvägen 9 Lgh 1803, 182 36 Danderyd
Bank, finans & försäkring
Övriga arbetsställen visas när uppgifterna från SCB har hämtats.
Organisationsnummer
556371-3675
Registreringsdatum
16 oktober 1989
Bolagsform
Aktiebolag
Kommun och län
Danderyd, Stockholms län
Status hos Bolagsverket
Aktiv
F-skatt
Uppgift saknas
Momsregistrering
Uppgift saknas
Arbetsgivarregistrering
Uppgift saknas
Aktiekapital
400 000 kr
SNI-koder
Bank, finans & försäkring
- SNI 64.994 – Förvaltning av och handel med värdepapper, för en begränsad och sluten krets av ägare
Källor: Bolagsverket (uppdaterad 2026-09-28) · SCB (uppdaterad 2026-09-28) · Årsredovisning (uppdaterad 2026-10-11) · Företagets webbplats (uppdaterad 2026-10-07). Uppgifterna kan ha ändrats sedan de hämtades.