SC Holding i Väst AB
559223-7589Aktiebolagreg. 2019
Uddevalla, Västra Götalands län
Nyckeltal
Räkenskapsår 2025Omsättning
–
Resultat efter fin. poster
687 tkr
Soliditet
68 %
Anställda
–
Är det här ditt företag?
Verifiera företaget och lägg till hemsida, kontaktuppgifter och logga.
Adresser
Besöksadress
Råsseröd 193, 451 92 Uddevalla
Postadress
c/o Daniel Carlsson, Råsseröd 193, 451 92 Uddevalla
Verksamhetsbeskrivning
Förvaltning av aktier i dotterbolag
Utveckling (tkr)
Visa siffrorna som tabell
| Räkenskapsår | Omsättning | Resultat | Eget kapital |
|---|---|---|---|
| 2020 | – | 0 tkr | 2 491 tkr |
| 2021 | – | 644 tkr | 694 tkr |
| 2022 | – | 994 tkr | 1 688 tkr |
| 2023 | – | 0 tkr | 1 688 tkr |
| 2024 | – | 0 tkr | 1 688 tkr |
| 2025 | – | 687 tkr | 1 724 tkr |
Jämfört med branschen
Soliditet 68 %
Vinstmarginal –
Omsättningstillväxt –
Branschmedian visas när minst fem jämförbara företag finns.
Resultaträkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Övriga externa kostnader | – | – | 0 | 6 | 6 | 0 |
| Rörelsekostnader | – | – | 0 | 6 | 6 | 0 |
| Rörelseresultat | 0 | 0 | 0 | −6 | −6 | 0 |
| Resultat från andelar i koncernföretag | 687 | – | 0 | 1 000 | 650 | 0 |
| Finansiella poster | 687 | – | 0 | 1 000 | 650 | 0 |
| Resultat efter finansiella poster | 687 | 0 | 0 | 994 | 644 | 0 |
| Bokslutsdispositioner | −650 | – | – | – | – | – |
| Resultat före skatt | 37 | 0 | 0 | 994 | 644 | 0 |
| Årets resultat | 37 | 0 | 0 | 994 | 644 | 0 |
Balansräkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Finansiella anläggningstillgångar | 2 441 | 3 236 | 2 920 | 2 920 | 2 615 | 2 491 |
| Anläggningstillgångar | 2 441 | 3 236 | 2 920 | 2 920 | 2 615 | 2 491 |
| Kortfristiga fordringar | 96 | 249 | 599 | 599 | 520 | 0 |
| Omsättningstillgångar | 96 | 249 | 599 | 599 | 520 | 0 |
| Summa tillgångar | 2 537 | 3 485 | 3 520 | 3 520 | 3 135 | 2 491 |
| Aktiekapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 |
| Bundet eget kapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 |
| Balanserat resultat | 1 638 | 1 638 | 1 638 | 644 | 0 | – |
| Fritt eget kapital | 1 674 | 1 638 | 1 638 | 1 638 | 644 | 2 441 |
| Eget kapital | 1 724 | 1 688 | 1 688 | 1 688 | 694 | 2 491 |
| Långfristiga skulder | 813 | 816 | 1 832 | 1 832 | 2 441 | 0 |
| Kortfristiga skulder | 0 | 982 | – | – | – | – |
| Summa eget kapital och skulder | 2 537 | 3 485 | 3 520 | 3 520 | 3 135 | 2 491 |
Anställda och utdelning
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Föreslagen utdelning (tkr) | 0 | 0 | 0 | – | – | – |
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Soliditet | 68 % | 48,4 % | 47,9 % | 47,9 % | 22,1 % | 100 % |
| Kassalikviditet | – | 25 % | – | – | – | – |
| Rörelsemarginal | – | – | – | – | – | – |
| Vinstmarginal | – | – | – | – | – | – |
| Omsättningstillväxt | – | – | – | – | – | – |
| Avkastning på eget kapital | 2,1 % | 0 % | 0 % | 58,9 % | 92,8 % | 0 % |
| Omsättning per anställd | – | – | – | – | – | – |
Övriga poster i årsredovisningen (12)
Alla övriga belopp ur de senaste årsredovisningarna, med Bolagsverkets namn på posten.
| Post | 2025 | 2024 |
|---|---|---|
| Andelar koncernforetag | 2 441 tkr | 2 491 tkr |
| Andelar koncernforetag anskaffningsvarden | 2 441 tkr | 2 491 tkr |
| Andelar koncernforetag forandring anskaffningsvarden forsaljningar | 50 tkr | – |
| Arets resultat eget kapital | 37 tkr | 0 |
| Forandring eget kapital arets resultat arets resultat | 37 tkr | – |
| Fordringar koncernforetag kortfristiga | 96 tkr | 249 tkr |
| Fordringar koncernforetag langfristiga | 0 | 745 tkr |
| Forslag disposition | 1 674 tkr | 1 638 tkr |
| Forslag disposition balanseras iny rakning | 1 674 tkr | 1 638 tkr |
| Lamnade koncernbidrag | 650 tkr | – |
| Ovriga kortfristiga skulder | 0 | 982 tkr |
| Ovriga langfristiga skulder | 813 tkr | 816 tkr |
Årsredovisningar
Räkenskapsår 2025
Period 1 sep. 2024 – 31 aug. 2025 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2024
Period 1 sep. 2023 – 31 aug. 2024 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2023
Period 1 sep. 2022 – 31 aug. 2023 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2022
Period 1 sep. 2021 – 31 aug. 2022 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2021
Period 1 sep. 2020 – 31 aug. 2021 · Inlämnad –
SC Holding i Väst ABHuvudarbetsställe
Råsseröd 193, 451 92 Uddevalla
Övrig verksamhet
Övriga arbetsställen visas när uppgifterna från SCB har hämtats.
Organisationsnummer
559223-7589
Registreringsdatum
24 oktober 2019
Bolagsform
Aktiebolag
Kommun och län
Uddevalla, Västra Götalands län
Status hos Bolagsverket
Aktiv
F-skatt
Uppgift saknas
Momsregistrering
Uppgift saknas
Arbetsgivarregistrering
Uppgift saknas
Aktiekapital
50 000 kr
SNI-koder
Övrig verksamhet
Källor: Bolagsverket (uppdaterad 2026-09-28) · SCB (uppdaterad 2026-09-28) · Årsredovisning (uppdaterad 2026-10-11) · Företagets webbplats (uppdaterad 2026-10-25). Uppgifterna kan ha ändrats sedan de hämtades.