Scalp studio AB
559271-6319Aktiebolagreg. 2020
Malmö, Skåne län
Nyckeltal
Räkenskapsår 2025Omsättning
952 tkr
Resultat efter fin. poster
27 tkr
Soliditet
20 %
Anställda
0
SCALP STUDIO
scalpstudio.se
Adresser
Besöksadress
Fågelbacksgatan 11 A, 217 44 Malmö
Postadress
Fågelbacksgatan 11 A, 217 44 Malmö
Verksamhetsbeskrivning
Företaget ska bedriva frisörverksamhet
Utveckling (tkr)
Visa siffrorna som tabell
| Räkenskapsår | Omsättning | Resultat | Eget kapital |
|---|---|---|---|
| 2021 | 697 tkr | 11 tkr | 34 tkr |
| 2022 | 629 tkr | −8 tkr | 26 tkr |
| 2023 | 862 tkr | 50 tkr | 66 tkr |
| 2024 | 850 tkr | −19 tkr | 47 tkr |
| 2025 | 952 tkr | 27 tkr | 59 tkr |
Jämfört med branschen
Soliditet 19,7 % – branschmedian 56,1 %
Vinstmarginal 2,9 % – branschmedian 4,3 %
Omsättningstillväxt 12,1 % – branschmedian 2 %
Median för 10736 företag i samma bransch och storleksklass.
Resultaträkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 |
|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 952 | 850 | 862 | 629 | 697 |
| Förändring av lager | 32 | 55 | −2 | 0 | 17 |
| Övriga rörelseintäkter | 0 | 1 | – | – | – |
| Rörelseintäkter | 984 | 905 | 860 | 629 | 714 |
| Råvaror och förnödenheter | 177 | 128 | 73 | 84 | 21 |
| Övriga externa kostnader | 674 | 663 | 523 | 162 | 291 |
| Personalkostnader | 28 | 16 | 157 | 391 | 390 |
| Av- och nedskrivningar | 64 | 97 | 32 | – | – |
| Rörelsekostnader | 944 | 904 | 786 | 636 | 703 |
| Rörelseresultat | 40 | 1 | 74 | −8 | 11 |
| Ränteintäkter och liknande | 0 | 1 | 1 | 0 | 0 |
| Räntekostnader och liknande | 13 | 21 | 25 | 0 | 0 |
| Finansiella poster | −13 | −20 | −24 | 0 | −0 |
| Resultat efter finansiella poster | 27 | −19 | 50 | −8 | 11 |
| Bokslutsdispositioner | – | – | 0 | – | – |
| Resultat före skatt | 27 | −19 | 50 | −8 | 11 |
| Skatt på årets resultat | 15 | 0 | 10 | 0 | 3 |
| Årets resultat | 12 | −19 | 40 | −8 | 9 |
Balansräkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 |
|---|---|---|---|---|---|
| Materiella anläggningstillgångar | 129 | 193 | 290 | 200 | 0 |
| Anläggningstillgångar | 129 | 193 | 290 | 200 | 0 |
| Varulager | 102 | 70 | 16 | 17 | 17 |
| Kundfordringar | 13 | – | – | – | – |
| Kortfristiga fordringar | 15 | 11 | 8 | 8 | 8 |
| Kassa och bank | 54 | 109 | 65 | 155 | 59 |
| Omsättningstillgångar | 170 | 190 | 89 | 181 | 85 |
| Summa tillgångar | 299 | 383 | 379 | 381 | 85 |
| Aktiekapital | 25 | 25 | 25 | 25 | 25 |
| Bundet eget kapital | 25 | 25 | 25 | 25 | 25 |
| Balanserat resultat | 22 | 41 | 1 | 9 | 0 |
| Fritt eget kapital | 34 | 22 | 41 | 1 | 9 |
| Eget kapital | 59 | 47 | 66 | 26 | 34 |
| Långfristiga skulder | 183 | 252 | 282 | 308 | 9 |
| Leverantörsskulder | 46 | 59 | 4 | 2 | 0 |
| Skatteskulder | 6 | 8 | 10 | 3 | 3 |
| Kortfristiga skulder | 57 | 84 | 32 | 47 | 42 |
| Summa eget kapital och skulder | 299 | 383 | 379 | 381 | 85 |
Anställda och utdelning
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 |
|---|---|---|---|---|---|
| Medelantal anställda | 0 | 0 | 1 | 1 | 1 |
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 |
|---|---|---|---|---|---|
| Soliditet | 19,7 % | 12,3 % | 17,4 % | 6,8 % | 39,8 % |
| Kassalikviditet | 120 % | 142 % | 233 % | 350 % | 159 % |
| Rörelsemarginal | 4,2 % | 0,2 % | 8,6 % | −1,2 % | 1,6 % |
| Vinstmarginal | 2,9 % | −2,2 % | 5,8 % | −1,2 % | 1,6 % |
| Omsättningstillväxt | 12,1 % | −1,4 % | 37 % | −9,8 % | – |
| Avkastning på eget kapital | 20,4 % | −40,6 % | 60,6 % | −29,4 % | 25,8 % |
| Omsättning per anställd | – | – | 862 tkr | 629 tkr | 697 tkr |
Övriga poster i årsredovisningen (21)
Alla övriga belopp ur de senaste årsredovisningarna, med Bolagsverkets namn på posten.
| Post | 2025 | 2024 |
|---|---|---|
| Arets resultat eget kapital | 12 tkr | −19 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat arets resultat | 12 tkr | −19 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat balanseras ny rakning | 19 tkr | −40 tkr |
| Forandring eget kapital balanserat resultat balanseras ny rakning | −19 tkr | 40 tkr |
| Forandring eget kapital totalt | – | 47 tkr |
| Forandring eget kapital totalt arets resultat | 12 tkr | −19 tkr |
| Forandring eget kapital totalt balanseras ny rakning | 0 | 0 |
| Forslag disposition | 34 tkr | 22 tkr |
| Forslag disposition balanseras iny rakning | 34 tkr | 22 tkr |
| Forutbetalda kostnader upplupna intakter | – | 0 |
| Inventarier verktyg installationer | 129 tkr | 193 tkr |
| Inventarier verktyg installationer anskaffningsvarden | 322 tkr | 322 tkr |
| Inventarier verktyg installationer avskrivningar | 193 tkr | 129 tkr |
| Inventarier verktyg installationer forandring anskaffningsvarden inkop | – | 0 |
| Inventarier verktyg installationer forandring avskrivningar arets avskrivningar | 64 tkr | 97 tkr |
| Lager fardiga varor handelsvaror | 102 tkr | 70 tkr |
| Langfristiga skulder forfaller senare5ar | 0 | – |
| Ovriga fordringar kortfristiga | 2 tkr | 11 tkr |
| Ovriga kortfristiga skulder | 5 tkr | 17 tkr |
| Ovriga langfristiga skulder | 31 tkr | 39 tkr |
| Ovriga langfristiga skulder kreditinstitut | 153 tkr | 213 tkr |
Årsredovisningar
Räkenskapsår 2025
Period 1 jan. 2025 – 31 dec. 2025 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2024
Period 1 jan. 2024 – 31 dec. 2024 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2023
Period 1 jan. 2023 – 31 dec. 2023 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2022
Period 1 jan. 2022 – 31 dec. 2022 · Inlämnad –
Scalp studio ABHuvudarbetsställe
Fågelbacksgatan 11 A, 217 44 Malmö
Frisör & skönhet
Övriga arbetsställen visas när uppgifterna från SCB har hämtats.
Organisationsnummer
559271-6319
Registreringsdatum
16 september 2020
Bolagsform
Aktiebolag
Kommun och län
Malmö, Skåne län
Status hos Bolagsverket
Aktiv
F-skatt
Uppgift saknas
Momsregistrering
Uppgift saknas
Arbetsgivarregistrering
Uppgift saknas
Aktiekapital
25 000 kr
SNI-koder
Frisör & skönhet
- SNI 96.210 – Frisörer och barberare
Källor: Bolagsverket (uppdaterad 2026-09-28) · SCB (uppdaterad 2026-09-28) · Årsredovisning (uppdaterad 2026-10-11) · Företagets webbplats (uppdaterad 2026-10-25). Uppgifterna kan ha ändrats sedan de hämtades.