Scandinavia station food AB
559030-0785Aktiebolagreg. 2015
Örebro, Örebro län
Nyckeltal
Räkenskapsår 2025Omsättning
3 237 tkr
Resultat efter fin. poster
397 tkr
Soliditet
71 %
Anställda
2
Är det här ditt företag?
Verifiera företaget och lägg till hemsida, kontaktuppgifter och logga.
Adresser
Besöksadress
Östra Bangatan 1 A, 703 39 Örebro
Postadress
c/o Duraid Adel, Östra Bangatan 1 A, 703 39 Örebro
Verksamhetsbeskrivning
Bolaget skall bedriva restaurangverksamhet samt därmed förenlig verksamhet. Aktiebolaget ska bedriva taxirörelse samt därmed förenlig verksamhet.
Utveckling (tkr)
Visa siffrorna som tabell
| Räkenskapsår | Omsättning | Resultat | Eget kapital |
|---|---|---|---|
| 2017 | 42 tkr | 23 tkr | – |
| 2018 | 318 tkr | 156 tkr | – |
| 2019 | 1 189 tkr | 66 tkr | 106 tkr |
| 2020 | 480 tkr | −134 tkr | 118 tkr |
| 2021 | 2 170 tkr | 48 tkr | 148 tkr |
| 2022 | 2 768 tkr | −291 tkr | 107 tkr |
| 2023 | 2 681 tkr | 160 tkr | 266 tkr |
| 2024 | 2 429 tkr | −154 tkr | 113 tkr |
| 2025 | 3 237 tkr | 397 tkr | 498 tkr |
Jämfört med branschen
Soliditet 71,3 % – branschmedian 47 %
Vinstmarginal 12,3 % – branschmedian 1,6 %
Omsättningstillväxt 33,3 % – branschmedian 0,4 %
Median för 27656 företag i samma bransch och storleksklass.
Resultaträkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018* | 2017* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 3 237 | 2 429 | 2 681 | 2 768 | 2 170 | 480 | 1 189 | 318 | 42 |
| Förändring av lager | −112 | 12 | −44 | −17 | 191 | – | – | – | – |
| Övriga rörelseintäkter | 379 | 24 | 581 | 166 | 209 | – | – | – | – |
| Rörelseintäkter | 3 504 | 2 466 | 3 218 | 2 917 | 2 570 | 480 | 1 189 | – | – |
| Handelsvaror | 1 531 | 1 101 | 1 336 | 1 590 | 1 259 | 221 | 1 | – | – |
| Övriga externa kostnader | 587 | 595 | 367 | 231 | 354 | 247 | 485 | – | – |
| Personalkostnader | 765 | 796 | 1 258 | 1 328 | 860 | 134 | 566 | – | – |
| Av- och nedskrivningar | 168 | 93 | 93 | 50 | 50 | 12 | 43 | – | – |
| Rörelsekostnader | 3 051 | 2 586 | 3 053 | 3 198 | 2 523 | 614 | 1 095 | – | – |
| Rörelseresultat | 454 | −120 | 165 | −281 | 48 | −134 | 94 | – | – |
| Räntekostnader och liknande | 56 | 34 | 5 | 10 | 0 | 0 | 28 | – | – |
| Finansiella poster | −57 | −34 | −5 | −10 | −0 | −0 | −28 | – | – |
| Resultat efter finansiella poster | 397 | −154 | 160 | −291 | 48 | −134 | 66 | 156 | 23 |
| Resultat före skatt | 397 | −154 | 160 | −291 | 48 | −134 | 66 | – | – |
| Skatt på årets resultat | 11 | – | – | – | – | −43 | 16 | – | – |
| Årets resultat | 386 | −154 | 160 | −291 | 48 | −91 | 50 | – | – |
* Från flerårsöversikten i en senare årsredovisning.
Balansräkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018* | 2017* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Materiella anläggningstillgångar | 231 | 324 | 417 | 162 | 186 | 177 | 122 | – | – |
| Anläggningstillgångar | 231 | 324 | 417 | 162 | 186 | 177 | 122 | – | – |
| Varulager | 30 | 143 | 131 | 174 | 191 | – | – | – | – |
| Kundfordringar | 24 | 24 | 22 | – | – | 0 | 104 | – | – |
| Kortfristiga fordringar | 66 | 28 | 36 | 0 | 0 | 17 | 130 | – | – |
| Kassa och bank | 371 | −222 | 1 | −84 | 43 | 27 | 30 | – | – |
| Omsättningstillgångar | 468 | −51 | 168 | 91 | 235 | 44 | 161 | – | – |
| Summa tillgångar | 699 | 273 | 585 | 253 | 421 | 221 | 283 | – | – |
| Aktiekapital | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 | 50 | 50 | – | – |
| Bundet eget kapital | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 | 50 | 50 | – | – |
| Balanserat resultat | 13 | 166 | 7 | 204 | 267 | 56 | 6 | – | – |
| Fritt eget kapital | 398 | 13 | 166 | 7 | 48 | 68 | 56 | – | – |
| Eget kapital | 498 | 113 | 266 | 107 | 148 | 118 | 106 | – | – |
| Obeskattade reserver | – | – | – | – | – | 0 | 22 | – | – |
| Långfristiga skulder | – | – | – | – | – | 0 | 15 | – | – |
| Leverantörsskulder | 10 | – | – | – | – | 0 | 12 | – | – |
| Skatteskulder | 14 | 1 | 0 | −3 | −6 | −21 | 11 | – | – |
| Kortfristiga skulder | 200 | 160 | 319 | 146 | 273 | 103 | 139 | – | – |
| Summa eget kapital och skulder | 699 | 273 | 585 | 253 | 421 | 221 | 283 | – | – |
* Från flerårsöversikten i en senare årsredovisning.
Anställda och utdelning
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018* | 2017* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Medelantal anställda | 2 | 3 | 3 | 3 | 1 | 1 | 1 | – | – |
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 | 2017 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Soliditet | 71,3 % | 41,2 % | 45,5 % | 42,2 % | 35,1 % | 53,3 % | 44 % | – | – |
| Kassalikviditet | 218 % | −121 % | 12 % | −57 % | 16 % | 43 % | 116 % | – | – |
| Rörelsemarginal | 14 % | −4,9 % | 6,1 % | −10,2 % | 2,2 % | −27,8 % | 7,9 % | – | – |
| Vinstmarginal | 12,3 % | −6,3 % | 6 % | −10,5 % | 2,2 % | −27,9 % | 5,6 % | 49,1 % | 54,8 % |
| Omsättningstillväxt | 33,3 % | −9,4 % | −3,1 % | 27,6 % | 352,1 % | −59,6 % | 273,9 % | 657,1 % | – |
| Avkastning på eget kapital | 77,4 % | −136,6 % | 60 % | −272,9 % | 32,3 % | −77,2 % | 47,1 % | – | – |
| Omsättning per anställd | 1 619 tkr | 810 tkr | 894 tkr | 923 tkr | 2 170 tkr | 480 tkr | 1 189 tkr | – | – |
Övriga poster i årsredovisningen (21)
Alla övriga belopp ur de senaste årsredovisningarna, med Bolagsverkets namn på posten.
| Post | 2025 | 2024 |
|---|---|---|
| Arets resultat eget kapital | 386 tkr | −154 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat arets resultat | 386 tkr | −154 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat balanseras ny rakning | 154 tkr | −160 tkr |
| Forandring eget kapital balanserat resultat balanseras ny rakning | −154 tkr | 160 tkr |
| Forandring eget kapital balanserat resultat erhallna aktieagartillskott | 352 tkr | – |
| Forandring eget kapital totalt | 498 tkr | 113 tkr |
| Forandring eget kapital totalt arets resultat | 386 tkr | −154 tkr |
| Forandring eget kapital totalt balanseras ny rakning | 0 | 0 |
| Forandring eget kapital totalt erhallna aktieagartillskott | 352 tkr | – |
| Forslag disposition | 398 tkr | 13 tkr |
| Forslag disposition balanseras iny rakning | 398 tkr | 13 tkr |
| Forutbetalda kostnader upplupna intakter | 0 | 4 tkr |
| Inventarier verktyg installationer | 231 tkr | 324 tkr |
| Inventarier verktyg installationer anskaffningsvarden | 621 tkr | 621 tkr |
| Inventarier verktyg installationer avskrivningar | 390 tkr | 297 tkr |
| Inventarier verktyg installationer forandring avskrivningar arets avskrivningar | 93 tkr | 93 tkr |
| Lager ravaror fornodenheter | 30 tkr | 143 tkr |
| Ovriga fordringar kortfristiga | 42 tkr | 518 |
| Ovriga kortfristiga skulder | 141 tkr | 159 tkr |
| Resultat ovriga finansiella anlaggningstillgangar | −390 | – |
| Upplupna kostnader forutbetalda intakter | 35 tkr | 1 |
Årsredovisningar
Räkenskapsår 2025
Period 1 jan. 2025 – 31 dec. 2025 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2024
Period 1 jan. 2024 – 31 dec. 2024 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2023
Period 1 jan. 2023 – 31 dec. 2023 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2022
Period 1 jan. 2022 – 31 dec. 2022 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2021
Period 1 jan. 2021 – 31 dec. 2021 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2020
Period 1 jan. 2020 – 31 dec. 2020 · Inlämnad –
Scandinavia station food ABHuvudarbetsställe
Östra Bangatan 1 A, 703 39 Örebro
Butik & handel
Övriga arbetsställen visas när uppgifterna från SCB har hämtats.
Organisationsnummer
559030-0785
Registreringsdatum
13 oktober 2015
Bolagsform
Aktiebolag
Kommun och län
Örebro, Örebro län
Status hos Bolagsverket
Aktiv
F-skatt
Uppgift saknas
Momsregistrering
Uppgift saknas
Arbetsgivarregistrering
Uppgift saknas
Aktiekapital
100 000 kr
SNI-koder
Butik & handel
- SNI 47.112 – Livsmedelshandel med brett sortiment, ej varuhus eller stormarknad
- SNI 47.260 – Detaljhandel med tobaksvaror
- SNI 47.552 – Detaljhandel med belysningsartiklar, bordsartiklar och hushållsartiklar utom möbler
- SNI 56.110 – Restaurangverksamhet
Källor: Bolagsverket (uppdaterad 2026-09-28) · SCB (uppdaterad 2026-09-28) · Årsredovisning (uppdaterad 2026-10-11) · Företagets webbplats (uppdaterad 2026-10-15). Uppgifterna kan ha ändrats sedan de hämtades.