Scanorama360 AB
559053-0217Aktiebolagreg. 2016
Bunkeflostrand, Skåne län
Nyckeltal
Räkenskapsår 2025Omsättning
0 tkr
Resultat efter fin. poster
−55 tkr
Soliditet
26 %
Anställda
–
Är det här ditt företag?
Verifiera företaget och lägg till hemsida, kontaktuppgifter och logga.
Adresser
Besöksadress
Vagnmakarebyn 4 A, 218 40 Bunkeflostrand
Postadress
c/o Kenneth Hoeg Christensen, Vagnmakarebyn 4 A, 218 40 Bunkeflostrand
Verksamhetsbeskrivning
Bolaget skall bedriva fotograferingsverksamhet, konsultverksamhet inom reklam och marknadsföring, städverksamthet och fönsterputsning samt därmed förenlig verksamhet.
Utveckling (tkr)
Visa siffrorna som tabell
| Räkenskapsår | Omsättning | Resultat | Eget kapital |
|---|---|---|---|
| 2016 | 206 tkr | −64 tkr | – |
| 2017 | 0 tkr | −137 tkr | – |
| 2018 | 0 tkr | −25 tkr | 50 tkr |
| 2019 | 0 tkr | −17 tkr | 54 tkr |
| 2020 | 0 tkr | −5 tkr | 53 tkr |
| 2021 | 0 tkr | −15 tkr | 50 tkr |
| 2022 | 165 tkr | 89 tkr | 136 tkr |
| 2023 | 60 tkr | −52 tkr | 84 tkr |
| 2024 | 124 tkr | 50 tkr | 134 tkr |
| 2025 | 0 tkr | −55 tkr | 79 tkr |
Jämfört med branschen
Soliditet 25,9 % – branschmedian 68,3 %
Vinstmarginal – – branschmedian 9,3 %
Omsättningstillväxt −100 % – branschmedian −3,8 %
Median för 10899 företag i samma bransch och storleksklass.
Resultaträkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 | 2017* | 2016* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 0 | 124 | 60 | 165 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 206 |
| Övriga rörelseintäkter | – | – | – | – | 0 | 6 | – | – | – | – |
| Rörelseintäkter | 0 | 124 | 60 | 165 | 0 | 6 | 0 | 0 | – | – |
| Övriga externa kostnader | 52 | 51 | 82 | 65 | 5 | 4 | 6 | 8 | – | – |
| Av- och nedskrivningar | 7 | 7 | 7 | 5 | – | – | – | – | – | – |
| Övriga rörelsekostnader | – | 0 | 1 | – | – | 0 | 3 | 8 | – | – |
| Rörelsekostnader | 59 | 58 | 91 | 70 | 5 | 4 | 9 | 16 | – | – |
| Rörelseresultat | −59 | 66 | −30 | 94 | −4 | 2 | −9 | −16 | – | – |
| Ränteintäkter och liknande | 0 | 0 | 0 | – | – | – | – | – | – | – |
| Räntekostnader och liknande | −4 | 16 | 22 | 8 | 11 | 7 | 8 | 8 | – | – |
| Finansiella poster | 4 | −16 | −22 | −8 | −11 | −7 | −8 | −8 | – | – |
| Resultat efter finansiella poster | −55 | 50 | −52 | 89 | −15 | −5 | −17 | −25 | −137 | −64 |
| Resultat före skatt | −55 | 50 | −52 | 86 | −15 | −5 | −17 | −25 | – | – |
| Årets resultat | −55 | 50 | −52 | 86 | −15 | −5 | −17 | −25 | – | – |
* Från flerårsöversikten i en senare årsredovisning.
Balansräkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 | 2017* | 2016* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Materiella anläggningstillgångar | 10 | 17 | 24 | 32 | – | – | – | – | – | – |
| Anläggningstillgångar | 10 | 17 | 24 | 32 | – | – | – | – | – | – |
| Kortfristiga fordringar | 12 | 15 | 0 | 3 | – | – | 0 | 12 | – | – |
| Kassa och bank | 283 | 333 | 282 | 303 | 232 | 237 | 243 | 250 | – | – |
| Omsättningstillgångar | 295 | 347 | 282 | 306 | 232 | 237 | 243 | 261 | – | – |
| Summa tillgångar | 305 | 364 | 307 | 338 | 232 | 237 | 243 | 261 | – | – |
| Aktiekapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | – | – |
| Bundet eget kapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | – | – |
| Balanserat resultat | 84 | 34 | 86 | 0 | 16 | 8 | 20 | 25 | – | – |
| Fritt eget kapital | 29 | 84 | 34 | 86 | 0 | 3 | 4 | 0 | – | – |
| Eget kapital | 79 | 134 | 84 | 136 | 50 | 53 | 54 | 50 | – | – |
| Långfristiga skulder | 220 | 225 | 209 | 187 | 179 | 181 | 184 | 193 | – | – |
| Leverantörsskulder | – | – | 0 | 3 | – | – | – | – | – | – |
| Kortfristiga skulder | 6 | 6 | 14 | 14 | 3 | 3 | 5 | 17 | – | – |
| Summa eget kapital och skulder | 305 | 364 | 307 | 338 | 232 | 237 | 243 | 261 | – | – |
* Från flerårsöversikten i en senare årsredovisning.
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 | 2017 | 2016 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Soliditet | 25,9 % | 36,7 % | 27,3 % | 40,2 % | 21,7 % | 22,3 % | 22,1 % | 19,3 % | – | – |
| Kassalikviditet | 5 368 % | 6 317 % | 2 079 % | 2 114 % | 8 435 % | 8 599 % | 4 902 % | 1 496 % | – | – |
| Rörelsemarginal | – | 53,1 % | −50,6 % | 57 % | – | – | – | – | – | – |
| Vinstmarginal | – | 40,3 % | −86,7 % | 53,9 % | – | – | – | – | – | −31,1 % |
| Omsättningstillväxt | −100 % | 106,7 % | −63,6 % | – | – | – | – | – | – | – |
| Avkastning på eget kapital | −69,2 % | 37,5 % | −62,7 % | 62,9 % | −30,6 % | −9,1 % | −31,6 % | −48,6 % | – | – |
| Omsättning per anställd | – | – | – | – | – | – | – | – | – | – |
Övriga poster i årsredovisningen (19)
Alla övriga belopp ur de senaste årsredovisningarna, med Bolagsverkets namn på posten.
| Post | 2025 | 2024 |
|---|---|---|
| Arets resultat eget kapital | −55 tkr | 50 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat arets resultat | −55 tkr | 50 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat balanseras ny rakning | −50 tkr | 52 tkr |
| Forandring eget kapital balanserat resultat balanseras ny rakning | 50 tkr | −52 tkr |
| Forandring eget kapital totalt | 79 tkr | 134 tkr |
| Forandring eget kapital totalt arets resultat | −55 tkr | 50 tkr |
| Forandring eget kapital totalt balanseras ny rakning | 0 | 0 |
| Forslag disposition | 29 tkr | 84 tkr |
| Forslag disposition balanseras iny rakning | 29 tkr | 84 tkr |
| Forutbetalda kostnader upplupna intakter | 9 tkr | 13 tkr |
| Inventarier verktyg installationer | 10 tkr | 17 tkr |
| Inventarier verktyg installationer anskaffningsvarden | 37 tkr | 37 tkr |
| Inventarier verktyg installationer avskrivningar | 27 tkr | 20 tkr |
| Inventarier verktyg installationer forandring avskrivningar arets avskrivningar | 7 tkr | 7 tkr |
| Langfristiga skulder forfaller senare5ar | 0 | 0 |
| Ovriga fordringar kortfristiga | 3 tkr | 2 tkr |
| Ovriga kortfristiga skulder | – | 0 |
| Skulder koncernforetag langfristiga | 220 tkr | 225 tkr |
| Upplupna kostnader forutbetalda intakter | 6 tkr | 6 tkr |
Årsredovisningar
Räkenskapsår 2025
Period 1 jan. 2025 – 31 dec. 2025 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2024
Period 1 jan. 2024 – 31 dec. 2024 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2023
Period 1 jan. 2023 – 31 dec. 2023 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2022
Period 1 jan. 2022 – 31 dec. 2022 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2021
Period 1 jan. 2021 – 31 dec. 2021 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2020
Period 1 jan. 2020 – 31 dec. 2020 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2019
Period 1 jan. 2019 – 31 dec. 2019 · Inlämnad –
Scanorama360 ABHuvudarbetsställe
Vagnmakarebyn 4 A, 218 40 Bunkeflostrand
Konsulttjänster
Övriga arbetsställen visas när uppgifterna från SCB har hämtats.
Organisationsnummer
559053-0217
Registreringsdatum
29 februari 2016
Bolagsform
Aktiebolag
Kommun och län
Malmö, Skåne län
Status hos Bolagsverket
Aktiv
F-skatt
Uppgift saknas
Momsregistrering
Uppgift saknas
Arbetsgivarregistrering
Uppgift saknas
Aktiekapital
50 000 kr
SNI-koder
Konsulttjänster
- SNI 74.200 – Fotoverksamhet
Källor: Bolagsverket (uppdaterad 2026-09-28) · SCB (uppdaterad 2026-09-28) · Årsredovisning (uppdaterad 2026-10-11) · Företagets webbplats (uppdaterad 2026-10-16). Uppgifterna kan ha ändrats sedan de hämtades.