SCC, Sweden Coil Center AB
559170-2179Aktiebolagreg. 2018
Luleå, Norrbottens län
Nyckeltal
Räkenskapsår 2025Omsättning
38 448 tkr
Resultat efter fin. poster
−4 968 tkr
Soliditet
19 %
Anställda
22
Är det här ditt företag?
Verifiera företaget och lägg till hemsida, kontaktuppgifter och logga.
Adresser
Besöksadress
Industrivägen 15, 972 54 Luleå
Postadress
Industrivägen 15, 972 54 Luleå
Verksamhetsbeskrivning
Föremålet för bolagets verksamhet är tillverkning av lindningar till elektriska maskiner och därmed förenlig verksamhet.
Utveckling (tkr)
Visa siffrorna som tabell
| Räkenskapsår | Omsättning | Resultat | Eget kapital |
|---|---|---|---|
| 2021 | 0 tkr | 0 tkr | – |
| 2022 | 28 287 tkr | −118 tkr | – |
| 2023 | 33 822 tkr | −70 tkr | 4 451 tkr |
| 2024 | 43 787 tkr | 13 235 tkr | 12 299 tkr |
| 2025 | 38 448 tkr | −4 968 tkr | 3 178 tkr |
Jämfört med branschen
Soliditet 18,8 % – branschmedian 54,6 %
Vinstmarginal −12,9 % – branschmedian 5,2 %
Omsättningstillväxt −12,2 % – branschmedian 1,2 %
Median för 415 företag i samma bransch och storleksklass.
Resultaträkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022* | 2021* |
|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 38 448 | 43 787 | 33 822 | 28 287 | 0 |
| Förändring av lager | −5 713 | 5 738 | −3 101 | – | – |
| Övriga rörelseintäkter | 124 | 842 | 136 | – | – |
| Rörelseintäkter | 32 860 | 50 367 | 30 857 | – | – |
| Handelsvaror | 14 636 | 15 548 | 11 194 | – | – |
| Övriga externa kostnader | 7 600 | 6 921 | 6 383 | – | – |
| Personalkostnader | 12 973 | 12 467 | 11 112 | – | – |
| Av- och nedskrivningar | 2 434 | 2 251 | 2 215 | – | – |
| Övriga rörelsekostnader | 188 | 33 | 0 | – | – |
| Rörelsekostnader | 37 832 | 37 221 | 30 904 | – | – |
| Rörelseresultat | −4 972 | 13 146 | −47 | – | – |
| Ränteintäkter och liknande | 52 | 109 | 9 | – | – |
| Räntekostnader och liknande | 48 | 19 | 32 | – | – |
| Finansiella poster | 4 | 89 | −22 | – | – |
| Resultat efter finansiella poster | −4 968 | 13 235 | −70 | −118 | 0 |
| Bokslutsdispositioner | 3 329 | −3 329 | 0 | – | – |
| Resultat före skatt | −1 639 | 9 906 | −70 | – | – |
| Skatt på årets resultat | −18 | 2 058 | 0 | – | – |
| Årets resultat | −1 621 | 7 848 | −70 | – | – |
* Från flerårsöversikten i en senare årsredovisning.
Balansräkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022* | 2021* |
|---|---|---|---|---|---|
| Immateriella anläggningstillgångar | 1 432 | 2 863 | 4 295 | – | – |
| Materiella anläggningstillgångar | 1 887 | 2 135 | 2 363 | – | – |
| Anläggningstillgångar | 3 318 | 4 998 | 6 659 | – | – |
| Varulager | 1 342 | 4 240 | 1 803 | – | – |
| Kundfordringar | 6 893 | 4 670 | 7 232 | – | – |
| Kortfristiga fordringar | 8 054 | 5 685 | 8 380 | – | – |
| Kassa och bank | 4 195 | 12 569 | 2 626 | – | – |
| Omsättningstillgångar | 13 591 | 22 494 | 12 810 | – | – |
| Summa tillgångar | 16 909 | 27 493 | 19 469 | – | – |
| Aktiekapital | 50 | 50 | 50 | – | – |
| Bundet eget kapital | 50 | 50 | 50 | – | – |
| Balanserat resultat | 4 749 | 4 401 | 4 470 | – | – |
| Fritt eget kapital | 3 128 | 12 249 | 4 401 | – | – |
| Eget kapital | 3 178 | 12 299 | 4 451 | – | – |
| Obeskattade reserver | 0 | 3 329 | 0 | – | – |
| Långfristiga skulder | 5 811 | 5 811 | 8 411 | – | – |
| Leverantörsskulder | 1 676 | 1 599 | 713 | – | – |
| Skatteskulder | 0 | 1 874 | 0 | – | – |
| Kortfristiga skulder | 7 921 | 6 054 | 6 607 | – | – |
| Summa eget kapital och skulder | 16 909 | 27 493 | 19 469 | – | – |
* Från flerårsöversikten i en senare årsredovisning.
Anställda och utdelning
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022* | 2021* |
|---|---|---|---|---|---|
| Medelantal anställda | 22 | 22 | 22 | – | – |
| Föreslagen utdelning (tkr) | – | 12 000 | – | – | – |
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 |
|---|---|---|---|---|---|
| Soliditet | 18,8 % | 54,4 % | 22,9 % | – | – |
| Kassalikviditet | 155 % | 302 % | 167 % | – | – |
| Rörelsemarginal | −12,9 % | 30 % | −0,1 % | – | – |
| Vinstmarginal | −12,9 % | 30,2 % | −0,2 % | −0,4 % | – |
| Omsättningstillväxt | −12,2 % | 29,5 % | 19,6 % | – | – |
| Avkastning på eget kapital | −51 % | 63,8 % | −1,6 % | – | – |
| Omsättning per anställd | 1 748 tkr | 1 990 tkr | 1 537 tkr | – | – |
Övriga poster i årsredovisningen (38)
Alla övriga belopp ur de senaste årsredovisningarna, med Bolagsverkets namn på posten.
| Post | 2025 | 2024 |
|---|---|---|
| Arets resultat eget kapital | −1 621 tkr | 7 848 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat arets resultat | −1 621 tkr | 7 848 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat balanseras ny rakning | −7 848 tkr | 70 tkr |
| Forandring eget kapital balanserat resultat balanseras ny rakning | 7 848 tkr | −70 tkr |
| Forandring eget kapital balanserat resultat utdelning | 7 500 tkr | – |
| Forandring eget kapital totalt | 3 178 tkr | 12 299 tkr |
| Forandring eget kapital totalt arets resultat | −1 621 tkr | 7 848 tkr |
| Forandring eget kapital totalt balanseras ny rakning | 0 | 0 |
| Forandring eget kapital totalt utdelning | 7 500 tkr | – |
| Forandring periodiseringsfond | 3 329 tkr | −3 329 tkr |
| Forslag disposition | 3 128 tkr | 12 249 tkr |
| Forslag disposition balanseras iny rakning | 3 128 tkr | 249 tkr |
| Forutbetalda kostnader upplupna intakter | 977 tkr | 1 015 tkr |
| Goodwill | 1 352 tkr | 2 703 tkr |
| Goodwill anskaffningsvarden | 400 tkr | 400 tkr |
| Goodwill avskrivningar | 320 tkr | 240 tkr |
| Goodwill forandring avskrivningar arets avskrivningar | 80 tkr | 80 tkr |
| Inventarier verktyg installationer | 1 887 tkr | 2 135 tkr |
| Inventarier verktyg installationer anskaffningsvarden | 5 265 tkr | 4 510 tkr |
| Inventarier verktyg installationer avskrivningar | 3 378 tkr | 2 375 tkr |
| Inventarier verktyg installationer forandring anskaffningsvarden inkop | 754 tkr | 591 tkr |
| Inventarier verktyg installationer forandring avskrivningar arets avskrivningar | 1 003 tkr | 820 tkr |
| Koncessioner patent licenser varumarken liknande rattigheter | 80 tkr | 160 tkr |
| Koncessioner patent licenser varumarken liknande rattigheter anskaffningsvarden | 6 758 tkr | 6 758 tkr |
| Koncessioner patent licenser varumarken liknande rattigheter avskrivningar | 5 407 tkr | 4 055 tkr |
| Koncessioner patent licenser varumarken liknande rattigheter forandring avskrivningar arets avskrivningar | 1 352 tkr | 1 352 tkr |
| Lager ravaror fornodenheter | 1 342 tkr | 1 989 tkr |
| Ovriga fordringar kortfristiga | 183 tkr | 0 |
| Ovriga kortfristiga skulder | 1 296 tkr | 931 tkr |
| Pagaende arbeten annans rakning kortfristiga skulder | 3 461 tkr | 0 |
| Pagaende arbeten annans rakning kortfristiga skulder aktiverade utgifter | 1 988 tkr | – |
| Pagaende arbeten annans rakning kortfristiga skulder fakturerade delbelopp | 5 450 tkr | – |
| Pagaende arbeten annans rakning omsattningstillgangar | 0 | 2 251 tkr |
| Pagaende arbeten annans rakning omsattningstillgangar aktiverade utgifter | – | 3 779 tkr |
| Pagaende arbeten annans rakning omsattningstillgangar fakturerade delbelopp | – | 1 528 tkr |
| Periodiseringsfonder | 0 | 3 329 tkr |
| Skulder koncernforetag langfristiga | 5 811 tkr | 5 811 tkr |
| Upplupna kostnader forutbetalda intakter | 1 487 tkr | 1 650 tkr |
Årsredovisningar
Räkenskapsår 2025
Period 1 jan. 2025 – 31 dec. 2025 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2024
Period 1 jan. 2024 – 31 dec. 2024 · Inlämnad –
SCC, Sweden Coil Center ABHuvudarbetsställe
Industrivägen 15, 972 54 Luleå
Tillverkning & industri
Övriga arbetsställen visas när uppgifterna från SCB har hämtats.
Organisationsnummer
559170-2179
Registreringsdatum
5 september 2018
Bolagsform
Aktiebolag
Kommun och län
Luleå, Norrbottens län
Status hos Bolagsverket
Aktiv
F-skatt
Uppgift saknas
Momsregistrering
Uppgift saknas
Arbetsgivarregistrering
Uppgift saknas
Aktiekapital
50 000 kr
SNI-koder
Tillverkning & industri
- SNI 27.320 – Tillverkning av andra elektroniska och elektriska ledningar och kablar
Källor: Bolagsverket (uppdaterad 2026-09-28) · SCB (uppdaterad 2026-09-28) · Årsredovisning (uppdaterad 2026-10-11) · Företagets webbplats (uppdaterad 2026-10-23). Uppgifterna kan ha ändrats sedan de hämtades.