SCConfigMgr AB
556473-9877Aktiebolagreg. 1993
Spånga, Stockholms län
Nyckeltal
Räkenskapsår 2025Omsättning
175 tkr
Resultat efter fin. poster
99 tkr
Soliditet
77 %
Anställda
–
Är det här ditt företag?
Verifiera företaget och lägg till hemsida, kontaktuppgifter och logga.
Adresser
Besöksadress
Dalängsvägen 9, 163 44 Spånga
Postadress
c/o Nickolaj Andersen, Dalängsvägen 9, 163 44 Spånga
Verksamhetsbeskrivning
Bolaget skall bedriva verskamhet inom IT-tjänster, konsultation och reklam samt därmed förenlig verksamhet. Bolaget skall även bedriva handel med värdepapper, handel med IT-relaterad utrustning, äga och förvalta fast och lös egendom och därmed förenlig verksamhet.
Utveckling (tkr)
Visa siffrorna som tabell
| Räkenskapsår | Omsättning | Resultat | Eget kapital |
|---|---|---|---|
| 2017 | 0 tkr | 35 tkr | – |
| 2018 | 0 tkr | −8 tkr | – |
| 2019 | 0 tkr | −8 tkr | – |
| 2020 | 120 tkr | 25 tkr | 163 tkr |
| 2021 | 92 tkr | 42 tkr | 165 tkr |
| 2022 | 86 tkr | 66 tkr | 179 tkr |
| 2023 | 160 tkr | 63 tkr | 180 tkr |
| 2024 | 231 tkr | 162 tkr | 258 tkr |
| 2025 | 175 tkr | 99 tkr | 237 tkr |
Jämfört med branschen
Soliditet 76,7 % – branschmedian 70,6 %
Vinstmarginal 56,6 % – branschmedian 18,5 %
Omsättningstillväxt −24,2 % – branschmedian −1,5 %
Median för 24086 företag i samma bransch och storleksklass.
Resultaträkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019* | 2018* | 2017* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 175 | 231 | 160 | 86 | 92 | 120 | 0 | 0 | 0 |
| Rörelseintäkter | 175 | 231 | 160 | 86 | 92 | 120 | – | – | – |
| Handelsvaror | 5 | 9 | 11 | 3 | 0 | 15 | – | – | – |
| Övriga externa kostnader | 75 | 64 | 84 | 15 | 48 | 75 | – | – | – |
| Personalkostnader | – | 0 | 2 | 1 | 2 | 4 | – | – | – |
| Övriga rörelsekostnader | 0 | – | – | – | – | – | – | – | – |
| Rörelsekostnader | 80 | 73 | 97 | 19 | 50 | 95 | – | – | – |
| Rörelseresultat | 96 | 159 | 63 | 66 | 42 | 25 | – | – | – |
| Ränteintäkter och liknande | 4 | 3 | 0 | – | – | – | – | – | – |
| Räntekostnader och liknande | 0 | 0 | – | – | – | – | – | – | – |
| Finansiella poster | 4 | 3 | 0 | – | – | – | – | – | – |
| Resultat efter finansiella poster | 99 | 162 | 63 | 66 | 42 | 25 | −8 | −8 | 35 |
| Resultat före skatt | 99 | 162 | 63 | 66 | 42 | 25 | – | – | – |
| Skatt på årets resultat | 20 | 33 | 13 | 12 | – | – | – | – | – |
| Årets resultat | 79 | 129 | 50 | 54 | 42 | 25 | – | – | – |
* Från flerårsöversikten i en senare årsredovisning.
Balansräkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019* | 2018* | 2017* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Kundfordringar | 0 | 31 | – | – | – | – | – | – | – |
| Kortfristiga fordringar | 22 | 49 | 43 | 20 | 8 | 7 | – | – | – |
| Kassa och bank | 287 | 307 | 264 | 314 | 208 | 200 | – | – | – |
| Omsättningstillgångar | 309 | 356 | 307 | 334 | 216 | 207 | – | – | – |
| Summa tillgångar | 309 | 356 | 307 | 334 | 216 | 207 | – | – | – |
| Aktiekapital | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 | – | – | – |
| Bundet eget kapital | 120 | 120 | 120 | 120 | 120 | 120 | – | – | – |
| Balanserat resultat | 38 | 10 | 9 | 5 | 3 | 18 | – | – | – |
| Fritt eget kapital | 117 | 138 | 60 | 59 | 45 | 43 | – | – | – |
| Eget kapital | 237 | 258 | 180 | 179 | 165 | 163 | – | – | – |
| Leverantörsskulder | – | – | – | 0 | 2 | 0 | – | – | – |
| Skatteskulder | 27 | 34 | 25 | 12 | – | – | – | – | – |
| Kortfristiga skulder | 72 | 97 | 127 | 155 | 51 | 44 | – | – | – |
| Summa eget kapital och skulder | 309 | 356 | 307 | 334 | 216 | 207 | – | – | – |
* Från flerårsöversikten i en senare årsredovisning.
Anställda och utdelning
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019* | 2018* | 2017* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Föreslagen utdelning (tkr) | 50 | 100 | 50 | 25 | 40 | – | – | – | – |
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 | 2017 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Soliditet | 76,7 % | 72,6 % | 58,5 % | 53,6 % | 76,3 % | 78,8 % | – | – | – |
| Kassalikviditet | 430 % | 365 % | 241 % | 215 % | 421 % | 471 % | – | – | – |
| Rörelsemarginal | 54,6 % | 68,7 % | 39,3 % | 77,3 % | 45,3 % | 20,8 % | – | – | – |
| Vinstmarginal | 56,6 % | 70,1 % | 39,4 % | 76,7 % | 45,7 % | 20,8 % | – | – | – |
| Omsättningstillväxt | −24,2 % | 44,4 % | 86,1 % | −6,5 % | −23,3 % | – | – | – | – |
| Avkastning på eget kapital | 33,2 % | 49,8 % | 28 % | 30,3 % | 25,3 % | 15,3 % | – | – | – |
| Omsättning per anställd | – | – | – | – | – | – | – | – | – |
Övriga poster i årsredovisningen (17)
Alla övriga belopp ur de senaste årsredovisningarna, med Bolagsverkets namn på posten.
| Post | 2025 | 2024 |
|---|---|---|
| Arets resultat eget kapital | 79 tkr | 129 tkr |
| Avkastning eget kapital | 0,42 | 0,63 |
| Forandring eget kapital arets resultat arets resultat | 79 tkr | 129 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat balanseras ny rakning | −129 tkr | −50 tkr |
| Forandring eget kapital balanserat resultat balanseras ny rakning | 129 tkr | 50 tkr |
| Forandring eget kapital balanserat resultat utdelning | 100 tkr | 50 tkr |
| Forandring eget kapital totalt | 237 tkr | 258 tkr |
| Forandring eget kapital totalt arets resultat | 79 tkr | 129 tkr |
| Forandring eget kapital totalt balanseras ny rakning | 0 | 0 |
| Forandring eget kapital totalt utdelning | 100 tkr | 50 tkr |
| Forslag disposition | 117 tkr | 138 tkr |
| Forslag disposition balanseras iny rakning | 67 tkr | 38 tkr |
| Forutbetalda kostnader upplupna intakter | – | 0 |
| Ovriga fordringar kortfristiga | 22 tkr | 18 tkr |
| Ovriga kortfristiga skulder | 22 tkr | 30 tkr |
| Reservfond | 20 tkr | 20 tkr |
| Upplupna kostnader forutbetalda intakter | 22 tkr | 33 tkr |
Årsredovisningar
Räkenskapsår 2025
Period 1 sep. 2024 – 31 aug. 2025 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2024
Period 1 sep. 2023 – 31 aug. 2024 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2023
Period 1 sep. 2022 – 31 aug. 2023 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2022
Period 1 sep. 2021 – 31 aug. 2022 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2021
Period 1 sep. 2020 – 31 aug. 2021 · Inlämnad –
SCConfigMgr ABHuvudarbetsställe
Dalängsvägen 9, 163 44 Spånga
Konsulttjänster
Övriga arbetsställen visas när uppgifterna från SCB har hämtats.
Organisationsnummer
556473-9877
Registreringsdatum
6 oktober 1993
Bolagsform
Aktiebolag
Kommun och län
Stockholm, Stockholms län
Status hos Bolagsverket
Aktiv
F-skatt
Uppgift saknas
Momsregistrering
Uppgift saknas
Arbetsgivarregistrering
Uppgift saknas
Aktiekapital
100 000 kr
SNI-koder
Konsulttjänster
- SNI 71.129 – Övrig teknisk konsultverksamhet
- SNI 74.990 – All övrig verksamhet inom juridik, ekonomi, vetenskap och teknik
Källor: Bolagsverket (uppdaterad 2026-09-28) · SCB (uppdaterad 2026-09-28) · Årsredovisning (uppdaterad 2026-10-11) · Företagets webbplats (uppdaterad 2026-11-02). Uppgifterna kan ha ändrats sedan de hämtades.