Schöier Konsult AB
559172-1328Aktiebolagreg. 2018
Västerås, Västmanlands län
Nyckeltal
Räkenskapsår 2025Omsättning
1 332 tkr
Resultat efter fin. poster
376 tkr
Soliditet
81 %
Anställda
1
Är det här ditt företag?
Verifiera företaget och lägg till hemsida, kontaktuppgifter och logga.
Adresser
Besöksadress
Patrullgatan 18, 723 50 Västerås
Postadress
Patrullgatan 18, 723 50 Västerås
Verksamhetsbeskrivning
Bolaget ska bedriva verksamhet inom IT-konsulttjänster, med löpande och fasta uppdrag. Verksamheten kommer även inkludera pedagogik och artistisk musikverksamhet.
Utveckling (tkr)
Visa siffrorna som tabell
| Räkenskapsår | Omsättning | Resultat | Eget kapital |
|---|---|---|---|
| 2019 | 1 501 tkr | 708 tkr | 476 tkr |
| 2020 | 892 tkr | 153 tkr | 425 tkr |
| 2021 | 852 tkr | 9 tkr | 380 tkr |
| 2022 | 1 341 tkr | 475 tkr | 651 tkr |
| 2023 | 1 558 tkr | 533 tkr | 973 tkr |
| 2024 | 1 597 tkr | 558 tkr | 1 236 tkr |
| 2025 | 1 332 tkr | 376 tkr | 860 tkr |
Jämfört med branschen
Soliditet 80,7 % – branschmedian 74 %
Vinstmarginal 28,2 % – branschmedian 20,5 %
Omsättningstillväxt −16,6 % – branschmedian −1,4 %
Median för 27989 företag i samma bransch och storleksklass.
Resultaträkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 1 332 | 1 597 | 1 558 | 1 341 | 852 | 892 | 1 501 |
| Övriga rörelseintäkter | 0 | 1 | 0 | 7 | 17 | 4 | −3 |
| Rörelseintäkter | 1 332 | 1 598 | 1 558 | 1 348 | 869 | 896 | 1 498 |
| Råvaror och förnödenheter | 3 | 0 | 3 | 1 | 1 | 0 | 3 |
| Övriga externa kostnader | 218 | 229 | 206 | 74 | 95 | 84 | 90 |
| Personalkostnader | 734 | 808 | 823 | 790 | 762 | 658 | 697 |
| Rörelsekostnader | 954 | 1 037 | 1 032 | 865 | 859 | 742 | 790 |
| Rörelseresultat | 378 | 560 | 526 | 483 | 10 | 153 | 708 |
| Ränteintäkter och liknande | −0 | 0 | 0 | 0 | – | – | – |
| Räntekostnader och liknande | 2 | 2 | – | 0 | 1 | 0 | 0 |
| Finansiella poster | −2 | −2 | 7 | −8 | −1 | – | −0 |
| Resultat efter finansiella poster | 376 | 558 | 533 | 475 | 9 | 153 | 708 |
| Bokslutsdispositioner | 0 | 160 | – | – | – | 0 | −160 |
| Resultat före skatt | 376 | 718 | 533 | 475 | 9 | 153 | 548 |
| Skatt på årets resultat | 77 | 151 | 112 | 103 | 4 | 33 | 122 |
| Årets resultat | 298 | 568 | 421 | 372 | 5 | 120 | 426 |
Balansräkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Finansiella anläggningstillgångar | 661 | 541 | 421 | 339 | 287 | 1 | 1 |
| Anläggningstillgångar | 661 | 541 | 421 | 339 | 287 | 1 | 1 |
| Kundfordringar | 93 | 298 | 300 | 189 | 123 | 234 | 99 |
| Kortfristiga fordringar | 177 | 451 | 467 | 329 | 245 | 338 | 163 |
| Kassa och bank | 229 | 506 | 505 | 438 | 152 | 445 | 648 |
| Omsättningstillgångar | 406 | 957 | 972 | 766 | 397 | 782 | 811 |
| Summa tillgångar | 1 067 | 1 498 | 1 393 | 1 106 | 684 | 783 | 812 |
| Aktiekapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 |
| Bundet eget kapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 |
| Balanserat resultat | 512 | 619 | 601 | 230 | 325 | 255 | – |
| Fritt eget kapital | 810 | 1 186 | 923 | 601 | 330 | 375 | 426 |
| Eget kapital | 860 | 1 236 | 973 | 651 | 380 | 425 | 476 |
| Obeskattade reserver | – | 0 | 160 | 160 | 160 | 160 | 160 |
| Leverantörsskulder | 27 | 20 | 2 | 4 | 3 | 52 | 2 |
| Skatteskulder | 4 | 109 | 120 | 58 | 0 | 79 | 81 |
| Kortfristiga skulder | 206 | 261 | 260 | 294 | 144 | 199 | 176 |
| Summa eget kapital och skulder | 1 067 | 1 498 | 1 393 | 1 106 | 684 | 783 | 812 |
Anställda och utdelning
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Medelantal anställda | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 |
| Föreslagen utdelning (tkr) | 300 | 500 | 204 | 100 | 100 | 50 | 171 |
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Soliditet | 80,7 % | 82,5 % | 78,9 % | 70,4 % | 74,1 % | 70,4 % | 74,2 % |
| Kassalikviditet | 197 % | 366 % | 373 % | 260 % | 276 % | 394 % | 460 % |
| Rörelsemarginal | 28,3 % | 35,1 % | 33,8 % | 36 % | 1,2 % | 17,2 % | 47,2 % |
| Vinstmarginal | 28,2 % | 34,9 % | 34,2 % | 35,4 % | 1,1 % | 17,2 % | 47,1 % |
| Omsättningstillväxt | −16,6 % | 2,5 % | 16,2 % | 57,4 % | −4,5 % | −40,6 % | – |
| Avkastning på eget kapital | 34,7 % | 45,9 % | 43,3 % | 57 % | 1,4 % | 28,2 % | 89,5 % |
| Omsättning per anställd | 1 332 tkr | 1 597 tkr | 1 558 tkr | 1 341 tkr | 852 tkr | 892 tkr | 1 501 tkr |
Övriga poster i årsredovisningen (25)
Alla övriga belopp ur de senaste årsredovisningarna, med Bolagsverkets namn på posten.
| Post | 2025 | 2024 |
|---|---|---|
| Andra langfristiga fordringar | – | 540 tkr |
| Andra langfristiga fordringar anskaffningsvarden | – | 540 tkr |
| Andra langfristiga fordringar forandring anskaffningsvarden reglerade fordringar | – | −120 tkr |
| Andra langfristiga fordringar forandring anskaffningsvarden tillkommande fordringar | – | 0 |
| Andra langfristiga vardepappersinnehav | 661 tkr | 1 tkr |
| Andra langfristiga vardepappersinnehav anskaffningsvarden | 661 tkr | 1 tkr |
| Andra langfristiga vardepappersinnehav forandring anskaffningsvarden inkop | 120 tkr | – |
| Arets resultat eget kapital | 298 tkr | 568 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat arets resultat | 298 tkr | 568 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat balanseras ny rakning | −568 tkr | −421 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat utdelning | 0 | 0 |
| Forandring eget kapital balanserat resultat balanseras ny rakning | 568 tkr | 421 tkr |
| Forandring eget kapital balanserat resultat utdelning | 674 tkr | 304 tkr |
| Forandring eget kapital totalt | 860 tkr | 1 236 tkr |
| Forandring eget kapital totalt arets resultat | 298 tkr | 568 tkr |
| Forandring eget kapital totalt balanseras ny rakning | 0 | 0 |
| Forandring eget kapital totalt utdelning | 674 tkr | 304 tkr |
| Forandring periodiseringsfond | 0 | 160 tkr |
| Forslag disposition | 810 tkr | 1 186 tkr |
| Forslag disposition balanseras iny rakning | 510 tkr | 686 tkr |
| Forutbetalda kostnader upplupna intakter | 76 tkr | 153 tkr |
| Nedskrivningar finansiella anlaggningstillgangar kortfristiga placeringar | – | 0 |
| Ovriga fordringar kortfristiga | 8 tkr | 0 |
| Ovriga kortfristiga skulder | 176 tkr | 132 tkr |
| Periodiseringsfonder | – | 0 |
Årsredovisningar
Räkenskapsår 2025
Period 1 jan. 2025 – 31 dec. 2025 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2024
Period 1 jan. 2024 – 31 dec. 2024 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2023
Period 1 jan. 2023 – 31 dec. 2023 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2022
Period 1 jan. 2022 – 31 dec. 2022 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2021
Period 1 jan. 2021 – 31 dec. 2021 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2020
Period 1 jan. 2020 – 31 dec. 2020 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2019
Period 19 sep. 2018 – 31 dec. 2019 · Inlämnad –
Schöier Konsult ABHuvudarbetsställe
Patrullgatan 18, 723 50 Västerås
IT & tech
Övriga arbetsställen visas när uppgifterna från SCB har hämtats.
Organisationsnummer
559172-1328
Registreringsdatum
19 september 2018
Bolagsform
Aktiebolag
Kommun och län
Västerås, Västmanlands län
Status hos Bolagsverket
Aktiv
F-skatt
Uppgift saknas
Momsregistrering
Uppgift saknas
Arbetsgivarregistrering
Uppgift saknas
Aktiekapital
50 000 kr
SNI-koder
IT & tech
- SNI 62.100 – Dataprogrammering
- SNI 85.100 – Förskoleutbildning
- SNI 90.200 – Scenkonst
Källor: Bolagsverket (uppdaterad 2026-09-28) · SCB (uppdaterad 2026-09-28) · Årsredovisning (uppdaterad 2026-10-11) · Företagets webbplats (uppdaterad 2026-10-23). Uppgifterna kan ha ändrats sedan de hämtades.