swereg

Scratch STHLM AB

559323-3710Aktiebolagreg. 2021

Träning & gym
Aktiv
Verksamt enligt SCB

Spånga, Stockholms län

Nyckeltal

Räkenskapsår 2025

Omsättning

735 tkr

−69 % mot föregående år

Resultat efter fin. poster

−207 tkr

−3 % mot föregående år

Soliditet

24 %

+18,2 p.e. mot föregående år

Anställda

1

−50 % mot föregående år

Är det här ditt företag?

Verifiera företaget och lägg till hemsida, kontaktuppgifter och logga.

Adresser

Besöksadress

Rullstensvägen 23, 163 45 Spånga

Postadress

c/o Kristoffer Wallentin, Rullstensvägen 23, 163 45 Spånga

Verksamhetsbeskrivning

Bolaget skall bedriva verksamhet inom golfbranschen med fokus på golfhallar med golfsimulatorer. Järjämte aktiv inom golfevent, försäljning av relaterade produkter i en golfshop, caféverksamhet, restaurangverksamhet, researrangör golfresor, investeringsverksamhet vid expansion av liknande verksamheter, utveckling av tjänster och produkter för golfträning, tillhörande inköp och därmed förenlig verksamhet.

Utveckling (tkr)

Visa siffrorna som tabell
Omsättning, resultat efter finansiella poster och eget kapital per räkenskapsår, i tusental kronor
RäkenskapsårOmsättningResultatEget kapital
202143 tkr−431 tkr164 tkr
2022748 tkr−779 tkr30 tkr
20231 899 tkr−33 tkr83 tkr
20242 348 tkr−201 tkr32 tkr
2025735 tkr−207 tkr50 tkr

Jämfört med branschen

Soliditet 24 % – branschmedian 50,6 %

Vinstmarginal −28,1 % – branschmedian 2,7 %

Omsättningstillväxt −68,7 % – branschmedian 1,5 %

Median för 4690 företag i samma bransch och storleksklass.

Resultaträkning (tkr)

Resultaträkning per räkenskapsår, i tusental kronor
Post20252024202320222021
Nettoomsättning7352 3481 89974843
Rörelseintäkter7352 3481 89974843
Råvaror och förnödenheter369814412911
Övriga externa kostnader4391 1581 254829272
Personalkostnader2981 09533437666
Av- och nedskrivningar157157147147125
Rörelsekostnader9312 5081 8801 482474
Rörelseresultat−196−16019−734−431
Ränteintäkter och liknande0−000–
Räntekostnader och liknande11415145–
Finansiella poster−11−41−51−45–
Resultat efter finansiella poster−207−201−33−779−431
Resultat före skatt−207−201−33−779−431
Årets resultat−207−201−33−779−431

Balansräkning (tkr)

Balansräkning per räkenskapsår, i tusental kronor
Post20252024202320222021
Materiella anläggningstillgångar52209316463502
Finansiella anläggningstillgångar13––––
Anläggningstillgångar64209316463502
Kundfordringar17411178–
Kortfristiga fordringar95292376421446
Kassa och bank504723274264
Omsättningstillgångar144339608495710
Summa tillgångar2095489249581 212
Aktiekapital2525252525
Bundet eget kapital2525252525
Balanserat resultat23220890784570
Fritt eget kapital257585139
Eget kapital50328330164
Långfristiga skulder7685230380500
Leverantörsskulder0165324381200
Kortfristiga skulder83431611548547
Summa eget kapital och skulder2095489249581 212

Anställda och utdelning

Medelantal anställda och föreslagen utdelning per räkenskapsår
Post20252024202320222021
Medelantal anställda12211
Föreslagen utdelning (tkr)000––

Nyckeltal per år

Nyckeltal per räkenskapsår
Nyckeltal20252024202320222021
Soliditet24 %5,8 %9 %3,2 %13,6 %
Kassalikviditet174 %79 %99 %90 %130 %
Rörelsemarginal−26,7 %−6,8 %1 %−98,1 %−995,5 %
Vinstmarginal−28,1 %−8,6 %−1,7 %−104,1 %−995,5 %
Omsättningstillväxt−68,7 %23,7 %153,8 %1 628,9 %–
Avkastning på eget kapital−413,6 %−635,1 %−39,3 %−2 576,4 %−262,4 %
Omsättning per anställd735 tkr1 174 tkr949 tkr748 tkr43 tkr
Övriga poster i årsredovisningen (27)

Alla övriga belopp ur de senaste årsredovisningarna, med Bolagsverkets namn på posten.

Övriga poster ur årsredovisningen
Post20252024
Andelar intresseforetag gemensamt styrda foretag13 tkr–
Andelar intresseforetag gemensamt styrda foretag anskaffningsvarden13 tkr–
Andelar intresseforetag gemensamt styrda foretag anskaffningsvarden inkop13 tkr–
Arets resultat eget kapital−207 tkr−201 tkr
Forandring eget kapital arets resultat arets resultat−207 tkr−201 tkr
Forandring eget kapital arets resultat balanseras ny rakning201 tkr33 tkr
Forandring eget kapital balanserat resultat balanseras ny rakning−201 tkr−33 tkr
Forandring eget kapital balanserat resultat erhallna aktieagartillskott225 tkr150 tkr
Forbattringsutgifter annans fastighet15 tkr72 tkr
Forbattringsutgifter annans fastighet anskaffningsvarden283 tkr283 tkr
Forbattringsutgifter annans fastighet avskrivningar268 tkr211 tkr
Forbattringsutgifter annans fastighet forandring anskaffningsvarden inkop–0
Forbattringsutgifter annans fastighet forandring avskrivningar arets avskrivningar57 tkr57 tkr
Forslag disposition25 tkr7 tkr
Forslag disposition balanseras iny rakning25 tkr7 tkr
Forutbetalda kostnader upplupna intakter0101 tkr
Inventarier verktyg installationer37 tkr137 tkr
Inventarier verktyg installationer anskaffningsvarden502 tkr502 tkr
Inventarier verktyg installationer avskrivningar466 tkr365 tkr
Inventarier verktyg installationer forandring anskaffningsvarden inkop050 tkr
Inventarier verktyg installationer forandring avskrivningar arets avskrivningar100 tkr100 tkr
Ovriga fordringar kortfristiga78 tkr150 tkr
Ovriga kortfristiga skulder83 tkr167 tkr
Ovriga kortfristiga skulder kreditinstitut0100 tkr
Ovriga langfristiga skulder kreditinstitut76 tkr85 tkr
Stallda sakerheter500 tkr500 tkr
Stallda sakerheter foretagsinteckningar500 tkr500 tkr

Årsredovisningar

  • Räkenskapsår 2025

    Period 1 jan. 2025 – 31 dec. 2025 · Inlämnad –

  • Räkenskapsår 2024

    Period 1 jan. 2024 – 31 dec. 2024 · Inlämnad –

  • Räkenskapsår 2023

    Period 1 jan. 2023 – 31 dec. 2023 · Inlämnad –

  • Räkenskapsår 2022

    Period 1 jan. 2022 – 31 dec. 2022 · Inlämnad –

  • Räkenskapsår 2021

    Period 18 juni 2021 – 31 dec. 2021 · Inlämnad –

  • Scratch STHLM ABHuvudarbetsställe

    Rullstensvägen 23, 163 45 Spånga

    Träning & gym

Övriga arbetsställen visas när uppgifterna från SCB har hämtats.

Organisationsnummer

559323-3710

Registreringsdatum

18 juni 2021

Bolagsform

Aktiebolag

Kommun och län

Stockholm, Stockholms län

Enligt postadressens postnummer

Status hos Bolagsverket

Aktiv

F-skatt

Uppgift saknas

Momsregistrering

Uppgift saknas

Arbetsgivarregistrering

Uppgift saknas

Aktiekapital

25 000 kr

SNI-koder

Träning & gym

  • SNI 93.119 – Drift av sporthallar, idrottsplatser och andra sportanläggningar
  • SNI 56.110 – Restaurangverksamhet
  • SNI 74.110 – Industridesign och modedesign

Källor: Bolagsverket (uppdaterad 2026-09-28) · SCB (uppdaterad 2026-09-28) · Årsredovisning (uppdaterad 2026-10-11) · Företagets webbplats (uppdaterad 2026-10-25). Uppgifterna kan ha ändrats sedan de hämtades.

Liknande företag i närheten

Visa fler