Secex i Sverige AB
559256-7290Aktiebolagreg. 2020
Tyresö, Stockholms län
Nyckeltal
Räkenskapsår 2025Omsättning
2 993 tkr
Resultat efter fin. poster
919 tkr
Soliditet
84 %
Anställda
1
Är det här ditt företag?
Verifiera företaget och lägg till hemsida, kontaktuppgifter och logga.
Adresser
Besöksadress
Rakstavägen 36, 135 67 Tyresö
Postadress
c/o Christian Plamboeck, Rakstavägen 36, 135 67 Tyresö
Verksamhetsbeskrivning
Bolaget skall ha till föremål för sin verksamhet att utföra utbildning inom brand- & säkerhetsområdet samt därmed förenlig verksamhet.
Utveckling (tkr)
Visa siffrorna som tabell
| Räkenskapsår | Omsättning | Resultat | Eget kapital |
|---|---|---|---|
| 2020 | 350 tkr | 281 tkr | 245 tkr |
| 2021 | 777 tkr | 721 tkr | 817 tkr |
| 2022 | 2 619 tkr | 599 tkr | 1 108 tkr |
| 2023 | 2 716 tkr | 667 tkr | 1 384 tkr |
| 2024 | 3 119 tkr | 1 101 tkr | 1 955 tkr |
| 2025 | 2 993 tkr | 919 tkr | 2 282 tkr |
Jämfört med branschen
Soliditet 84,3 % – branschmedian 74,7 %
Vinstmarginal 30,7 % – branschmedian 20,5 %
Omsättningstillväxt −4 % – branschmedian −5,6 %
Median för 46722 företag i samma bransch och storleksklass.
Resultaträkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 2 993 | 3 119 | 2 716 | 2 619 | 777 | 350 |
| Övriga rörelseintäkter | 0 | 25 | 169 | – | – | – |
| Rörelseintäkter | 2 993 | 3 144 | 2 885 | 2 619 | 777 | 350 |
| Handelsvaror | 12 | 0 | 5 | 0 | 2 | – |
| Övriga externa kostnader | 987 | 942 | 574 | 576 | 51 | 59 |
| Personalkostnader | 1 076 | 1 104 | 1 642 | 1 444 | 3 | 10 |
| Rörelsekostnader | 2 074 | 2 047 | 2 221 | 2 020 | 55 | 69 |
| Rörelseresultat | 918 | 1 097 | 664 | 599 | 721 | 281 |
| Ränteintäkter och liknande | 1 | 6 | 6 | 0 | – | – |
| Räntekostnader och liknande | 0 | 3 | 2 | 0 | – | – |
| Finansiella poster | 1 | 4 | 4 | −0 | – | – |
| Resultat efter finansiella poster | 919 | 1 101 | 667 | 599 | 721 | 281 |
| Resultat före skatt | 919 | 1 101 | 667 | 599 | 721 | 281 |
| Skatt på årets resultat | 193 | 230 | 141 | 128 | 149 | 62 |
| Årets resultat | 726 | 871 | 526 | 471 | 572 | 220 |
Balansräkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Kundfordringar | 359 | 245 | 563 | 473 | 693 | 17 |
| Kortfristiga fordringar | 542 | 402 | 856 | 524 | 822 | 17 |
| Kassa och bank | 2 165 | 2 346 | 992 | 992 | 368 | 332 |
| Omsättningstillgångar | 2 707 | 2 749 | 1 849 | 1 516 | 1 190 | 349 |
| Summa tillgångar | 2 707 | 2 749 | 1 849 | 1 516 | 1 190 | 349 |
| Aktiekapital | 25 | 25 | 25 | 25 | 25 | 25 |
| Bundet eget kapital | 25 | 25 | 25 | 25 | 25 | 25 |
| Balanserat resultat | 1 530 | 1 059 | 833 | 612 | 220 | – |
| Fritt eget kapital | 2 257 | 1 930 | 1 359 | 1 083 | 792 | 220 |
| Eget kapital | 2 282 | 1 955 | 1 384 | 1 108 | 817 | 245 |
| Leverantörsskulder | 251 | 288 | 100 | 25 | 2 | 5 |
| Skatteskulder | 116 | 119 | 141 | 254 | 211 | 62 |
| Kortfristiga skulder | 425 | 794 | 465 | 408 | 374 | 104 |
| Summa eget kapital och skulder | 2 707 | 2 749 | 1 849 | 1 516 | 1 190 | 349 |
Anställda och utdelning
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Medelantal anställda | 1 | 1 | 2 | 2 | – | – |
| Föreslagen utdelning (tkr) | 400 | 400 | 300 | 250 | 180 | – |
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Soliditet | 84,3 % | 71,1 % | 74,9 % | 73,1 % | 68,6 % | 70,2 % |
| Kassalikviditet | 636 % | 346 % | 398 % | 372 % | 319 % | 335 % |
| Rörelsemarginal | 30,7 % | 35,2 % | 24,4 % | 22,9 % | 92,8 % | 80,4 % |
| Vinstmarginal | 30,7 % | 35,3 % | 24,6 % | 22,9 % | 92,8 % | 80,3 % |
| Omsättningstillväxt | −4 % | 14,8 % | 3,7 % | 237,1 % | 122 % | – |
| Avkastning på eget kapital | 31,8 % | 44,6 % | 38 % | 42,5 % | 70 % | 89,8 % |
| Omsättning per anställd | 2 993 tkr | 3 119 tkr | 1 358 tkr | 1 310 tkr | – | – |
Övriga poster i årsredovisningen (15)
Alla övriga belopp ur de senaste årsredovisningarna, med Bolagsverkets namn på posten.
| Post | 2025 | 2024 |
|---|---|---|
| Arets resultat eget kapital | 726 tkr | 871 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat arets resultat | 726 tkr | 871 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat balanseras ny rakning | −871 tkr | −526 tkr |
| Forandring eget kapital balanserat resultat balanseras ny rakning | 871 tkr | 526 tkr |
| Forandring eget kapital balanserat resultat utdelning | 400 tkr | 300 tkr |
| Forandring eget kapital totalt | 2 282 tkr | 1 955 tkr |
| Forandring eget kapital totalt arets resultat | 726 tkr | 871 tkr |
| Forandring eget kapital totalt balanseras ny rakning | 0 | 0 |
| Forandring eget kapital totalt utdelning | 400 tkr | 300 tkr |
| Forslag disposition | 2 257 tkr | 1 930 tkr |
| Forslag disposition balanseras iny rakning | 1 857 tkr | 1 530 tkr |
| Forutbetalda kostnader upplupna intakter | 86 tkr | 120 tkr |
| Ovriga fordringar kortfristiga | 97 tkr | 37 tkr |
| Ovriga kortfristiga skulder | 42 tkr | 371 tkr |
| Upplupna kostnader forutbetalda intakter | 16 tkr | 16 tkr |
Årsredovisningar
Räkenskapsår 2025
Period 1 jan. 2025 – 31 dec. 2025 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2024
Period 1 jan. 2024 – 31 dec. 2024 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2023
Period 1 jan. 2023 – 31 dec. 2023 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2022
Period 1 jan. 2022 – 31 dec. 2022 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2021
Period 1 jan. 2021 – 31 dec. 2021 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2020
Period 20 maj 2020 – 31 dec. 2020 · Inlämnad –
Secex i Sverige ABHuvudarbetsställe
Rakstavägen 36, 135 67 Tyresö
Konsulttjänster
Övriga arbetsställen visas när uppgifterna från SCB har hämtats.
Organisationsnummer
559256-7290
Registreringsdatum
20 maj 2020
Bolagsform
Aktiebolag
Kommun och län
Tyresö, Stockholms län
Status hos Bolagsverket
Aktiv
F-skatt
Uppgift saknas
Momsregistrering
Uppgift saknas
Arbetsgivarregistrering
Uppgift saknas
Aktiekapital
25 000 kr
SNI-koder
Konsulttjänster
- SNI 70.200 – Konsultverksamhet avseende företags organisation
- SNI 71.200 – Teknisk provning och analys
- SNI 85.594 – Personalutbildning
Källor: Bolagsverket (uppdaterad 2026-09-28) · SCB (uppdaterad 2026-09-28) · Årsredovisning (uppdaterad 2026-10-11) · Företagets webbplats (uppdaterad 2026-10-25). Uppgifterna kan ha ändrats sedan de hämtades.