Secoremedia AB
556928-4978Aktiebolagreg. 2013
Täby, Stockholms län
Nyckeltal
Räkenskapsår 2025Omsättning
1 860 tkr
Resultat efter fin. poster
81 tkr
Soliditet
30 %
Anställda
2
Är det här ditt företag?
Verifiera företaget och lägg till hemsida, kontaktuppgifter och logga.
Adresser
Besöksadress
Anbudsvägen 95, 187 50 Täby
Postadress
Anbudsvägen 95, 187 50 Täby
Verksamhetsbeskrivning
Aktiebolaget ska bedriva konsultationer och försäljning av produkter inom IT. Bolaget ska även bedriva verksamhet inom matlagning.
Utveckling (tkr)
Visa siffrorna som tabell
| Räkenskapsår | Omsättning | Resultat | Eget kapital |
|---|---|---|---|
| 2016 | 1 606 tkr | −66 tkr | – |
| 2017 | 1 858 tkr | 28 tkr | – |
| 2018 | 2 358 tkr | 161 tkr | 248 tkr |
| 2019 | 2 002 tkr | 101 tkr | 196 tkr |
| 2020 | 2 017 tkr | −1 tkr | 89 tkr |
| 2021 | 2 699 tkr | 140 tkr | 188 tkr |
| 2022 | 1 869 tkr | −118 tkr | – |
| 2023 | 1 830 tkr | 183 tkr | 166 tkr |
| 2024 | 1 902 tkr | 47 tkr | 129 tkr |
| 2025 | 1 860 tkr | 81 tkr | 113 tkr |
Jämfört med branschen
Soliditet 30 % – branschmedian 54 %
Vinstmarginal 4,3 % – branschmedian 3,7 %
Omsättningstillväxt −2,2 % – branschmedian −0,7 %
Median för 18828 företag i samma bransch och storleksklass.
Resultaträkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022* | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 | 2017* | 2016* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 1 860 | 1 902 | 1 830 | 1 869 | 2 699 | 2 017 | 2 002 | 2 358 | 1 858 | 1 606 |
| Övriga rörelseintäkter | – | 0 | 112 | – | – | – | – | – | – | – |
| Rörelseintäkter | 1 860 | 1 902 | 1 941 | – | 2 699 | 2 017 | 2 002 | 2 358 | – | – |
| Råvaror och förnödenheter | 268 | 272 | 318 | – | 646 | 265 | 366 | 610 | – | – |
| Övriga externa kostnader | 475 | 491 | 476 | – | 507 | 399 | 311 | 457 | – | – |
| Personalkostnader | 1 030 | 1 087 | 961 | – | 1 401 | 1 347 | 1 222 | 1 129 | – | – |
| Övriga rörelsekostnader | 0 | 0 | 0 | – | – | – | – | – | – | – |
| Rörelsekostnader | 1 772 | 1 849 | 1 755 | – | 2 555 | 2 011 | 1 899 | 2 197 | – | – |
| Rörelseresultat | 88 | 53 | 186 | – | 144 | 6 | 102 | 161 | – | – |
| Ränteintäkter och liknande | 0 | 2 | 1 | – | – | – | 0 | 1 | – | – |
| Räntekostnader och liknande | 7 | 7 | 3 | – | 5 | 6 | 1 | 1 | – | – |
| Finansiella poster | −7 | −6 | −3 | – | −5 | −6 | −1 | −0 | – | – |
| Resultat efter finansiella poster | 81 | 47 | 183 | −118 | 140 | −1 | 101 | 161 | 28 | −66 |
| Resultat före skatt | 81 | 47 | 183 | – | 140 | −1 | 101 | 161 | – | – |
| Skatt på årets resultat | 27 | 14 | 38 | – | 41 | 6 | 28 | 53 | – | – |
| Årets resultat | 54 | 33 | 145 | – | 99 | −7 | 73 | 108 | – | – |
* Från flerårsöversikten i en senare årsredovisning.
Balansräkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022* | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 | 2017* | 2016* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Varulager | – | 0 | 14 | – | – | – | – | – | – | – |
| Kundfordringar | 171 | 210 | 162 | – | 257 | 147 | 411 | 395 | – | – |
| Kortfristiga fordringar | 376 | 341 | 319 | – | 317 | 262 | 492 | 414 | – | – |
| Kassa och bank | 0 | 33 | 101 | – | 111 | 17 | 0 | 140 | – | – |
| Omsättningstillgångar | 376 | 375 | 434 | – | 428 | 279 | 492 | 554 | – | – |
| Summa tillgångar | 376 | 375 | 434 | – | 428 | 279 | 492 | 554 | – | – |
| Aktiekapital | 50 | 50 | 50 | – | 50 | 50 | 50 | 50 | – | – |
| Bundet eget kapital | 50 | 50 | 50 | – | 50 | 50 | 50 | 50 | – | – |
| Balanserat resultat | 9 | 46 | −30 | – | 39 | 46 | 73 | 90 | – | – |
| Fritt eget kapital | 63 | 79 | 116 | – | 138 | 39 | 146 | 198 | – | – |
| Eget kapital | 113 | 129 | 166 | – | 188 | 89 | 196 | 248 | – | – |
| Långfristiga skulder | 16 | – | – | – | – | 0 | 1 | 0 | – | – |
| Leverantörsskulder | 83 | 107 | 50 | – | 90 | 45 | 59 | 110 | – | – |
| Skatteskulder | – | – | – | – | 15 | 16 | 25 | 27 | – | – |
| Kortfristiga skulder | 247 | 246 | 269 | – | 241 | 190 | 296 | 307 | – | – |
| Summa eget kapital och skulder | 376 | 375 | 434 | – | 428 | 279 | 492 | 554 | – | – |
* Från flerårsöversikten i en senare årsredovisning.
Anställda och utdelning
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022* | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 | 2017* | 2016* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Medelantal anställda | 2 | 2 | 2 | – | 3 | 3 | 3 | 2 | – | – |
| Föreslagen utdelning (tkr) | 40 | 70 | – | – | 50 | – | 100 | – | – | – |
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 | 2017 | 2016 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Soliditet | 30 % | 34,3 % | 38,1 % | – | 43,8 % | 31,9 % | 39,8 % | 44,7 % | – | – |
| Kassalikviditet | 152 % | 152 % | 156 % | – | 178 % | 147 % | 167 % | 181 % | – | – |
| Rörelsemarginal | 4,7 % | 2,8 % | 10,2 % | – | 5,4 % | 0,3 % | 5,1 % | 6,8 % | – | – |
| Vinstmarginal | 4,3 % | 2,5 % | 10 % | −6,3 % | 5,2 % | −0,1 % | 5 % | 6,8 % | 1,5 % | −4,1 % |
| Omsättningstillväxt | −2,2 % | 4 % | −2,1 % | – | 33,8 % | 0,8 % | −15,1 % | 26,9 % | – | – |
| Avkastning på eget kapital | 47,9 % | 25,8 % | 87,9 % | – | 52,6 % | −7,9 % | 37,3 % | 43,7 % | – | – |
| Omsättning per anställd | 930 tkr | 951 tkr | 915 tkr | – | 900 tkr | 672 tkr | 667 tkr | 1 179 tkr | – | – |
Övriga poster i årsredovisningen (17)
Alla övriga belopp ur de senaste årsredovisningarna, med Bolagsverkets namn på posten.
| Post | 2025 | 2024 |
|---|---|---|
| Arets resultat eget kapital | 54 tkr | 33 tkr |
| Checkrakningskredit langfristig | 16 tkr | – |
| Fakturerad ej upparbetad intakt | – | 0 |
| Forandring eget kapital arets resultat arets resultat | 54 tkr | 33 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat balanseras ny rakning | −33 tkr | −145 tkr |
| Forandring eget kapital balanserat resultat balanseras ny rakning | 33 tkr | 145 tkr |
| Forandring eget kapital balanserat resultat utdelning | 70 tkr | 70 tkr |
| Fordringar intresseforetag gemensamt styrda foretag kortfristiga | 21 tkr | 21 tkr |
| Forskott fran kunder | 2 tkr | – |
| Forskott till leverantorer | – | 0 |
| Forslag disposition | 63 tkr | 79 tkr |
| Forslag disposition balanseras iny rakning | 23 tkr | 9 tkr |
| Forslag disposition utdelning annan utdelning | 40 tkr | 70 tkr |
| Forutbetalda kostnader upplupna intakter | 160 tkr | 60 tkr |
| Ovriga fordringar kortfristiga | 25 tkr | 50 tkr |
| Ovriga kortfristiga skulder | 142 tkr | 119 tkr |
| Upplupna kostnader forutbetalda intakter | 20 tkr | 20 tkr |
Årsredovisningar
Räkenskapsår 2025
Period 1 jan. 2025 – 31 dec. 2025 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2024
Period 1 jan. 2024 – 31 dec. 2024 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2021
Period 1 jan. 2021 – 31 dec. 2021 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2020
Period 1 jan. 2020 – 31 dec. 2020 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2019
Period 1 jan. 2019 – 31 dec. 2019 · Inlämnad –
Secoremedia ABHuvudarbetsställe
Anbudsvägen 95, 187 50 Täby
Butik & handel
Övriga arbetsställen visas när uppgifterna från SCB har hämtats.
Organisationsnummer
556928-4978
Registreringsdatum
11 april 2013
Bolagsform
Aktiebolag
Kommun och län
Täby, Stockholms län
Status hos Bolagsverket
Aktiv
F-skatt
Uppgift saknas
Momsregistrering
Uppgift saknas
Arbetsgivarregistrering
Uppgift saknas
Aktiekapital
50 000 kr
SNI-koder
Butik & handel
- SNI 46.501 – Partihandel med datorer och kringutrustning samt programvara; samt annan kontorsutrustning
Källor: Bolagsverket (uppdaterad 2026-09-28) · SCB (uppdaterad 2026-09-28) · Årsredovisning (uppdaterad 2026-10-11) · Företagets webbplats (uppdaterad 2026-10-12). Uppgifterna kan ha ändrats sedan de hämtades.