Secretaire AB
559187-7765Aktiebolagreg. 2018
Enskede, Stockholms län
Nyckeltal
Räkenskapsår 2026Omsättning
869 tkr
Resultat efter fin. poster
0 tkr
Soliditet
65 %
Anställda
1
secretaire.se
secretaire.se
Adresser
Besöksadress
Herrhagsvägen 23, 122 48 Enskede
Postadress
c/o Ander, Herrhagsvägen 23, 122 48 Enskede
Verksamhetsbeskrivning
Reklambyråverksamhet, copywriter, litterär verksamhet, konsult inom reklam och organisation samt därtill förenlig verksamhet
Utveckling (tkr)
Visa siffrorna som tabell
| Räkenskapsår | Omsättning | Resultat | Eget kapital |
|---|---|---|---|
| 2020 | 1 300 tkr | 660 tkr | 564 tkr |
| 2021 | 744 tkr | 206 tkr | 476 tkr |
| 2022 | 941 tkr | 233 tkr | 480 tkr |
| 2023 | 1 008 tkr | 186 tkr | 448 tkr |
| 2024 | 1 091 tkr | 219 tkr | 441 tkr |
| 2025 | 905 tkr | 42 tkr | 224 tkr |
| 2026 | 869 tkr | 0 tkr | 224 tkr |
Jämfört med branschen
Soliditet 65,2 % – branschmedian 66,2 %
Vinstmarginal 0 % – branschmedian 9,5 %
Omsättningstillväxt −4 % – branschmedian −4,4 %
Median för 8459 företag i samma bransch och storleksklass.
Resultaträkning (tkr)
| Post | 2026 | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 869 | 905 | 1 091 | 1 008 | 941 | 744 | 1 300 |
| Rörelseintäkter | 869 | 905 | 1 091 | 1 008 | 941 | 744 | 1 300 |
| Råvaror och förnödenheter | 3 | 3 | 2 | 19 | 3 | 4 | 4 |
| Övriga externa kostnader | 100 | 82 | 65 | 95 | 79 | 80 | 68 |
| Personalkostnader | 768 | 779 | 805 | 708 | 626 | 455 | 568 |
| Rörelsekostnader | 870 | 864 | 873 | 822 | 708 | 538 | 640 |
| Rörelseresultat | −2 | 41 | 219 | 185 | 233 | 206 | 660 |
| Ränteintäkter och liknande | 2 | 1 | 2 | 1 | – | – | – |
| Räntekostnader och liknande | 0 | 1 | 2 | 1 | 1 | 0 | 0 |
| Finansiella poster | 2 | 0 | 1 | 0 | −1 | −0 | −0 |
| Resultat efter finansiella poster | 0 | 42 | 219 | 186 | 233 | 206 | 660 |
| Resultat före skatt | 0 | 42 | 219 | 186 | 233 | 206 | 660 |
| Skatt på årets resultat | 0 | 9 | 46 | 38 | 48 | 44 | 145 |
| Årets resultat | 0 | 32 | 174 | 147 | 184 | 162 | 514 |
Balansräkning (tkr)
| Post | 2026 | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Kundfordringar | 145 | 182 | 83 | 90 | 131 | 76 | 148 |
| Kortfristiga fordringar | 309 | 380 | 242 | 398 | 271 | 141 | 348 |
| Kassa och bank | 34 | 40 | 312 | 142 | 278 | 448 | 414 |
| Omsättningstillgångar | 343 | 421 | 554 | 540 | 549 | 589 | 762 |
| Summa tillgångar | 343 | 421 | 554 | 540 | 549 | 589 | 762 |
| Aktiekapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 |
| Bundet eget kapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 |
| Balanserat resultat | 174 | 141 | 218 | 250 | 246 | 264 | – |
| Fritt eget kapital | 174 | 174 | 391 | 398 | 430 | 426 | 514 |
| Eget kapital | 224 | 224 | 441 | 448 | 480 | 476 | 564 |
| Leverantörsskulder | 0 | 5 | – | 0 | 1 | 1 | 0 |
| Skatteskulder | – | – | – | – | 0 | 20 | 151 |
| Kortfristiga skulder | 120 | 197 | 113 | 93 | 69 | 113 | 198 |
| Summa eget kapital och skulder | 343 | 421 | 554 | 540 | 549 | 589 | 762 |
Anställda och utdelning
| Post | 2026 | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Medelantal anställda | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 |
| Föreslagen utdelning (tkr) | 100 | 0 | 250 | 180 | 180 | 180 | 250 |
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2026 | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Soliditet | 65,2 % | 53,2 % | 79,7 % | 82,8 % | 87,5 % | 80,8 % | 74 % |
| Kassalikviditet | 287 % | 213 % | 492 % | 582 % | 800 % | 521 % | 385 % |
| Rörelsemarginal | −0,2 % | 4,6 % | 20 % | 18,4 % | 24,8 % | 27,7 % | 50,8 % |
| Vinstmarginal | 0 % | 4,6 % | 20,1 % | 18,4 % | 24,7 % | 27,7 % | 50,8 % |
| Omsättningstillväxt | −4 % | −17,1 % | 8,3 % | 7 % | 26,6 % | −42,8 % | – |
| Avkastning på eget kapital | 0,1 % | 14,5 % | 39,3 % | 32,9 % | 38,4 % | 34 % | 91,1 % |
| Omsättning per anställd | 869 tkr | 905 tkr | 1 091 tkr | 1 008 tkr | 941 tkr | 744 tkr | 1 300 tkr |
Övriga poster i årsredovisningen (11)
Alla övriga belopp ur de senaste årsredovisningarna, med Bolagsverkets namn på posten.
| Post | 2026 | 2025 |
|---|---|---|
| Arets resultat eget kapital | 188 | 32 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat arets resultat | 188 | 32 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat balanseras ny rakning | −32 tkr | −174 tkr |
| Forandring eget kapital balanserat resultat balanseras ny rakning | 32 tkr | 174 tkr |
| Forandring eget kapital balanserat resultat utdelning | – | 250 tkr |
| Forslag disposition | 174 tkr | 174 tkr |
| Forslag disposition balanseras iny rakning | 74 tkr | 174 tkr |
| Forslag disposition utdelning annan utdelning | 100 tkr | – |
| Forutbetalda kostnader upplupna intakter | 133 tkr | 75 tkr |
| Ovriga fordringar kortfristiga | 31 tkr | 124 tkr |
| Ovriga kortfristiga skulder | 120 tkr | 192 tkr |
Årsredovisningar
Räkenskapsår 2026
Period 1 maj 2025 – 30 apr. 2026 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2025
Period 1 maj 2024 – 30 apr. 2025 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2024
Period 1 maj 2023 – 30 apr. 2024 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2023
Period 1 maj 2022 – 30 apr. 2023 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2022
Period 1 maj 2021 – 30 apr. 2022 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2021
Period 1 maj 2020 – 30 apr. 2021 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2020
Period 20 dec. 2018 – 30 apr. 2020 · Inlämnad –
Secretaire ABHuvudarbetsställe
Herrhagsvägen 23, 122 48 Enskede
Media & marknadsföring
Övriga arbetsställen visas när uppgifterna från SCB har hämtats.
Organisationsnummer
559187-7765
Registreringsdatum
20 december 2018
Bolagsform
Aktiebolag
Kommun och län
Stockholm, Stockholms län
Status hos Bolagsverket
Aktiv
F-skatt
Uppgift saknas
Momsregistrering
Uppgift saknas
Arbetsgivarregistrering
Uppgift saknas
Aktiekapital
50 000 kr
SNI-koder
Media & marknadsföring
- SNI 73.111 – Reklambyråverksamhet
Källor: Bolagsverket (uppdaterad 2026-09-28) · SCB (uppdaterad 2026-09-28) · Årsredovisning (uppdaterad 2026-10-11) · Företagets webbplats (uppdaterad 2026-10-25). Uppgifterna kan ha ändrats sedan de hämtades.