Segelius Lön och System AB
559166-4791Aktiebolagreg. 2018
Täby, Stockholms län
Nyckeltal
Räkenskapsår 2025Omsättning
1 576 tkr
Resultat efter fin. poster
430 tkr
Soliditet
76 %
Anställda
1
Är det här ditt företag?
Verifiera företaget och lägg till hemsida, kontaktuppgifter och logga.
Adresser
Besöksadress
Södervägen 40 2TR, 183 64 Täby
Postadress
Södervägen 40 2TR, 183 64 Täby
Verksamhetsbeskrivning
Konsultverksamhet inom lönetjänster. Hjälpa företag med deras: Lönehantering samt förbättra och förenkla rutiner. Implementation av nya lönesystem.
Utveckling (tkr)
Visa siffrorna som tabell
| Räkenskapsår | Omsättning | Resultat | Eget kapital |
|---|---|---|---|
| 2019 | 1 586 tkr | 632 tkr | 272 tkr |
| 2020 | 1 553 tkr | 686 tkr | 676 tkr |
| 2021 | 1 641 tkr | 600 tkr | 684 tkr |
| 2022 | 1 617 tkr | 589 tkr | 651 tkr |
| 2023 | 1 733 tkr | 702 tkr | 815 tkr |
| 2024 | 1 691 tkr | 650 tkr | 945 tkr |
| 2025 | 1 576 tkr | 430 tkr | 1 036 tkr |
Jämfört med branschen
Soliditet 76,2 % – branschmedian 69,2 %
Vinstmarginal 27,3 % – branschmedian 18,5 %
Omsättningstillväxt −6,8 % – branschmedian 1,5 %
Median för 15242 företag i samma bransch och storleksklass.
Resultaträkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 1 576 | 1 691 | 1 733 | 1 617 | 1 641 | 1 553 | 1 586 |
| Rörelseintäkter | 1 576 | 1 691 | 1 733 | 1 617 | 1 641 | 1 553 | 1 586 |
| Övriga externa kostnader | 138 | 125 | 117 | 120 | 179 | 61 | 65 |
| Personalkostnader | 1 027 | 951 | 932 | 907 | 862 | 807 | 888 |
| Rörelsekostnader | 1 165 | 1 076 | 1 049 | 1 028 | 1 041 | 868 | 954 |
| Rörelseresultat | 411 | 616 | 684 | 589 | 600 | 686 | 632 |
| Ränteintäkter och liknande | 19 | 35 | 18 | 1 | – | – | – |
| Räntekostnader och liknande | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Finansiella poster | 19 | 35 | 18 | 0 | −0 | −0 | 0 |
| Resultat efter finansiella poster | 430 | 650 | 702 | 589 | 600 | 686 | 632 |
| Bokslutsdispositioner | 5 | −167 | −177 | −140 | −150 | −171 | −158 |
| Resultat före skatt | 435 | 483 | 525 | 449 | 450 | 515 | 474 |
| Skatt på årets resultat | 95 | 103 | 110 | 93 | 93 | 110 | 102 |
| Årets resultat | 340 | 380 | 415 | 356 | 357 | 404 | 372 |
Balansräkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Kundfordringar | 356 | 353 | 152 | 213 | 86 | 197 | 176 |
| Kortfristiga fordringar | 571 | 547 | 358 | 386 | 290 | 257 | 176 |
| Kassa och bank | 1 786 | 1 702 | 1 593 | 1 173 | 1 295 | 1 290 | 946 |
| Omsättningstillgångar | 2 358 | 2 250 | 1 951 | 1 559 | 1 585 | 1 547 | 1 123 |
| Summa tillgångar | 2 358 | 2 250 | 1 951 | 1 559 | 1 585 | 1 547 | 1 123 |
| Aktiekapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 |
| Bundet eget kapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 |
| Balanserat resultat | 645 | 515 | 351 | 245 | 276 | 222 | 0 |
| Fritt eget kapital | 986 | 895 | 765 | 601 | 634 | 626 | 222 |
| Eget kapital | 1 036 | 945 | 815 | 651 | 684 | 676 | 272 |
| Obeskattade reserver | 958 | 963 | 796 | 619 | 479 | 329 | 158 |
| Skatteskulder | 124 | 134 | 139 | 122 | 262 | 140 | 113 |
| Kortfristiga skulder | 364 | 341 | 339 | 289 | 422 | 541 | 692 |
| Summa eget kapital och skulder | 2 358 | 2 250 | 1 951 | 1 559 | 1 585 | 1 547 | 1 123 |
Anställda och utdelning
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Medelantal anställda | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 |
| Föreslagen utdelning (tkr) | 250 | 250 | 250 | 250 | 389 | 350 | – |
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Soliditet | 76,2 % | 76 % | 74,2 % | 73,3 % | 67,1 % | 60,6 % | 35,4 % |
| Kassalikviditet | 648 % | 660 % | 575 % | 540 % | 375 % | 286 % | 162 % |
| Rörelsemarginal | 26,1 % | 36,4 % | 39,5 % | 36,4 % | 36,6 % | 44,2 % | 39,9 % |
| Vinstmarginal | 27,3 % | 38,4 % | 40,5 % | 36,4 % | 36,6 % | 44,2 % | 39,9 % |
| Omsättningstillväxt | −6,8 % | −2,4 % | 7,2 % | −1,5 % | 5,7 % | −2,1 % | – |
| Avkastning på eget kapital | 32,9 % | 40,2 % | 50,9 % | 54,7 % | 52,3 % | 59,8 % | 136,8 % |
| Omsättning per anställd | 1 576 tkr | 1 691 tkr | 1 733 tkr | 1 617 tkr | 1 641 tkr | 1 553 tkr | 1 586 tkr |
Övriga poster i årsredovisningen (15)
Alla övriga belopp ur de senaste årsredovisningarna, med Bolagsverkets namn på posten.
| Post | 2025 | 2024 |
|---|---|---|
| Arets resultat eget kapital | 340 tkr | 380 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat arets resultat | 340 tkr | 380 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat balanseras ny rakning | −380 tkr | −415 tkr |
| Forandring eget kapital balanserat resultat balanseras ny rakning | 380 tkr | 415 tkr |
| Forandring eget kapital balanserat resultat utdelning | 250 tkr | 250 tkr |
| Forandring eget kapital totalt | 1 036 tkr | 945 tkr |
| Forandring eget kapital totalt arets resultat | 340 tkr | 380 tkr |
| Forandring eget kapital totalt balanseras ny rakning | 0 | 0 |
| Forandring eget kapital totalt utdelning | 250 tkr | 250 tkr |
| Forandring periodiseringsfond | 5 tkr | −167 tkr |
| Forslag disposition | 986 tkr | 895 tkr |
| Forslag disposition balanseras iny rakning | 736 tkr | 645 tkr |
| Ovriga fordringar kortfristiga | 215 tkr | 194 tkr |
| Ovriga kortfristiga skulder | 240 tkr | 207 tkr |
| Periodiseringsfonder | 958 tkr | 963 tkr |
Årsredovisningar
Räkenskapsår 2025
Period 1 jan. 2025 – 31 dec. 2025 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2024
Period 1 jan. 2024 – 31 dec. 2024 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2023
Period 1 jan. 2023 – 31 dec. 2023 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2022
Period 1 jan. 2022 – 31 dec. 2022 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2021
Period 1 jan. 2021 – 31 dec. 2021 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2020
Period 1 jan. 2020 – 31 dec. 2020 · Inlämnad –
Segelius Lön och System ABHuvudarbetsställe
Södervägen 40 2TR, 183 64 Täby
Redovisning & ekonomi
Övriga arbetsställen visas när uppgifterna från SCB har hämtats.
Organisationsnummer
559166-4791
Registreringsdatum
20 juli 2018
Bolagsform
Aktiebolag
Kommun och län
Täby, Stockholms län
Status hos Bolagsverket
Aktiv
F-skatt
Uppgift saknas
Momsregistrering
Uppgift saknas
Arbetsgivarregistrering
Uppgift saknas
Aktiekapital
50 000 kr
SNI-koder
Redovisning & ekonomi
- SNI 69.201 – Redovisning och bokföring; skatterådgivning
Källor: Bolagsverket (uppdaterad 2026-09-28) · SCB (uppdaterad 2026-09-28) · Årsredovisning (uppdaterad 2026-10-11) · Företagets webbplats (uppdaterad 2026-10-23). Uppgifterna kan ha ändrats sedan de hämtades.