Sena Tore Properties AB
559168-4971Aktiebolagreg. 2018
Västerhaninge, Stockholms län
Nyckeltal
Räkenskapsår 2025Omsättning
2 038 tkr
Resultat efter fin. poster
155 tkr
Soliditet
34 %
Anställda
1
Är det här ditt företag?
Verifiera företaget och lägg till hemsida, kontaktuppgifter och logga.
Adresser
Besöksadress
Älgvägen 64, 137 32 Västerhaninge
Postadress
Älgvägen 64, 137 32 Västerhaninge
Verksamhetsbeskrivning
Bolaget ska bedriva byggverksamhet såsom digital utmätning med CAD-teknik, målningsarbeten, montagearbeten, fastighetsservice samt därmed förenlig verksamhet. Bolaget ska också bedriva personaluthyrning inom bygg.
Utveckling (tkr)
Visa siffrorna som tabell
| Räkenskapsår | Omsättning | Resultat | Eget kapital |
|---|---|---|---|
| 2019 | 1 223 tkr | 90 tkr | – |
| 2020 | 2 198 tkr | 121 tkr | 145 tkr |
| 2021 | 4 192 tkr | 534 tkr | 493 tkr |
| 2022 | 1 832 tkr | −9 tkr | 33 tkr |
| 2023 | 861 tkr | 49 tkr | 64 tkr |
| 2024 | 512 tkr | 1 tkr | 61 tkr |
| 2025 | 2 038 tkr | 155 tkr | 176 tkr |
Jämfört med branschen
Soliditet 34,1 % – branschmedian 53,3 %
Vinstmarginal 7,6 % – branschmedian 6,2 %
Omsättningstillväxt 298,1 % – branschmedian 2,7 %
Median för 37600 företag i samma bransch och storleksklass.
Resultaträkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 2 038 | 512 | 861 | 1 832 | 4 192 | 2 198 | 1 223 |
| Övriga rörelseintäkter | – | 0 | 243 | 0 | 41 | 3 | – |
| Rörelseintäkter | 2 038 | 512 | 1 104 | 1 832 | 4 233 | 2 202 | – |
| Råvaror och förnödenheter | 715 | 200 | 213 | 160 | 1 081 | 310 | – |
| Övriga externa kostnader | 403 | 223 | 400 | 695 | 828 | 612 | – |
| Personalkostnader | 673 | 2 | 311 | 842 | 1 651 | 1 108 | – |
| Av- och nedskrivningar | 77 | 77 | 100 | 120 | 115 | 46 | – |
| Rörelsekostnader | 1 867 | 502 | 1 023 | 1 818 | 3 676 | 2 075 | – |
| Rörelseresultat | 171 | 10 | 81 | 14 | 557 | 127 | – |
| Ränteintäkter och liknande | 0 | −0 | 1 | 0 | 0 | 0 | – |
| Räntekostnader och liknande | 16 | 9 | 20 | 23 | 23 | 7 | – |
| Finansiella poster | −16 | −9 | −32 | −23 | −23 | −7 | – |
| Resultat efter finansiella poster | 155 | 1 | 49 | −9 | 534 | 121 | 90 |
| Resultat före skatt | 155 | 1 | 49 | −9 | 534 | 121 | – |
| Skatt på årets resultat | 40 | 4 | 17 | 10 | 123 | 28 | – |
| Årets resultat | 114 | −3 | 31 | −20 | 411 | 93 | – |
* Från flerårsöversikten i en senare årsredovisning.
Balansräkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Materiella anläggningstillgångar | 13 | 89 | 166 | 402 | 475 | 161 | – |
| Finansiella anläggningstillgångar | – | – | 0 | 13 | 13 | 0 | – |
| Anläggningstillgångar | 13 | 89 | 166 | 414 | 488 | 161 | – |
| Kundfordringar | 117 | 233 | 308 | 250 | 114 | 102 | – |
| Kortfristiga fordringar | 126 | 286 | 310 | 415 | 125 | 103 | – |
| Kassa och bank | 377 | 113 | 305 | 337 | 856 | 315 | – |
| Omsättningstillgångar | 504 | 399 | 615 | 752 | 981 | 418 | – |
| Summa tillgångar | 517 | 489 | 781 | 1 166 | 1 469 | 579 | – |
| Aktiekapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | – |
| Bundet eget kapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | – |
| Balanserat resultat | 11 | 14 | −17 | 3 | 32 | 2 | – |
| Fritt eget kapital | 126 | 11 | 14 | −17 | 443 | 95 | – |
| Eget kapital | 176 | 61 | 64 | 33 | 493 | 145 | – |
| Långfristiga skulder | 144 | 195 | 250 | 432 | 514 | 0 | – |
| Leverantörsskulder | 117 | 15 | 12 | 86 | 59 | 103 | – |
| Skatteskulder | 17 | 32 | 28 | 104 | 127 | 32 | – |
| Kortfristiga skulder | 197 | 232 | 467 | 701 | 462 | 435 | – |
| Summa eget kapital och skulder | 517 | 489 | 781 | 1 166 | 1 469 | 579 | – |
* Från flerårsöversikten i en senare årsredovisning.
Anställda och utdelning
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Medelantal anställda | 1 | 0 | 1 | 2 | 3 | 2 | – |
| Föreslagen utdelning (tkr) | 126 | 0 | 0 | – | 440 | – | – |
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Soliditet | 34,1 % | 12,6 % | 8,2 % | 2,8 % | 33,5 % | 25 % | – |
| Kassalikviditet | 256 % | 172 % | 132 % | 107 % | 212 % | 96 % | – |
| Rörelsemarginal | 8,4 % | 2 % | 9,4 % | 0,8 % | 13,3 % | 5,8 % | – |
| Vinstmarginal | 7,6 % | 0,2 % | 5,6 % | −0,5 % | 12,8 % | 5,5 % | 7,3 % |
| Omsättningstillväxt | 298,1 % | −40,5 % | −53 % | −56,3 % | 90,7 % | 79,7 % | – |
| Avkastning på eget kapital | 65,1 % | −4,5 % | 48,6 % | −59,7 % | 83,4 % | 64 % | – |
| Omsättning per anställd | 2 038 tkr | – | 861 tkr | 916 tkr | 1 397 tkr | 1 099 tkr | – |
Övriga poster i årsredovisningen (18)
Alla övriga belopp ur de senaste årsredovisningarna, med Bolagsverkets namn på posten.
| Post | 2025 | 2024 |
|---|---|---|
| Arets resultat eget kapital | 114 tkr | −3 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat arets resultat | 114 tkr | −3 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat balanseras ny rakning | 3 tkr | −31 tkr |
| Forandring eget kapital balanserat resultat balanseras ny rakning | −3 tkr | 31 tkr |
| Forskott fran kunder | 15 tkr | – |
| Forslag disposition | 126 tkr | 11 tkr |
| Forslag disposition balanseras iny rakning | – | 11 tkr |
| Forslag disposition utdelning annan utdelning | 126 tkr | – |
| Forutbetalda kostnader upplupna intakter | 0 | 53 tkr |
| Inventarier verktyg installationer | 13 tkr | 89 tkr |
| Inventarier verktyg installationer anskaffningsvarden | 383 tkr | 430 tkr |
| Inventarier verktyg installationer avskrivningar | 370 tkr | 341 tkr |
| Inventarier verktyg installationer forandring avskrivningar arets avskrivningar | 77 tkr | 77 tkr |
| Ovriga fordringar kortfristiga | 9 tkr | 0 |
| Ovriga kortfristiga skulder | 48 tkr | 185 tkr |
| Ovriga langfristiga skulder kreditinstitut | 144 tkr | 195 tkr |
| Resultat ovriga finansiella anlaggningstillgangar | – | 0 |
| Upplupna kostnader forutbetalda intakter | – | 0 |
Årsredovisningar
Räkenskapsår 2025
Period 1 juli 2024 – 30 juni 2025 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2024
Period 1 juli 2023 – 30 juni 2024 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2023
Period 1 juli 2022 – 30 juni 2023 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2022
Period 1 juli 2021 – 30 juni 2022 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2021
Period 1 juli 2020 – 30 juni 2021 · Inlämnad –
Sena Tore Properties ABHuvudarbetsställe
Älgvägen 64, 137 32 Västerhaninge
Bygg & hantverk
Övriga arbetsställen visas när uppgifterna från SCB har hämtats.
Organisationsnummer
559168-4971
Registreringsdatum
21 augusti 2018
Bolagsform
Aktiebolag
Kommun och län
Haninge, Stockholms län
Status hos Bolagsverket
Aktiv
F-skatt
Uppgift saknas
Momsregistrering
Uppgift saknas
Arbetsgivarregistrering
Uppgift saknas
Aktiekapital
50 000 kr
SNI-koder
Bygg & hantverk
- SNI 43.320 – Byggnadssnickeriarbeten
- SNI 41.000 – Byggande av bostadshus och andra byggnader
- SNI 78.100 – Arbetsförmedling och rekrytering
Källor: Bolagsverket (uppdaterad 2026-09-28) · SCB (uppdaterad 2026-09-28) · Årsredovisning (uppdaterad 2026-10-11) · Företagets webbplats (uppdaterad 2026-10-23). Uppgifterna kan ha ändrats sedan de hämtades.