SensuMaris AB
559041-9874Aktiebolagreg. 2015
Göteborg, Västra Götalands län
Nyckeltal
Räkenskapsår 2025Omsättning
30 tkr
Resultat efter fin. poster
−22 tkr
Soliditet
87 %
Anställda
–
Är det här ditt företag?
Verifiera företaget och lägg till hemsida, kontaktuppgifter och logga.
Adresser
Besöksadress
Linnégatan 36 A, 413 04 Göteborg
Postadress
c/o Carina Wallentin, Linnégatan 36 A, 413 04 Göteborg
Verksamhetsbeskrivning
Aktiebolaget ska bedriva fastighetsförmedling, förmedling av bostadsrätter och villor, konsultation vid ombildning från hyresrätt till bostadsrätt eller ägarlägenheter, förmedling av bolag, förmedling av hyresobjekt samt i övrigt bedriva all förmedlingsverksamhet som lyder under fastighetsmäklarlagen och därmed förenlig verksamhet. Bedriva långsiktigt ägande och förvaltande av fastigheter och värdepapper samt därmed förenlig verksamhet.
Utveckling (tkr)
Visa siffrorna som tabell
| Räkenskapsår | Omsättning | Resultat | Eget kapital |
|---|---|---|---|
| 2018 | 4 tkr | 0 tkr | – |
| 2019 | 149 tkr | 119 tkr | 123 tkr |
| 2020 | 144 tkr | 61 tkr | 93 tkr |
| 2021 | 226 tkr | −23 tkr | 92 tkr |
| 2022 | 42 tkr | −28 tkr | 89 tkr |
| 2023 | 62 tkr | −5 tkr | 83 tkr |
| 2024 | 63 tkr | −5 tkr | 78 tkr |
| 2025 | 30 tkr | −22 tkr | 55 tkr |
Jämfört med branschen
Soliditet 86,9 % – branschmedian 22,2 %
Vinstmarginal −73,3 % – branschmedian 13,8 %
Omsättningstillväxt −52,4 % – branschmedian 2,4 %
Median för 39392 företag i samma bransch och storleksklass.
Resultaträkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 30 | 63 | 62 | 42 | 226 | 144 | 149 | 4 |
| Rörelseintäkter | 30 | 63 | 62 | 42 | 226 | 144 | 149 | – |
| Handelsvaror | 14 | 8 | 2 | 0 | 10 | 3 | 0 | – |
| Övriga externa kostnader | 38 | 45 | 43 | 50 | 53 | 79 | 20 | – |
| Personalkostnader | 0 | 15 | 22 | 20 | 187 | 1 | 10 | – |
| Rörelsekostnader | 53 | 69 | 68 | 70 | 249 | 83 | 30 | – |
| Rörelseresultat | −22 | −5 | −5 | −28 | −23 | 61 | 119 | – |
| Ränteintäkter och liknande | 0 | 0 | 0 | 0 | −0 | – | – | – |
| Räntekostnader och liknande | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | – |
| Finansiella poster | 0 | −0 | 0 | −0 | −0 | −0 | −0 | – |
| Resultat efter finansiella poster | −22 | −5 | −5 | −28 | −23 | 61 | 119 | 0 |
| Bokslutsdispositioner | – | – | 0 | 25 | 22 | −15 | −30 | – |
| Resultat före skatt | −22 | −5 | −5 | −3 | −2 | 46 | 89 | – |
| Skatt på årets resultat | – | – | – | – | 0 | 10 | 19 | – |
| Årets resultat | −22 | −5 | −5 | −3 | −2 | 36 | 70 | – |
* Från flerårsöversikten i en senare årsredovisning.
Balansräkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Varulager | – | 0 | 8 | – | – | – | – | – |
| Kortfristiga fordringar | 3 | – | 0 | 1 | −0 | 19 | 0 | – |
| Kassa och bank | 60 | 89 | 81 | 89 | 149 | 182 | 219 | – |
| Omsättningstillgångar | 64 | 89 | 89 | 89 | 149 | 201 | 219 | – |
| Summa tillgångar | 64 | 89 | 89 | 89 | 149 | 201 | 219 | – |
| Aktiekapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | – |
| Bundet eget kapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | – |
| Balanserat resultat | 28 | 33 | 39 | 42 | 43 | 7 | 3 | – |
| Fritt eget kapital | 5 | 28 | 33 | 39 | 42 | 43 | 73 | – |
| Eget kapital | 55 | 78 | 83 | 89 | 92 | 93 | 123 | – |
| Obeskattade reserver | – | – | – | 0 | 25 | 47 | 31 | – |
| Skatteskulder | – | – | – | 0 | −18 | 29 | 19 | – |
| Kortfristiga skulder | 8 | 12 | 6 | 1 | 32 | 61 | 64 | – |
| Summa eget kapital och skulder | 64 | 89 | 89 | 89 | 149 | 201 | 219 | – |
* Från flerårsöversikten i en senare årsredovisning.
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Soliditet | 86,9 % | 87 % | 93 % | 99 % | 74,7 % | 64,7 % | 67,7 % | – |
| Kassalikviditet | 764 % | 768 % | 1 304 % | 9 703 % | 459 % | 328 % | 340 % | – |
| Rörelsemarginal | −74,4 % | −8,6 % | −8,7 % | −66,4 % | −10,3 % | 42,7 % | 79,9 % | – |
| Vinstmarginal | −73,3 % | −7,9 % | −8,1 % | −66,7 % | −10,2 % | 42,4 % | 79,9 % | 0 % |
| Omsättningstillväxt | −52,4 % | 1,6 % | 47,6 % | −81,4 % | 56,9 % | −3,4 % | – | – |
| Avkastning på eget kapital | −40,4 % | −7 % | −6,5 % | −3,4 % | −2,1 % | 38,7 % | 56,9 % | – |
| Omsättning per anställd | – | – | – | – | – | – | – | – |
Övriga poster i årsredovisningen (6)
Alla övriga belopp ur de senaste årsredovisningarna, med Bolagsverkets namn på posten.
| Post | 2025 | 2024 |
|---|---|---|
| Arets resultat eget kapital | −22 tkr | −5 tkr |
| Forskott till leverantorer | – | 0 |
| Forslag disposition | 5 tkr | 28 tkr |
| Forslag disposition balanseras iny rakning | 5 tkr | 28 tkr |
| Ovriga fordringar kortfristiga | 3 tkr | – |
| Ovriga kortfristiga skulder | 8 tkr | 12 tkr |
Årsredovisningar
Räkenskapsår 2025
Period 1 jan. 2025 – 31 dec. 2025 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2024
Period 1 jan. 2024 – 31 dec. 2024 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2023
Period 1 jan. 2023 – 31 dec. 2023 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2022
Period 1 jan. 2022 – 31 dec. 2022 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2021
Period 1 jan. 2021 – 31 dec. 2021 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2020
Period 1 jan. 2020 – 31 dec. 2020 · Inlämnad –
SensuMaris ABHuvudarbetsställe
Linnégatan 36 A, 413 04 Göteborg
Fastighet & mäklare
Övriga arbetsställen visas när uppgifterna från SCB har hämtats.
Organisationsnummer
559041-9874
Registreringsdatum
16 december 2015
Bolagsform
Aktiebolag
Kommun och län
Göteborg, Västra Götalands län
Status hos Bolagsverket
Aktiv
F-skatt
Uppgift saknas
Momsregistrering
Uppgift saknas
Arbetsgivarregistrering
Uppgift saknas
Aktiekapital
50 000 kr
SNI-koder
Fastighet & mäklare
- SNI 68.310 – Förmedling avseende fastighetsverksamhet
Källor: Bolagsverket (uppdaterad 2026-09-28) · SCB (uppdaterad 2026-09-28) · Årsredovisning (uppdaterad 2026-10-11) · Företagets webbplats (uppdaterad 2026-10-16). Uppgifterna kan ha ändrats sedan de hämtades.