Senume AB
559016-2342Aktiebolagreg. 2015
Stockholm, Stockholms län
Nyckeltal
Räkenskapsår 2020Omsättning
14 684 tkr
Resultat efter fin. poster
3 306 tkr
Soliditet
74 %
Anställda
17
Är det här ditt företag?
Verifiera företaget och lägg till hemsida, kontaktuppgifter och logga.
Adresser
Besöksadress
Malmskillnadsgatan 36, 104 25 Stockholm
Postadress
c/o Se Ngroup Ab Arena Sergel, Malmskillnadsgatan 36, 104 25 Stockholm
Verksamhetsbeskrivning
Bolaget skall restaurangverksamhet, catering och därmed förenlig verksamhet.
Utveckling (tkr)
Visa siffrorna som tabell
| Räkenskapsår | Omsättning | Resultat | Eget kapital |
|---|---|---|---|
| 2017 | 15 064 tkr | 3 910 tkr | – |
| 2018 | 16 712 tkr | 2 752 tkr | – |
| 2019 | 15 899 tkr | 2 175 tkr | 526 tkr |
| 2020 | 14 684 tkr | 3 306 tkr | 2 475 tkr |
Jämfört med branschen
Soliditet 74,5 % – branschmedian 42,7 %
Vinstmarginal 22,5 % – branschmedian 2,9 %
Omsättningstillväxt −7,6 % – branschmedian 2,2 %
Median för 15167 företag i samma bransch och storleksklass.
Resultaträkning (tkr)
| Post | 2020 | 2019 | 2018* | 2017* |
|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 14 684 | 15 899 | 16 712 | 15 064 |
| Övriga rörelseintäkter | 44 | 23 | – | – |
| Rörelseintäkter | 14 728 | 15 923 | – | – |
| Råvaror och förnödenheter | 4 502 | 5 000 | – | – |
| Övriga externa kostnader | 2 735 | 3 039 | – | – |
| Personalkostnader | 3 728 | 5 247 | – | – |
| Av- och nedskrivningar | 456 | 456 | – | – |
| Rörelsekostnader | 11 422 | 13 741 | – | – |
| Rörelseresultat | 3 306 | 2 181 | – | – |
| Räntekostnader och liknande | −0 | 7 | – | – |
| Finansiella poster | 0 | −7 | – | – |
| Resultat efter finansiella poster | 3 306 | 2 175 | 2 752 | 3 910 |
| Bokslutsdispositioner | −825 | −1 968 | – | – |
| Resultat före skatt | 2 481 | 207 | – | – |
| Skatt på årets resultat | 533 | 52 | – | – |
| Årets resultat | 1 949 | 155 | – | – |
* Från flerårsöversikten i en senare årsredovisning.
Balansräkning (tkr)
| Post | 2020 | 2019 | 2018* | 2017* |
|---|---|---|---|---|
| Materiella anläggningstillgångar | 130 | 587 | – | – |
| Finansiella anläggningstillgångar | 0 | 0 | – | – |
| Anläggningstillgångar | 130 | 587 | – | – |
| Kortfristiga fordringar | 633 | 1 194 | – | – |
| Kassa och bank | 4 269 | 1 768 | – | – |
| Omsättningstillgångar | 4 902 | 2 962 | – | – |
| Summa tillgångar | 5 032 | 3 549 | – | – |
| Aktiekapital | 50 | 50 | – | – |
| Bundet eget kapital | 50 | 50 | – | – |
| Balanserat resultat | 476 | 321 | – | – |
| Fritt eget kapital | 2 425 | 476 | – | – |
| Eget kapital | 2 475 | 526 | – | – |
| Obeskattade reserver | 1 604 | 779 | – | – |
| Långfristiga skulder | 0 | 800 | – | – |
| Leverantörsskulder | 188 | 294 | – | – |
| Kortfristiga skulder | 954 | 1 444 | – | – |
| Summa eget kapital och skulder | 5 032 | 3 549 | – | – |
* Från flerårsöversikten i en senare årsredovisning.
Anställda och utdelning
| Post | 2020 | 2019 | 2018* | 2017* |
|---|---|---|---|---|
| Medelantal anställda | 17 | 22 | – | – |
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2020 | 2019 | 2018 | 2017 |
|---|---|---|---|---|
| Soliditet | 74,5 % | 32,3 % | – | – |
| Kassalikviditet | 514 % | 205 % | – | – |
| Rörelsemarginal | 22,5 % | 13,7 % | – | – |
| Vinstmarginal | 22,5 % | 13,7 % | 16,5 % | 26 % |
| Omsättningstillväxt | −7,6 % | −4,9 % | 10,9 % | – |
| Avkastning på eget kapital | 78,7 % | 29,5 % | – | – |
| Omsättning per anställd | 864 tkr | 723 tkr | – | – |
Övriga poster i årsredovisningen (25)
Alla övriga belopp ur de senaste årsredovisningarna, med Bolagsverkets namn på posten.
| Post | 2020 | 2019 |
|---|---|---|
| Ackumulerade overavskrivningar | 109 tkr | 109 tkr |
| Arets resultat eget kapital | 1 949 tkr | 155 tkr |
| Forandring ingaende eget kapital overgang k2aktiekapital | – | 50 tkr |
| Forandring ingaende eget kapital overgang k2reservfond | – | 0 |
| Forandring overavskrivningar | 0 | 132 tkr |
| Forandring periodiseringsfond | −825 tkr | 0 |
| Fordringar koncernforetag langfristiga | 0 | 0 |
| Fordringar koncernforetag langfristiga forandring anskaffningsvarden arets amorteringar | 0 | 1 400 tkr |
| Forslag disposition | 2 425 tkr | – |
| Forslag disposition balanseras iny rakning | 2 425 tkr | – |
| Forutbetalda kostnader upplupna intakter | 353 tkr | 378 tkr |
| Inventarier verktyg installationer | 130 tkr | 587 tkr |
| Inventarier verktyg installationer anskaffningsvarden | 2 282 tkr | 2 282 tkr |
| Inventarier verktyg installationer avskrivningar | 2 152 tkr | 1 695 tkr |
| Inventarier verktyg installationer forandring avskrivningar arets avskrivningar | 456 tkr | 456 tkr |
| Lamnade koncernbidrag | 0 | 2 100 tkr |
| Medel disponera | 2 425 tkr | – |
| Ovriga fordringar kortfristiga | 280 tkr | 816 tkr |
| Ovriga kortfristiga skulder | 113 tkr | 333 tkr |
| Ovriga langfristiga skulder | 0 | 36 |
| Ovriga obeskattade reserver | 1 495 tkr | 670 tkr |
| Reservfond | 0 | – |
| Skulder koncernforetag langfristiga | 0 | 800 tkr |
| Stallda sakerheter foretagsinteckningar | 0 | 800 tkr |
| Upplupna kostnader forutbetalda intakter | 652 tkr | 818 tkr |
Årsredovisningar
Räkenskapsår 2020
Period 1 jan. 2020 – 31 dec. 2020 · Inlämnad –
Senume ABHuvudarbetsställe
Malmskillnadsgatan 36, 104 25 Stockholm
Restaurang & café
Övriga arbetsställen visas när uppgifterna från SCB har hämtats.
Organisationsnummer
559016-2342
Registreringsdatum
3 juni 2015
Bolagsform
Aktiebolag
Kommun och län
Stockholm, Stockholms län
Status hos Bolagsverket
Aktiv
F-skatt
Uppgift saknas
Momsregistrering
Uppgift saknas
Arbetsgivarregistrering
Uppgift saknas
Aktiekapital
50 000 kr
SNI-koder
Restaurang & café
- SNI 56.110 – Restaurangverksamhet
Källor: Bolagsverket (uppdaterad 2026-09-28) · SCB (uppdaterad 2026-09-28) · Årsredovisning (uppdaterad 2026-10-11) · Företagets webbplats (uppdaterad 2026-10-15). Uppgifterna kan ha ändrats sedan de hämtades.