Servicenter i Bålsta AB
556424-4712Aktiebolagreg. 1991
Stockholm, Stockholms län
Nyckeltal
Räkenskapsår 2025Omsättning
415 tkr
Resultat efter fin. poster
−57 tkr
Soliditet
87 %
Anställda
–
Är det här ditt företag?
Verifiera företaget och lägg till hemsida, kontaktuppgifter och logga.
Adresser
Besöksadress
Kivra:556424-4712, 106 31 Stockholm
Postadress
Kivra:556424-4712, 106 31 Stockholm
Verksamhetsbeskrivning
Aktiebolaget ska bedriva service av och handel med motorfordon, entreprenadmaskiner, arbetsmaskiner och arbetsredskap jämte därmed förenlig verksamhet, reparation och tillverkning inom svets och smide jämte därmed förenlig verksamhet, äga och förvalta värdepapper och fastigheter, uthyrning av yrkesförare av motorfordon, entreprenadmaskiner och arbetsmaskiner jämte därmed förenlig verksamhet.
Utveckling (tkr)
Visa siffrorna som tabell
| Räkenskapsår | Omsättning | Resultat | Eget kapital |
|---|---|---|---|
| 2016 | 823 tkr | 12 tkr | – |
| 2017 | 724 tkr | 129 tkr | – |
| 2018 | 867 tkr | −79 tkr | – |
| 2019 | 762 tkr | 17 tkr | 946 tkr |
| 2020 | 940 tkr | −14 tkr | 932 tkr |
| 2021 | 905 tkr | 29 tkr | 956 tkr |
| 2022 | 778 tkr | 8 tkr | 958 tkr |
| 2023 | 868 tkr | −84 tkr | 874 tkr |
| 2024 | 402 tkr | 154 tkr | 388 tkr |
| 2025 | 415 tkr | −57 tkr | 271 tkr |
Jämfört med branschen
Soliditet 86,7 % – branschmedian 53,2 %
Vinstmarginal −13,7 % – branschmedian 6,2 %
Omsättningstillväxt 3,2 % – branschmedian 2,7 %
Median för 37696 företag i samma bransch och storleksklass.
Resultaträkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018* | 2017* | 2016* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 415 | 402 | 868 | 778 | 905 | 940 | 762 | 867 | 724 | 823 |
| Övriga rörelseintäkter | 0 | 28 | 25 | 58 | 162 | 0 | 536 | – | – | – |
| Rörelseintäkter | 415 | 430 | 893 | 837 | 1 067 | 940 | 1 298 | – | – | – |
| Råvaror och förnödenheter | 67 | – | – | – | – | – | – | – | – | – |
| Handelsvaror | – | 57 | 261 | 300 | 385 | 286 | 361 | – | – | – |
| Övriga externa kostnader | 93 | 105 | 350 | 357 | 382 | 417 | 510 | – | – | – |
| Personalkostnader | 314 | 120 | 97 | 93 | 181 | 173 | 341 | – | – | – |
| Av- och nedskrivningar | 3 | 1 | 8 | 64 | 55 | 45 | 29 | – | – | – |
| Övriga rörelsekostnader | – | 0 | 232 | – | – | 0 | 17 | – | – | – |
| Rörelsekostnader | 477 | 283 | 948 | 814 | 1 003 | 921 | 1 258 | – | – | – |
| Rörelseresultat | −63 | 147 | −55 | 22 | 63 | 20 | 40 | – | – | – |
| Ränteintäkter och liknande | 6 | 9 | 1 | – | 0 | 0 | 0 | – | – | – |
| Räntekostnader och liknande | 0 | 1 | 29 | 14 | 34 | 34 | 23 | – | – | – |
| Finansiella poster | 6 | 7 | −28 | −14 | −34 | −34 | −23 | – | – | – |
| Resultat efter finansiella poster | −57 | 154 | −84 | 8 | 29 | −14 | 17 | −79 | 129 | 12 |
| Resultat före skatt | −57 | 154 | −84 | 8 | 29 | −14 | 17 | – | – | – |
| Skatt på årets resultat | 0 | 16 | 0 | 6 | 5 | – | – | – | – | – |
| Årets resultat | −57 | 138 | −84 | 2 | 24 | −14 | 17 | – | – | – |
* Från flerårsöversikten i en senare årsredovisning.
Balansräkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018* | 2017* | 2016* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Materiella anläggningstillgångar | 12 | 15 | 29 | 1 253 | 1 291 | 1 253 | 1 298 | – | – | – |
| Anläggningstillgångar | 12 | 15 | 29 | 1 253 | 1 291 | 1 253 | 1 298 | – | – | – |
| Kundfordringar | 45 | 49 | 266 | 146 | 114 | 264 | 150 | – | – | – |
| Kortfristiga fordringar | 45 | 91 | 363 | 240 | 191 | 348 | 251 | – | – | – |
| Kassa och bank | 255 | 345 | 563 | 284 | 256 | 207 | 456 | – | – | – |
| Omsättningstillgångar | 300 | 436 | 925 | 524 | 447 | 555 | 707 | – | – | – |
| Summa tillgångar | 312 | 452 | 954 | 1 777 | 1 738 | 1 808 | 2 005 | – | – | – |
| Aktiekapital | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 | – | – | – |
| Bundet eget kapital | 101 | 101 | 101 | 101 | 101 | 101 | 101 | – | – | – |
| Balanserat resultat | 227 | 148 | 857 | 855 | 831 | 845 | 828 | – | – | – |
| Fritt eget kapital | 170 | 287 | 773 | 857 | 855 | 831 | 845 | – | – | – |
| Eget kapital | 271 | 388 | 874 | 958 | 956 | 932 | 946 | – | – | – |
| Långfristiga skulder | 0 | – | 0 | 693 | 683 | 736 | 947 | – | – | – |
| Leverantörsskulder | 1 | 9 | 19 | 54 | 32 | 55 | 61 | – | – | – |
| Skatteskulder | 11 | 16 | 6 | 7 | 6 | 6 | 11 | – | – | – |
| Kortfristiga skulder | 41 | 64 | 80 | 125 | 99 | 140 | 113 | – | – | – |
| Summa eget kapital och skulder | 312 | 452 | 954 | 1 777 | 1 738 | 1 808 | 2 005 | – | – | – |
* Från flerårsöversikten i en senare årsredovisning.
Anställda och utdelning
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018* | 2017* | 2016* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Medelantal anställda | – | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | – | – | – |
| Föreslagen utdelning (tkr) | – | 60 | 625 | – | – | – | – | – | – | – |
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 | 2017 | 2016 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Soliditet | 86,7 % | 85,8 % | 91,7 % | 53,9 % | 55 % | 51,5 % | 47,2 % | – | – | – |
| Kassalikviditet | 723 % | 681 % | 1 163 % | 418 % | 449 % | 396 % | 625 % | – | – | – |
| Rörelsemarginal | −15,1 % | 36,6 % | −6,4 % | 2,9 % | 7 % | 2,1 % | 5,3 % | – | – | – |
| Vinstmarginal | −13,7 % | 38,3 % | −9,7 % | 1 % | 3,2 % | −1,5 % | 2,2 % | −9,1 % | 17,8 % | 1,5 % |
| Omsättningstillväxt | 3,2 % | −53,7 % | 11,6 % | −14 % | −3,7 % | 23,4 % | −12,1 % | – | – | – |
| Avkastning på eget kapital | −21,1 % | 35,6 % | −9,6 % | 0,2 % | 2,5 % | −1,5 % | 1,8 % | – | – | – |
| Omsättning per anställd | – | 402 tkr | 868 tkr | 778 tkr | 905 tkr | 940 tkr | 762 tkr | – | – | – |
Övriga poster i årsredovisningen (33)
Alla övriga belopp ur de senaste årsredovisningarna, med Bolagsverkets namn på posten.
| Post | 2025 | 2024 |
|---|---|---|
| Arets resultat eget kapital | −57 tkr | 138 tkr |
| Byggnader mark | – | 0 |
| Byggnader mark anskaffningsvarden | – | 0 |
| Byggnader mark avskrivningar | – | 0 |
| Byggnader mark forandring avskrivningar aterforda avskrivningar forsaljningar resp utrangeringar | – | 94 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat arets resultat | −57 tkr | 138 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat balanseras ny rakning | −78 tkr | 84 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat utdelning | 60 tkr | – |
| Forandring eget kapital balanserat resultat balanseras ny rakning | 78 tkr | −84 tkr |
| Forandring eget kapital balanserat resultat utdelning | 0 | 625 tkr |
| Forandring eget kapital totalt | 271 tkr | 388 tkr |
| Forandring eget kapital totalt arets resultat | −57 tkr | 138 tkr |
| Forandring eget kapital totalt balanseras ny rakning | – | 0 |
| Forandring eget kapital totalt utdelning | 60 tkr | 625 tkr |
| Forslag disposition | 170 tkr | 287 tkr |
| Forslag disposition balanseras iny rakning | 170 tkr | 227 tkr |
| Forutbetalda kostnader upplupna intakter | 0 | 590 |
| Inventarier verktyg installationer | 12 tkr | 15 tkr |
| Inventarier verktyg installationer anskaffningsvarden | – | 16 tkr |
| Inventarier verktyg installationer avskrivningar | – | 761 |
| Inventarier verktyg installationer forandring anskaffningsvarden forsaljningar utrangeringar | – | 215 tkr |
| Inventarier verktyg installationer forandring anskaffningsvarden inkop | – | 16 tkr |
| Inventarier verktyg installationer forandring avskrivningar arets avskrivningar | – | 761 |
| Inventarier verktyg installationer forandring avskrivningar aterforda avskrivningar forsaljningar resp utrangeringar | – | 187 tkr |
| Maskiner andra tekniska anlaggningar | 0 | – |
| Ovriga fordringar kortfristiga | 0 | 41 tkr |
| Ovriga kortfristiga skulder | 19 tkr | 29 tkr |
| Ovriga langfristiga skulder | 0 | – |
| Redovisningsmedel | 0 | – |
| Reservfond | 1 tkr | 1 tkr |
| Stallda sakerheter | 50 tkr | – |
| Stallda sakerheter foretagsinteckningar | 50 tkr | – |
| Upplupna kostnader forutbetalda intakter | 10 tkr | 10 tkr |
Årsredovisningar
Räkenskapsår 2025
Period 1 juli 2024 – 30 juni 2025 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2024
Period 1 juli 2023 – 30 juni 2024 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2023
Period 1 juli 2022 – 30 juni 2023 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2022
Period 1 juli 2021 – 30 juni 2022 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2021
Period 1 juli 2020 – 30 juni 2021 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2020
Period 1 juli 2019 – 30 juni 2020 · Inlämnad –
Servicenter i Bålsta ABHuvudarbetsställe
Kivra:556424-4712, 106 31 Stockholm
Bygg & hantverk
Övriga arbetsställen visas när uppgifterna från SCB har hämtats.
Organisationsnummer
556424-4712
Registreringsdatum
16 maj 1991
Bolagsform
Aktiebolag
Kommun och län
Stockholm, Stockholms län
Status hos Bolagsverket
Aktiv
F-skatt
Uppgift saknas
Momsregistrering
Uppgift saknas
Arbetsgivarregistrering
Uppgift saknas
Aktiekapital
100 000 kr
SNI-koder
Bygg & hantverk
- SNI 43.320 – Byggnadssnickeriarbeten
- SNI 33.120 – Reparation och underhåll av maskiner
- SNI 43.991 – Uthyrning av bygg- och anläggningsmaskiner med förare
- SNI 81.300 – Skötsel och underhåll av grönytor
- SNI 64.994 – Förvaltning av och handel med värdepapper, för en begränsad och sluten krets av ägare
Källor: Bolagsverket (uppdaterad 2026-09-28) · SCB (uppdaterad 2026-09-28) · Årsredovisning (uppdaterad 2026-10-11) · Företagets webbplats (uppdaterad 2026-11-02). Uppgifterna kan ha ändrats sedan de hämtades.