Seven Generations AB
556896-6559Aktiebolagreg. 2012
Täby, Stockholms län
Nyckeltal
Räkenskapsår 2025Omsättning
1 294 tkr
Resultat efter fin. poster
113 tkr
Soliditet
79 %
Anställda
1
Är det här ditt företag?
Verifiera företaget och lägg till hemsida, kontaktuppgifter och logga.
Adresser
Besöksadress
Skördevägen 34, 183 57 Täby
Postadress
Skördevägen 34, 183 57 Täby
Verksamhetsbeskrivning
Företaget skall bedriva import och handel med produkter, tillbehör, verktyg och butiksinredning huvudskaligen till näringsidkare inom skönhetsvård.arrangera, genomföra och förmedla utbildning, föreläsningar och konsultverksamhet huvudsakligen inom skönhetsvård och därmed förenlig verksamhet.
Utveckling (tkr)
Visa siffrorna som tabell
| Räkenskapsår | Omsättning | Resultat | Eget kapital |
|---|---|---|---|
| 2018 | 4 767 tkr | 533 tkr | – |
| 2019 | 1 181 tkr | −69 tkr | – |
| 2020 | 599 tkr | 104 tkr | 297 tkr |
| 2021 | 142 tkr | −54 tkr | 168 tkr |
| 2022 | 299 tkr | 92 tkr | 260 tkr |
| 2023 | 449 tkr | −62 tkr | 149 tkr |
| 2024 | 1 151 tkr | 115 tkr | 263 tkr |
| 2025 | 1 294 tkr | 113 tkr | 376 tkr |
Jämfört med branschen
Soliditet 78,9 % – branschmedian 74,7 %
Vinstmarginal 8,7 % – branschmedian 20,5 %
Omsättningstillväxt 12,4 % – branschmedian −5,7 %
Median för 46811 företag i samma bransch och storleksklass.
Resultaträkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019* | 2018* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 1 294 | 1 151 | 449 | 299 | 142 | 599 | 1 181 | 4 767 |
| Övriga rörelseintäkter | – | 0 | 4 | 0 | – | – | – | – |
| Rörelseintäkter | 1 294 | 1 151 | 454 | 299 | 142 | 599 | – | – |
| Handelsvaror | 160 | 116 | – | – | – | – | – | – |
| Övriga externa kostnader | 304 | 242 | 191 | 164 | 175 | 176 | – | – |
| Personalkostnader | 717 | 679 | 322 | 42 | 22 | 319 | – | – |
| Övriga rörelsekostnader | – | 0 | 2 | 1 | – | – | – | – |
| Rörelsekostnader | 1 181 | 1 036 | 515 | 207 | 196 | 495 | – | – |
| Rörelseresultat | 113 | 115 | −62 | 92 | −54 | 104 | – | – |
| Ränteintäkter och liknande | 0 | 0 | 0 | – | – | – | – | – |
| Räntekostnader och liknande | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | – | – |
| Finansiella poster | 0 | −0 | 0 | 0 | −0 | −0 | – | – |
| Resultat efter finansiella poster | 113 | 115 | −62 | 92 | −54 | 104 | −69 | 533 |
| Resultat före skatt | 113 | 115 | −62 | 92 | −54 | 104 | – | – |
| Årets resultat | 113 | 115 | −62 | 92 | −54 | 104 | – | – |
* Från flerårsöversikten i en senare årsredovisning.
Balansräkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019* | 2018* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Materiella anläggningstillgångar | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | – | – |
| Anläggningstillgångar | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | – | – |
| Kundfordringar | – | – | 0 | 1 | 0 | 73 | – | – |
| Kortfristiga fordringar | 208 | 85 | 89 | 68 | 34 | 145 | – | – |
| Kassa och bank | 269 | 275 | 138 | 200 | 139 | 231 | – | – |
| Omsättningstillgångar | 477 | 360 | 228 | 267 | 174 | 376 | – | – |
| Summa tillgångar | 477 | 360 | 228 | 267 | 174 | 376 | – | – |
| Aktiekapital | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 | – | – |
| Bundet eget kapital | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 | – | – |
| Balanserat resultat | −327 | 49 | 110 | 68 | 197 | 93 | – | – |
| Fritt eget kapital | 276 | 163 | 49 | 160 | 68 | 197 | – | – |
| Eget kapital | 376 | 263 | 149 | 260 | 168 | 297 | – | – |
| Leverantörsskulder | 9 | 0 | 1 | 0 | 1 | 7 | – | – |
| Skatteskulder | – | – | – | – | 0 | 5 | – | – |
| Kortfristiga skulder | 101 | 97 | 79 | 7 | 7 | 79 | – | – |
| Summa eget kapital och skulder | 477 | 360 | 228 | 267 | 174 | 376 | – | – |
* Från flerårsöversikten i en senare årsredovisning.
Anställda och utdelning
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019* | 2018* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Medelantal anställda | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | – | – |
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Soliditet | 78,9 % | 73,1 % | 65,3 % | 97,3 % | 96,3 % | 79 % | – | – |
| Kassalikviditet | 473 % | 372 % | 288 % | 3 680 % | 2 677 % | 476 % | – | – |
| Rörelsemarginal | 8,7 % | 10 % | −13,7 % | 30,8 % | −38,2 % | 17,3 % | – | – |
| Vinstmarginal | 8,7 % | 10 % | −13,8 % | 30,8 % | −38 % | 17,4 % | −5,8 % | 11,2 % |
| Omsättningstillväxt | 12,4 % | 156,4 % | 50,2 % | 110,6 % | −76,3 % | −49,3 % | – | – |
| Avkastning på eget kapital | 30,1 % | 43,6 % | −41,4 % | 35,4 % | −32,3 % | 34,9 % | – | – |
| Omsättning per anställd | 1 294 tkr | 1 151 tkr | 449 tkr | 299 tkr | 142 tkr | 599 tkr | – | – |
Övriga poster i årsredovisningen (18)
Alla övriga belopp ur de senaste årsredovisningarna, med Bolagsverkets namn på posten.
| Post | 2025 | 2024 |
|---|---|---|
| Arets resultat eget kapital | 113 tkr | 115 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat arets resultat | 113 tkr | 115 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat balanseras ny rakning | −115 tkr | 62 tkr |
| Forandring eget kapital balanserat resultat balanseras ny rakning | 115 tkr | −62 tkr |
| Forandring eget kapital totalt | 376 tkr | 263 tkr |
| Forandring eget kapital totalt arets resultat | 113 tkr | 115 tkr |
| Forandring eget kapital totalt balanseras ny rakning | 0 | 0 |
| Forslag disposition | 276 tkr | 163 tkr |
| Forslag disposition balanseras iny rakning | 276 tkr | 163 tkr |
| Forutbetalda kostnader upplupna intakter | 208 tkr | 85 tkr |
| Inventarier verktyg installationer | 0 | 0 |
| Inventarier verktyg installationer anskaffningsvarden | 60 tkr | 60 tkr |
| Inventarier verktyg installationer avskrivningar | 60 tkr | 60 tkr |
| Ovriga fordringar kortfristiga | 149 | 20 |
| Ovriga kortfristiga skulder | 84 tkr | 89 tkr |
| Stallda sakerheter | 0 | 0 |
| Stallda sakerheter foretagsinteckningar | 0 | 0 |
| Upplupna kostnader forutbetalda intakter | 7 tkr | 7 tkr |
Årsredovisningar
Räkenskapsår 2025
Period 1 juli 2024 – 30 juni 2025 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2024
Period 1 juli 2023 – 30 juni 2024 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2023
Period 1 juli 2022 – 30 juni 2023 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2022
Period 1 juli 2021 – 30 juni 2022 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2021
Period 1 juli 2020 – 30 juni 2021 · Inlämnad –
Seven Generations ABHuvudarbetsställe
Skördevägen 34, 183 57 Täby
Konsulttjänster
Övriga arbetsställen visas när uppgifterna från SCB har hämtats.
Organisationsnummer
556896-6559
Registreringsdatum
25 juni 2012
Bolagsform
Aktiebolag
Kommun och län
Täby, Stockholms län
Status hos Bolagsverket
Aktiv
F-skatt
Uppgift saknas
Momsregistrering
Uppgift saknas
Arbetsgivarregistrering
Uppgift saknas
Aktiekapital
100 000 kr
SNI-koder
Konsulttjänster
- SNI 70.200 – Konsultverksamhet avseende företags organisation
- SNI 46.450 – Partihandel med parfym och kosmetika
Källor: Bolagsverket (uppdaterad 2026-09-28) · SCB (uppdaterad 2026-09-28) · Årsredovisning (uppdaterad 2026-10-11) · Företagets webbplats (uppdaterad 2026-10-08). Uppgifterna kan ha ändrats sedan de hämtades.