Sevou AB
559196-1650Aktiebolagreg. 2019
Huddinge, Stockholms län
Nyckeltal
Räkenskapsår 2026Omsättning
140 tkr
Resultat efter fin. poster
17 tkr
Soliditet
88 %
Anställda
0
Är det här ditt företag?
Verifiera företaget och lägg till hemsida, kontaktuppgifter och logga.
Adresser
Besöksadress
Åvägen 48, 141 30 Huddinge
Postadress
Åvägen 48, 141 30 Huddinge
Verksamhetsbeskrivning
Spela in och direktsända mobiltelefonspel.
Utveckling (tkr)
Visa siffrorna som tabell
| Räkenskapsår | Omsättning | Resultat | Eget kapital |
|---|---|---|---|
| 2020 | 1 771 tkr | 1 102 tkr | 700 tkr |
| 2021 | 3 897 tkr | 2 131 tkr | 1 942 tkr |
| 2022 | 2 542 tkr | 646 tkr | 3 088 tkr |
| 2023 | 3 845 tkr | 2 183 tkr | 4 805 tkr |
| 2024 | 510 tkr | −999 tkr | 3 806 tkr |
| 2025 | 842 tkr | 8 tkr | 2 814 tkr |
| 2026 | 140 tkr | 17 tkr | 66 tkr |
Jämfört med branschen
Soliditet 87,7 % – branschmedian 66,1 %
Vinstmarginal 12 % – branschmedian 7,8 %
Omsättningstillväxt −83,3 % – branschmedian −3,9 %
Median för 5811 företag i samma bransch och storleksklass.
Resultaträkning (tkr)
| Post | 2026 | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 140 | 842 | 510 | 3 845 | 2 542 | 3 897 | 1 771 |
| Förändring av lager | – | 0 | 8 | – | – | – | – |
| Övriga rörelseintäkter | 0 | −5 | 0 | 16 | – | – | – |
| Rörelseintäkter | 140 | 837 | 517 | 3 861 | 2 542 | 3 897 | 1 771 |
| Råvaror och förnödenheter | 50 | 147 | 415 | 629 | 1 163 | 1 339 | 539 |
| Övriga externa kostnader | 78 | 134 | 339 | 256 | 333 | 427 | 130 |
| Personalkostnader | 0 | 533 | 751 | 776 | 398 | 0 | 2 |
| Av- och nedskrivningar | 0 | 12 | 12 | 12 | – | – | – |
| Rörelsekostnader | 129 | 827 | 1 517 | 1 673 | 1 894 | 1 766 | 670 |
| Rörelseresultat | 12 | 10 | −1 000 | 2 188 | 648 | 2 131 | 1 101 |
| Ränteintäkter och liknande | 0 | 0 | – | – | – | – | – |
| Räntekostnader och liknande | −5 | 2 | −1 | 4 | 1 | 0 | −1 |
| Finansiella poster | 5 | −2 | 1 | −4 | −1 | −0 | 1 |
| Resultat efter finansiella poster | 17 | 8 | −999 | 2 183 | 646 | 2 131 | 1 102 |
| Bokslutsdispositioner | – | – | – | 0 | 815 | −540 | −275 |
| Resultat före skatt | 17 | 8 | −999 | 2 183 | 1 461 | 1 591 | 827 |
| Skatt på årets resultat | 5 | – | 0 | 467 | 316 | 349 | 177 |
| Årets resultat | 12 | 8 | −999 | 1 717 | 1 146 | 1 242 | 650 |
Balansräkning (tkr)
| Post | 2026 | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Materiella anläggningstillgångar | 0 | 0 | 12 | 25 | – | – | – |
| Anläggningstillgångar | 0 | 0 | 12 | 25 | – | – | – |
| Kortfristiga fordringar | 55 | 2 655 | 3 804 | 3 998 | 3 350 | 82 | 48 |
| Kassa och bank | 20 | 167 | 122 | 1 270 | 327 | 3 232 | 1 124 |
| Omsättningstillgångar | 75 | 2 822 | 3 925 | 5 268 | 3 677 | 3 314 | 1 172 |
| Summa tillgångar | 75 | 2 822 | 3 938 | 5 292 | 3 677 | 3 314 | 1 172 |
| Aktiekapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 |
| Bundet eget kapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 |
| Balanserat resultat | 4 | 2 756 | 4 755 | 3 038 | 1 892 | 650 | 0 |
| Fritt eget kapital | 16 | 2 764 | 3 756 | 4 755 | 3 038 | 1 892 | 650 |
| Eget kapital | 66 | 2 814 | 3 806 | 4 805 | 3 088 | 1 942 | 700 |
| Obeskattade reserver | – | – | – | – | 0 | 815 | 275 |
| Långfristiga skulder | 1 | 1 | 0 | 0 | 1 | – | – |
| Leverantörsskulder | 0 | 0 | 11 | 15 | 0 | 23 | 1 |
| Skatteskulder | 0 | 0 | 78 | 336 | 520 | 526 | 177 |
| Kortfristiga skulder | 9 | 8 | 132 | 488 | 588 | 557 | 197 |
| Summa eget kapital och skulder | 75 | 2 822 | 3 938 | 5 292 | 3 677 | 3 314 | 1 172 |
Anställda och utdelning
| Post | 2026 | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Medelantal anställda | 0 | 1 | 1 | 2 | – | – | – |
| Föreslagen utdelning (tkr) | 0 | 2 260 | 1 000 | 3 800 | 2 800 | – | – |
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2026 | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Soliditet | 87,7 % | 99,7 % | 96,6 % | 90,8 % | 84 % | 78,1 % | 78,4 % |
| Kassalikviditet | 864 % | 34 917 % | 2 978 % | 1 080 % | 625 % | 595 % | 595 % |
| Rörelsemarginal | 8,4 % | 1,2 % | −196,2 % | 56,9 % | 25,5 % | 54,7 % | 62,2 % |
| Vinstmarginal | 12 % | 1 % | −196,1 % | 56,8 % | 25,4 % | 54,7 % | 62,2 % |
| Omsättningstillväxt | −83,3 % | 65,2 % | −86,8 % | 51,3 % | −34,8 % | 120 % | – |
| Avkastning på eget kapital | 18 % | 0,3 % | −26,3 % | 35,7 % | 37,1 % | 64 % | 92,9 % |
| Omsättning per anställd | – | 842 tkr | 510 tkr | 1 923 tkr | – | – | – |
Övriga poster i årsredovisningen (18)
Alla övriga belopp ur de senaste årsredovisningarna, med Bolagsverkets namn på posten.
| Post | 2026 | 2025 |
|---|---|---|
| Arets resultat eget kapital | 12 tkr | 8 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat arets resultat | 12 tkr | 8 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat balanseras ny rakning | −8 tkr | 999 tkr |
| Forandring eget kapital balanserat resultat balanseras ny rakning | 8 tkr | −999 tkr |
| Forandring eget kapital balanserat resultat utdelning | 2 760 tkr | 1 000 tkr |
| Fordringar intresseforetag gemensamt styrda foretag kortfristiga | – | 2 260 tkr |
| Forslag disposition | 16 tkr | 2 764 tkr |
| Forslag disposition balanseras iny rakning | 16 tkr | 504 tkr |
| Forslag disposition utdelning annan utdelning | – | 2 260 tkr |
| Forutbetalda kostnader upplupna intakter | 0 | 0 |
| Inventarier verktyg installationer | 0 | 0 |
| Inventarier verktyg installationer anskaffningsvarden | 37 tkr | 37 tkr |
| Inventarier verktyg installationer avskrivningar | 37 tkr | 37 tkr |
| Inventarier verktyg installationer forandring avskrivningar arets avskrivningar | – | 12 tkr |
| Ovriga fordringar kortfristiga | 55 tkr | 395 tkr |
| Ovriga kortfristiga skulder | 0 | 0 |
| Ovriga langfristiga skulder | 573 | 574 |
| Upplupna kostnader forutbetalda intakter | 9 tkr | 8 tkr |
Årsredovisningar
Räkenskapsår 2026
Period 1 feb. 2025 – 31 jan. 2026 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2025
Period 1 feb. 2024 – 31 jan. 2025 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2024
Period 1 feb. 2023 – 31 jan. 2024 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2023
Period 1 feb. 2022 – 31 jan. 2023 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2022
Period 1 feb. 2021 – 31 jan. 2022 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2021
Period 1 feb. 2020 – 31 jan. 2021 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2020
Period 22 feb. 2019 – 31 jan. 2020 · Inlämnad –
Sevou ABHuvudarbetsställe
Åvägen 48, 141 30 Huddinge
Media & marknadsföring
Övriga arbetsställen visas när uppgifterna från SCB har hämtats.
Organisationsnummer
559196-1650
Registreringsdatum
22 februari 2019
Bolagsform
Aktiebolag
Kommun och län
Huddinge, Stockholms län
Status hos Bolagsverket
Aktiv
F-skatt
Uppgift saknas
Momsregistrering
Uppgift saknas
Arbetsgivarregistrering
Uppgift saknas
Aktiekapital
50 000 kr
SNI-koder
Media & marknadsföring
- SNI 59.110 – Produktion av film, video och tv-program
Källor: Bolagsverket (uppdaterad 2026-09-28) · SCB (uppdaterad 2026-09-28) · Årsredovisning (uppdaterad 2026-10-11) · Företagets webbplats (uppdaterad 2026-10-25). Uppgifterna kan ha ändrats sedan de hämtades.