SF Sverige AB
559367-8500Aktiebolagreg. 2022
Göteborg, Västra Götalands län
Nyckeltal
Räkenskapsår 2025Omsättning
413 tkr
Resultat efter fin. poster
−173 tkr
Soliditet
−151 %
Anställda
–
Är det här ditt företag?
Verifiera företaget och lägg till hemsida, kontaktuppgifter och logga.
Adresser
Besöksadress
Backa Bergögatan 10 H, 412 61 Göteborg
Postadress
c/o Bigab Entreprenad Ab, Backa Bergögatan 10 H, 412 61 Göteborg
Verksamhetsbeskrivning
Bolaget skall bedriva fitness, wellness och kosmetologi och därmed förenlig verksamhet.
Utveckling (tkr)
Visa siffrorna som tabell
| Räkenskapsår | Omsättning | Resultat | Eget kapital |
|---|---|---|---|
| 2022 | – | – | – |
| 2022 | 435 tkr | −338 tkr | −223 tkr |
| 2023 | 790 tkr | −38 tkr | – |
| 2024 | 558 tkr | 4 tkr | −256 tkr |
| 2025 | 413 tkr | −173 tkr | −429 tkr |
Jämfört med branschen
Soliditet −151,4 % – branschmedian 56,1 %
Vinstmarginal −41,9 % – branschmedian 4,3 %
Omsättningstillväxt −26 % – branschmedian 2 %
Median för 10736 företag i samma bransch och storleksklass.
Resultaträkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023* | 2022 | 2022 |
|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 413 | 558 | 790 | 435 | – |
| Övriga rörelseintäkter | 56 | 56 | – | 23 | – |
| Rörelseintäkter | 469 | 614 | – | 459 | – |
| Råvaror och förnödenheter | 49 | 40 | – | 66 | – |
| Handelsvaror | 11 | 0 | – | 1 | – |
| Övriga externa kostnader | 512 | 450 | – | 264 | – |
| Personalkostnader | 0 | 79 | – | 425 | – |
| Av- och nedskrivningar | 47 | 40 | – | 40 | – |
| Övriga rörelsekostnader | 0 | 0 | – | 1 | – |
| Rörelsekostnader | 619 | 609 | – | 797 | – |
| Rörelseresultat | −151 | 5 | – | −338 | – |
| Ränteintäkter och liknande | 0 | 0 | – | 0 | – |
| Räntekostnader och liknande | 22 | 1 | – | 0 | – |
| Finansiella poster | −22 | −1 | – | −0 | – |
| Resultat efter finansiella poster | −173 | 4 | −38 | −338 | – |
| Resultat före skatt | −173 | 4 | – | −338 | – |
| Årets resultat | −173 | 4 | – | −338 | – |
* Från flerårsöversikten i en senare årsredovisning.
Balansräkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023* | 2022 | 2022 |
|---|---|---|---|---|---|
| Materiella anläggningstillgångar | 69 | 80 | – | 160 | – |
| Finansiella anläggningstillgångar | −6 | −2 | – | – | – |
| Anläggningstillgångar | 63 | 78 | – | 160 | – |
| Varulager | 58 | 52 | – | 45 | – |
| Kundfordringar | −2 | −5 | – | −1 | – |
| Kortfristiga fordringar | 99 | 209 | – | 50 | – |
| Kassa och bank | 63 | 138 | – | 11 | – |
| Omsättningstillgångar | 221 | 399 | – | 106 | – |
| Summa tillgångar | 283 | 477 | – | 266 | – |
| Aktiekapital | 25 | 25 | – | 25 | 25 |
| Bundet eget kapital | 25 | 25 | – | 25 | – |
| Balanserat resultat | −281 | −286 | – | 90 | – |
| Fritt eget kapital | −454 | −281 | – | −248 | – |
| Eget kapital | −429 | −256 | – | −223 | – |
| Långfristiga skulder | 437 | 437 | – | 320 | – |
| Leverantörsskulder | 133 | 71 | – | 82 | – |
| Skatteskulder | −5 | 6 | – | – | – |
| Kortfristiga skulder | 275 | 296 | – | 170 | – |
| Summa eget kapital och skulder | 283 | 477 | – | 266 | – |
* Från flerårsöversikten i en senare årsredovisning.
Anställda och utdelning
| Post | 2025 | 2024 | 2023* | 2022 | 2022 |
|---|---|---|---|---|---|
| Medelantal anställda | – | 1 | – | 2 | – |
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2022 |
|---|---|---|---|---|---|
| Soliditet | −151,4 % | −53,7 % | – | −83,7 % | – |
| Kassalikviditet | 59 % | 117 % | – | 36 % | – |
| Rörelsemarginal | −36,5 % | 1 % | – | −77,7 % | – |
| Vinstmarginal | −41,9 % | 0,7 % | −4,8 % | −77,7 % | – |
| Omsättningstillväxt | −26 % | −29,4 % | 81,6 % | – | – |
| Avkastning på eget kapital | 40,3 % | −1,8 % | – | 151,6 % | – |
| Omsättning per anställd | – | 558 tkr | – | 218 tkr | – |
Övriga poster i årsredovisningen (18)
Alla övriga belopp ur de senaste årsredovisningarna, med Bolagsverkets namn på posten.
| Post | 2025 | 2024 |
|---|---|---|
| Andra langfristiga fordringar | −6 tkr | −2 tkr |
| Arets resultat eget kapital | −173 tkr | 4 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat arets resultat | −173 tkr | – |
| Forandring eget kapital arets resultat balanseras ny rakning | −4 tkr | – |
| Forandring eget kapital balanserat resultat balanseras ny rakning | 4 tkr | – |
| Forslag disposition | −454 tkr | – |
| Forslag disposition balanseras iny rakning | −454 tkr | – |
| Forutbetalda kostnader upplupna intakter | 75 tkr | 199 tkr |
| Inventarier verktyg installationer | 69 tkr | 80 tkr |
| Inventarier verktyg installationer anskaffningsvarden | 236 tkr | 200 tkr |
| Inventarier verktyg installationer forandring anskaffningsvarden inkop | 36 tkr | – |
| Inventarier verktyg installationer forandring avskrivningar arets avskrivningar | 47 tkr | 40 tkr |
| Lager ravaror fornodenheter | 58 tkr | 52 tkr |
| Langfristiga skulder forfaller senare5ar | 550 tkr | 437 tkr |
| Ovriga fordringar kortfristiga | 27 tkr | 15 tkr |
| Ovriga kortfristiga skulder | 35 tkr | 50 tkr |
| Ovriga kortfristiga skulder kreditinstitut | 113 tkr | 169 tkr |
| Ovriga langfristiga skulder | 437 tkr | 437 tkr |
Årsredovisningar
Räkenskapsår 2025
Period 1 jan. 2025 – 31 dec. 2025 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2022
Period 28 feb. 2022 – 31 dec. 2022 · Inlämnad –
SF Sverige ABHuvudarbetsställe
Backa Bergögatan 10 H, 412 61 Göteborg
Frisör & skönhet
Övriga arbetsställen visas när uppgifterna från SCB har hämtats.
Organisationsnummer
559367-8500
Registreringsdatum
28 februari 2022
Bolagsform
Aktiebolag
Kommun och län
Göteborg, Västra Götalands län
Status hos Bolagsverket
Aktiv
F-skatt
Uppgift saknas
Momsregistrering
Uppgift saknas
Arbetsgivarregistrering
Uppgift saknas
Aktiekapital
25 000 kr
SNI-koder
Frisör & skönhet
- SNI 96.220 – Skönhetsvård och andra skönhetsbehandlingar
- SNI 43.350 – Annan slutbehandling av byggnader
- SNI 96.230 – Dagspa, bastu och ångbastu
- SNI 46.450 – Partihandel med parfym och kosmetika
- SNI 93.130 – Drift av gymanläggningar
Källor: Bolagsverket (uppdaterad 2026-09-28) · SCB (uppdaterad 2026-09-28) · Årsredovisning (uppdaterad 2026-10-11) · Företagets webbplats (uppdaterad 2026-10-25). Uppgifterna kan ha ändrats sedan de hämtades.