SFB allservice AB
559008-5832Aktiebolagreg. 2015
Stockholm, Stockholms län
Nyckeltal
Räkenskapsår 2025Omsättning
–
Resultat efter fin. poster
–
Soliditet
100 %
Anställda
–
Är det här ditt företag?
Verifiera företaget och lägg till hemsida, kontaktuppgifter och logga.
Adresser
Besöksadress
Folkungagatan 132 B, 116 30 Stockholm
Postadress
Folkungagatan 132 B, 116 30 Stockholm
Verksamhetsbeskrivning
Bolaget ska drivas inom bygg och städbranschen, betongarbete samt byggnation och renovering av fastigheter samt tillbyggnader.
Utveckling (tkr)
Visa siffrorna som tabell
| Räkenskapsår | Omsättning | Resultat | Eget kapital |
|---|---|---|---|
| 2016 | 162 tkr | −107 tkr | – |
| 2017 | 116 tkr | −138 tkr | – |
| 2018 | 2 tkr | −151 tkr | 135 tkr |
| 2019 | −0 tkr | −114 tkr | 21 tkr |
| 2020 | −0 tkr | −33 tkr | −12 tkr |
| 2021 | 752 tkr | −35 tkr | −47 tkr |
| 2022 | 391 tkr | 131 tkr | 84 tkr |
| 2023 | −0 tkr | −22 tkr | 62 tkr |
| 2024 | – | – | 23 tkr |
| 2025 | – | – | 3 tkr |
Jämfört med branschen
Soliditet 100 % – branschmedian 53,2 %
Vinstmarginal – – branschmedian 6,2 %
Omsättningstillväxt – – branschmedian 2,7 %
Median för 37696 företag i samma bransch och storleksklass.
Resultaträkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 | 2017* | 2016* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | – | – | −0 | 391 | 752 | −0 | −0 | 2 | 116 | 162 |
| Övriga rörelseintäkter | – | – | 0 | 124 | 3 | 0 | – | – | – | – |
| Rörelseintäkter | – | – | −0 | 514 | 755 | −0 | −0 | 2 | – | – |
| Råvaror och förnödenheter | – | – | – | 0 | 146 | 0 | – | – | – | – |
| Handelsvaror | – | – | – | 0 | 18 | 0 | 0 | 17 | – | – |
| Övriga externa kostnader | – | – | 22 | 24 | 52 | 28 | 27 | 48 | – | – |
| Personalkostnader | – | – | 0 | 356 | 572 | 0 | – | – | – | – |
| Av- och nedskrivningar | – | – | – | – | – | – | 87 | 87 | – | – |
| Övriga rörelsekostnader | – | – | – | – | 0 | 5 | – | – | – | – |
| Rörelsekostnader | – | – | 22 | 380 | 788 | 33 | 114 | 152 | – | – |
| Rörelseresultat | – | – | −22 | 134 | −33 | −33 | −114 | −151 | – | – |
| Ränteintäkter och liknande | – | – | 1 | 0 | – | – | 1 | 0 | – | – |
| Räntekostnader och liknande | – | – | 0 | 4 | 2 | 0 | 1 | 0 | – | – |
| Finansiella poster | – | – | 1 | −3 | −2 | −0 | 0 | −0 | – | – |
| Resultat efter finansiella poster | – | – | −22 | 131 | −35 | −33 | −114 | −151 | −138 | −107 |
| Resultat före skatt | – | – | −22 | 131 | −35 | −33 | −114 | −151 | – | – |
| Årets resultat | – | – | −22 | 131 | −35 | −33 | −114 | −151 | – | – |
* Från flerårsöversikten i en senare årsredovisning.
Balansräkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 | 2017* | 2016* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Materiella anläggningstillgångar | – | – | – | – | – | – | 43 | 129 | – | – |
| Anläggningstillgångar | – | – | – | – | – | – | 43 | 129 | – | – |
| Kundfordringar | 0 | – | – | – | – | – | – | – | – | – |
| Kortfristiga fordringar | – | 3 | 15 | 14 | 0 | 22 | 2 | 8 | – | – |
| Kassa och bank | 3 | 21 | 59 | 90 | 210 | 5 | 5 | 9 | – | – |
| Omsättningstillgångar | 3 | 23 | 73 | 105 | 210 | 27 | 6 | 17 | – | – |
| Summa tillgångar | 3 | 23 | 73 | 105 | 210 | 27 | 49 | 146 | – | – |
| Aktiekapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | – | – |
| Bundet eget kapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | – | – |
| Balanserat resultat | −27 | 12 | 34 | −97 | −62 | −29 | 85 | 236 | – | – |
| Fritt eget kapital | −47 | −27 | 12 | 34 | −97 | −62 | −29 | 85 | – | – |
| Eget kapital | 3 | 23 | 62 | 84 | −47 | −12 | 21 | 135 | – | – |
| Leverantörsskulder | – | – | – | – | 0 | 5 | – | – | – | – |
| Kortfristiga skulder | – | 0 | 11 | 21 | 257 | 39 | 28 | 10 | – | – |
| Summa eget kapital och skulder | 3 | 23 | 73 | 105 | 210 | 27 | 49 | 146 | – | – |
* Från flerårsöversikten i en senare årsredovisning.
Anställda och utdelning
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 | 2017* | 2016* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Medelantal anställda | – | – | – | 1 | 1 | 1 | – | – | – | – |
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 | 2017 | 2016 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Soliditet | 100 % | 100 % | 84,9 % | 80,1 % | −22,2 % | −43,6 % | 43,7 % | 92,8 % | – | – |
| Kassalikviditet | – | – | 663 % | 502 % | 82 % | 70 % | 23 % | 159 % | – | – |
| Rörelsemarginal | – | – | 1 110 600 % | 34,3 % | −4,4 % | 3 297 400 % | 5 709 900 % | −7 527,9 % | – | – |
| Vinstmarginal | – | – | 1 100 000 % | 33,5 % | −4,7 % | 3 300 000 % | 5 700 000 % | −7 550 % | −119 % | −66,1 % |
| Omsättningstillväxt | – | – | −100 % | −48 % | −75 200 100 % | – | −100,1 % | −98,3 % | −28,4 % | – |
| Avkastning på eget kapital | – | – | −34,6 % | 155,6 % | 74,9 % | 282,9 % | −531,9 % | −111,5 % | – | – |
| Omsättning per anställd | – | – | – | 391 tkr | 752 tkr | −0 tkr | – | – | – | – |
Övriga poster i årsredovisningen (48)
Alla övriga belopp ur de senaste årsredovisningarna, med Bolagsverkets namn på posten.
| Post | 2025 | 2024 |
|---|---|---|
| Ackumulerade overavskrivningar | 0 | – |
| Agarintressen ovriga foretag | 0 | – |
| Andelar intresseforetag gemensamt styrda foretag | 0 | – |
| Andelar koncernforetag | 0 | – |
| Andelar koncernforetag kortfristiga | 0 | – |
| Andra langfristiga fordringar | 0 | – |
| Andra langfristiga vardepappersinnehav | 0 | – |
| Arets resultat eget kapital | −21 tkr | −39 tkr |
| Avsattningar pensioner liknande forpliktelser enligt lag | 0 | – |
| Byggnader mark | 0 | – |
| Ej registrerat aktiekapital | 0 | – |
| Forandring eget kapital totalt | – | 23 tkr |
| Forbattringsutgifter annans fastighet | 0 | – |
| Fordringar intresseforetag gemensamt styrda foretag kortfristiga | 0 | – |
| Fordringar intresseforetag gemensamt styrda foretag langfristiga | 0 | – |
| Fordringar koncernforetag kortfristiga | 0 | – |
| Fordringar koncernforetag langfristiga | 0 | – |
| Fordringar ovriga foretag agarintresse langfristiga | 0 | – |
| Fordringar ovrigaforetag agarintresse kortfristiga | 0 | – |
| Forskott immateriella anlaggningstillgangar | 0 | – |
| Forskott till leverantorer | 0 | – |
| Forutbetalda kostnader upplupna intakter | 0 | – |
| Goodwill | 0 | – |
| Hyresratter liknande rattigheter | 0 | – |
| Inventarier verktyg installationer | 0 | – |
| Koncessioner patent licenser varumarken liknande rattigheter | 0 | – |
| Lager fardiga varor handelsvaror | 0 | – |
| Lager ravaror fornodenheter | 0 | – |
| Lager varor under tillverkning | 0 | – |
| Lan delagare narstaende | 0 | – |
| Maskiner andra tekniska anlaggningar | 0 | – |
| Obligationslan | 0 | – |
| Overkursfond bunden | 0 | – |
| Ovriga avsattningar | 0 | – |
| Ovriga avsattningar pensioner liknande forpliktelser | 0 | – |
| Ovriga fordringar kortfristiga | 0 | 3 tkr |
| Ovriga kortfristiga placeringar | 0 | – |
| Ovriga kortfristiga skulder | 0 | 0 |
| Ovriga lagertillgangar | 0 | – |
| Ovriga materiella anlaggningstillgangar | 0 | – |
| Ovriga obeskattade reserver | 0 | – |
| Pagaende arbeten annans rakning omsattningstillgangar | 0 | – |
| Pagaende nyanlaggningar forskott materiella anlaggningstillgangar | 0 | – |
| Periodiseringsfonder | 0 | – |
| Reservfond | 0 | – |
| Tecknat ej inbetalt kapital | 0 | – |
| Upparbetad ej fakturerad intakt | 0 | – |
| Uppskrivningsfond | 0 | – |
Årsredovisningar
Räkenskapsår 2025
Period – – 31 dec. 2025 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2024
Period – – 31 dec. 2024 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2023
Period 1 jan. 2023 – 31 dec. 2023 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2022
Period 1 jan. 2022 – 31 dec. 2022 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2021
Period 1 jan. 2021 – 31 dec. 2021 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2019
Period 1 jan. 2019 – 31 dec. 2019 · Inlämnad –
SFB allservice ABHuvudarbetsställe
Folkungagatan 132 B, 116 30 Stockholm
Bygg & hantverk
Övriga arbetsställen visas när uppgifterna från SCB har hämtats.
Organisationsnummer
559008-5832
Registreringsdatum
24 mars 2015
Bolagsform
Aktiebolag
Kommun och län
Stockholm, Stockholms län
Status hos Bolagsverket
Aktiv
F-skatt
Uppgift saknas
Momsregistrering
Uppgift saknas
Arbetsgivarregistrering
Uppgift saknas
Aktiekapital
50 000 kr
SNI-koder
Bygg & hantverk
- SNI 43.110 – Rivning av hus och byggnader
- SNI 43.350 – Annan slutbehandling av byggnader
- SNI 41.000 – Byggande av bostadshus och andra byggnader
- SNI 43.120 – Mark- och grundarbeten
- SNI 81.210 – Lokalvård
Källor: Bolagsverket (uppdaterad 2026-09-28) · SCB (uppdaterad 2026-09-28) · Årsredovisning (uppdaterad 2026-10-11) · Företagets webbplats (uppdaterad 2026-10-15). Uppgifterna kan ha ändrats sedan de hämtades.