SFOHH Verksamheter AB
556897-0080Aktiebolagreg. 2012
Uppsala, Uppsala län
Nyckeltal
Räkenskapsår 2025Omsättning
3 375 tkr
Resultat efter fin. poster
1 055 tkr
Soliditet
91 %
Anställda
0
Är det här ditt företag?
Verifiera företaget och lägg till hemsida, kontaktuppgifter och logga.
Adresser
Besöksadress
Islandsgatan 6, 753 08 Uppsala
Postadress
c/o Mats Engström, Islandsgatan 6, 753 08 Uppsala
Verksamhetsbeskrivning
Aktiebolaget ska bedriva fortbildning och certifiering av medicinsk verksamhet, företrädesvis inom otorhinolaryngologi.
Utveckling (tkr)
Visa siffrorna som tabell
| Räkenskapsår | Omsättning | Resultat | Eget kapital |
|---|---|---|---|
| 2016 | 922 tkr | 188 tkr | – |
| 2017 | 2 531 tkr | 1 091 tkr | – |
| 2018 | 1 621 tkr | 770 tkr | 2 039 tkr |
| 2019 | 1 447 tkr | 1 009 tkr | 2 831 tkr |
| 2020 | 845 tkr | −159 tkr | 2 672 tkr |
| 2021 | 1 748 tkr | 974 tkr | 3 475 tkr |
| 2022 | 2 085 tkr | 1 022 tkr | 4 286 tkr |
| 2023 | 3 066 tkr | 1 092 tkr | 5 152 tkr |
| 2024 | 3 478 tkr | 816 tkr | 5 771 tkr |
| 2025 | 3 375 tkr | 1 055 tkr | 6 592 tkr |
Jämfört med branschen
Soliditet 91,1 % – branschmedian 74,7 %
Vinstmarginal 31,3 % – branschmedian 20,5 %
Omsättningstillväxt −3 % – branschmedian −5,7 %
Median för 46811 företag i samma bransch och storleksklass.
Resultaträkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 | 2017* | 2016* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 3 375 | 3 478 | 3 066 | 2 085 | 1 748 | 845 | 1 447 | 1 621 | 2 531 | 922 |
| Övriga rörelseintäkter | 55 | 34 | – | – | – | – | – | – | – | – |
| Rörelseintäkter | 3 430 | 3 512 | 3 066 | 2 085 | 1 748 | 845 | 1 447 | 1 621 | – | – |
| Övriga externa kostnader | 2 090 | 2 429 | 1 767 | 903 | 669 | 927 | 382 | 778 | – | – |
| Personalkostnader | 411 | 329 | 247 | 162 | 105 | 76 | 54 | 72 | – | – |
| Övriga rörelsekostnader | 1 | 0 | – | – | – | – | – | – | – | – |
| Rörelsekostnader | 2 502 | 2 758 | 2 014 | 1 065 | 774 | 1 002 | 436 | 851 | – | – |
| Rörelseresultat | 927 | 754 | 1 052 | 1 019 | 974 | −158 | 1 011 | 770 | – | – |
| Ränteintäkter och liknande | 1 | 55 | 40 | 2 | – | – | 0 | −0 | – | – |
| Räntekostnader och liknande | 1 | – | 0 | 0 | 0 | 2 | 2 | 0 | – | – |
| Finansiella poster | 128 | 62 | 40 | 2 | 0 | −2 | −2 | −0 | – | – |
| Resultat efter finansiella poster | 1 055 | 816 | 1 092 | 1 022 | 974 | −159 | 1 009 | 770 | 1 091 | 188 |
| Resultat före skatt | 1 055 | 816 | 1 092 | 1 022 | 974 | −159 | – | – | – | – |
| Skatt på årets resultat | 234 | 197 | 225 | 211 | 171 | 0 | 216 | 171 | – | – |
| Årets resultat | 821 | 619 | 866 | 811 | 803 | −159 | 792 | 600 | – | – |
* Från flerårsöversikten i en senare årsredovisning.
Balansräkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 | 2017* | 2016* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Finansiella anläggningstillgångar | 5 088 | 4 527 | 1 800 | – | – | – | – | – | – | – |
| Anläggningstillgångar | 5 088 | 4 527 | 1 800 | – | – | – | – | – | – | – |
| Varulager | 105 | 87 | – | – | – | – | – | – | – | – |
| Kundfordringar | 1 136 | 62 | 439 | 45 | 120 | 0 | 1 260 | 28 | – | – |
| Kortfristiga fordringar | 1 596 | 980 | 1 037 | 715 | 678 | 260 | 1 260 | 625 | – | – |
| Kassa och bank | 449 | 1 599 | 3 681 | 4 505 | 3 104 | 2 531 | 2 026 | 1 794 | – | – |
| Omsättningstillgångar | 2 150 | 2 666 | 4 718 | 5 220 | 3 782 | 2 791 | 3 286 | 2 418 | – | – |
| Summa tillgångar | 7 238 | 7 194 | 6 518 | 5 220 | 3 782 | 2 791 | 3 286 | 2 418 | – | – |
| Aktiekapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | – | – |
| Bundet eget kapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | – | – |
| Balanserat resultat | 5 721 | 5 102 | 4 236 | 3 425 | 2 622 | 2 781 | 1 989 | 1 389 | – | – |
| Fritt eget kapital | 6 542 | 5 721 | 5 102 | 4 236 | 3 425 | 2 622 | 2 781 | 1 989 | – | – |
| Eget kapital | 6 592 | 5 771 | 5 152 | 4 286 | 3 475 | 2 672 | 2 831 | 2 039 | – | – |
| Leverantörsskulder | 102 | 483 | 490 | 112 | 26 | 0 | 65 | 64 | – | – |
| Skatteskulder | – | – | – | – | – | 0 | 74 | 276 | – | – |
| Kortfristiga skulder | 646 | 1 423 | 1 366 | 934 | 307 | 119 | 455 | 380 | – | – |
| Summa eget kapital och skulder | 7 238 | 7 194 | 6 518 | 5 220 | 3 782 | 2 791 | 3 286 | 2 418 | – | – |
* Från flerårsöversikten i en senare årsredovisning.
Anställda och utdelning
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 | 2017* | 2016* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Medelantal anställda | 0 | 0 | 0 | 0 | – | – | – | – | – | – |
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 | 2017 | 2016 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Soliditet | 91,1 % | 80,2 % | 79 % | 82,1 % | 91,9 % | 95,7 % | 86,2 % | 84,3 % | – | – |
| Kassalikviditet | 317 % | 181 % | 345 % | 559 % | 1 232 % | 2 345 % | 722 % | 637 % | – | – |
| Rörelsemarginal | 27,5 % | 21,7 % | 34,3 % | 48,9 % | 55,7 % | −18,7 % | 69,9 % | 47,5 % | – | – |
| Vinstmarginal | 31,3 % | 23,5 % | 35,6 % | 49 % | 55,7 % | −18,9 % | 69,7 % | 47,5 % | 43,1 % | 20,4 % |
| Omsättningstillväxt | −3 % | 13,4 % | 47,1 % | 19,3 % | 106,9 % | −41,6 % | −10,7 % | −35,9 % | – | – |
| Avkastning på eget kapital | 12,5 % | 10,7 % | 16,8 % | 18,9 % | 23,1 % | −6 % | 28 % | 29,4 % | – | – |
| Omsättning per anställd | – | – | – | – | – | – | – | – | – | – |
Övriga poster i årsredovisningen (23)
Alla övriga belopp ur de senaste årsredovisningarna, med Bolagsverkets namn på posten.
| Post | 2025 | 2024 |
|---|---|---|
| Andra langfristiga fordringar | 2 040 tkr | 1 720 tkr |
| Andra langfristiga fordringar anskaffningsvarden | 2 040 tkr | 1 720 tkr |
| Andra langfristiga fordringar forandring anskaffningsvarden tillkommande fordringar | 320 tkr | 1 720 tkr |
| Andra langfristiga vardepappersinnehav | 3 048 tkr | 2 807 tkr |
| Andra langfristiga vardepappersinnehav anskaffningsvarden | 3 048 tkr | 2 807 tkr |
| Andra langfristiga vardepappersinnehav forandring anskaffningsvarden forsaljningar | 1 404 tkr | – |
| Andra langfristiga vardepappersinnehav forandring anskaffningsvarden inkop | 1 645 tkr | 1 007 tkr |
| Arets resultat eget kapital | 821 tkr | 619 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat arets resultat | 821 tkr | 619 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat balanseras ny rakning | −619 tkr | −866 tkr |
| Forandring eget kapital balanserat resultat balanseras ny rakning | 619 tkr | 866 tkr |
| Forandring eget kapital totalt | 6 592 tkr | 5 771 tkr |
| Forandring eget kapital totalt arets resultat | 821 tkr | 619 tkr |
| Forandring eget kapital totalt balanseras ny rakning | 0 | 0 |
| Forskott fran kunder | 30 tkr | – |
| Forslag disposition | 6 542 tkr | 5 721 tkr |
| Forslag disposition balanseras iny rakning | 6 542 tkr | 5 721 tkr |
| Forutbetalda kostnader upplupna intakter | 452 tkr | 848 tkr |
| Lager fardiga varor handelsvaror | 105 tkr | 87 tkr |
| Ovriga fordringar kortfristiga | 8 tkr | 70 tkr |
| Ovriga kortfristiga skulder | 477 tkr | 446 tkr |
| Resultat ovriga finansiella anlaggningstillgangar | 129 tkr | 7 tkr |
| Upplupna kostnader forutbetalda intakter | 36 tkr | 494 tkr |
Årsredovisningar
Räkenskapsår 2025
Period 1 jan. 2025 – 31 dec. 2025 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2024
Period 1 jan. 2024 – 31 dec. 2024 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2023
Period 1 jan. 2023 – 31 dec. 2023 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2022
Period 1 jan. 2022 – 31 dec. 2022 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2021
Period 1 jan. 2021 – 31 dec. 2021 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2020
Period 1 jan. 2020 – 31 dec. 2020 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2019
Period 1 jan. 2019 – 31 dec. 2019 · Inlämnad –
SFOHH Verksamheter ABHuvudarbetsställe
Islandsgatan 6, 753 08 Uppsala
Konsulttjänster
Övriga arbetsställen visas när uppgifterna från SCB har hämtats.
Organisationsnummer
556897-0080
Registreringsdatum
28 juni 2012
Bolagsform
Aktiebolag
Kommun och län
Uppsala, Uppsala län
Status hos Bolagsverket
Aktiv
F-skatt
Uppgift saknas
Momsregistrering
Uppgift saknas
Arbetsgivarregistrering
Uppgift saknas
Aktiekapital
50 000 kr
SNI-koder
Konsulttjänster
- SNI 70.200 – Konsultverksamhet avseende företags organisation
- SNI 85.690 – Övrig stödverksamhet för utbildningsväsendet
Källor: Bolagsverket (uppdaterad 2026-09-28) · SCB (uppdaterad 2026-09-28) · Årsredovisning (uppdaterad 2026-10-11) · Företagets webbplats (uppdaterad 2026-10-08). Uppgifterna kan ha ändrats sedan de hämtades.