swereg

Sgma AB

559375-9367Aktiebolagreg. 2022

Bygg & hantverk
Aktiv
Verksamt enligt SCB

Älandsbro, Västernorrlands län

Nyckeltal

Räkenskapsår 2025

Omsättning

1 409 tkr

−2 % mot föregående år

Resultat efter fin. poster

104 tkr

−67 % mot föregående år

Soliditet

57 %

+15,1 p.e. mot föregående år

Anställda

1

0 % mot föregående år
HemsidaIngen HTTPS✓ Mobilanpassad

Sture Gustavsson Management - rådgivning för lönsamhet i lantbruksföretag

mjölk lönsamhet, lönsamhet jordbruk

sgma.se

Adresser

Besöksadress

Innerbrån 140, 871 95 Älandsbro

Postadress

c/o Simon Granlund, Innerbrån 140, 871 95 Älandsbro

Verksamhetsbeskrivning

Bolaget ska bedriva svetsarbeten samt montagearbeten inom tillverkningsindustrin, hydrauliska, pneumatiska och mekaniska lösningar så som styrning av t.ex. lyftbord, traverser och liknande hjälpmedel på industrier. Bolaget kommer även bedriva småskaliga industriarbeten i egen lokal. Det ska även bedriva fastighetstjänster i form av snickeri och möbelmontage mot privatpersoner såsom företag. Bolaget ska också bedriva kabelnedgrävning som till största delen omfattar fiberplöjning med kedjegrävare som underentreprenör till andra företag inom fiberbranschen.

Utveckling (tkr)

Visa siffrorna som tabell
Omsättning, resultat efter finansiella poster och eget kapital per räkenskapsår, i tusental kronor
RäkenskapsårOmsättningResultatEget kapital
20221 263 tkr75 tkr77 tkr
20231 138 tkr3 tkr79 tkr
20241 443 tkr312 tkr222 tkr
20251 409 tkr104 tkr275 tkr

Jämfört med branschen

Soliditet 57,3 % – branschmedian 55,6 %

Vinstmarginal 7,4 % – branschmedian 9,8 %

Omsättningstillväxt −2,4 % – branschmedian 3,1 %

Median för 1907 företag i samma bransch och storleksklass.

Resultaträkning (tkr)

Resultaträkning per räkenskapsår, i tusental kronor
Post2025202420232022
Nettoomsättning1 4091 4431 1381 263
Övriga rörelseintäkter4052–
Rörelseintäkter1 4131 4431 1901 263
Råvaror och förnödenheter12110035105
Övriga externa kostnader404410384358
Personalkostnader651508636668
Av- och nedskrivningar120988551
Övriga rörelsekostnader–024–
Rörelsekostnader1 2951 1161 1641 182
Rörelseresultat1183282581
Ränteintäkter och liknande010–
Räntekostnader och liknande1516237
Finansiella poster−14−15−23−7
Resultat efter finansiella poster104312375
Bokslutsdispositioner−35−1310−9
Resultat före skatt69182365
Skatt på årets resultat1539114
Årets resultat54143252

Balansräkning (tkr)

Balansräkning per räkenskapsår, i tusental kronor
Post2025202420232022
Materiella anläggningstillgångar431489369331
Finansiella anläggningstillgångar155222
Anläggningstillgångar586490370333
Kundfordringar1191948583
Kortfristiga fordringar12719410893
Kassa och bank72187276259
Omsättningstillgångar199381384352
Summa tillgångar785872754684
Aktiekapital25252525
Bundet eget kapital25252525
Balanserat resultat1975452–
Fritt eget kapital2501975452
Eget kapital2752227977
Obeskattade reserver2201855454
Långfristiga skulder5411118892
Leverantörsskulder28292518
Skatteskulder3430––
Kortfristiga skulder235354433461
Summa eget kapital och skulder785872754684

Anställda och utdelning

Medelantal anställda och föreslagen utdelning per räkenskapsår
Post2025202420232022
Medelantal anställda1111.5

Nyckeltal per år

Nyckeltal per räkenskapsår
Nyckeltal2025202420232022
Soliditet57,3 %42,3 %16,2 %17,5 %
Kassalikviditet85 %108 %89 %76 %
Rörelsemarginal8,4 %22,7 %2,2 %6,4 %
Vinstmarginal7,4 %21,6 %0,3 %5,9 %
Omsättningstillväxt−2,4 %26,9 %−9,9 %–
Avkastning på eget kapital19,5 %64,4 %2,7 %67,4 %
Omsättning per anställd1 409 tkr1 443 tkr1 138 tkr842 tkr
Övriga poster i årsredovisningen (44)

Alla övriga belopp ur de senaste årsredovisningarna, med Bolagsverkets namn på posten.

Övriga poster ur årsredovisningen
Post20252024
Ackumulerade overavskrivningar116 tkr101 tkr
Andelar intresseforetag gemensamt styrda foretag153 tkr–
Andelar intresseforetag gemensamt styrda foretag anskaffningsvarden153 tkr–
Andelar intresseforetag gemensamt styrda foretag anskaffningsvarden inkop153 tkr–
Andra langfristiga fordringar2 tkr2 tkr
Andra langfristiga fordringar anskaffningsvarden2 tkr2 tkr
Arets resultat eget kapital54 tkr143 tkr
Checkrakningskredit beviljat belopp200 tkr–
Forandring eget kapital arets resultat arets resultat54 tkr143 tkr
Forandring eget kapital arets resultat balanseras ny rakning−143 tkr−2 tkr
Forandring eget kapital balanserat resultat balanseras ny rakning143 tkr2 tkr
Forandring eget kapital totalt275 tkr222 tkr
Forandring eget kapital totalt arets resultat54 tkr143 tkr
Forandring eget kapital totalt balanseras ny rakning00
Forandring overavskrivningar−15 tkr−69 tkr
Forandring periodiseringsfond−20 tkr−62 tkr
Fordringar intresseforetag gemensamt styrda foretag kortfristiga3 tkr–
Forslag disposition250 tkr197 tkr
Forslag disposition balanseras iny rakning250 tkr197 tkr
Forutbetalda kostnader upplupna intakter4 tkr–
Innehav andelar intresseforetag gemensamt styrda foretag antal andelar83–
Innehav andelar intresseforetag gemensamt styrda foretag kapitalandel0,33–
Innehav andelar intresseforetag gemensamt styrda foretag redovisat varde153 tkr–
Inventarier verktyg installationer289 tkr304 tkr
Inventarier verktyg installationer anskaffningsvarden487 tkr425 tkr
Inventarier verktyg installationer avskrivningar198 tkr122 tkr
Inventarier verktyg installationer forandring anskaffningsvarden forsaljningar utrangeringar–0
Inventarier verktyg installationer forandring anskaffningsvarden inkop62 tkr0
Inventarier verktyg installationer forandring avskrivningar arets avskrivningar76 tkr65 tkr
Inventarier verktyg installationer forandring avskrivningar aterforda avskrivningar forsaljningar resp utrangeringar–0
Maskiner andra tekniska anlaggningar142 tkr185 tkr
Maskiner andra tekniska anlaggningar anskaffningsvarden218 tkr218 tkr
Maskiner andra tekniska anlaggningar avskrivningar76 tkr33 tkr
Maskiner andra tekniska anlaggningar forandring anskaffningsvarden inkop0218 tkr
Maskiner andra tekniska anlaggningar forandring avskrivningar arets avskrivningar44 tkr33 tkr
Ovriga fordringar kortfristiga894216
Ovriga kortfristiga skulder61 tkr202 tkr
Ovriga kortfristiga skulder kreditinstitut103 tkr84 tkr
Ovriga langfristiga skulder kreditinstitut54 tkr111 tkr
Periodiseringsfonder104 tkr84 tkr
Stallda sakerheter foretagsinteckningar200 tkr200 tkr
Stallda sakerheter tillgangar aganderattsforbehall268 tkr272 tkr
Tillgangar avsattningar skulder per typ54 tkr–
Upplupna kostnader forutbetalda intakter10 tkr10 tkr

Årsredovisningar

  • Räkenskapsår 2025

    Period 1 jan. 2025 – 31 dec. 2025 · Inlämnad –

  • Räkenskapsår 2024

    Period 1 jan. 2024 – 31 dec. 2024 · Inlämnad –

  • Räkenskapsår 2023

    Period 1 jan. 2023 – 31 dec. 2023 · Inlämnad –

  • Räkenskapsår 2022

    Period 13 apr. 2022 – 31 dec. 2022 · Inlämnad –

  • Sgma ABHuvudarbetsställe

    Innerbrån 140, 871 95 Älandsbro

    Bygg & hantverk

Övriga arbetsställen visas när uppgifterna från SCB har hämtats.

Organisationsnummer

559375-9367

Registreringsdatum

13 april 2022

Bolagsform

Aktiebolag

Kommun och län

Härnösand, Västernorrlands län

Enligt postadressens postnummer

Status hos Bolagsverket

Aktiv

F-skatt

Uppgift saknas

Momsregistrering

Uppgift saknas

Arbetsgivarregistrering

Uppgift saknas

Aktiekapital

25 000 kr

SNI-koder

Bygg & hantverk

  • SNI 42.222 – Anläggningsarbeten för telekommunikation
  • SNI 43.320 – Byggnadssnickeriarbeten

Källor: Bolagsverket (uppdaterad 2026-09-28) · SCB (uppdaterad 2026-09-28) · Årsredovisning (uppdaterad 2026-10-11) · Företagets webbplats (uppdaterad 2026-10-25). Uppgifterna kan ha ändrats sedan de hämtades.

Liknande företag i närheten

Visa fler