SH Catering AB
556704-1016Aktiebolagreg. 2006
Norrköping, Östergötlands län
Nyckeltal
Räkenskapsår 2025Omsättning
2 983 tkr
Resultat efter fin. poster
152 tkr
Soliditet
35 %
Anställda
2
Är det här ditt företag?
Verifiera företaget och lägg till hemsida, kontaktuppgifter och logga.
Adresser
Besöksadress
Norrköping
Postadress
Box 666, 601 15 Norrköping
Verksamhetsbeskrivning
Aktiebolaget ska bedriva catering- och eventverksamhet samt konsultationer och utbildning inom detta och därmed förenlig verksamhet.
Utveckling (tkr)
Visa siffrorna som tabell
| Räkenskapsår | Omsättning | Resultat | Eget kapital |
|---|---|---|---|
| 2018 | 3 147 tkr | 316 tkr | – |
| 2019 | 3 663 tkr | 128 tkr | – |
| 2020 | 1 866 tkr | −314 tkr | 254 tkr |
| 2021 | 2 870 tkr | 361 tkr | 592 tkr |
| 2022 | 4 482 tkr | 328 tkr | 845 tkr |
| 2023 | 2 942 tkr | −108 tkr | 237 tkr |
| 2024 | 2 937 tkr | 83 tkr | 320 tkr |
| 2025 | 2 983 tkr | 152 tkr | 440 tkr |
Jämfört med branschen
Soliditet 35,4 % – branschmedian 42,8 %
Vinstmarginal 5,1 % – branschmedian 2,9 %
Omsättningstillväxt 1,6 % – branschmedian 2,2 %
Median för 15145 företag i samma bransch och storleksklass.
Resultaträkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019* | 2018* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 2 983 | 2 937 | 2 942 | 4 482 | 2 870 | 1 866 | 3 663 | 3 147 |
| Övriga rörelseintäkter | – | 0 | 0 | 0 | 302 | 356 | – | – |
| Rörelseintäkter | 2 983 | 2 937 | 2 942 | 4 482 | 3 172 | 2 222 | – | – |
| Råvaror och förnödenheter | 1 163 | 1 200 | 1 253 | 1 776 | 1 041 | 772 | – | – |
| Övriga externa kostnader | 708 | 740 | 719 | 770 | 631 | 713 | – | – |
| Personalkostnader | 957 | 915 | 1 066 | 1 556 | 1 069 | 1 020 | – | – |
| Av- och nedskrivningar | 5 | 5 | 22 | 26 | 29 | 29 | – | – |
| Rörelsekostnader | 2 833 | 2 860 | 3 060 | 4 128 | 2 771 | 2 533 | – | – |
| Rörelseresultat | 150 | 77 | −118 | 354 | 401 | −311 | – | – |
| Ränteintäkter och liknande | 3 | 9 | 10 | 0 | – | – | – | – |
| Räntekostnader och liknande | 1 | 3 | 0 | 1 | 3 | 3 | – | – |
| Finansiella poster | 2 | 6 | 10 | −26 | −40 | −3 | – | – |
| Resultat efter finansiella poster | 152 | 83 | −108 | 328 | 361 | −314 | 128 | 316 |
| Resultat före skatt | 152 | 83 | −108 | 328 | 361 | −314 | – | – |
| Skatt på årets resultat | 32 | – | 0 | 75 | 23 | 0 | – | – |
| Årets resultat | 120 | 83 | −108 | 253 | 338 | −314 | – | – |
* Från flerårsöversikten i en senare årsredovisning.
Balansräkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019* | 2018* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Materiella anläggningstillgångar | 9 | 14 | 19 | 40 | 42 | 71 | – | – |
| Finansiella anläggningstillgångar | – | – | – | 0 | 48 | 85 | – | – |
| Anläggningstillgångar | 9 | 14 | 19 | 40 | 90 | 156 | – | – |
| Kundfordringar | 385 | 573 | 248 | 407 | 325 | 134 | – | – |
| Kortfristiga fordringar | 467 | 760 | 588 | 488 | 624 | 370 | – | – |
| Kortfristiga placeringar | 65 | 183 | 65 | 65 | 65 | 65 | – | – |
| Kassa och bank | 701 | 0 | 544 | 1 153 | 567 | 420 | – | – |
| Omsättningstillgångar | 1 234 | 943 | 1 197 | 1 706 | 1 255 | 855 | – | – |
| Summa tillgångar | 1 243 | 957 | 1 216 | 1 746 | 1 346 | 1 010 | – | – |
| Aktiekapital | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 | – | – |
| Bundet eget kapital | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 | – | – |
| Balanserat resultat | 220 | 137 | 245 | 492 | 154 | 468 | – | – |
| Fritt eget kapital | 340 | 220 | 137 | 745 | 492 | 154 | – | – |
| Eget kapital | 440 | 320 | 237 | 845 | 592 | 254 | – | – |
| Långfristiga skulder | – | – | – | 0 | 13 | 41 | – | – |
| Leverantörsskulder | 447 | 340 | 389 | 384 | 277 | 255 | – | – |
| Skatteskulder | 9 | – | 0 | 54 | 10 | 9 | – | – |
| Kortfristiga skulder | 803 | 636 | 979 | 901 | 740 | 716 | – | – |
| Summa eget kapital och skulder | 1 243 | 957 | 1 216 | 1 746 | 1 346 | 1 010 | – | – |
* Från flerårsöversikten i en senare årsredovisning.
Anställda och utdelning
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019* | 2018* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Medelantal anställda | 2 | 2 | 2 | 3 | 2 | 2 | – | – |
| Föreslagen utdelning (tkr) | – | – | – | 500 | – | – | – | – |
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Soliditet | 35,4 % | 33,5 % | 19,5 % | 48,4 % | 44 % | 25,1 % | – | – |
| Kassalikviditet | 154 % | 148 % | 122 % | 189 % | 170 % | 119 % | – | – |
| Rörelsemarginal | 5 % | 2,6 % | −4 % | 7,9 % | 14 % | −16,7 % | – | – |
| Vinstmarginal | 5,1 % | 2,8 % | −3,7 % | 7,3 % | 12,6 % | −16,8 % | 3,5 % | 10 % |
| Omsättningstillväxt | 1,6 % | −0,2 % | −34,4 % | 56,2 % | 53,8 % | −49,1 % | – | – |
| Avkastning på eget kapital | 27,2 % | 26 % | −45,7 % | 30 % | 57,1 % | −123,6 % | – | – |
| Omsättning per anställd | 1 492 tkr | 1 469 tkr | 1 471 tkr | 1 494 tkr | 1 435 tkr | 933 tkr | – | – |
Övriga poster i årsredovisningen (25)
Alla övriga belopp ur de senaste årsredovisningarna, med Bolagsverkets namn på posten.
| Post | 2025 | 2024 |
|---|---|---|
| Arets resultat eget kapital | 120 tkr | 83 tkr |
| Checkrakningskredit beviljat belopp | 150 tkr | 150 tkr |
| Checkrakningskredit kortfristig | 0 | 9 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat arets resultat | 120 tkr | 83 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat balanseras ny rakning | −83 tkr | 108 tkr |
| Forandring eget kapital balanserat resultat balanseras ny rakning | 83 tkr | −108 tkr |
| Forandring eget kapital totalt | 440 tkr | 320 tkr |
| Forandring eget kapital totalt arets resultat | 120 tkr | 83 tkr |
| Forandring eget kapital totalt balanseras ny rakning | 0 | 0 |
| Forslag disposition | 340 tkr | 220 tkr |
| Forslag disposition balanseras iny rakning | 340 tkr | 220 tkr |
| Forutbetalda kostnader upplupna intakter | 83 tkr | 111 tkr |
| Inventarier verktyg installationer | 0 | 0 |
| Inventarier verktyg installationer anskaffningsvarden | 212 tkr | 212 tkr |
| Inventarier verktyg installationer avskrivningar | 212 tkr | 212 tkr |
| Inventarier verktyg installationer forandring avskrivningar arets avskrivningar | – | 0 |
| Maskiner andra tekniska anlaggningar | 9 tkr | 14 tkr |
| Maskiner andra tekniska anlaggningar anskaffningsvarden | 24 tkr | 24 tkr |
| Maskiner andra tekniska anlaggningar avskrivningar | 15 tkr | 10 tkr |
| Maskiner andra tekniska anlaggningar forandring avskrivningar arets avskrivningar | 5 tkr | 5 tkr |
| Ovriga fordringar kortfristiga | 0 | 77 tkr |
| Ovriga kortfristiga placeringar | 65 tkr | 183 tkr |
| Ovriga kortfristiga skulder | 173 tkr | 106 tkr |
| Ovriga kortfristiga skulder kreditinstitut | 0 | 6 tkr |
| Upplupna kostnader forutbetalda intakter | 174 tkr | 176 tkr |
Årsredovisningar
Räkenskapsår 2025
Period 1 jan. 2025 – 31 dec. 2025 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2024
Period 1 jan. 2024 – 31 dec. 2024 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2023
Period 1 jan. 2023 – 31 dec. 2023 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2022
Period 1 jan. 2022 – 31 dec. 2022 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2021
Period 1 jan. 2021 – 31 dec. 2021 · Inlämnad –
SH Catering ABHuvudarbetsställe
Norrköping
Restaurang & café
Övriga arbetsställen visas när uppgifterna från SCB har hämtats.
Organisationsnummer
556704-1016
Registreringsdatum
15 maj 2006
Bolagsform
Aktiebolag
Kommun och län
Norrköping, Östergötlands län
Status hos Bolagsverket
Aktiv
F-skatt
Uppgift saknas
Momsregistrering
Uppgift saknas
Arbetsgivarregistrering
Uppgift saknas
Aktiekapital
100 000 kr
SNI-koder
Restaurang & café
- SNI 56.210 – Cateringverksamhet vid enskilda evenemang
Källor: Bolagsverket (uppdaterad 2026-09-28) · SCB (uppdaterad 2026-09-28) · Årsredovisning (uppdaterad 2026-10-11) · Företagets webbplats (uppdaterad 2026-10-08). Uppgifterna kan ha ändrats sedan de hämtades.